9. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2010. június 24-i ülésére

Tárgy:   Balatonalmádi Város közoktatási feladat-ellátási, intézményhálózat működtetési és fejlesztési tervének felülvizsgálata
Készítette:   Kovács Piroska Rózsa aljegyző
Előterjesztő:   Keszey János polgármester
Véleményező bizottság:   Pénzügyi Bizottság, Gazdasági Bizottság, Szociális és Egészségügyi Bizottság, Oktatási és Kulturális Bizottság

 

Tisztelt Képviselő-testület!
 
A Képviselő-testület a március ülésén első olvasatban tárgyalta az önkormányzat közoktatási intézkedési tervét, melyet a 80/2010.(III.25.)Ö. határozattal irányelvként elfogadott.
A Közoktatási törvény 85.§(4) bekezdése alapján az intézkedési tervet az érintett intézmények vezetőinek, továbbá a szülői és diákszervezeteknek, és a Megyei Közgyűlés Elnökének véleményezésre megküldtük.
Az Intézkedési tervről a véleményezésre jogosultak határidőig a mellékelt véleményeket küldjék meg a fenntartónak.
 
Vélemények:
1.      A Napköziotthonos Óvoda nevelőtestülete és a szülők véleményerészben megerősíti az intézkedési tervben foglaltakat, részben további ellátási igényeket támaszt.
-         A bölcsődei ellátás és a 9 óvodai csoport szükségessége vonatkozásában
·        a képviselő-testület irányelvként döntött arról, hogy ezév október 31-ig az új óvoda engedélyezési tervét (beruházási programját) - amely 8 óvodai csoporttal tervezett – felülvizsgálja, megvizsgálja annak lehetőségét, hogy 9 óvodai csoport ill. egy bölcsődei egység (2 bölcsődei csoport) kialakítható-e a Mogyoró utcai óvoda területén. Az intézmény véleménye szerint 3 bölcsődei csoportra lenne szükség és a bölcsődét a jelenlegi Bajcsy úti óvoda fehér épületében kellene kialakítani a működő főzőkonyha megtarttásával.
-         A 2,5 éves gyermekek óvodai felvételének lehetőségét a Köotv. 2010. szeptember 1-től hatályos módosítása tette lehetővé (addig csak a 3. életévüket betöltött gyermekeket lehet felvenni)
·         amennyiben „a településeken lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező három éves és annál idősebb gyermek óvodai felvételi kérelme teljesíthető”. Azaz 2010. szeptember 1-től az óvoda vezetője felveheti a 2,5 éves gyermeket az óvodába, ha a település egészére kiterjedően az óvodai kötelezően felveendő ill. óvodai ellátásra jogosult gyermekek felvételét biztosította a teljes nevelési év vonatkozásában. (Fel kell venni az óvodába a gyermeket abban a nevelési évben, amelyben 5. életévét betölti és lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye az óvoda körzetében található, valamint kötelező felvenni a 3. életévét betöltött halmozottan hátrányos helyzetű gyermeket, továbbá a gyermekek védelméről szóló törvény szerint napközbeni ellátásra jogosult, ill. akinek felvételét a gyámhatóság kezdeményezte). Az óvoda jelenlegi csoportlétszámai - végső soron a helyhiány miatt – 2,5 évesek felvételére kevés lehetőség van. (2,5 évesek felvétele miatt nem lehet maximális csoportlétszámtól való eltérést kérni.)
-         A törvény előírja, hogy a helyi önkormányzatnak valamennyi, a 3. életévüket betöltött gyermekek óvodai ellátására vonatkozó szülői igény kielégítéséhez szükséges feltételt biztosítani kell - határidő módosítással - 2011. augusztus 31-ig.
·        Jelen ismereteink szerint a várható szülői igények a maximális csoportlétszám átlépésének engedélyezésével biztosíthatók, jobb megoldást az új óvoda felépítése jelenti majd.
-         Az óvodai javaslatban megfogalmazott, „mini” csoport indítása a Mogyoró utcai óvodába a 2,5 évesek felvételének biztosítására
·         – mint nem kötelező feladat – nem indokolt. Amennyiben mégis indítana „mini” csoportot az önkormányzat – elsősorban a 3. életévüket betöltő gyermekek 2011. szeptemberétől kötelező felvétele miatt, ill. a csoportlétszámok csökkentésére -  a Mogyoró utcai óvoda logoépdiai foglalkoztatójában (30 m2) lehetne elhelyezni, legfeljebb 15 gyermeket. A törvény szerint a tárgyi – személyi feltételek ugyanazok, mint egy 25 fős csoportnál, pl. 2 óvónő 1 dajka foglalkoztatása kötelező (a törvény szerint nincs mini csoport, esetleg  kis létszámú. Az intézmény tényleges kihasználtsági mutatói azonban (a naponta ténylegesen óvodába járók adatai – amit az étkezők számával mutatunk be – ) a férőhely kihasználtság alacsonyabb fokát mutatják. (2007/2008-ban átlag 150 fő/nap 75%, 2008/2009-ben átlag 132 fő/nap, 66%, a férőhely mindkét nevelési évben 200 fő.)
·        Csoportot év közben nem lehet indítani, csoport az adott tanévben május 31-ig meghozott döntés alapján a következő tanévtől indítható (ha annak személyi, tárgyi és pénzügyi feltételei rendelkezsére állnak).
-         Az óvodai beadványban jelzett urvarrendezés folyamatban van.
-          Az óvoda szerint logopédiai ellátás a tanköteles korú óvodás gyermekek körében megoldott, de nem látják biztosítottnak a szükséges óraszám folyamatos rendelkezésre állását, valamint a nem tanköteles korúak logopédiai ellátását.
·        A Kelet-Balatoni Kistérség Többcélú Társulása megalakulásával – a Köotv. alapján - az ellátandó pedagógiai szakszolgálati feladatellátás kötelezettje a KBTT lett. A Többcélú Társulás a feladatot közoktatási megállapodással a Veszprém Megyei Önkormányzat fenntartásában lévő Veszprém Megyei Pedagógiai Intézet és Egységes Pedagógiai Szakszolgálat Intézménnyel végezteti. A normatív állami finanszírozás elégtelensége miatt a normatíva és a tényleges költségek közötti különbség pénzügyi fedezetét 50%-ban a KBTT, 50%-ban a települési önkormányzatok fedezik. Balatonalmádi Város Önkormányzata 2010-ben 972 245,-Ft-tal támogatja az ellátást.
·        Az intézmények és önkormányzatok jelzései alapján a KBTT 2010-ben felmérette – az óvodai véleményben is jelzett - tovább szükségleteket, és a megyei szakszolgálattal együttműködve további logopédiai ellátás finanszírozásáról döntött. 2010. márciusától az alapellátáson felül + 20 óra logopédiai foglalkozás jut a kistérségbe, ebből almádiak ellátására + 7 óra, a plusz hozzájárulás összege: 362.489 Ft. A fenti óraszámok 2010. költségvetési évben biztosítják a tanköteles korú gyermekek logopédiai ellátását.
A Nevelési Tanácsadó tagintézmény vezetőjének közlése szerint a nem tanköteles korú ellátatlanok száma 2 fő a 2009/2010. évben. Jobb munkaszervezéssel e két gyermek is ellátható. 
-         Az óvoda „biztonságos kimozdulások, mozgásos napok, esetleges felnőttek hiányzása esetére” 1 fő segítő felnőtt – akár 4 órában – történő foglalkoztatását kéri, a Munkaügyi központ által biztosított kedvező lehetőségek kihasználásával.
·        A nevelési-oktatási intézményekben alkalmazottak körét (kötelező és ajánlott létszámot) a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 1. sz. melléklete határozza meg. Kötelező csoportonként kettő óvónő és dajka (vagy helyette gondozónő és takarító együtt) egy fő. A „segítő felnőtt” fogalmát nem ismeri a törvény. Legfeljebb még egy dajkát lehetne felvenni, az azonban munkahelyi feszültséget teremthet, hogy melyik csoport kapna két dajkát. (Az intézményi struktúra szempontjából nehezen lenne értelmezhető egy minden csoporthoz tartozó dajka.) A munkaügyi központ által biztosított bármelyik kedvező alkalmazási forma (közcélú foglalkoztatás: tartósan munkanélküliek és szociálisan rászorultak számára, határozott időre, az önkormányzat által igényelt keret terhére, 95%-os állami támogatás mellett, vagy tartós munkanélküli foglalkoztatása esetén a munkáltató járulékkal történő támogatása továbbfoglalkoztatási kötelezettséggel)  a feladatot ellátó személy gyakori változását jelentheti (amennyiben a dolgozó végleges álláshelyet talál), ami nem használ a fontosnak ítélt stabil környezetnek.
 
2.      A Györgyi Dénes Általános Iskola nevelőtestülete az intézkedési tervben foglaltatkkal egyeért.
3.      A Vörösberényi Általános Iskola tantestülete
-         támogatja az általános iskolák órakeretének felülvizsgálatát, amit az intézkedési terv rögzít. Kiemelt jelentőséget tulajdonítanak a felső tagozaton a matematika csoportbontás bevezetésének.
-         A tantestület egyetért az iskola körüli közlekedési, parkolási problémák vizsgálata rögzítését a feladat-ellátási tervben
-         A tantestület az intézkedési terv kiegészítését javasolja: kerüljön rögzítésre az intézkedési tervben, hogy a városban 3 első osztály indítása esetén a harmadik első osztály rotációs rendszer szerint egyik évben az egyik, másik évben a másik iskolában indul. Ez a döntés véleményük szerint kiszámíthatóságot eredményez a szülők és az intézmények tekintetében is.
·        E megoldás végrehajtása a jelenlegi iskolai körzethatárok és a szülők két éve alkalmazott technikája (a választott iskolai felvétel biztosítására a gyermekek időlegesen átjelentik egy, az iskola körzetéhez tartozó címre) miatt nem garantálható. Megfontolandó az iskolai körzethatárok – indítandó első osztályok meghatározásával egyidejűleg történő – felülvizsgálata (módosítása).
-         A vörösberényi iskola Szülői Munkaközössége és Diákönkormányzta az iskola nevelőtestülete által elfogadott pontokkal egyetért, azokat maximálisan támogatja. A fenntartó részéről kiegyensúlyozott támogatás nyújtását kérik mindkét általános iskola számára.
 
4.    A Kósa György Városi Zeneiskola Alapfokú Művésztoktatási Intézmény nevelőtestülete az intézkedési tervben foglaltakkal egyetért.
 
5.    A Magyar – Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium igazgatójának véleménye az Intézkedési terv/ 3. Intézkedések 3.2. A közoktatási helyi nem kötelező feladatai. 3.2.1. A középfokú nevelés-oktatás, a kollégiumi nevelési-oktatási feladatok ellátása c. pontjához kapcsolódik, és azt javasolja a Képviselő-testületnek, hogy fontolja meg a gimnázium fenntartásának visszavételét a megyei önkormányzattól.
Az intézményi vélemény az intézkedési tervvel nem ellentétes. Az intézkedési terv szerint a gimnázim fenntartásának felülvizsgálatát 2010. december 30-ig kell elvégezni.
 
6.    A Veszprém Megyei Önkormányzat véleménye az intézkedési terv megyei intézkedési tervhez való illeszkedéséről az előterjesztés készítésének időpontjában még nem érkezett meg.
   
Tisztelt Képviselő-testület!
 
Kérem, az előterjesztést megtárgyalni és elfogadni szíveskedjenek.
 
Balatonalmádi, 2010. június 4.
                                                                                                                 Keszey János
                                                                                                                 polgármester

 


Döntéshozói vélemények

Szociális és Egészségügyi Bizottság  

 

A Szociális és Egészségügyi Bizottság a közoktatási feladat-ellátási, intézményhálózat működtetési és fejlesztési tervet elfogadásra javasolja.


 

 
Oktatási és Kulturális Bizottság  

Az Oktatási és Kulturális Bizottság a közoktatási feladat-ellátási, inétzményhálózat működtetési tervet elfogadásra javsolja.

 
Gazdasági Bizottság  

A Gazdasági Bizottság a közoktatási feladat-ellátási, intézményhálózat működtetési és fejlesztési tervet elfogadásra javasolja.

 
Pénzügyi Bizottság  

A Pénzügyi Bizottság a közoktatási feladat-ellátási, intézményhálózat működtetési és fejlesztési tervet elfogadásra javasolja.

 
Döntési javaslat

"Az intézményhálózat működtetési és fejlesztési terv felülvizsgálata"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Határozat javaslat:
 
……………/2010. (III.25.)Öh
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Balatonalmádi Város közoktatási, feladatellátási, intézményhálózat - működtetési és fejlesztési terve felülvizsgálatát és az abban foglalt intézkedéseket alábbi módosításokkal jóváhagyja
3. INTÉZKEDÉSEK
3.1. A közoktatási helyi kötelező feladatai
3.1.1. Napköziotthonos Óvodák
a.) A 2010/2011 és 2011/2012. nevelési évben az óvodai nevelés feladatait 8 csoportban kell ellátni. Az esetleges létszámemelkedésből adódó igényeket szervezési intézkedéssel kell megoldani. Amennyiben 2011. szeptember 1-ig a törvényben előírt teljes körű óvodáztatási szülői igény előre láthatólag nem elégíthető ki, a szükségmegoldásról az önkormányzat 2011. június 30-ig dönt.
Határidő: folyamatos, ill. 2011. június 30.
Felelős: óvodavezető
 
b.) Az Önkormányzat a Mogyoró úti óvoda területén új óvoda felépítését tervezi. A beruházás megvalósításának pénzügyi fedezete a helyi költségvetési önrész mellett EU-s vagy más pályázat, ill. állami támogatás, melynek érdekében a kiírt pályázatokat az önkormányzat folyamatosan figyelemmel kíséri. Az új épület célja, hogy az óvodai nevelés a városban egy székhelyen, gazdaságosan működtethető, korszerű (akadálymentesített) épületben történjen, kiváltva ezzel a Bajcsy-Zs. utcai Kánya villa és a fehér épület funkcióját is.
 
- Az Önkormányzat megvizsgáltatja annak lehetőségét, hogy a Mogyoró utcai óvoda területén elhelyezhető-e 9 foglalkoztatási egységből álló óvoda, illetve 1 bölcsődei egység, valamint ez a módosítás milyen anyagi vonzattal jár. A vizsgálatnak ki kell terjednie az intézkedési tervben szereplő megoldási változatokra is.
 
Határidő: Felülvizsgálatra 2010. október 31.
Felelős: Keszey János polgármester

3.1.2. Általános iskolák  

a)      Balatonalmádi Város Önkormányzata a helyi általános iskolák órakeretét – a hatályos pedagógiai program és helyi tanterv maradéktalan végrehajtása érdekében – felülvizsgálja, aktualizálja.

Határidő: 2010. június 30.
Felelős: Keszey János polgármester

 
b)      Balatonalmádi Város Önkormányzata a 2011. évi költségvetési koncepció elkészítésével egyidejűleg megvizsgálja egy félállású rendszergazda és + 1 takarító foglalkoztatásának lehetőségét a Györgyi Dénes iskolában
Határidő: 2010. november 30.
Felelős: polgármester
 
c)      A vörösberényi iskolánál az önkormányzat megvizsgálja az iskola körüli parkolás megvalósíthatósági és pénzügyi feltételeit
Határidő: 2010. november 30.
Felelős: polgármester
 

3.2. A közoktatási helyi nem kötelező feladatai

3.2.1. A középfokú nevelés-oktatás, a kollégiumi nevelési-oktatási feladatok ellátása
A középfokú nevelés-oktatás, a kollégiumi nevelési-oktatási feladatok ellátását – a Magyar – Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium fenntartását - Balatonalmádi Város Önkormányzata nem vállalta, a Ktv. 88.§.(9) alapján 2011. június 30-ig átadta a feladatgazda Veszprém Megyei Önkormányzatnak. A megállapodás lejárta miatt a feladat átadását az önkormányzat 2010. december 30-ig. felülvizsgálja.
Határidő: 2010. december 30
Felelős:   polgármester
 
3.2.2. Alapfokú művészetoktatás
A Kósa György Városi Zeneiskola - az eszközjegyzék szerint pótolt, de még be nem rendezett helyiségeit – be kell rendezni.
Határidő: 2010. december 31.
Felelős: intézményvezető
 
3.2.3. Pedagógiai szakszolgálat
A Nevelési Tanácsadó fenntartásának a Veszprém Megyei Önkormányzatnak történő átadásáról szóló megállapodást – annak lejárta miatt – felül kell vizsgálni.
Határidő: 2010. december 30.
Felelős: polgármester
 

4. Záró rendelkezések

4.1. Szükség szerinti ill. kétévenkénti felülvizsgálat rendje
 
Az elfogadott intézkedési tervet a Ktv. alapján szükség szerint, de legalább 2 évente felül kell vizsgálni.
Határidő: 2012. május 31.
Felelős: polgármester
4.2. Az ellenőrzés rendje
Az intézkedési terv végrehajtását a lejárt határidejű önkormányzati határozatok ellenőrzésének rendjében a Képviselő-testület ellenőrzi.
Határidő: folyamatos
Felelős: polgármester
 Balatonalmádi, 2010. június 24.  
 
Felelős:              Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Kovács Piroska Rózsa aljegyző
 
Határidő          A határozat megküldésére: 2010. július 15.
 
 
 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe