5. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2010. április 29-i ülésére

Tárgy:   Rendelet-tervezet Balatonalmádi Város Önkormányzatának 2009. évi zárszámadása és a 2009. évi pénzmaradványa megállapítására
Készítette:   Regenyéné Király Andrea osztályvezető, Szlovik Józsefné önkormányzati intézmény gazdasági vezető
Előterjesztő:   Keszey János polgármester
Véleményező bizottság:   Oktatási és Kulturális Bizottság, Szociális és Egészségügyi Bizottság, Pénzügyi Bizottság, Gazdasági Bizottság

     Tisztelt Képviselő-testület! 

 Az államháztartásról szóló és többszörösen módosított 1992. évi XXXVIII. törvény 82 §-a szerint a jegyző által elkészített zárszámadási rendelettervezetet, és a külön törvény szerinti könyvvizsgálói záradékkal ellátott egyszerűsített tartalmú – a helyi önkormányzat és intézményei adatait összevontan tartalmazó - könyvviteli mérleget, éves pénzforgalmi jelentést, pénzmaradvány- és eredmény-kimutatást a polgármester a költségvetési évet követő négy hónapon belül terjeszti a Képviselő-testület elé.
A rendelettervezet indokolás része tartalmazza a beszámoló és könyvvezetési kötelezettség sajátosságairól szóló 249/2000. (XII.24.) Kormányrendelet 40.§-ában előírt kiegészítő melléklet számszerű és szöveges kimutatásait a mellékletekben, az egyes fejezeteken belül, illetve a tájékoztató táblázatokban.
 
A Balatonalmádi Város Önkormányzat gazdálkodásának kontrollját folyamatos könyvvizsgálat biztosította. A könyvvizsgálónak a zárszámadáshoz és az egyszerűsített beszámolóhoz készített értékelését az előterjesztéshez csatoljuk. Az egyszerűsített beszámolót az Ötv. 92/A.§. (2) bekezdése szerint a Belügyi és a Cégközlönyben közzé kell tennünk, a zárszámadási anyagot a könyvvizsgálói jelentéssel együtt pedig az Állami Számvevőszéknek kell megküldenünk.
  
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy a 2009. évi költségvetési beszámolót megvitatni, s a Képviselő-testület előtt a mellékelt zárszámadási rendelet-tervezettel és határozati javaslattal együtt elfogadni szíveskedjenek.
  
Balatonalmádi, 2010. április 15. 
 
                                                                                                K e s z e y  J á n o s  
                                                                                                       polgármester
                          I N D O K O L Á S
  

ÖNKORMÁNYZATI FELADATELLÁTÁS ÁLTALÁNOS ÉRTÉKELÉSE
 
Balatonalmádi Város Önkormányzata a 2009. évi költségvetését a 4/2009. (II.27.). Ör. számú rendeletében 1.915.185 e/Ft főösszeggel alkotta meg, ez az évközi módosítások hatására 3.179.862 e/Ft-ra módosult. A 2009. évi költségvetés 85.801 e/Ft hitelfelvételt tartalmazott, ami visszapótlásra került a 2008. évi pénzmaradvány felosztásakor.
 
Az önkormányzat záró pénzkészlete 785.958 e/Ft volt.
 
Az előírt és az önként vállalt feladatokat 2009. évben 2 önállóan működő és gazdálkodó, valamint 7 önállóan működő intézmény látta el. A Polgármesteri Hivatal költségvetésébe beépült a Balatonalmádi Német Kisebbségi Önkormányzat költségvetése.
 
Beruházási kiadásaink 158.429 e/Ft-ba kerültek, felújítási kiadásainkra 141.028 e/Ft-ot költöttünk.
 
Oktatás
 
Az önkormányzat kötelezően ellátandó feladatai, közé tartozik a közoktatás területén az óvodai nevelés és az általános iskolai oktatatás.
 
Óvodai nevelés
A kötelező feladatot a Balatonalmádi Város Önkormányzata két intézményegységben, három épületben látja el. A Napköziotthonos Óvodában 179 gyermek 8 csoportban került elhelyezésre (2009. december 31. adat). 2009. márciusban 202 gyermek volt a létszám. Az óvoda férőhelyeinek száma 200 fő, így a kihasználtság 89,5 %-ot (előző évben 98,5 %-ot) mutat. 2009. évben az óvodai csoportok száma 8 volt, így a 2009. évben 22,4 fő/csoport (előző évben 24,6 fő/csoport) az átlaglétszám a 2009. december 31-i állapothoz viszonyítva. A 8 óvodai csoport ellátásában 17 fő óvónő, illetve 9 fő dajka vesz részt.
 
Az óvoda eszközökkel való ellátottsága megfelelőnek tekinthető, rendelkezik a nevelő-oktató munka feltételeivel. A kötelező szakmai eszközjegyzékben előírtak biztosítása folyamatos.
 
2009-évben az önkormányzati költségvetésében elkülönített keret (karbantartási, felújítási és tartalék) terhére az alábbi felújítási, karbantartási és beszerzési munkák elvégzése történt:
- fűnyíró beszerzése (95 e/Ft),
- bojler beszerzése (80 e/Ft),
- udvari árnyékoló megvalósítása (751 e/Ft),
- Bajcsy u. Óvoda tetőszigetelés  (539 e/Ft),
- Bajcsy u. Óvoda festése, mázolása (585 e/Ft),
- Mogyoró u. Óvoda festése, mázolása (238 e/Ft).
  
A szakmai eszközök beszerzése 971 e/Ft- értékben (csővázas fektetők, szövőkeretek, monitor, valamint a folyamatban lévő szekrénysorok) a 28/2009. (VIII.19.) OKM rendelet alapján elnyert közoktatás-fejlesztési célú központosított támogatás terhére történt. A Közoktatásért Közalapítvány pályázatán elnyert pályázati összeg terhére egy többfunkciós mászóka beszerzése történt (75 e/Ft)
 
Általános iskolai oktatás és nevelés
Balatonalmádi Város Önkormányzata az általános iskolai oktatás és nevelés feladatát kettő szakmailag és bérgazdálkodás szempontjából önálló, gazdálkodás szempontjából nem önállóan gazdálkodó (részben önálló) intézmény - a Györgyi Dénes Általános Iskola és a Vörösberényi Általános Iskola -fenntartásával látja el 2004. július 1-től.
 
A város általános iskoláinak tanulólétszáma folyamatosan csökken az alábbiak szerint:
  • 619 fő (2003. októberi statisztikai adat),
  • 564 fő (2004. októberi statisztikai adat),
  • 511 fő (2005. októberi statisztikai adat),
  • 471 fő (2006. októberi statisztikai adat),
  • 464 fő (2007. októberi statisztikai adat),
  • 458 fő (2008. októberi statisztikai adat),
  • 455 fő (2009. októberi statisztikai adat). 
A város általános iskolai tanulóinak oktatása 22 tanulócsoportban történik, így az átlagos tanulólétszám tanulócsoportonként 20,7 főt mutat, ami kis mértékkel alacsonyabb a  2008. évi 21,8 fő/tanulócsoport mutatónál. A tanulócsoport növekedésével egyidejűleg a nevelői létszám is növekedett, 2009. szeptemberében az iskolák pedagógusainak létszáma a napközis tanítókkal együtt 43,6  fő az előző évi 42,58 fővel szemben. A napközis és a tanulószobai ellátást igénybe vevők száma 128 fő volt (2008. évben 134 fő volt).
Az intézmények működési kiadási a költségvetés által biztosított előirányzaton belül maradtak.
A pályázati lehetőségeket kihasználva a Vörösberényi Általános Iskola a Veszprém Megye Közoktatásért Közalapítványtól taneszközök beszerzésére elnyert 148 e/Ft, a Veszprém Megyei Önkormányzattól táborozási kiadásaira elnyert 30 e/Ft, a Veszprém Megyei Önkormányzati Hivataltól füves sportpálya felújítására 100 e/Ft összegű pályázati pénzeszközt és az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól Útravaló Ösztöndíjprogram keretében 72 e/Ft-ot.
Az önkormányzati elkülönített karbantartási és felújítási tartalékának terhére a Vörösberényi Általános Iskolában 1.090 e/Ft (öltözőszekrények kialakítása, meszelés, egyéb karbantartási kiadások) összegű beruházás, felújítás és karbantartás valósult meg. Az önkormányzat céltartalékában lévő 480 e/Ft összegű keret terhére az intézmény 15 db monitort szerzett be.
A szakmai és informatikai fejlesztések céljára elnyert központosított támogatás terhére a Vörösberényi Általános Iskola 970 e/Ft, a Györgyi Dénes Általános Iskola 1.000 e/Ft összegű eszköz beszerzést valósított meg az elmúlt évben.
Az intézmények jelentősebb felújítási és beruházási kiadásait az előterjesztés 4. számú melléklete felsorolásszerűen tartalmazza.
 
Zeneiskola
A Kósa György Városi Zeneiskola alapfokú művészetoktatási intézmény. Balatonalmádi Város Önkormányzata önként vállalt feladatként látja el a zenei oktatást, mivel az alapfokú művészetoktatásról a megyei önkormányzat köteles gondoskodni.
A zeneiskolában tanított gyermekek (normatív támogatásnál figyelembe vehető létszám) létszáma is az adatok alapján csökkenő tendenciát mutat:
  • 128 fő (2002. októberi statisztikai adat),
  • 110 fő (2003. októberi statisztikai adat),
  • 108 fő (2004. októberi statisztikai adat),
  • 107 fő (2005. októberi statisztikai adat),
  •  98 fő (2006. októberi statisztikai adat),
  •  94 fő (2007. októberi statisztikai adat),
  •  90 fő (2008. októberi statisztikai adat),
  •  90 fő (2009. októberi statisztikai adat).
 Az intézményben tanító főállású pedagógusuk száma 2 fő, 6 fő pedagógus részmunkaidőben, s 2 fő pedagógus óraadóként kerül foglalkoztatásra.
Az iskola működési kiadásait tekintve az előirányzaton belül teljesített. Az intézmény hangszerállománya mind az eszközjegyzék, mind a gyakorlati szükség alapján kielégítő.
 
Az iskola költségvetésében lévő források, és a részvételi díjak terhére megrendezte a XVI. Balaton-parti Zeneiskolások Kamarazenei Találkozóját.
A zeneiskolás gyermekek megyei és regionális versenyeken, fesztiválokon vehettek részt.
 
Az intézmény az OKM 16/2009. OKM rendeletében alapfokú művészetoktatás támogatására kiírt pályázatán 701 e/Ft összegű pályázati összeget nyert el, melyet könyvek, kották, egyéb eszközök vásárlására fordított. Az Önkormányzat az intézmény számára a felsőszint berendezéseire 500 e/Ft kiadási előirányzatot biztosított. A zeneiskola a Közoktatásért Alapítványtól 300 e/Ft összegű pályázati pénzeszközt nyert el, melyből egy digitális zongorát vásárolt.
Az elkülönített karbantartási és felújítási tartalék terhére az intézmény épület alsó helyiségeinek festésére és egyéb karbantartási kiadásokra (összesen 480 e/Ft) került sor összesen.
  
Kulturális tevékenység
 
A város nyújtotta kulturális és sport rendezvények a városi igények kielégítésén túl  a helyi idegenforgalmat is szolgálják. A főszezonban a legnagyobb idegenforgalmi szerepük azoknak a rendezvényeknek van, amelyek visszatérő jellegűek, a városba vendéget hoznak, és a városarculatához tartozó egyedi rendezvények.
 
Pannónia Kulturális Központ
 
A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár részben önálló költségvetési szerv működésére a költségvetés módosított előirányzata 87.666 e/Ft-ot biztosított, ezzel szemben a tényleges működési kiadások összege 81.540  e/Ft, így a teljesítés 93 %-ot mutat.
Az intézmény két szakmai szervezeti egysége feladatellátását a következők jellemezték az elmúlt évben.
 
     Közművelődés
 
A Pannónia Kulturális Központ az éves programterve alapján szervezte 2009. évi tevékenységét.
2009-évben 20 kiállításnak adott otthont az intézmény. Az intézményben 63 alkalommal került megrendezésre különböző rendezvény, melyből 43 művészeti esemény volt. Szórakoztató jellegű rendezvény 10 alkalommal, közösségi rendezvény 10 alkalommal került megrendezésre.
  
Az intézmény 6 alkalommal nyújtott be pályázatot, amelyek közül az alábbi esetben volt sikeres a pályázat:
 
-          a Művészeti és Szabad Művelődési Alapítványhoz nyújtott be pályázatot a Régi Zenei Hangversenyek nevű rendezvényre, melyre 50 e/Ft pályázati összeget      nyert el,
-          az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz nyújtott be pályázatot hazai amatőr kórusművészet fejlesztésének 2009. évi támogatására, melyre 400 e/Ft támogatást nyert el (az elszámolás folyamatban),
-          az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz „A gyerekkultúra színvonalának emelése, a bábszínházi előadások színvonalának javításával a Balatonalmádi Kistérségben” címmel benyújtott pályázaton 400 e/Ft támogatást nyert el (az elszámolás folyamatban), 
-          a közművelődés érdekeltségnövelő pályázaton az 1.000 e/Ft önrész mellett 559 e/Ft pályázati összeget nyert el az intézmény, melyet hang-, és fénytechnikai eszközök beszerzésére fordított (az elszámolás megtörtént).
      Könyvtár
A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár a kistérség keretein belül mozgókönyvtári feladatokat lát el a kistérség több települése részére.
Az intézmény 2008. januárjától 4 település részére (Alsóörs, Felsőörs, Litér, Szentkirályszabadja) biztosítja a mozgókönyvtári tevékenységet, illetve 2008. június 30-tól Balatonfőkajár részére is szolgáltatást nyújt.
2009. évben a könyvtár állomány gyarapítására 2.990 e/Ft állt rendelkezésre, ebből a könyvtári érdekeltségnövelő támogatás 290 e/Ft volt. Ezen időszak alatt a könyvtár állományába került 1.645 db könyv jellegű és 111 db audiovizuális dokumentum.
A könyvtár 2009. évi forgalmát az alábbi adatok szemléltetik:
 
A beiratkozott olvasók száma: 1.674 fő, ebből 14 éven aluli 419 fő
A könyvtárlátogatók száma személyes használattal 23.614 fő,
A kölcsönzött dokumentumok száma 24.630 db.
Az elmúlt év nyarán - 2008. évhez hasonlóan - az intézmény a Wesselényi Strandon Strandkönyvtárat üzemeltetett, amelynek nagy sikere volt.  
 A felnőtt és gyermek részleg több alkalommal szervezett programokat és foglalkozásokat olvasóinak.
A könyvtár 2 alkalommal nyújtott be sikeres pályázatot:
 
-          2009. évben pályázatot adott be az intézmény Balatonfüred-Zirc-Balatonalmádi konzorciumban a TIOP által meghirdetett infrastruktúra fejlesztésére, amely - Balatonalmádira vonatkozóan 2.110 e/Ft - elnyerésre került (támogatási szerződés aláírásra került).
-          a könyvtári érdekeltségnövelő pályázaton (NKÖM) 290 e Ft-ot nyert el az intézmény, mely terhére a  hangoskönyv és a DVD állomány került gyarapításra.
 
A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár épületében a 2009. évi költségvetés elkülönített keretének terhére 390 e/Ft összegű felújítási munka (különterem klímájának, tűz-, és vészjelző rendszerének felújítása), valamint 490 e/Ft összegű különböző karbantartási munka valósult meg. 
 
A 2009. évi költségvetés várospropaganda szakfeladatára 216 e/Ft bevétel mellett 5.574 e/Ft dologi kiadást irányzott elő. Az előző évi kötelezettségvállalásokon alapuló pénzmaradvány, az év során hozott döntések, pályázati támogatások, céltartalékban meghatározottak alapján az előirányzat 13.060 e/Ft-ra módosult.
 
A várospropaganda keretén belül került sor 2009-évben is a város honlapjának fenntartására, az Új Almádi Újság támogatására, a várost reklámozó emléktárgyak beszerzésére, a város megjelentetésére más kiadványokban, kisebb önkormányzati rendezvények költségeinek fedezésére, a 2010. évi Balatonalmádi naptár megjelentetésére. A várospropaganda tervezett feladatai a költségvetés segítségével maradéktalanul megvalósultak.
 
Kulturális és turisztikai pályázatok bevételei:
Önkormányzatunk a Veszprém megyei Önkormányzat Szülőföld pályázatán a határon túli magyar kapcsolatok (Nyitragerencséri programok) támogatására 90 e/Ft támogatást nyert el (2010. februárban realizálódott), a megye „Tiszta és virágos Veszprém megyéért” pályázatán pedig 50 e/Ft támogatást (2009. decemberében realizálódott). 
 
Testvérvárosi kapcsolatok
 
A testvérvárosi kapcsolatoktól többek között kulturális, sport, civil egyesületi, gazdasági együttműködést, rendezvényeink gazdagítását, élő propagandát, több turistát remélhetünk. Balatonalmádinak a németországi Eggenfeldennel, a szlovákiai Nyitragerencsérrel, valamint 2007. február 4. óta az olaszországi San Michele al Tagliamentóval van testvérvárosi szerződése,és határozatban fejezte ki együttműködési szándékát a finnországi Kalajoki városával. 
 
2009. januárjában kisebb almádi küldöttség vett részt német testvérvárosunknál a Balatonalmádi-Eggenfelden Baráti Társaság éves közgyűlésén. 2009. februárban Balatonalmádiban járt a finnországi Kalajoki város küldöttsége, amelynek tagja volt a város nemzetközi koordinátora és gimnáziumának igazgatója is. Egyeztetéseket folytattak a Kéttannyelvű Gimnázium vezetésével egy közös nyelvi program beindításáról. Áprilisban Városunk 20 éves évfordulójára valamennyi testvér- és partnertelepülésünk vezetői elfogadták meghívásunkat. Az év folyamán több alkalommal érkezett a finnektől delegáció, illetve diákcsoport a gimnáziumba. Májusban az eggenfeldeniek Nyitragerencsérre látogattak és meghívtak minket is: képviselőkből és a Baráti Társaság tagjaiból álló csoport vett részt az eseményen. Szintén májusban a Balatonalmádi-Eggenfelden Baráti Társaság Magyarországra kirándult és városunkban is eltöltöttek néhány napot, képviselőink egy csoportja pedig részt vett a nyitragerencséri Orbán-napi ünnepségen.
 
Olasz testvérvárosunk, San Michéle al Tagliamento rendezte meg májusban a Zöld Zászlós Iskolák I. Nemzeti és Nemzetközi Találkozóját, amelyre általános iskoláink diákjait is meghívták. Önkormányzatunk támogatásával két iskolánkból 10-10 diák vehetett részt tanári kísérettel a találkozón. Júliusban Nemzetközi Iskolai Fesztivál volt az eggenfeldeni gimnáziumban, amire almádi diákokat is meghívtak. A Kéttannyelvű Gimnáziumból néhány diák tanári kísérettel vett részt a többnapos eseményen. A nyitragerencséri hagyományőrző csoport 2009-ben nem csak a Borfesztiválon, hanem – a Balatonalmádi Turisztikai Egyesület meghívására – a Hungarikum Fesztiválon is fellépett. A Borfesztiválon Eggenfeldenből ezúttal a Spielmannszug és a néptánc-csoport adott nagy sikerű produkciót. Európai uniós pályázatot nyújtottunk be egy nemzetközi, testvérvárosi találkozó finanszírozására, de a pályázat nem nyert. 2009-ben is részt vettünk októberben a nyitragerencséri Rózsák Ünnepén és az eggenfeldeni karácsonyi vásáron.
  
Tourinform Iroda
 
A 2009. évi költségvetés 8.558 e/Ft működési kiadási előirányzatot biztosított az intézmény számára.2009. május 1-jével az önkormányzat átadta a Tourinform iroda működtetését a Balatonalmádi Turisztikai Egyesületnek. A 2009. január-áprilisi - az önkormányzat által működtetett - időszakban az intézmény működési kiadásai 4.148 e/Ft összegben realizálódtak. A feladat átadás-átvétele zökkenőmentesen zajlott, a 2009. május-decemberi időszak fenntartási költségeire az önkormányzat 4.419 e/Ft támogatást nyújtott az egyesületnek, valamint érintőképernyős terminál megvalósítására és kiadványokban való megjelenés céljára 2.190 e/Ft-ot. A 2009. évi költségvetés működési célú céltartalékába helyezett 10 %-os dologi kiadási keret maradványának terhére az önkormányzat a Tourinform Iroda tartalékba helyezett dologi keretének felszabadításával egyidejűleg az egyesület működését (a Tourinform iroda tartalékba helyezett dologi keretének 50 %-ával), további 160 e/Ft-tal támogatta. Összesen tehát a Tourinform Iroda működtetésére 4.579 e/Ft támogatást nyújtott az önkormányzat az egyesületnek, amely összeg tartalmazza a bel, -és külföldi kiállításokra elkülönített 1.300 e/Ft-ot.
 
Az intézmény működéséhez a Veszprém Megyei Önkormányzat 2009. évben 1.100 e/Ft-ot biztosított. Az Információs Füzetet és a tematikus kiadványokat az Egyesület a támogatás terhére jelentette meg,.
  
Sporttevékenység 
 
Balatonalmádi Város Önkormányzat 2009. évi eredeti költségvetése sport célokra 9.957 e/Ft-ot biztosított. Ez a keret biztosította a sportegyesületek átadott 6.135 e/Ft összegű támogatást, a 2.858 e/Ft összegű pályázati támogatását, valamint a városi sportfeladatok - eredetileg tervezett - 964 e/Ft-os fedezetét.
Az Oktatási és Kulturális Bizottság átruházott hatáskörében a fenti összeget az alábbi elvek szerint osztotta fel:
 
1. Sportegyesületeknek átadott pénzeszköz 6.135 e/Ft
1.1. A versenysport támogatására 4.715 e/Ft
Ez az összeg a város hat olyan sportegyesülete között került egy előzetesen kialakított egységes pontrendszer alapján felosztásra, amelyek igazolt versenyzőkkel rendelkeznek.
Ezeket az összegeket az egyesületek két részletben (60% április 1-ig, a fennmaradó 40% július 1-ig) kapták meg, 2010. januárjában számoltak el vele, a teljes keretösszeg felhasználásra került.
1.2. Létesítmény fenntartásra 720 e/Ft
Ez az összeg az önkormányzati tulajdonú sportlétesítmények használati jogával rendelkező két sportegyesület között került felosztásra figyelembe véve az ingatlanok méretéből, fenntartási költségeiből adódó egyenlőtlenségeket.
Ezeket az összegeket az egyesületek két részletben (60% április 15-ig, a fennmaradó 40% július 15-ig) kapták meg, a teljes keretösszeg felhasználásra került.
1.3. Diák sportegyesületek támogatása 700 e/Ft
A fenti összeg a város két általános iskolája között egyenlő arányban oszlott meg. A támogatás összege egy összegben április 1-ig került átadásra a támogatottak részére.
 
2. Pályázati alapba és egyéni elbírálásra 2.858 e/Ft
2.1. Egyéni elbírálás alapján 1.050e/Ft
Egyéni elbírálás alapján olyan egyesületek működési költségeit támogatja az önkormányzat, amelyek igazolt versenyzőkkel nem rendelkeznek, ám utánpótlás vagy diák versenyzők nevelésével, versenyeztetésével foglalkoznak. Az egyesületek számára a támogatások 2009. április 1-jéig kerültek átutalásra, melyek felhasználásáról 2010. januárjában számoltak el.
2.2. Pályázati alap 1.808 e/Ft
A pályázati alapba került 1.808 e/Ft, ami a városban rendezett sportesemények támogatására, szabadidősport-szakosztályok működési költségeire, kiemelkedő egyéni sportolók versenyeztetésére, edzőtáborozására fordítódott. A keretből a Balatonalmádi Herkules SE számára nem került kifizetésre 120 e/Ft, mert a Balaton kupa fekvenyomó verseny elmaradt, illetve a Kópé Úszó és Vízilabda SE-vel a 80 e/Ft támogatásra vonatkozó szerződés nem került aláírásra.
  
3. Kistérségi és városi sportcélok- és feladatok finanszírozására - eredetileg tervezett - 964 e/Ft (a szakfeladatok között)
 
A kiadások megoszlása az alábbiak szerint alakult:
Munkaadót terhelő járulékok                            10 e/Ft
Készletbeszerzések / nettó (díjak,serleg)    114 e/Ft      
Szolgáltatás igénybevétele/ nettó                  541 e/Ft
Vásárolt term. és szolg.ÁFA-ja                      143 e/Ft
Egyéb folyó kiadások                                        20 e/Ft
Összesen                                                          828 e/Ft 
 
Ebből a keretből kerültek finanszírozásra az Önkormányzat saját rendezésű sporteseményei: a kistérségi futóbajnokság, a gyereknapi sportrendezvények, az Európai Mobilitás Hét keretében az Autómentes Nap. A Veszprém Megyei Önkormányzat által szervezett Hivatali kupa és Megyefutás várost érintő költségei is itt találhatóak.
 
Városüzemeltetés – Balatonalmádi Városgondnokság
 
A városüzemeltetési feladatokat hatékony ellátása céljából az önkormányzat 2006. január 1.-vel létrehozta részben önállóan gazdálkodó intézményét, a Balatonalmádi Városgondnokságot. 2009. január 1-jétől az intézmény önállóan működő ás gazdálkodó (önállóan gazdálkodó) intézménnyé alakult. Az intézményhez került a Polgármesteri Hivatalban működő számos városüzemeltetési feladat és az oktatási intézmények, a művelődési intézmény, valamint a szociális intézmény gazdálkodási-, pénzügyi-, és számviteli feladata is. A költségvetés az intézmény működésére 201.400 e/Ft módosított előirányzatot  biztosított (múlt évben 188.542 e/Ft), ezzel szemben a tényleges kiadások összege 192.212 e/Ft, ami 95,4 %-os teljesítést jelent. A tervezett 81.266 e/Ft működési bevétellel szemben 81.317 e/Ft működési bevétel realizálódott, ami 100,1 %-os bevétel teljesítést jelenti
Az intézmény parkfenntartási és köztisztasági feladatainak ellátását segítette a „Balatoni közmunkaprogram” - a balatonfüredi PROBIO Zrt koordinálásával -, amelyhez az intézmény 464 e/Ft önrész biztosításával járult hozzá.
 
Az intézmény beruházási kiadásokra (eszközbeszerzésekre) 2009. évben 10.608 e/Ft-ot fordított.
 
Az intézmény 2009. évi feladatellátásáról szóló tájékoztatója a 16. számú mellékletben található.
         
A Városgondnokság múlt évi működési célú kiadásait és bevételeit - szakfeladatonként - a következő táblázat szemlélteti.
 
Szakfeladatok
Működési
kiadások
Működési
bevételek
Személyi
kiadás
Munkaadót
terhelő járulékok
Dologi
kiadások
Összesen
Kisegítő mezőgazdasági
szolgáltatás
12.563
3.520
18.788
34.871
13
Közutak, hidak, alagutak üzemeltetése
 
 
19.094
19.094
71
Saját és bérelt ingatlan
6.643
1.974
42.751
51.368
75.969
Intézmény ellátó, kisegítő szolgáltatás
23.266
6.960
7.105
37.331
282
Város és községgazd. szolg.
7.551
 
 
1.179
3.264
11.994
4.670
Vízkárelhárítás
133
16
3.405
3.554
 
Köztemető fenntartási
feladatok
1.110
316
807
2.233
209
Közvilágítás
 
 
993
993
 
Állategészségügyi tevékenység
 
 
838
838
41
Szennyvízelvezetés, kezelés
64
15
1.951
2.030
 
Köztisztasági tevékenység
9.323
2.743
15.314
27.380
62
Fürdő és strand szolgáltatás
394
132
 
526
 
Összesen:
61.047
16.855
114.310
192.212
81.317
 
 
Szociális ellátás
 
A Szociális Alapszolgáltatási Központ a kötelező és az önként vállalt szociális, valamint kötelező gyámügyi feladatait látja el. A Szociális Alapszolgáltatási Központ tevékenységét az alábbi szakfeladatokon belül látja el:
-          családsegítés, gyermekjóléti szolgálat (Balatonalmádi, Szentkirályszabadja, Alsóörs és Balatonfűzfő),
-          nappali szociális ellátás -Idősek Klubja (Balatonalmádi, Szentkirályszabadja, Litér és Felsőörs),
-          házi segítségnyújtás (Balatonalmádi, Szentkirályszabadja, Litér és Felsőörs),
-          étkeztetés (Balatonalmádi),
-          védőnői szolgálat (Balatonalmádi),
-          anya-, gyermek- és csecsemővédelem (Balatonalmádi).
 
A többcélú kistérségi társulás keretében 2007. február 1-jén megalakult a Szociális és Gyermekjóléti Intézményfenntartói Társulás, melynek feladatait a Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ végzi. A társulás működését Balatonalmádi, Szentkirályszabadja és Alsóörs település csatlakozásával kezdte, melyhez 2007. április 1-jén csatlakozott Litér és Felsőörs, majd 2007. május 31-én csatlakozott Balatonfűzfő települése is.
Az intézmény tárgyi és személyi feltételei biztosítottak.
Az intézmény 2009. évben 30 fő engedélyezett közalkalmazotti létszámmal végezte működését, amely tartalmazta a társuláshoz csatlakozó települések számára végzett szociális és gyermekjóléti feladatok ellátásához szükséges létszámot is.
Az intézmény számára a költségvetés 111.404 e/Ft módosított kiadási előirányzatot biztosított, ezzel szemben a tényleges működési kiadás 105.517 e/Ft volt. Az intézménynél a működési kiadások előirányzatának teljesülése 94,7 %-ot mutat.
A működési bevételeknél a 10.768 e/Ft-os előirányzathoz képest a teljesítés 10.896 e/Ft volt, ami 101,2 %-os teljesítésnek felel meg.
Az intézmény a Veszprém Megyei Önkormányzattól táboroztatásra 30 e/Ft összegű pályázati támogatást nyert el.
Az Intézményfenntartói Társulási Megállapodás szerint a csatlakozott településekkel a pénzügyi elszámolást önkormányzatunknak el kell készítenie 2010. május 15-ig.
 
Az intézmény felhalmozási kiadási előirányzata terhére 712 e/Ft összegben számítástechnikai eszközöket (Balatonalmádi-családsegítés és védőnői feladatok, Szentkirályszabadja és Balatonfüzfő családsegítés és gyermekjóléti feladatok, Felsőörs nappali szociális feladatok részére).
 
Az önkormányzati költségvetés karbantartási keretének terhére további 230 e/Ft értékben karbantartási munkák (festés, egyéb munkák), valamint a költségvetés céltartalékának terhére 280 e/Ft összegű homlokzat-javítás valósulhatott meg az intézménynél.
  
Polgármesteri Hivatal
 
Önkormányzat által folyósított ellátások(speciális támogatások)
 
A 43.122 e/Ft módosított előirányzathoz képest a teljesítés 42.742 e/Ft volt, ami átlagosan 99,1 %-os (múlt évben 89,1 %-os) teljesítést jelent. A jogszabályok szerint támogatottak száma és a jogosultsági feltételeknek megfelelő kérelmezők köre előre pontosan nem határozható meg, a teljesítés tükrében a tervezés mégis megalapozottnak mondható.
A teljesítés a jelentősebb támogatási formák esetében a következők szerint alakult:
 
Munkanélküli ellátások:
A költségvetésben biztosított 8.811 e/Ft-tal szemben a teljesítés 8.734 e/Ft volt, a kifizetés az alábbi jogcímek szerint történt:
Rendelkezésre állási támogatás 59 fő részére 8.680 e/Ft került kifizetésre.
Rendszeres álláskeresési szociális segély: 5 fő összesen 11 e/Ft ellátásban részesült,
Keresőtevékenység miatt továbbfolyósított rendszeres szociális segély:
5 fő összesen 43 e/Ft támogatásban részesült.
 
Rendszeres szociális pénzbeli ellátások:
A 12.224 e/Ft módosított előirányzattal szemben a teljesítés 11.984 e/Ft volt, a kifizetés az alábbi jogcímeken történt:
Egészségkárosodottak rendszeres szociális segélye:
2009. évben 3 fő részesült a fenti támogatásban, összesen 508 e/Ft összegben.
Időskorúak járadéka:
Múlt évben 1 fő részesült ellátásban, a kifizetés összege 445 e/Ft volt.
 
Normatív lakásfenntartási támogatás:
2 fő ellátott 52 e/Ft összegű támogatást kapott.
Lakbértámogatás:
1 fő támogatott személy 35 e/Ft összegű támogatást kapott.
Egyéb lakásfenntartási támogatás:
1 fő ellátott összesen 15 e/Ft támogatásban részesült.
Ápolási díj (normatív/helyi megállapítás):
35  fő ellátott összesen 8.716 e/Ft kifizetésben részesült.
Munkaadókat terhelő járulékok:
A hatályos jogszabályok szerint az ápolási díj után az Önkormányzat TB járulékot fizet, a kifizetett összeg 2.213 e/Ft volt.
 
Rendszeres gyermekvédelmi pénzbeli ellátások:
A 760 e/Ft módosított előirányzattal szemben a teljesítés 740 e/Ft volt, a kifizetés az alábbi jogcímeken történt:
Rendszeres gyermekvédelmi támogatás:
A ténylegesen ellátottak száma 6 fő volt, számukra összesen 66 e/Ft került kifizetésre.
Természetben nyújtott egyéb ellátások:
Ez az előirányzat magában foglalja az étkezési térítési díjkedvezményt, melynek összege 634 e/Ft volt, amely 60 fő gyermek kedvezményes étkeztetését biztosította.
Bölcsődei szülői térítési díjtámogatás:
A ténylegesen ellátottak száma 2 fő volt, számukra összesen 40 e/Ft került kifizetésre
 
Eseti pénzbeni szociális ellátások:
A 14.409 e/Ft módosított előirányzattal szemben a teljesítés 14.408 e/Ft volt, a kifizetés az alábbi jogcímeken történt
Átmeneti segély:
600 alkalommal   (306 fő) került megállapításra átmeneti segély, az ellátottak számára összesen 7.965 e/Ft került kifizetésre.
A tervezés időszakában ezen támogatási formán belül nehéz előre meghatározni a kérelmezők számát, a rendkívüli élethelyzetek gyakorisága előre nem tervezhető.
Temetési segély:
A lakónépesség elöregedése miatt a halálozási arány emelkedő tendenciát mutat. A teljesítés összege 48 fő részére 2.352 e/Ft-ot jelentett.
Mozgáskorlátozottak közlekedési támogatása:
E jogcímen 20 fő részére 182 e/Ft került kifizetésre.
Köztemetés:
1 fő temetésére 103 e/Ft került kifizetésre.
Közgyógyellátás:
A gyógyszerek árának növekedése miatt évről évre nő a méltányossági közgyógyellátásban részesülők száma, a halálozás mértéke is jelentős, e két tényezőből eredően az előirányzat pontos tervezése nehezen kivitelezhető. E jogcímen 57 fő 1.481 e/Ft kifizetésben részesült.
Természetben nyújtott átmeneti segélyek:
Ez az előirányzat nyújt fedezetet a szemétdíj átvállalására helyi rendelet alapján. Ténylegesen 206 fő részére 1.928 e/Ft-ot biztosított az önkormányzat.
Természetben nyújtott egyéb ellátás:
Ez az előirányzat nyújt fedezetet hajléktalan személy átmeneti elhelyezésére. Erre a célra 397 e/Ft-ot fizettünk múlt évben.
 
Eseti pénzbeni gyermekvédelmi támogatás:
A 6.918 e/Ft módosított előirányzattal szemben a teljesítés 6.876 e/Ft volt, a kifizetés az alábbi jogcímeken történt
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás:
A tervezés időszakában ezen támogatási formán belül nehéz előre meghatározni a kérelmezők számát, a rendkívüli élethelyzetek gyakorisága előre nem tervezhető.
A ténylegesen ellátottak száma rendkívüli támogatásnál 187 fő (246 alkalom), számukra az önkormányzat 4.030 e/Ft ellátást nyújtott.
Egyszeri támogatás:
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők számára 2009. júniusában és novemberében kifizetett egyszeri támogatás összege összesen 1.056 e/Ft volt.
Tankönyvvásárlási támogatás:
A jogosultság feltételét helyi rendeletünk szabályozza, mely szerint az egy főre eső jövedelem a családban nem haladhatja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 160 %-át. A 27 fő támogatásban részesülő részére 230 e/Ft került kifizetésre.
Születési támogatás:
E támogatási formában 83 gyermek részesült, összesen 1.260 e/Ft összegben
Életkezdési önkormányzati kiegészítő támogatás:
A ténylegesen támogattak száma 30 fő volt, összesen 300 e/Ft támogatásban részesültek.
 
Gyámhivatal alá tartozó feladatok:
 
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. Tv. (továbbiakban Gyvt) 144. §. (1) bekezdése alapján a gyermektartásdíj megelőlegezésének, valamint az otthonteremtési támogatásnak a teljes fedezetét a központi költségvetés előleg nyújtásával biztosítja. 
2009. január 1-től december 31-ig terjedő időszakban összesen 6 fő jogosult részesült állam által megelőlegezett gyermektartásdíjban, a részükre kifizetett gyermektartásdíj összege: 873.000,- Ft.
 
A Gyvt.25.§-a alapján a Gyámhivatal a jelenlegi szabályozás szerint 1.140.000 Ft-tól 1.710.000 Ft-ig terjedő összegig állapíthat meg otthonteremtési támogatást. 2009 évben nem került megállapításra otthonteremtési támogatás.
 
A 149/1997. (IX.10.) Kormányrendelet 134. §-a szerint, ha a cselekvőképességet érintő gondnokság alatt álló személynek nincs olyan hozzátartozója, aki a gondnokság viselésére alkalmas, részére a gyámhivatal hivatásos gondnokot rendel.
E feladat 1 fő hivatásos gondnok látja el, részére 2009. évben kifizetésre került 569.799 Ft.
 
Önkormányzati igazgatási tevékenység (Polgármesteri Hivatal)
 
Bevételek
A működéssel kapcsolatos bevételek a módosított 31.165 e/Ft-előirányzathoz képest 85.711 e/Ft-tal teljesültek, 275,0 %-kal.
A bevételek jelentős része, 74.807 e/Ft a kamat bevételekből realizálódott. Az igazgatási működési bevételek kisebb hányadát a továbbszámlázott díjak, a hatósági bevételek és a területfoglalásból (10.904 e/Ft) származó bevételek képezték.
 
Kiadások
A szakfeladat kiadásai az önkormányzat és a hivatal működéséhez szükséges személyi és meghatározott dologi feltételeket volt hivatott biztosítani.
A működési kiadások a 354.084 e/Ft-os módosított előirányzathoz képest 343.815 e/Ft-tal realizálódtak, ami 97,1 %-os teljesítést jelent.
A szakmai feladatok ellátása jelentős létszám igénnyel jár. 2009. évre engedélyezett létszámkeret 65 fő volt. Ebből 59 fő köztisztviselő, 3 fő ügykezelő, 3 fő a munkatörvénykönyv hatálya alá tartozó dolgozó.
A működési kiadások 79,3 %-át (múlt évben 83,4 %) a személyi juttatások és a járulékok kiadásai jelentették.
A dologi kiadások az összes működési kiadás 20,7 %-át (előző évben16,6 %-át) képezték. A dologi kiadásokban a hivatali működés során jelentkezett készletbeszerzések: irodaszer, könyv, folyóirat, sokszorosítási anyagok, gépkocsik üzemanyag felhasználása realizálódott. Egyéb dologi kiadások között szerepeltek – a teljesség igénye nélkül – az érdekképviseleti tagdíjak, a hatósági jogkörök gyakorlásával, a költségvetési szerv gazdálkodásával összefüggő kiadások. A szolgáltatási kiadások között a városháza fenntartásával kapcsolatban felmerül távközlési díjak, villamos energia, vízdíj, gázenergia, karbantartás, javításkiadásai a jelentősebbek. A szolgáltatási kiadások a piaci áraktól jelentősen függenek.
Összességében a szakfeladat pénzügyi teljesítése a tervezett kiadási előirányzat keretein belül realizálódott.
 
A Polgármesteri Hivataltól elkülönítetten kell kezelni az Okmányiroda (államigazgatási célú szolgáltatás szakfeladat) bevételeit és kiadásait. Itt a 16.479 e/Ft módosított kiadási előirányzathoz képest a tényleges kiadások összege 15.935 e/Ft-ot, 96,7 %-ot mutat, a 3.332 e/Ft összegű tervezett bevételhez képest 5.237 e/Ft összegű bevétel realizálódott, ami 157,2 %-os nagyságú teljesítést jelent.
  
Balatonalmádi Német Kisebbségi Önkormányzat
 
A Balatonalmádi Német Kisebbségi Önkormányzat 2006. októberében alakult meg. 2009. évi költségvetését 651 e/Ft főösszeggel alkotta meg, amely az évközi módosítások hatására 1.592 e/Ft-ra módosult.
A kisebbségi önkormányzat bevételének 52,2 %-át, 831 e/Ft-ot a központosított állami támogatás jelentette. A kisebbségi önkormányzat 2009. évi működési kiadása 1.055 e/Ft volt, amelynek nagy részét, 74,2 %-át a dologi kiadások jelentették. A kisebbségi önkormányzat múlt évi tevékenységét az alábbi főbb események szemléltetik:
-          2009. év februárjában ismételten megrendezésre került a Sváb-bál hagyományőrzés céljából,
-          2 gyermek NÉ-TE táboroztatását támogatta, részvételét átvállalta a német nyelv további elsajátítása, valamint a szabadidő tartalmas eltöltése érdekében,
-          a német kultúra ismertetése, hagyományőrzése, a német nyelv közösségi használatának elősegítése a kulturális programon keresztül, a közösség   önszerveződésének segítése céljából törzsasztal találkozókat tartottak negyedévente, 
-           tájékoztatta a város lakosságát a város honlapján és az Almádi Újságon keresztül a testület által végzett munkájáról,
-           2009. évben ismételten megrendezésre került a Német Nemzetiségi Est, melyen a jelenlévők német táncokkal és zenékkel is ismerkedtek,
-          az I. Német Kórusfesztivált több kórus fellépésével megrendezésre került, 
-          a települési önkormányzat által szervezett ünnepségeken, valamint rendezvényeken a kisebbségi önkormányzat részt vett (március 15-e, augusztus 20-a, október 23-a).
-          megrendezésre került a TEAFESZT, ahol a résztvevők megismerkedtek a nemzetiségek teafogyasztás szokásaival és helyes tea-felhasználási lehetőségekkel.
 
A kisebbségi önkormányzat 2009. évi pénzmaradványa 537 e/Ft.
   
BERUHÁZÁSI ÉS FELÚJÍTÁSI FELADATOK
 
BERUHÁZÁSOK
Önerős útépítések:
Önerős útépítés keretén belül 2009. év december 31-ig megépült és a 2009. évi költségvetés terhére kifizetésre került
a Tinódi u.                  4.323 e/Ft értékben,
a Héja u.                     7.202 e/Ft értékben,
a Rigó u.                     7.092 e/Ft értékben,
a Budai N. A. u.         6.472 e/Ft értékben és az
Attila köz és lépcső   6.793 e/Ft értékben.
Az utak 3.00-4.50 m széles aszfaltozott felülettel csapadékvíz elvezető szegéllyel kerültek megépítésre.
További önerős útépítések műszaki előkészítése indult el 2009. őszén, melyek áthúzódó beruházásként majd a 2010. évi költségvetés terhére kerülnek megépítésre. Ilyen utak az Újhegy út és Újhegy köz, Fehérkereszt út, Gárdonyi u. és Toldi u.
 
Csapadékvíz elvezetés
Csapadékvíz elvezetés műszaki előkészítése történt az Endre út csapadékvíz elvezetésével kapcsolatban, melyre 259 e/Ft került kifizetésre. A Budataván történt csapadékvíz-elvezetés 4.246 e/Ft összegű kiadása 2009. év elején realizálódott. Áthúzódó beruházásként szerepel a Luther és Esze T. uti, valamint a Töltés és Vécsey úti csapadékvíz elvezetés megoldása.
 
Tájékoztató táblarendszer
A beruházási kiadások között tervezett feladat volt a tájékoztató táblarendszer bővítése 3.247 e/Ft összegben, melyből a városi üdvözlőtáblák (barna táblák) készültek el 1.859 e/Ft összegben.
 
Györgyi Dénes Általános Iskola -  tornaterem építés
A 80,75 %-os EU-s támogatással megvalósuló tornaterem építése a 2009. évben a munkaütemtervnek megfelelően haladt. A 2009. évi költségvetés terhére 16.738 e/Ft került kifizetésre végleges beruházási kiadásként. A fennmaradó rész áthúzódó beruházásként a 2010. évi költségvetési előirányzat terhére jelenik meg kiadási teljesítésként.
 
A szeméttelep rekultivációja
A szeméttelep rekultivációjára szolgáló kiadási előirányzatból 2.210 e/Ft átcsoportosításra került a támogatásértékű kiadások közé az Észak-Balatoni T. Regionális Hulladékkezelési Társulás részére átadásra kerülő támogatás céljából. A fennmaradó 6.769 e/Ft összegű keretre a most készülő terveket követően támogatással megvalósuló kivitelezés saját forrásaként lesz szükség.
 
Területrendezési terv módosítása
Balatonalmádi Város teljes közigazgatási területét érintő tervmódosítást a Völgyzugoly Kft. végezte, végzi, amelyre hatósági egyeztetések és tervdokumentáció elkészítésének ellenértékeként 4.440 e/Ft került kifizetésre.
A szabályozási terv módosítása nem érintette a sportpálya területét, valamint a SCD által beruházásra felhasználni szándékolt területet.
A FIDELIO GOLD Kft által beruházási céllal megvásárolt terület területrendezési módosítására 2.763 e/Ft került kifizetésre.
 
Wesselényi strand rekonstrukció
2009. év őszén elkezdődött a 39,9 %-os KDOP-s támogatással megvalósuló Wesselényi strand rekonstrukciója. A 2009. évi költségvetés terhére 7.587 e/Ft került kifizetésre végleges beruházási kiadásként.
 
Wesselényi strand - Aquatórium
Wesselényi strand egy részének igénybevétele élményfürdő strandi szolgáltatás kialakítására és ennek műszaki tervezésére a 2009. évi költségvetés terhére 8.634 e/Ft került kifizetésre. 
 
Strandi fejlesztések (Wesselényi-, Budatava-, Káptalanfüredi strand)
Pénztári előtető, játszótéri árnyékoló megépítésére a 2009. évi költségvetés terhére 1.268 e/Ft összegű kifizetés történt.
 
Strandi eszközcsere (mentő katamarán, traktor motor csere)
A strandi mentő katamarán (736 e/Ft) beszerzése BFT-s pályázati támogatás terhére, a strandi traktor motor cseréje (1.125 e/Ft) saját forrás terhére valósult meg.
 
Egészségügyi Központ kialakítása
A KDOP-s támogatással megvalósuló Egészségügyi Központ megvalósításával kapcsolatos végleges beruházási kiadások összege 4.932 e/Ft volt. A projekt kiadásainak nagy hányada a 2010-2011. költségvetési években jelentkezik
 
Települési zajtérkép
A települési zajtérkép az előirányzott költségkereten belül 3.924 e/Ft összegben készült el, megalapozva a fokozottan védett zajvédelmi terület kijelölését.
 
Vécsey-Töltés utca fejlesztése
A Vécsey-Töltés utca fejlesztésére előirányzott 32.671 e/Ft pályázati önrész felhasználására (pályázati díj befizetésének kivételével) nem került sor, mivel pályázatunkat elutasította a közreműködő szervezet.
 
Vörösberényi Általános Iskola
A Vörösberényi Általános Iskolában a parkettázás és az öltözőszekrények beszerzése 620 e/Ft értékben, szakmai informatikai eszközök beszerzése 470 e/Ft értékben valósult meg. Tantermi parkettázás 400 e/Ft összegű kiadása 2010. évre húzódott át.
 
Rákóczi u. 43. árnyékolás, telephely fejlesztése
A Balatonalmádi Városgondnoksági Intézmény irodáinak árnyékolására a 2009. évi költségvetés felújítási keretének terhére 605 e/Ft került kifizetésre.
A Balatonalmádi Városgondnoksági Intézmény telephelyének fejlesztésére irányuló tanulmányterve 1.250 e/Ft összegű kifizetés ellenében készült el.
 
Napköziotthonos Óvoda (árnyékoló, szakmai-informatikai kiadások)
A Balatonalmádi Napköziotthonos Óvodában a költségvetés elkülönített keretének terhére 751 e/Ft összegű árnyékoló megvalósítása történt 2009. évben. Központosított támogatás terhére 758 e/Ft szakmai-informatikai célú beruházási kiadás teljesülése – áthúzódó kiadásként - 2010. évben realizálódik.
 
Buszváró
A Madách téri, illetve a Budatava 71. sz. főút melletti buszváró kialakítása 400-400 e/Ft értékben készült el.
 
Európa” szoborpark kialakítása
A beruházás jelenleg a műszaki előkészítési stádiumban áll. A műszaki tervdokumentáció elkészítésére és az előkészítéssel kapcsolatos egyéb költségekre a 2009. évi költségvetés terhére 931 e/Ft került kifizetésre.
 
      FELÚJÍTÁSOK
Strandi felújítások
A Wesselényi strandon mederkotrás, a Káptalanfüredi strandon vizesblokk felújítása és pénztári előtető készült el 5.721 e/Ft értékben. A Wesselényi strandon vöröskő fugázási és tető csapadékvíz elvezetési szavatossági munkák történtek mindösszesen 752 e/Ft értékben.
 
Polgármesteri Hivatal felújítása
A Polgármesteri Hivatal fűtési rendszerének felújítása történt 2009. év őszén. A meglévő rendszer tisztítása és szabályzása összesen 5.172 e/Ft értékben valósult meg. Az emeleti illemhely és a tetőtéri irodák felújítása áthúzódott 2010. évre. 
 
Bérlemények felújítása
              Felújítási kiadások között terveztük a Veszprémi út 81. szám alatti valamint a Baross G. u. 4. szám alatti bérlemények felújításának kiadását, megtérítését. Az előbbi teljes külső burkolati felújítása és tetőszigetelése 596 e/Ft összegben realizálódott, a Baross G. utcai bérlemény az elmúlt évben nem sikerült bérbe adni, ezért ott a fejlesztés nem készült el. 
 
Vörösberényi zöld-, és közterület rendezés
A felújítás keretében a Vörösberényi temető felújítása 20.756 e/Ft értékben valósult meg. Az Ady tér és a járda felújítása a 2010-évben megvalósítandó feladatként szerepel a 2010. évi költségvetésben szakhatósági egyeztetéseket igényelve. CÉDE pályázat beadása történt a vörösberényi Mandulás játszótér és zöldterület felújítására, amely azonban elutasításra került, így a felújítás feladata szintén a 2010-es évre áthúzódott.
 
Támfal felújítások
Áthúzódó felújítási feladatként szerepel a 2010. évi költségvetésben a Malomvölgyi-, Dankó P. úti-, valamint az Esze T. úti támfal felújítása, melyek a tervek szerint 2010-évben közbeszerzéses eljárás keretén belül kerülnek felújításra.
 
Városközpont felújítása
A KDOP-s pályázati támogatással valósult meg a Városközpont felújítása. A felújítási munka 2009. évben megvalósult, de a pénzügyi kiadások és a pályázati elszámolás áthúzódott 2010. évre. A program keretében 2009. évben végleges felújítási kiadásként az alábbi kiadások realizálódtak:
 - a Városház tér 4.351 e/Ft,
  - a piac 25.579 e/Ft,
  - a Szent István park 1.897  e/Ft és
 - a  járdák10.808 e/Ft értékben.
 
Batthyány-Budai Nagy Antal utca burkolat-felújítása
A TEUT-as pályázaton elnyert támogatással az előirányzott költségkereten belül elkészült Batthyány-Budai Nagy Antal utca burkolat-felújítása 27.902 e/Ft összegben.
 
Galagonya utca felújítási munkája
2009. évben a Galagonya utcaKökény utcáig húzódó része saját önkormányzati forrás terhére felújításra került 16.186 e/Ft összegben. A Galagonya utca felújítása folytatódik - elnyert TEUT-as pályázati támogatás terhére - 2010. évben.
 
A Györgyi Dénes Általános Iskola
Az általános iskola a KDOP pályázat keretén belül került felújításra. A felújításon belül a külső-belső nyílászárók, a belső felületi felújítások, valamint akadály-mentesítési munkák valósultak meg. A projekt keretén belül a 2009. évi végleges felújítási kiadások összege 10.257 e/Ft volt. A felújítási kiadások nagy hányada szintén 2010. évben jelentkezik végleges kiadásként.
 
Nagy értékű eszközbeszerzésekre, valamint intézményi felújításokra is sor került, amelyeket a 4. számú melléklet felsorolásszerűen tartalmaz. 
 
BEVÉTELI FORRÁSOK ÉS AZOK TELJESÍTÉSE
 
Balatonalmádi Város Önkormányzata 2009. évi bevételeinek módosított előirányzata 3.179.862 e/Ft, míg a teljesítés 2.584.526 e/Ft.
 
Bevételeinek összetétele 2009-ban (függő és nyitó tétel nélkül):
 
- Intézményi műk.bev.    17,1 %                      - Pénzmaradvány igénybevétele         27,6 %
- Saját működési bev.     29,7 %                      - Kölcsön visszatérülése                       0,5 %
- Költségvetési támog.    17,5 %                      - Előző évi kiegészítés                         0,8 %
- Átvett pénzeszközök      0,1 %                      - Pénzügyi befektetés bevétele          0,7  %
- Támogatásért. bev.         5,5 %                      - Forg.c.értékp.értékesítése                    -    %
- Tárgyi eszk.ért.bev.        0,5 %
  
Működési bevételek
 
A tervezett intézményi működési bevételek esetében a módosított előirányzathoz képest önkormányzati szinten 16,1  %-os (múlt évben 13,3 %-os ) bevétel többlet realizálódott.
 
Városgondnokság gazdálkodási körébe tartozó intézmények:
A Napköziotthonos Óvodában a működési bevétel 8,4 %-kal volt kevesebb a tervezettnél. A csökkenés oka, hogy az intézményi étkeztetési tevékenységet a tervezettnél kevesebben vették igénybe.
A Györgyi Dénes Általános Iskolában az intézményi működési bevétel a tervezetthez képest
10,8 %-os, a Vörösberényi Általános Iskola 6,2 %-os bevétel elmaradást mutat, ami nagyrészt szintén az intézményi étkeztetés bevételének elmaradásával indokolható.
A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár működési bevétele 4.899 e/Ft értékben realizálódott, amely a 6.200 e/Ft összegű előirányzathoz képest 79 %-os (múlt évben 78 %-os) teljesítést mutat.
A Kósa György Zene Iskola esetében a teljesítés 112,1 %-ot mutat, mivel a hangszerkölcsönzés és a tandíjból származó bevétel meghaladta a tervezett előirányzatot.
A Szociális Alapszolgáltatási Központ működési bevétele 10.896 e/Ft értékben realizálódott, a 10.768 e/Ft  módosított előirányzathoz képest 101,2 %-os teljesítést mutat.
A Városgondnokság intézmény esetében a módosított előirányzathoz képest a bevétel teljesülése 0,1 %-os, 51 e/Ft-os bevétel többletet mutat Az intézményen belül a szakfeladatok bevételeinek alakulására az alábbiak jellemzők:
 
Polgármesteri Hivatal és szakfeladatai:
A strandok és fürdők szakfeladat működési bevételeinél 22,4 %-os többlet bevétel (29.721 e/Ft) realizálódása látható. A szakfeladat adatait elemezve megállapítható, hogy a strandi bevételen belül a tervezett nettó 72.600 e/Ft-os jegyár bevétellel szemben nettó 89.593 e/Ft bevétel realizálódott. A bevétel túlteljesítése a kedvező nyári idegenforgalomnak tudható be. A tervezett 23.959 e/Ft-os nettó bérleti díjjal szemben a ténylegesen realizálódott bérleti díj 27.757 e/Ft volt.
A saját és bérelt ingatlan szakfeladaton a bevételi előirányzathoz képest a bevétel alacsony szinten, 11,5 %-on teljesült. Az alacsony teljesítés magyarázata, hogy e szakfeladaton került tervezésre az ingatlanértékesítés ÁFA tartalma, és az alacsony összeggel realizálódott ingatlanértékesítés miatt az ÁFA összeg realizálódása is alacsony volt.
Az igazgatási szakfeladaton (Polgármesteri Hivatal Okmányiroda nélkül) 54.546 e/Ft többletbevétel realizálódott. Az eltérés magyarázata, hogy a kamatbevételek (rövid lejáratú betét lekötések, forgatási célú értékpapír ügyletek) összege magasabb a tervezettnél.
 
Sajátos működési bevételek 
 
Az önkormányzat 2009. évi 762.313 e/Ft-os módosított sajátos működési bevételeihez képest a teljesítés 765.923 e/Ft, ami 100,5 %-os teljesítésnek (múlt évben  102,9 %-os) felel meg.
A sajátos működési bevételeken belül a helyi adók és a megosztott gépjárműadó bevételek átlagosan 100,3 %-kal teljesültek. Az adó nemek többségénél túlteljesítés tapasztalható, az idegenforgalmi adó és az iparűzési adó esetében 100 % alatti a teljesítés.
Az átengedett SZJA bevételek összességében 100,3 %-kal teljesültek. 2009. évben a 2008-2007. évekhez hasonlóan nem kellett céltartalékot képezni a helyben maradó SZJA bevételre.
Az önkormányzati bírságok, pótlékok és egyéb sajátos bevételek átlagosan 134,2 %-kal realizálódtak. A bevételeken belül az építésügyi és környezetvédelmi bírság teljesülése (47,9 %)  alacsony a tervezetthez képest, mert a bevételek nagy részének  realizálódása 2010. évre várható.
 
A felhalmozási és tőke jellegű bevételek a 175.357 e/Ft-os módosított előirányzathoz képest jóval alacsonyabb, 32.682 e/Ft értéken, 18,6 %-kal realizálódtak.
A tárgyi eszközök (ingatlan) értékesítése 12,3 %-kal, 14.211 e/Ft-tal realizálódott. Az értékesítések között jelentkezett a Ferenczy K. u. 6. sz. alatti ingatlan (nettó 12.000 e/Ft), a Ferenczy K. u. 2. (jégverem) sz. alatti ingatlan (nettó 1.000 e/Ft) a Wesselényi strand üzlet bérleti jogának (nettó 833 e/Ft) és az ügyeleti használt gépjármű (nettó 375 e/Ft) értékesítése.
A pénzügyi befektetések bevételei között 60.000 e/Ft összegű részvény értékesítése került tervezésre. 2009. évben az EON részvények (16.716 e/Ft), az ARAGO részvények értékesítése (832 e/Ft), a ZALAKERÁMIA részvények ( 48 e/Ft) és a  PILLÉR befektetési jegy (197 e/Ft) értékesítése realizálódott összesen 17.793 e/Ft összegben. A BAHART részvények (113.544 e/Ft) értékesítése  áthúzódott 2010. év január hónapra.
A 2009. évben kapott osztalék összege 676 e/Ft volt.
 
Az ingatlanok és a pénzügyi befektetések értékesítéseként feltüntetett nettó 175.092 e/Ft + Áfa bevétel realizálódása magas kockázati tényezővel bír, így a tervezett nettó összeg 50 %-ára 57.546 e/Ft összegű céltartalékot, valamint a BAHART részvény értékesítésével kapcsolatosan további 31.200 e/Ft összegű céltartalékot képeztünk. Így a 2009. évben jelentkező jelentős bevétel elmaradás a gazdálkodás biztonságát, a feladatellátást nem akadályozta.
  Önkormányzati költségvetési támogatások
 
Az önkormányzat költségvetési támogatásainak összege 452.605 e/Ft (előző évben 483.775 e/Ft) volt a múlt évben. A költségvetési bevételek megoszlása 2009. évben az alábbiak szerint alakult:
 
- állami hozzájárulás népességhez kötött           9,3 %
- feladatmutatóhoz kötött állami hozzáj.          75,5 %
- normatív kötött támogatások                           4,5  %
- központosított támogatás                                 9,2 %
- fejlesztési célú  támogatás                               1,5  %
                            
A normatív állami hozzájárulásokat, támogatásokat, illetve a normatív kötött felhasználású támogatásokat a 8/a., 8/b. számú melléklet mutatja.
     
A 2009. évi központosított támogatások az alábbi részletezésben:
                                                                                                                      (adatok e/Ft-ban)
Központosított előirányzatok megnevezése
Sorszám
(kiemelt
ei.sz.)
A központi költség-
vetésből támogatásként
rendelkezésre bocsátott
összeg
1.
2.
3.
Lakossági közműfejlesztés támogatása
01
255
Helyi kisebbségi önkormányzatok működésének általános támogatása
05
831
Könyvtári és közművelődési érdekeltség növelő támogatás
07
849
Helyi szervezési intézkedéshez kapcsolódó többletkiadások támogatása
09
2457
Települési belterületi közutak felújításának támogatása
14
12478
Közoktatás-fejlesztési célok támogatása
17
2940
Az alapfokú művészetoktatás támogatása
19
701
2009. évi bérpolitikai intézkedések támogatása
23
21007
Központosított előirányzatok összesen
32
41518
 Támogatás értékű bevételek és pénzeszköz átvétel államháztartáson kívülről
 
Balatonalmádi Város Önkormányzata 2009. évben összesen 163.706 e/Ft működési és felhalmozási célú támogatásértékű bevételt (államháztartáson belülről), valamint 1.805 e/Ft működési és felhalmozási célú átvett pénzeszközt (államháztartáson kívülről) realizált.
A támogatásértékű bevételeknél a működési célú bevételek teljesülése 92,1 %-ot mutat, melyen belül - az EU-s támogatások kivételével - minden esetben közel 100 %-ot elérő teljesülés tapasztalható. A támogatásértékű bevételek 36,7 %-a, 60.004 e/Ft működési célú bevétel. A működési célú bevételek között az OEP finanszírozás 10.599 e/Ft teljesüléssel szerepel. A felhalmozási célú bevételek teljesülése 17,6 %-ot mutat, mivel az EU-s támogatással megvalósuló projektek esetében a támogatási szerződések szerint 2009. ütemévre esedékes támogatások jelentős része várhatóan a következő évben teljesül.
A véglegesen átvett pénzeszközök teljesülése a módosított előirányzathoz képest 15 %-ot mutat
A támogatásértékű bevételek és átvett pénzeszközök tételenkénti teljesüléseit a 2. számú melléklet mutatja.
 
A támogatási kölcsönök visszatérülése a tervezett 11.421 e/Ft-hoz képest 13.636 e/Ft-ot mutat, amely 119,4 %-os teljesülésnek felel meg.
  KIADÁSOK ALAKULÁSA
 
Az önkormányzat 2009. évi költségvetésének módosított kiadási előirányzata 3.179.862, a teljesítés összege 1.852.885 e/Ft (függő, átfutó kiadások nem szerepelnek benne), ami 58,3 %-os (múlt évben 68,8 %-os) teljesítésnek felel meg.
   
A 2009. évi teljesült kiadási főösszegen belül a kiemelt előirányzatok részaránya az alábbiak szerint alakult:
-          személyi juttatások    33,9 %                             - felújítás              7,6 %
-          munkáltatót terh.jár.    9,9 %                            - beruházás           8,5 %
-          dologi kiadások         30,2 %                             - pénz.befekt.        1,6 %
-          pénzeszközátadás        4,0 %                            - hiteltörlesztés     1,1 %
-          támogatások                1,0 %                          
-          társadalom és szoc.j.   2,2 %                               
 
A működési célú kiadási előirányzatok teljesítése 90,2 %, amely csaknem megegyezik a  2008. évivel (92,0 %).
A működési célú kiadásokon belül a személyi juttatások, valamint a munkáltatót terhelő járulékok részaránya  55,0 %,  amely alacsonyabb, mint a 2008. évi részarány (60,3 %).
A Balatonalmádi Városgondnokság gazdálkodási körébe tartozó intézmények összes kiadása a 804.784 e/Ft-os módosított működési kiadási előirányzatához viszonyítva 769.453 e/Ft értékkel teljesült, amely összességében 95,6 %-os teljesülést mutat. Az intézményeket külön-külön vizsgálva is megállapítható, hogy a költségvetésben biztosított előirányzaton belül jelentkeztek a működési kiadásaik. A Polgármester Hivatal és szakfeladatai is előirányzaton belül, átlagosan 88,6 %-on teljesültek.
A működési célú kiadásokon belül a személyi juttatások kifizetése az intézmények esetében átlagosan 98,1 %-kal teljesült, míg a Polgármesteri Hivatal és a hozzá tartozó szakfeladatok esetében a teljesülés 96,1 %-os. Az intézmények mindegyikénél előirányzat megtakarítás tapasztalható.
A dologi kiadások értékea költségvetésben biztosított módosított kiadási előirányzathoz képest az intézményeknél összességében 8,1 %-os megtakarítást mutat, míg a Polgármesteri Hivatal és szakfeladatainál átlagosan 19,5 %-os megtakarítás van. A hivatal szakfeladatai között szerepel a saját és bérelt ingatlan szakfeladata, amely módosított előirányzata tartalmazza a tervezett ingatlanértékesítés ÁFA-ját is. Az ingatlanértékesítés a múlt évben alacsony összeggel teljesült, így az értékesítés után fizetendő ÁFA összege 2.630 e/Ft volt a tervezett 23.018 e/Ft-tal szemben Az EU-s támogatással megvalósuló projektek esetében a 2009. évre esedékes kiadások jelentős összege 2010. évben realizálódik. A pályázatok figyelembevétele nélkül a dologi kiadások teljesülése 85,7 %.
A működési célú támogatás és a pénzeszköz átadásánál a 62.250 e/Ft-os módosított kiadási előirányzattal szemben 61.265 e/Ft tényleges teljesítés található, ami 98,4 %-os teljesítés. A kiemelt előirányzaton belül a nagyobb hányad, 81,5 % (49.908 e/Ft ) államháztartáson kívülre került felhasználásra.
 
Fontos megjegyezni, hogy az intézmények és több szakfeladat esetében is kötelezettséggel terhelt pénzmaradvány jelentkezik, mivel 2010. évre áthúzódó fizetési kötelezettségek keletkeztek.
 
A működési kiadásokról készült kimutatásokat a 3., 3/a., 3/b., 3/c., 3/d., 3/e., 3/f., 3/g., számú táblázatok tartalmazzák.
  
Felhalmozási célú kiadások
 
Felhalmozási célú kiadások teljesítése 23,5 % -ot ( múlt évben 25,3 %) mutat 2009. évre, a tartalék figyelembevétele nélkül 29,9 %-ot mutat. Az alacsony teljesülés magyarázata, hogy a nagyobb projektek megvalósítása 2010. évre várható és több kisebb beruházás és felújítás áthúzódott 2010. évre. Az EU-s támogatással megvalósuló projektek támogatásra eső kiadásai csak a támogatás realizálódása után könyvelhetők végleges kiadásként (addig átfutó kiadásként szerepelnek).
Az önkormányzat felújítási és beruházási tevékenységével részletesebben foglalkoztunk az előzőekben, illetve ezen kiadások részletezését, feladatonként való megbontását a 4. számú melléklet tartalmazza.
Beruházási kiadásokra költségvetésünk 721.464 e/Ft módosított előirányzatot biztosított, ezzel szemben összesen 158.429 e/Ft került végleges kiadásként könyvelésre. A beruházási kiadások jelentős részét (5.000 e/Ft feletti beruházások) képezte a 33.293 e/Ft összegű kiadást jelentő önerős útépítések, a 16.738 e/Ft összegű Györgyi Dénes Általános Iskola tornaterem építése, a 7.587 e/Ft kiadást jelentő Wesselényi strandrekonstrukció, a 8.634 e/Ft összegű Aqutórium tervezési díja, a 11.486 e/Ft összegű Polgármesteri Hivatal informatikai eszköz beszerzése, a 17.534 e/Ft összegű Városközpont projekt beruházási kiadásai, valamint az 5.860 e/Ft összegű gépjármű beszerzése a Városgondnokság számára..                
A melléklet alapján megállapítható, hogy több esetben is az előirányzatok mellett nincs teljesítés, illetve alacsony mértékű. A magyarázat az, hogy ezekben az esetekben is a beruházási munkák nagy része áthúzódik 2010. évre, s a pénzügyi teljesítés is 2010-évben realizálódik.
A felújítási kiadások a módosított előirányzathoz képest 34,2 %-ra teljesültek, 141.028 e/Ft értékben. A kiemelt előírányzaton belül a legjelentősebb összeget (5.000 e/Ft feletti felújítások) jelentő felújítás az 5.721 e/Ft összegű strandi felújítások, az 5.172 e/Ft kiadást jelentő Polgármesteri Hivatal felújítása,  a 21.855 e/Ft kiadást jelentő Vörösberény zöld-, és közterület rendezése, a 42.635 e/Ft összegű Városközpont projekt felújítási kiadása, a 27.902 e/Ft kiadást jelentő Battyhány u, Budai Nagy A. u. felújítási kiadása, a 10.257 e/Ft összegű Györgyi Dénes Általános Iskola felújítási kiadása, valamint a 16.186 e/Ft összegű Galagonya u. felújítása.
A felhalmozási célú támogatásértékű kiadások 8.153 e/Ft összegű módosított előirányzattal és 6.730 e/Ft teljesítéssel jelentkezett a múlt évi költségvetésben. A hulladéklerakó építéséhez szükséges további kiadások teljesítésére és a Magyar Angol Tannyelvű Gimnázium hőközpontjának felújításához történő hozzájárulás kifizetése áthúzódott 2010. évre.
A felhalmozási célra átadott pénzeszközök módosított előirányzata 26.768 e/Ft-ot, a teljesítése pedig 23.304 e/Ft-ot mutat. A MÁV részére történő 2.000 e/Ft összegű pénzeszköz átadása 2010. év elején realizálódott.
 
Hitelek törlesztése
 
Hiteltörlesztésre az önkormányzat 2009. évben 20.467 e/Ft-ot fizetett ki. A hitelek visszafizetésénél 20.467 e/Ft környezetvédelmi rehabilitációs program (Japán hitel) törlesztő részletének 2009. évre ütemezett - a 2009. évi költségvetési törvényben 50 %-kal csökkentett - kiadását jelentette.
 
 Kölcsönök juttatása
 
Az önkormányzatnak az előző évek gyakorlatának megfelelően - lakossági lakásépítési kölcsön nyújtásából származó– 700 e/Ft nagyságú kölcsön jellegű kifizetése volt múlt évben. 
 
Az önkormányzat több éves kihatással járó döntésekből származó kötelezettségei
(a 9. és a 10. számú melléklethez)
 
Balatonalmádi a Várpalota és Régiója Környezetvédelmi Rehabilitációs Program keretében (Japán hitel) 1.021.205 e/Ft (konzulensi díjakkal növelt) vett fel, melynek visszafizetési határideje 2019. novemberében jár le. A hitel visszafizetése 2001. novemberében kezdődött.
A 2003. évi XCV. törvény a Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló 45 §. (2) bekezdése alapján elengedte a 2003. december 31-én fennálló 131.256 e/Ft konzulensi díj visszafizetését Balatonalmádi számára.
 A Magyar Köztársaság 2005. évi CXVIII. törvényének 40. §-ában előírtaknak megfelelően a 2005. novemberében és 2006. májusában esedékes törlesztő részletekből 50 % elengedésre került 2005. december 31.-el.
A Magyar Köztársaság 2006. évi CXXVII. törvény 96. §-a alapján a 2007. májusában és decemberében esedékes törlesztő részletekből 50% elengedésre került (17.835.620 Ft).
A Magyar Köztársaság 2007. évi CLXIX. törvény 96. §-a alapján a 2008. májusában és decemberében esedékes törlesztő részletekből 50% elengedésre került (19.106 e/Ft).
A 2009. december 31-én fennálló hiteltartozás 609.355 e/Ft. 2009. évben Balatonalmádi Város Önkormányzata a 20.467 e/Ft hitelfizetési kötelezettségét teljesítette. 2009. évben az eredeti ütemezés szerint 40.934 e/Ft hitelfizetési kötelezettség terhelte volna, de ténylegesen 20.467 e/Ft fizetési kötelezettség terheli. A változás oka, hogy a Magyar Köztársaság 2008. évi CII. törvény 89.§-a alapján a 2009. májusában és decemberében esedékes törlesztő részletekből 50% elengedésre került (20.467 e/Ft).
Az eredeti ütemezés szerint 2010. évben 43.849 e/Ft hitelfizetési kötelezettség terhelte volna önkormányzatunkat, de ténylegesen 33.075 e/Ft fizetési kötelezettség terheli, mivel a Magyar Köztársaság 2009. évi CXXX. törvény 88.§-a alapján a 2010. májusában esedékes törlesztő részletekből 50% elengedésre került (10.774 e/Ft).
 
A megszűnt Befejezett Víziközmű Társulat (II) kötelezettségei és követelései 2008. II. negyedévében kerültek átvételre. A társulat által felvett hitelállomány 235.140 e/Ft. A hiteltörlesztést 2010-évben kell megkezdeni (25.000 e/Ft). A hitel visszafizetési futamideje 2014-ben jár le. 2008-2009. évben a felvett hitel után fizetett kamat összege 16.360 e/Ft volt.
 
Az EU-s támogatással megvalósuló projektek, valamint a 2009. évi felhalmozási célú kiadások maradványát feladatonként tartalmazza a 9/a. számú melléklet. A mellékletben szerepeltetett EU-s programok, egyéb felhalmozási célú kiadások működési és felhalmozási célú kiadásai 2009. december 31-ig realizálódott kiadások, valamint a 2009. évet követő évek   kiadásai bontásban szerepelnek. A táblázatban szereplő 2009. december 31-ig realizálódott kiadások (2008-2009 évi kiadások) között szerepelnek a 2009. évet terhelő felhalmozási és működési célú kiadások, melyek a 3. és a 4. számú mellékletben találhatóak meg.
 
A több évet terhelő működési kiadások között szereplő, "Legyen Ön is Keresztapa, Keresztanya"program - magyarfalusi gyermek 2009. évi támogatása a 4/a. számú mellékletben található. 
 
Az önkormányzat több éves kihatással járó döntésekből származó követelései
(a 11. számú melléklethez)
 
Az önkormányzati dolgozók lakásépítési kölcsön állománya 2009. január 1-jén 63 e/Ft volt. 2009. évben önkormányzati munkavállaló nem részesült lakásépítési kölcsönben, a tőketerhelés 79 e/Ft volt. A 2009. évi törlesztés összege 70 e/Ft volt, így a 2009. december 31-i követelésállomány nagysága 72e/Ft.
 
Balatonalmádi Város Önkormányzat önkormányzati lakáseladásból származó követelés állománya 2009 január 1-én 5.133 e/Ft volt. 2009. évben az előírt (19 személlyel szemben) kölcsön állományból 1.098 e/Ft törlesztés történt, így a 2009. december 31-i követelésállomány nagysága 4.200 e/Ft.
 
Az Önkormányzat helyi lakásépítés és lakásvásárlás támogatásáról szóló helyi rendelete alapján adott kamatmentes lakásvásárlási és lakásépítési kölcsön állománya 2009. január 1-én 1.954 e/Ft volt. 2009. évben az önkormányzat 3 700 e/Ft összegű kamatmentes kölcsönt nyújtott. 2009. évben a kedvezményezettek 589 e/Ft összegben törlesztették tartozásukat. 2009. december 31-én az önkormányzat kölcsönállománya a 19 fő kedvezményezett személlyel szemben 2.065 e/Ft-ot mutat.
 
A megszűnt Újhegyi Víziközmű Társulat (ivóvíz) tagjaival szembeni kölcsön állomány lejárata 2005. december 31. volt. A volt társulat tagjaival szembeni 2009. január 1.-én lejárt követelés állománya (rövid lejáratú) 843 e/Ft volt. A társaság volt tagjai 2009. évben nem törlesztettek, így a 2009. december 31-i követelésállomány nagysága 843 e/Ft.
 
A Befejezett Csatorna Közmű tagjaival szembeni követelés állomány 2008.évben átvezetésre került a rövid lejáratú követelések közé.
A rövid lejáratú csatorna kölcsön követelésének 2009. évi nyitó állománya 10.554 e/Ft volt. A társaság tagjai 55 e/Ft-ot törlesztettek 2009. évben, így a záró állomány 2009. december 31-én 10.499 e/Ft volt.
 
A Befejezett Beruházó Víziközmű Társulat (II) tagjaival szembeni követelésállomány (hosszú lejáratú kölcsön) 54.260 e/Ft volt. A társaság volt tagjai 11.823 e/Ft érdekeltségi hozzájárulást fizettek be 2009. december 31-ig. Az LTP csatorna állományából egy összegű befizetés miatt előírásra került 3.480 e/Ft. Az előbbiek alapján a 2009. december 31-i követelés állomány nagysága 45.917 e/Ft. A követelés állomány lejárata 2013. szeptember 30.
 
Az önkormányzat által nyújtott közvetett támogatások
(12. sz. melléklethez)
 
1. Építményadó
/1/ Az adó évi mértéke – a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – 900 Ft/m2 volt.
 
/2/ Az adó évi mértéke a vállalkozó kereskedelmi egysége, szálláshely-szolgáltatás nyújtására alkalmas, üdültetés céljára hasznosított és egyéb nem lakás céljára szolgáló építménye után egységesen 600 Ft.
Az /1/ bekezdés alapján számított adóból:
            a./ 600 Ft/m2 adókedvezmény illette meg a településen állandóra bejelentett lakosként tartózkodó; lakóépülettel, hozzátartozó garázzsal rendelkező magánszemély adóalanyt;
            b./ 200 Ft/m2 adókedvezmény illette meg valamennyi - az a./ pontban nem tartozó - lakó- és/vagy üdülőépülettel, hozzátartozó garázzsal, belföldön állandó bejelentett lakóhellyel rendelkező magánszemély adóalanyt.
A helyi rendelet értelmében, ha a magánszemély kommunális beruházást hajt végre, vagy ilyen beruházás céljára befizetést teljesít, akkor a saját beruházás számlával igazolt ellenértéke, illetőleg a befizetés támogatással csökkentett összegének 50 %-a a befizetést követő évben levonható az adott évben esedékessé váló építmény-illetve telekadóból.
E rendelkezés 50 %-ra vonatkozó része 2006. január 1-jétől hatályos, azaz a 2006. évben és azt követően indult kommunális beruházásokra vonatkozik. A 2005. évben és korábban történt befizetéseket a rendelkezéseknek megfelelően 100 % -ban lehetett jóváírni.
2009. évben 343.890 m2 volt az építményadóban az adóköteles terület, amely után a helyi rendeletben megállapított 900 Ft/m2 mértékkel számolva 309.501 e/Ft, és 96.943 m2 volt az az adóköteles terület, amely után 600 Ft/m2-rel számolva 58.166 e/Ft lett volna a bevétel, azaz az összes, éves kivetés alapján elérhető építményadó bevétel 367.667 e/Ft lett volna.
A helyi adórendeletben biztosított kedvezmények alapján az építményadóban 2009. évben az adókedvezmények összege 157.409 e/Ft volt.
 
2. Telekadó
A telekadó évi mértéke 2009. évben övezetek szerint 200 Ft/m2, 100 Ft/m2, illetve 50 Ft/m2 volt.
Az adóbevallások alapján az összes belterületi beépítetlen adóköteles terület nagysága 517.049 m2 volt, mely alapján az összes, 2009. évi kivetés alapján fizetendő adó övezetenkénti adómértékkel megállapítva 33.179 e/Ft lett volna.
 A helyi adórendelet értelmében kettő évig mentes az adó alól az a magánszemély tulajdonában lévő telek, amelyre lakóház építésére jogerős építési engedélyt adtak ki; 50 %-os kedvezmény illette meg – meghatározott feltételek megléte esetén – a mezőgazdasági művelés alatt álló telket; 75%- ig terjedő adókedvezmény volt adható arra a telekre, amelynél műszakilag nem volt megoldható a közművekre való rákötés; illetve itt is érvényesíthető volt a kommunális beruházások jóváírhatósága.
A kedvezmények összege 2009. évben 7.740 e/Ft volt. 
 
3. Iparűzési adó
Az iparűzési adó mértéke 2009. évben 1,95 % volt. A 2009. december 31.-i iparűzési adó lajstrom szerint a 2009.évre terhelt adóelőleg összege 140.654 e Ft volt, mely összeget hozzáadva a 2009. évben előírásra kerülő adókülönbözet összegéhez, 13.139 e Ft-hoz, tevődik össze a 2009. évben az adóbevallások alapján fizetendő iparűzési adó összege.
2007. évtől a vállalkozóknak az iparűzési adóban helyi kedvezmény, mentesség nem volt már adható, így 2009. évben az elérhető iparűzési adóbevétel 153.820 e/Ft volt.
 
4. Intézményi gyermekétkeztetés
Balatonalmádi Város Önkormányzata a Napköziotthonos Óvodában, a Györgyi Dénes Általános Iskolában és a Vörösberényi Általános Iskolában lát el közétkeztetési feladatot.
Az intézményekben 2009. évben a gyermekétkeztetés kedvezmény nélküli elérhető bevétele a tény adatok alapján 24.380 e/Ft lett volna.
Az intézmények a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI.   számú törvény 148.§. (5) bekezdése alapján és a gyermekvédelem helyi rendszeréről szóló 5/1998. számú Önkormányzati Rendelet 10. §. (4) bekezdése alapján biztosítottak az étkezést igénybevevők számára kedvezményt, amelyhez az állam normatív támogatással hozzájárul.
Az Önkormányzat által nyújtott kedvezmény összege együttesen a 2009. évben 5.695 e/Ft volt.
 
5. Kósa György Zeneiskola
A Kósa György Zeneiskola a 2008/2009-es tanév II. felére, illetve a 2009/2010-es tanév I. félévére a térítési díjakat az önkormányzat nevelési – oktatási intézményekben fizetendő térítési díjak megállapításainak szabályairól szóló 18/2008. (IX.05.) Ö rendelete alapján állapította meg.
A megállapított térítési díj 1.480 e/Ft volt összesen, ebből az intézményvezető a fent említett rendelet alapján a 2008/2009 tanév II. felére 11 fő tanuló esetében összesen 17 e/Ft kedvezményt, a 2009/2010. tanév I. felére 12 fő tanuló esetében 17 e/Ft kedvezményt adott.
 
6. Szociális Alapszolgáltatási Központ – szociális feladatok térítési díjai:
A Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ szociális alapszolgáltatási feladatai közül a szociális étkeztetés, a nappali ellátás és a házi segítségnyújtás térítési díjköteles tevékenység.
Az intézmény térítési díjait az önkormányzat fenntartásában lévő nevelési-oktatási intézmények étkezési térítési díjairól, és a személyes gondoskodás körébe tartozó ellátások térítési díjairól szóló, valamint az önkormányzat személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról szóló 17/1996. (X.31). sz. rendelete határozza meg.
A szociális intézmény 2009. évi tény adatok alapján a fent említett feladatok ellátásával jelentkező térítési díj bevétel kedvezmény adása nélkül 17.378 e/Ft lenne. A 2009. évre adott kedvezmény összesen 6.551 e/Ft volt.
  
Egyszerűsített pénzmaradvány kimutatás (14/a, 14/b. sz. melléklet)
 
A költségvetési pénzmaradvány az alaptevékenység pénzeszközeinek maradványa.
A költségvetési pénzmaradvány a könyvelés adataiból az előírt korrigáló tételek levezetése után képződött összeggel került kimutatásra.
Az önkormányzat tárgyévi pénzmaradványának nagyságát befolyásolta a záró pénzkészlet (785.958 e/Ft), az egyéb aktív és passzív pénzügyi elszámolások (költségvetésen kívüli tételek kivételével) egyenlege (71.477 e/Ft), előző évben képzett tartalék maradványa (144.014 e/Ft), mely következtében a tárgyévi helyesbített pénzmaradvány 713.421 e/Ft.
 
Az önkormányzat módosított pénzmaradványát helyesbíti a 9.582 e/Ft költségvetési kiutalatlan támogatás és a 1.735 e/Ft költségvetés felé történő befizetési kötelezettség, így a 2009. évi módosított pénzmaradvány összege 721.268 e/Ft.
  
A belső ellenőrzés keretében történő normatív és állami hozzájárulás elszámolása az elemi beszámoló elkészítésével egyidejűleg a MÁK felé megtörtént.
Az önkormányzat pénzmaradványát növelő kiutalatlan állami támogatások, valamint az önkormányzat pénzmaradványát csökkentő központi költségvetés felé történő befizetés kötelezettséget főként az alábbi tényezők indokolják:
 
Pénzmaradványt módosító jelentősebb tételek:
-          üdülőhelyi feladatokra igénybe nem vett állami hozzájárulás 3.014.920 Ft állami hozzájárulás,
-          az óvodai nevelési feladatokra igénybe nem vett 338.667 Ft állami hozzájárulás (az ellátotti tényleges létszám 5 fővel több volt az óvodánál, mint a normatív támogatás alapjául szolgáló mutató),
-          a szociális étkeztetés feladatra igénybe nem vett 1.636.750 Ft állami hozzájárulás (az ellátotti tényleges létszám 20 fővel több volt a szociális intézménynél, mint a normatív támogatás alapjául szolgáló mutató),
-          a házi segítségnyújtás feladatra igénybe nem vett 2.180.100 Ft állami hozzájárulás (az ellátotti tényleges létszám 11 fővel több volt a szociális intézménynél, mint a normatív támogatás alapjául szolgáló mutató),
-          a házi segítségnyújtás feladatra igénybe nem vett 2.180.100 Ft állami hozzájárulás (az ellátotti tényleges létszám 11 fővel több volt a szociális intézménynél, mint a normatív támogatás alapjául szolgáló mutató),
-          az időskorúak nappali intézményi ellátására igénybe nem vett 292.400 Ft állami hozzájárulás (az ellátotti tényleges létszám 2 fővel több volt az, mint a normatív támogatás alapjául szolgáló mutató),
-          a sajátos nevelési igényű gyermekekre igénybe nem vett 621.400 Ft állami hozzájárulás (az iskolák alapító okiratának módosítását követően már nem volt évközi pótigénylésre),
-          a kedvezményes gyermekétkeztetésre igénybe nem vett 735.000 Ft állami hozzájárulás (a kedvezményes étkeztetést 11 fővel több gyermek vette igénybe, mint a normatív támogatás alapjául szolgáló mutató),
-          a SZJA mérséklés igénybevételével kapcsolatosan önkormányzatunk részére 583.011 Ft fizetendő támogatása keletkezett a 2008. évre vonatkozóan, mivel az adóerőképességünk csökkent a 2008. júliusi adatszolgáltatásunkat követően
-          a központosított előirányzatok év végi elszámolását követően a 2009. évi havi kereset –kiegészítéséről és a járulékcsökkentés hatásáról történő elszámolás alapján 1.735 e/Ft befizetési kötelezettsége keletkezett.
 
A felhasználható pénzmaradvány összegénél figyelembe vételre kerül a 2008. évben képzett tartalék maradványa is (144.014 e/Ft).
 
Részesedések
 
Az önkormányzat tartós részesedéseit a rendeletet tervezet 7/c. számú melléklete mutatja be.
Az önkormányzat számviteli politikája 2009. évben nem került módosításra, az értékelési elvek nem változtak, így annak mérlegre gyakorolt hatását sem kell külön elemezni.
  
Az önkormányzat vagyoni és pénzügyi helyzete
 
Az önkormányzat vagyona 2008. december 31-hez viszonyítva 93.869 e/Ft-tal (0,8 %-kal) növekedett, melyből a befektetett eszközök volumene 69.700 e/Ft-tal növekedett, forgóeszközök volumene 24.169 e/Ft-tal növekedett.
   
A befektetett eszközök összetételének alakulását az alábbi táblázat szemlélteti:
  
Megnevezés
2007.12.31.
%
2008.12.31.
%
2009.12.31.
%
Index 2009/2008
%
Immateriális javak
0,2
0,2
0,4
171,4
Tárgyi eszközök
83,9
83,1
83,4
101,1
Befektetett pü.eszk.
1,3
2,6
2,7
104,9
Üzem.,kez.átadott eszk.
14,6
14,1
13,4
96,5
Összesen:
100,0
100,0
100,0
100,7
 
 
Az önkormányzatnál 2009. évben növekedett az immateriális javak, a tárgyi eszközök és a befektetett pénzügyi eszközök állományának (BAHART részvény „térítésmentes” átvétele) értéke, az üzemeltetésre átadott eszközök értéke viszont csökkent.
 
Az önkormányzat vagyonán belül – a befektetett pénzügyi eszközöket kivéve – az elhasználódási szint, valamint a használhatósági fok a következők szerint alakult:
  
 
Megnevezés
Elhasználódási szint (%)
Használhatósági fok (%)
 
 
2007.
12.31.
2008.
12.31.
2009.
12.31.
2007.
12.31.
2008.
12.31.
2009.
12.31.
Immateriális javak
48,4
52,4
44,4
51,6
47,6
55,6
Ingatlanok
10,1
11,6
13,1
89,9
88,4
86,9
Gépek, berend.felszer.
67,2
68,7
66,5
32,8
31,3
33,5
Járművek
58,0
52,7
55,1
42,0
47,3
44,9
Üzem.,kez.átadott eszk.
21,7
24,6
27,1
78,3
75,4
72,9
 
  
A városban az eszközök használhatósági foka magasabb az ingatlanok és az üzemeltetetésre, kezelésre átadott eszközök esetében. Az immateriális javak és a gépek, berendezések, felszerelések esetében is emelkedett a mutató értéke az előző évihez képest. A járművek esetében a mutató értéke csökkenést mutat.
 
Az önkormányzatnál az eszközök fedezetéül szolgáló források volumene és összetétele az alábbiak szerint alakult:
 
 
Megnevezés
2007.év e/Ft
2008.év e/Ft
2009.év e/Ft
Index 2009/2008 (%)
Saját tőke
     9.560.088
     9.387.650
     9.509.759
101,3
Tartalékok
575.165
838.506
857.435
102,3
Kötelezettségek
778.628
963.075
915.906
95,1
Összesen:
10.913.881
11.189.231
11.283.100
        100,8
 
Az önkormányzat tárgyiasult vagyonát a mérleg fordulónapján 91,9 %-ban saját források fedezik (ez az arány 0,5 százalékponttal javult a 2008. évihez viszonyítva).
  
Az önkormányzat vagyoni, pénzügyi helyzetének változását az alábbi mutatók is szemléltetik:
 
Megnevezés
2007.év
2008.év
2009.év
Változás 2009/2008.
Befektetett eszközök
aránya (%)
93,2
91,4
91,2
 
-0,2
Forgóeszközök
aránya (%)
6,8
8,6
8,8
 
0,2
Saját forrás aránya (%)
87,6
83,9
84,3
0,4
Tőkefeszültségi
mutató (%)
7,7
9,4
8,8
 
-0,6
Eladósodás
mértéke (%)
6,0
7,7
7,0
 
-0,7
Esedékességi
aránymut. (%)
10,4
5,2
8,8
 
3,6
Likvidítási ráta
9,1
19,4
12,3
-7,1
Likvidítási gyorsráta
7,2
17,2
9,8
7,4
Működés bizt.arány-
mut. (%)
99,6
100,0
100,7
0,7
 
 
Az önkormányzatnál a saját források aránya (tartalékok nélkül) növekedett, az eladósodás mértéke és a tőkefeszültségi mutató csökkent.
 
A működés biztonságának aránymutatója (saját források/befektetett eszközök) kis mértékben növekedett, ami azt mutatja, hogy a saját források növekedése (saját tőke + tartalékok) nagyobb mértékű, mint a befektetett eszközöké.
 
Csökkent a likviditási ráta (a forgóeszközök állományának növekedése kisebb, mint a rövid lejáratú kötelezettségek állományának növekedése), a likviditási gyorsráta is csökkent, mert a pénzeszközök állománya csökkent, a rövid lejáratú kötelezettségek állománya pedig növekedett. Mindkét mutató az önkormányzat számára kedvezőtlenebb irányba történő elmozdulása ellenére még jónak mondható.
 
A kötelezettségeken belül a rövid lejáratú kötelezettségek aránya növekedett, amely szoros összefüggésben van a tárgy évet követő hitelek törlesztő részletének növekedésével. 2010. évben a Japán hitel törlesztő részlete emelkedik, illetve a megszünt Víziközmű Társulat jogutódjaként átvételre került hitel állomány első törlesztése 2010. évben történik 25.000 e/Ft-tal.
              
Könyvvizsgálati kötelezettség
 
Balatonalmádi Város Önkormányzata a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. Tv. 92/A. §.(2)-ben foglaltak alapján - a helyi önkormányzat és intézményei adatait összevontan tartalmazó - éves pénzforgalmi jelentését, könyvviteli mérlegét, továbbá pénzmaradvány kimutatását könyvvizsgálóval felül kell vizsgáltatni, ennek a kötelezettségnek az önkormányzat eleget tett.
 
Kötelezettségek
 
Az önkormányzat kötelezettségeinek 2009. év fordulónapi értéke 915.906 e/Ft, ami az előző évben 963.075 e/Ft volt, ez összességében 4,9 %-os csökkenést jelent.
 
Hosszú lejáratú kötelezettségek: A kötelezettségeken belül a 2009. évi hosszú lejáratú kötelezettségek értéke 786.420 e/Ft, ami 2008. évben 864.963 e/Ft volt. A csökkenés értéke 78.543 e/Ft.
 
Rövid lejáratú kötelezettségek: A kötelezettségeken belül a rövid lejáratú kötelezettségek 2009. évi értéke 80.363 e/Ft, amely tartalmazza a hosszú lejáratú kötelezettségek következő évet terhelő kiadásait is. A múlt évi rövid lejáratú kötelezettségek értéke 49.669 e/Ft volt.
 
2009-évben fizetési kötelezettségeinknek határidőben eleget tettünk.
 
Az előző beszámolási időszakhoz képest a kötelezettségek törlesztésénél a Japán hitel állomány értékelését befolyásoló körülmény történt. A Magyar Köztársaság 2009. évi CXXX. 88. §-a alapján (2010. január 1.-től hatályos) a 2010. májusában esedékes törlesztő részletekből 50% elengedésre került (10.774 e/Ft).
 
Számviteli politika
 
Balatonalmádi Város Önkormányzat számviteli politikája csak a 2009. évi jogszabályi változásoknak megfelelően került változtatásra, ez az elszámolások összehasonlítását nem befolyásolta.
             
Balatonalmádi, 2010. április. 15.
  
 
                                                   Keszey János
                                                  polgármester

 

 


Döntéshozói vélemények

Szociális és Egészségügyi Bizottság  

 

Balatonalmádi Város Önkormányzatának Szociális és Egészségügyi Bizottsága az alábbi döntés meghozatalát javasolja a Képviselő-testületnek:
 
„1./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete utasítja a Polgármestert, hogy gondoskodjon az egyszerűsített beszámoló és könyvvizsgálói záradék közzétételéről. Utasítja továbbá a Polgármestert, hogy a 2009. évi egyszerűsített beszámolót és könyvvizsgálói jelentést az Állami Számvevőszékhez küldje meg.
 
 
Felelős:              Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő:           2010. június 30.
 
 
2./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2009. évi pénzmaradvány felosztásakor az önállóan működő és gazdálkodó intézmények, valamint az önállóan működő intézmények számára a működési célú előirányzatokra vonatkozóan csak a kötelezettséggel terhelt összegeket pótolja vissza.
 
 
Felelős:               Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő:          2009. évi pénzmaradvány felosztása”
 
Bizottsági felelős: Dr. Dávid Gyula elnök
Határidő:               2010. április 29. – Kt. ülés
 
 
32/2010. (IV.19.) SZEB határozat:
 
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Szociális és Egészségügyi Bizottsága az Önkormányzat 2009. évi költségvetési tervének végrehajtásáról és pénzmaradványáról szóló rendelet-tervezet elfogadását javasolja a Képviselő-testületnek.
 
Bizottsági felelős: Dr. Dávid Gyula elnök
Határidő:              2010. április 29. – Kt. ülés
 

 

 
Oktatási és Kulturális Bizottság  

 

     41/2010. (IV. 20.) OKB. határozat:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Oktatási és Kulturális Bizottsága az alábbi döntés meghozatalát javasolja a Képviselő-testületnek:
 
1./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete utasítja a Polgármestert, hogy gondoskodjon az egyszerűsített beszámoló és könyvvizsgálói záradék közzétételéről. Utasítja továbbá a Polgármestert, hogy a 2009. évi egyszerűsített beszámolót és könyvvizsgálói jelentést az Állami Számvevőszékhez küldje meg.
 
Felelős:    Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő: 2010. június 30.
  
2./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2009. évi pénzmaradvány felosztásakor az önállóan működő és gazdálkodó intézmények, valamint az önállóan működő intézmények számára a működési célú előirányzatokra vonatkozóan csak a kötelezettséggel terhelt összegeket pótolja vissza.
 
Felelős:    Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő: 2009. évi pénzmaradvány felosztása 
 
Bizottsági felelős:  Bálint Sándor elnök
Határidő:               2010. április 29.   –   Kt ülés
 
     42/2010. (IV. 20.) OKB. határozat:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Oktatási és Kulturális Bizottsága elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek az Önkormányzat 2009. évi költségvetési tervének végrehajtásáról és pénzmaradványáról szóló rendelet-tervezetet.
 
Felelős:    Bálint Sándor elnök
Határidő: 2010. április 29.   –   Kt ülés

 

 
Gazdasági Bizottság  

 

74/2010. (IV. 20.) GB. határozat
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Gazdasági Bizottsága az alábbi határozat elfogadását javasolja a Képviselő-testületnek:
 
1./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete utasítja a Polgármestert, hogy gondoskodjon az egyszerűsített beszámoló és könyvvizsgálói záradék közzétételéről. Utasítja továbbá a Polgármestert, hogy a 2009. évi egyszerűsített beszámolót és könyvvizsgálói jelentést az Állami Számvevőszékhez küldje meg.
 
Felelős:    Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő: 2010. június 30. 
 
2./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2009. évi pénzmaradvány felosztásakor az önállóan működő és gazdálkodó intézmények, valamint az önállóan működő intézmények számára a működési célú előirányzatokra vonatkozóan csak a kötelezettséggel terhelt összegeket pótolja vissza.
 
Felelős:    Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő: 2009. évi pénzmaradvány felosztása 
 
Felelős: Kutics Károly GB elnök
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető 
Határidő: 2010. április 29.
 
75/2010. (IV. 20.) GB. határozat
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Gazdasági Bizottsága elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnekaz Önkormányzat 2009. évi költségvetési tervének végrehajtásáról és pénzmaradványáról szóló rendelet-tervezetet.
 
Felelős: Kutics Károly GB elnök
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezet
Határidő: 2010. április 29.

 

 
Pénzügyi Bizottság  

 
76/2010.(IV. 21.) PB.  határozat
 
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Pénzügyi Bizottsága elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek az alábbi határozatot:
 
„1./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete utasítja a Polgármestert, hogy gondoskodjon az egyszerűsített beszámoló és könyvvizsgálói záradék közzétételéről. Utasítja továbbá a Polgármestert, hogy a 2009. évi egyszerűsített beszámolót és könyvvizsgálói jelentést az Állami Számvevőszékhez küldje meg.
 
Felelős:                        Keszey János polgármester
Hivatali felelős:           Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő:                     2010. június 30.
 
 
2./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2009. évi pénzmaradvány felosztásakor az önállóan működő és gazdálkodó intézmények, valamint az önállóan működő intézmények számára a működési célú előirányzatokra vonatkozóan csak a kötelezettséggel terhelt összegeket pótolja vissza.
 
Felelős:                        Keszey János polgármester
Hivatali felelős:           Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő:                     2009. évi pénzmaradvány felosztása”
 
Határidő:                      2010. április 29.
Felelős:                        Szabó Jenő PB elnök
 
 
77/2010.(IV. 21.) PB.  határozat
 
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Pénzügyi Bizottsága elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek az Önkormányzat 2009. évi költségvetési tervének végrehajtásáról és pénzmaradványáról szóló rendelet-tervezetet.
 
Határidő:                      2010. április 29.
Felelős:                        Szabó Jenő PB elnök
 

 
1. döntési javaslat

"Balatonalmádi Város Önkormányzatának 2009. évi zárszámadása és a 2009. évi pénzmaradványa megállapítása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Határozati javaslat
 
..../2010. (IV. 29.) Öh.
 
1./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete utasítja a Polgármestert, hogy gondoskodjon az egyszerűsített beszámoló és könyvvizsgálói záradék közzétételéről. Utasítja továbbá a Polgármestert, hogy a 2009. évi egyszerűsített beszámolót és könyvvizsgálói jelentést az Állami Számvevőszékhez küldje meg.
  
Felelős:    Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő: 2010. június 30.
   
2./ Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2009. évi pénzmaradvány felosztásakor az önállóan működő és gazdálkodó intézmények, valamint az önállóan működő intézmények számára a működési célú előirányzatokra vonatkozóan csak a kötelezettséggel terhelt összegeket pótolja vissza. 
 
Felelős:    Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Regenyéné Király Andrea osztályvezető
Határidő: 2009. évi pénzmaradvány felosztása
 
 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

2. döntési javaslat

"Balatonalmádi Város Önkormányzatának 2009. évi zárszámadása és a 2009. évi pénzmaradványa megállapítása"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testületének
 
…/2010. (…….).. rendelete
 
az Önkormányzat 2009. évi költségvetési tervének végrehajtásáról és
pénzmaradványáról
  
Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testülete az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. Törvény 82. §-ában kapott felhatalmazás alapján meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:  
 
1.      § A Képviselő-testület a Balatonalmádi Város Önkormányzat 2009. évi gazdálkodásáról szóló beszámolót  
 
                        2.584.256  eFt költségvetési bevétellel és
                        1.832.418  eFt költségvetési kiadással,
 
a finanszírozási célú előirányzatokat:
 
                                   -  eFt bevétellel és
                         20.467 eFt kiadással
 
fogadja el. 
 
A kiadási főösszegen belül;
 
     működési célú kiadások
            - személyi juttatások                                                               628.525 eFt
            - munkaadókat terhelő járulékok                                            182.566 eFt
            - dologi jellegű kiadások                                                        560.542 eFt
            - ellátottak pénzbeni juttatása                                                           -     eFt
            - támogatásértékű műk.célú pénzeszköz átadás                           11.357 eFt
            - államháztartáson kívüli műk.célú pénzeszköz átadás     49.908 eFt
            - társadalom és szociálpol.juttatások                                           40.529 eFt
 
      felhalmozási célú kiadások
            - felújítási kiadások                                                                     141.028 eFt
            - beruházási kiadások                                                                 158.429 eFt
            - támogatásértékű felhalm. célú pénzeszköz átadás                           6.730 eFt
            - államháztartáson kivüli műk.célú pénzeszköz átadás        23.304 eFt
            - pénzügyi befektetések                                                                28.800 eFt
            - kölcsön nyújtása                                                                              700 eFt
            
 
2.      § Az Önkormányzat Képviselő-testülete a város 2009. évi helyesbített pénzmaradványát 713.421 e/Ft-ban, a tárgyévi módosított pénzmaradványát 721.268 e/Ft-ban, az előző években képzett tartalék maradványát 144.014 e/Ft-ban, költségvetési tartalékát 865.282 e/Ft-ban, ezen belüla Balatonalmádi Német Kisebbségi Önkormányzat pénzmaradványát 537 e/Ft-ban állapítja meg. (1.b. sz. melléklet)
  
3.      § A Képviselő-testület a Balatonalmádi Város Önkormányzat 2009. évi egyszerűsített éves beszámolójáról szóló könyvvizsgálói jelentést tudomásul veszi, az önkormányzat 2009. évi egyszerűsített éves beszámolóját elfogadja.
 
Záró rendelkezések
 
4.      § E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba.
 
5.      § Jelen rendelet kihirdetésével egyidejűleg a Balatonalmádi Önkormányzat 2009. évi költségvetéséről, annak végrehajtásáról és az éves gazdálkodás egyes szabályairól szóló 4/2009.(II.27.). Ör. hatályát veszti.   
 
Balatonalmádi, 2010. április 29.
  
 
 Keszey János                                                                             Ujlakiné Dr Pék Éva
 polgármester                                                                                           jegyző                                  
 
 
 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe