7. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2010. szeptember 23-i ülésére

Tárgy:   Javaslat az állattartás helyi szabályairól szóló rendelet megalkotására
Készítette:   Némethné Kovács Julia köztisztviselő
Előterjesztő:   Keszey János polgármester
Véleményező bizottság:   Gazdasági Bizottság

 

 
Tisztelt Képviselő-testület!
 
Az ebtartás és az állattartás helyi szabályairól szóló önkormányzati rendeletek kihirdetése óta eltelt időszakban a magasabb szintű jogszabályok jelentősen változtak, szinte teljes mértékben meghatározzák az állattarással összefüggő élethelyzeteket.
A KDT Regionális Államigazgatási Hivatal útmutatója alapján elkészítettük a mellékletben szereplő rendelet tervezetet. A korábban két rendelet összevonását az indokolja, hogy a magasabb szintű jogszabályok részletesebbé váltak, és szűkítették az önkormányzat által megalkotható szabályok körét (pl. a méhekre vonatkozó rendeleti előírások tovább nem szigoríthatók).
 
A korábbi időszakban a jegyző feladata volt az ebek nyilvántartása és a veszettség elleni oltás megszervezése. Ezt a feladatot a továbbiakban a magánállatorvos köteles ellátni, minden év január 31-ig a nyilvántartását az élelmiszerlánc-felügyeleti szervnek kell megküldeni.
Az állategészségügyi feladatok közül a gyepmesteri szolgálattal való kapcsolattartást a Balatonalmádi Városgondnokság alapító okirata tartalmazza, ezért a rendelet kóbor állatokkal foglalkozó szakaszát módosítani javasoljuk.
 
Az önkormányzat hatásköre azonban a közigazgatási területen a nagy létszámú állattartó telep helyének meghatározása, az állattartás engedélyezési feltételeinek szabályozása: az állattartási övezetek, a védőtávolságok megállapítása.
 
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést megvitatni és a rendelet tervezetet elfogadni szíveskedjen.
 
Balatonalmádi, 2010. szeptember 2.
  
 
                                                                                                    Keszey János
                                                                                                    polgármester

 


Döntéshozói vélemények

Gazdasági Bizottság  

 

128/2010. (IX. 14.) GB. sz. határozat
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Gazdasági Bizottsága elfogadásra javasolja a Képviselő-testületnek az állattartás helyi szabályairól szóló rendelet-tervezetet.
 
Felelős: Dr. Kutics Károly GB elnök
Hivatali felelős: Némethné Kovács Júlia környezetvédelmi referens
 
Határidő: 2010. szeptember 23. KT ülés

 

 
Döntési javaslat

"Az állattartás helyi szabályairól szóló rendelet megalkotására"

Tervezett döntéstípus: rendelet
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

 Balatonalmádi Város Önkormányzat képviselő-testületének

…….../ 2010. (……….) önkormányzati rendelete
az állattartásról
Balatonalmádi Város Önkormányzat képviselő – testülete „Az országos településrendezési és építési követelményekről” szóló 253/1997. (XII.20.)Kormány rendelet 36.§ (5) bekezdésében, a „Hulladékgazdálkodásról”szóló 2000.évi XLIII. törvény 31.§ (2) bekezdésében, „A felszín alatti vizek védelméről„ szóló 219/2004. (VII.21.) Kormány rendelet 20.§ (7)bekezdés b.)pontjában kapott felhatalmazás alapján – a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8.§ (4) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva- a következőket rendeli el:
 
ELSŐ RÉSZ
 
 A rendelet alkalmazási köre
 
1.§ E rendelet alkalmazási köre a mezőgazdasági haszonállatok, valamint a kedvtelésből tartott állatok tartására terjed ki.
2.§ A rendelet hatálya nem terjed ki az alkalmi cirkuszi rendezvényekre, állatkiállításokra, állatversenyekre, hivatalosan munkakutyaként nyilvántartott állatok tartására.
Értelmező rendelkezések
 
3.§ (1) Mezőgazdasági haszonállat: bármely állat, amelyet élelmiszer, gyapjú, toll, bőr vagy más állati eredetű termék termelésére tenyésztenek, tartanak vagy hizlalnak, az igás állatok, valamint a hátas ló.
(2) Nagyállat: ló, szamár, öszvér, szarvasmarha, bivaly, szarvas, dámvad és nagy testű rokon fajaik.
(3) Kisállat: juh, kecske, sertés, vaddisznó, őz, muflon, illetve kistestű rokonfajaik.
(4) Eb sétáltatás: az eb pórázon történő vezetése.
(5) Eb futtatás: az eb póráz nélkül való, szabadon engedése az erre kijelölt területen.
 
MÁSODIK RÉSZ
 
Mezőgazdasági haszonállat tartásáról
 
Állattartási övezetek
 
4.§ (1) Mezőgazdasági haszonállattartás szabályozása szempontjából Balatonalmádi közigazgatási területe a 2. sz. melléklet szerinti négy övezetre oszlik:
a) I. övezet : A 71. sz. főközlekedési út és a Balaton közé eső kül- és belterület.
b) II. övezet: A 71. sz. főközlekedési úttól északra a Thököly út - Veszprémi út - Kisberényi u. – Vessző u. – Töltés u. – Vécsey u. – Felsőörsi út által határolt belterület.
c) III. övezet: A II. övezet határától a belterület határáig eső terület.
d) IV. övezet: A külterületek ( a I. övezetbe sorolt külterület kivételével).
(2) Az 500m2-nél kisebb területű ingatlanokon mindennemű mezőgazdasági haszonállat tartása tilos.
 
Az állattartás feltételei
 
5.§ Az egyes övezetekben a mezőgazdasági haszonállattartás az 1. sz. melléklet által meghatározott védőtávolságok megtartása mellett folytatható.
6.§ (1) Az I. övezetben mindennemű mezőgazdasági haszonállat tartása tilos.
(2) A II. övezetben nagy állat, kis állat nem tartható. Szeptember 15.-április 30. között baromfiból, prémes állatból összesen 30 db tartható a környezet zavarása nélkül. Tyúkból 15 db-ig egész évben tartható a környezet zavarása nélkül.
(3) A III. övezetben, ha az állattartás feltételei fennállnak nagy állatból 10 db tartható, kisállatból 10 db tartható, baromfiból, prémes állatból 30 db tartható, méh 50 családig tartható a környezet zavarása nélkül.
(4) A IV. övezetben mezőgazdasági haszonállatot nagyobb létszámban lehet tartani, az építési engedéllyel létesített épületben vagy az állatok biztonságos tartását szolgáló más módon korlátozás nélkül üzemszerűen is a környezetvédelmi, állategészségügyi, építésügyi előírásoknak megfelelően. Az állattartó épületet a tómedertől legkevesebb 1000 m, egyéb felszíni vizektől legkevesebb 200 m távolságra lehet elhelyezni.
7.§ (1) Az állattartó kérelmet nyújthat be a település önkormányzatához az eltérő mezőgazdasági haszonállattartás engedélyezése céljából.
(2) Az állattartás engedélyezéséhez helyszíni szemlét kell tartani, és az állattartásra vonatkozó hatályos előírások betarthatóságát kell vizsgálni. A helyszíni szemléről jegyzőkönyvet kell készíteni.
(3) A település önkormányzatának hatósága az övezeti besorolástól függetlenül a jegyzőkönyv, a hatósági állatorvos, a közegészségügyi hatóság szakmai véleménye alapján meghatározott számú állatok tartását határozattal engedélyezheti.
(4) A Képviselő-testület a rendelettől eltérő állattartás engedélyezési hatáskör gyakorlását a polgármesterre ruházza.
 
A kedvtelésből tartott állatok tartásáról
 
Az ebekről
 
8.§ (1) Balatonalmádi város közigazgatási területén ebek csak a következő korlátozások betartásával tarthatók:
a) Kertes családi házban lakásonként 2 kutya tartható.
b) Több szintes, többlakásos lakóépületben, sorházban, társasházban az ebtartás a tulajdonostársak megállapodása, a társasházról szóló jogszabályok, és a társasházi alapító okiratban foglaltak alapján folytatható. Amennyiben ez nem szabályozott, úgy lakásonként egy kutya tartható.
c) Többlakásos lakóépület közös használatú helyiségeiben valamint erkélyen és loggiákon kutyát tartani tilos.
(2) Az ingatlanon nem tartható eb, amennyiben az ebtartó nem tudja állatát olyan feltételek között tartani, hogy az elkóborolni, vagy közterületre felügyelet nélkül kijutni ne tudjon.
9.§ (1) Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet- ebet csak pórázon lehet vezetni
(2) Eb közforgalmú közlekedési járművön csak szájkosárral szállítható.
10.§ (1) Tilos ebet beengedni, bevinni:
a) vendégforgalmat bonyolító nyilvános helyre, az üzemeltető hozzájárulása nélkül
b) élelmiszert árusító üzletbe, piac területére, gyógyszertárba
c) oktatási, egészségügyi, szociális, kulturális intézmények területére, strandra, sportpályára, játszótérre
d) ügyfélforgalmat lebonyolító közintézmények épületébe
(2) A korlátozás nem vonatkozik a vakvezető és egyéb segítő kutyákra, amennyiben ezt a tényt az eb felügyeletével megbízott hitelt érdemlően igazolni tudja.
11.§ Az eb felügyeletével megbízott, az ebet sétáltató személy köteles gondoskodni arról, hogy az eb a közterületet, a lakóházak lépcsőházát, közös használatú helyiségeit ne szennyezze be.
12.§ Az ebek futtatására, edzésére, eb illemhelyek céljára kijelölt területeket a rendelet 3. számú melléklete állapítja meg. Az önkormányzat által kihelyezett eb illemhely karbantartása a Balatonalmádi Városgondnokság feladata, aki köteles gondoskodni az illemhely eszközeinek pótlásáról, szükségszerinti ürítéséről.
13.§ Az eb tulajdonosa az eb szaporulatát, az elválasztást követő 30 napon belül köteles eltávolítani az ingatlanáról.
14.§ (1) Balatonalmádi Város közigazgatási területén az eb tenyészet létesítését a polgármester engedélyezheti, az illetékes közegészségügyi és állategészségügyi szakhatóság szakmai véleményének kikérése után. A kettő darabnál több eb tartása esetén ugyanazoknak az előírásoknak kell eleget tenni, mint tenyészet létesítése esetén. A 13.§ szerinti szaporulat nem minősül eb tenyészetnek.
(2) Eb tenyészet csak a 4. § (1) d) pontban meghatározott IV. övezetben létesíthető.
15.§ Ebet közterületen csak az vezethet, sétáltathat, aki képes féken tartani és eleget tud tenni az eb által okozott szennyezés eltávolításával kapcsolatos köztisztasági követelményeknek.
16.§ Elkóborolt ebek befogására, visszaszerzésére irányuló igényt a Polgármesteri Hivatalban a Közterület-felügyeletnél, vagy a Balatonalmádi Városgondnokságon lehet bejelenteni.
17.§ (1) A kóbor és a város közterületein felügyelet nélkül hagyott ebek befogásáról és tartásáról a Balatonalmádi Városgondnokság köteles gondoskodni.
(2) A befogott ebet a tartási, szállítási és befogási költségek megtérítése mellett a tulajdonos 14 napon belül kiválthatja, amennyiben igazolni tudja az 1 éven belüli veszettség elleni oltást. A díjakat minden évben a gyepmesteri szolgálattal megkötött szerződés alapján a Balatonalmádi Városgondnokság határozza meg.
(3) A gyepmester jelentése alapján a Balatonalmádi Városgondnokság köteles a chip, vagy tetoválási szám alapján megkísérelni az eb tulajdonosát megkeresni és egyúttal bejelentést tenni a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületének.
(4) A Balatonalmádi Városgondnokságnak segítenie kell az állatvédő szervezeteket az elkóborolt és befogott eb, vagy macska új tulajdonoshoz való elhelyezésére irányuló kezdeményezéseiben.
(5) A Polgármester a veszettség gyanúja miatt a gyepmesteri telepen megfigyelés alá vont eb tulajdonosát a felmerült költségek megfizetésére kötelezi. A kedvező eredménnyel zárult megfigyelés után a Polgármester felszólítja az eb tulajdonosát az eb elszállítására a gyepmesteri telepről.
 
A macskákról
 
18.§ (1) Balatonalmádi város közigazgatási területén macskák csak a következő korlátozások betartásával tarthatók:
a) Kertes családi házban lakásonként 2 db macska tartható.
b) Több szintes, többlakásos lakóépületben, sorházban, társasházban a macska tartása a tulajdonostársak megállapodása, a társasházról szóló jogszabályok, a társasházi alapító okiratban foglaltak alapján folytatható. Amennyiben ez nem szabályozott, úgy lakásonként 2 db macska tartható.
(2) A macskatartó kötelessége az állattartásra vonatkozó közegészségügyi, állategészségügyi, köztisztasági, valamint állatvédelmi szabályokat betartani.
(3) Nagyobb létszámú macska tartása tenyészetnek minősül, a 14.§ szerint a polgármester engedélyével lehetséges, az illetékes közegészségügyi és állategészségügyi szakhatóság szakmai véleményének kikérése után.
(4) A macska egyszeri szaporulata 3 hónapos korig tartható.
(5) A túlszaporodott macskák esetére 20. § előírásai vonatkoznak.
(6) Kóbor, gazdátlan macska befogásáról, a Balatonalmádi Városgondnokság köteles gondoskodni.
 
Egyéb kedvtelési célú állatokról
 
19.§ (1) Díszmadarat és díszhalat, más kedvtelésből tartott állatot az általános közegészségügyi és állategészségügyi követelmények betartása mellett lehet tartani.
(2) A többlakásos épületek pincéjében, padlásán, közös használatú helyiségeiben díszmadarat, más kedvtelésből tartott állatot tartani a társasházi alapító okiratban foglaltak szerint lehetséges, amennyiben az alapító okirat erről nem rendelkezik, akkor tilos.
 
Közös szabályok
 
20.§ Amennyiben az állattartó a kedvtelésből tartott állatot nem kívánja, vagy nem tudja tovább tartani, úgy köteles:
a) megfelelő elhelyezésről gondoskodni;
b) felajánlani a legközelebbi állatvédő szervezetnek;
c) átadni a gyepmesternek a költségek viselése mellett
 
Szabálysértési rendelkezések
 
21.§ Szabálysértést követ el és 50.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható, aki:
a) 500m2-nél kisebb területű ingatlanokon bármilyen mezőgazdasági haszonállatot tart.
b) Az egyes övezetekben a mezőgazdasági haszonállattartás folytatásakor az e rendelet 1. sz. melléklet által meghatározott védőtávolságokat nem tartja meg.
c) Az I. övezetben bármilyen mezőgazdasági haszonállatot tart.
d) A II. övezetben nagy állatot, kis állatot tart. Szeptember 15.-április 30. között baromfiból, prémes állatból több mint 30 db állatot tart. Tyúkból 15 db-ot meghaladó számút tart május 1.-szeptember 15. között.
e) A III. övezetben, ha az állattartás feltételei fennállnak nagy állatból 10 db-ot, kisállatból 10 db-ot, baromfiból, prémes állatból 30 db-ot meghaladó számú állatot tart, méh esetén 50-nél több családot tart.
f) A IV. övezetben mezőgazdasági haszonállatot nagyobb létszámban tart építési engedély nélkül létesített épületben vagy az állatok biztonságos tartását nem biztosító más módon. Az állattartó épületet a tómedertől kevesebb, mint 1000 m, egyéb felszíni vizektől kevesebb 200 m távolságra helyezi el.
g) Kertes családi házban lakásonként 2-nél több kutyát tart.
h) Több szintes, többlakásos lakóépületben, sorházban, társasházban az ebtartást a tulajdonostársak megállapodása, a társasházról szóló jogszabályok, és a társasházi alapító okiratban foglaltaktól eltérően folytat, ennek szabályozatlansága esetén lakásonként egynél több kutyát tart.
i) Az eb tulajdonosa az eb szaporulatát, az elválasztást követő 30 napon belül nem távolítja el az ingatlanáról.  
j) Balatonalmádi Város közigazgatási területén eb tenyészetet a Polgármester engedélye nélkül létesít.
k) Kertes családi házban lakásonként 2-nél több macskát tart.
l) Több szintes, többlakásos lakóépületben, sorházban, társasházban a macska tartását a tulajdonostársak megállapodása, a társasházról szóló jogszabályok, és a társasházi alapító okiratban foglaltaktól eltérően folytat, ennek szabályozatlansága esetén lakásonként 2-nél több macskát tart.
m) Macska egyszeri szaporulatát 3 hónapos kor után tart.
n) Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet - ebet póráz nélkül sétáltat.
 
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
 
22. § Ez a rendelet 2011. január 1-én lép hatályba, rendelkezéseit az azt követően indult ügyekben kell alkalmazni.
23.§ E rendelet a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló szerződés kihirdetéséről szóló 2004. évi XXX. törvénnyel összhangban az Európai Közösségek jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.
 
24. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az állattartás helyi szabályairól szóló 18/2004. (X.25.) Önkormányzati rendelet, és az ebtartás helyi szabályairól szóló 19/2004. (X.25.) Önkormányzati rendelet.
 
Balatonalmádi, 2010. szeptember 23.
 
 
 
                      Keszey János                                                         Ujlakiné dr. Pék Éva
                       polgármester                                                                       jegyző
 
 
1.számú melléklet 
Állattartásnál biztosítandó védőtávolságok
 
Állat
megnevezése
Állat száma
/ db
Élővizek partvonala
(belterületen)
/ m
Lakóépület
/ m
Kút
 / m
Vízvezeték
/ m
ló, szamár,
öszvér, szarvasmarha, bivaly ólja
 1-2
30
10
15
5
 
 3 - 5
30
15
15
5
 
 6 - 10
30
25
15
5
 
 
 
 
 
 
sertés, kecske, juh
 1-5
30
15
15
5
 
 6 - 10
30
20
15
5
 
 11 - 15
30
25
15
5
 
 16 - 30
30
30
15
5
 
 
 
 
 
 
baromfi
max. 15
30
15
15
5
 
 16 - 30
30
25
15
5
 
 
 
 
 
 
prémes állat
max. 30
30
15
15
5
 
 
 
 
 
 
zárt, szivárgásmentes trágya,
trágyalé tároló
25
30
25
5
 
 
 
 
 
 
2.sz.melléklet

Állattartási övezetek a ……………………….Ör. 4.§ szerint
 
3.sz. melléklet
 
Az ebek futtatása, edzése, eb illemhelyek céljára kijelölt területek meghatározása
 
-         A TÜZÉP bejáratától a Tass utca kereszteződéseinél
-         A LOTTÓ épületek és a vasút közti zöldterület
-         Móra Ferenc utca végén a volt kőbánya, más irányú hasznosítás zavarása nélkül
-         a magtár melletti zöldterület
-         Vécsey K. u. – Munkácsy u. és Szabadságkilátó utca közötti szakasz
  
 
Függelék
A rendelet hatálybalépésekor az állattartásra vonatkozó jogszabályok gyűjteménye
 
1998.évi XXVIII. törvény Az állatok védelméről és kíméletéről
2005. évi CLXXVI. törvény Az állategészségügyről
 
41/2010. (II.26.) Korm. rendelet A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról
27/2006. (II.7.) Korm. rendelet a vizek mezőgazdasági eredetű nitrát-szennyezéssel szembeni védelméről
334/2006.(XII.23.) Korm. rendelet az állatvédelmi hatóság kijelöléséről
218/1999. (XII.28.) Korm. rendelet az egyes szabálysértésekről
244/1998. (XII.31.) Korm. rendelet az állatvédelmi bírságról
245/1998. (XII.31.) Korm. rendelet a települési önkormányzat jegyzőjének az állatok védelmével, valamint az állatok nyilvántartásával kapcsolatos egyes feladat - és hatásköreiről
35/1997. (II.26.) Korm. rendelet A veszélyes és veszélyesnek minősített eb tartásáról és tartás engedélyezésének szabályairól
 
1/1975.(II.5) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól (KRESZ)
 
8/1999. KÖM-FVM-NKÖM-BM együttes rendelet a veszélyes állatokról és tartásuk engedélyezésének részletes szabályairól
 
15/1969. (XI.6.) MÉM rendelet a méhészetről
 
41/1997. (V.28.) FM rendelet az Állat- egészségügyi szabályzat kiadásáról
32/1999. (III.31.) FVM rendelet a mezőgazdasági haszonállatok tartásának állatvédelmi szabályairól
70/2003. (VI.27.) FVM rendelet a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről
71/2003. (VI.27.) FVM rendelet az állati hulladékok kezelésének és hasznosításukkal készült termékek forgalomba hozatalának állat-egészségügyi szabályairól

164/2008.(XII.20.)FVM ren

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe