6. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2011. március 31-i ülésére

Tárgy:   Javaslat Balatonalmádi Város Önkormányzat közbiztonsági és bűnmegelőzési koncepciójának felülvizsgálatára
Készítette:   Göndöcsné Sashegyi Csilla osztályvezető
Előterjesztő:   Bálint Sándor önkormányzati képviselő
Véleményező bizottság:   Humán Bizottság

 

Tisztelt Képviselő-testület !
 
Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testülete a 231/2002.(XII.19.) Öh számú határozatával elfogadta a Balatonalmádi Város Önkormányzat közbiztonsági és bűnmegelőzési koncepcióját, amely minden évben felülvizsgálatra került.
 
A bűnmegelőzési koncepcióban elfogadott intézkedési terv alapján a 2010. évben történt intézkedések közül a következőket emelném ki:
7.2. b) A város honlapján a koncepció felülvizsgálatának közzététele megtörtént.
7.4. e) A közvilágítás ellenőrzése céljából két átfogó ellenőrzésre került sor, ill. a közterület-felügyelők a napi munkájuk során észleltekre folyamatosan hibabejelentéseket eszközöltek.
7.6. a) A Kelet-Balatoni Kistérségi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum 2010. évben:
A kistérségi KEF 2009. május 18-án alakult, melyet Balatonalmádi Városával együtt a már meglévő városi KEF folytatásaként szeretett volna a társulás működtetni, ezzel is segítve a működési célú pályázati forrásokhoz való hozzájutást, melyre lehetősége csupán a kistérségnek adatott meg a várossal szemben az előírt lélekszám vonatkozásában.
 2009. szeptember 1. – 2010. augusztus 31. közötti tevékenysége:
1. KEF ülések tartása ( 5 ülés )
2. KEF képzések ( 3 alkalom )
3. Tanulmányút (Dél-baranyai KEF által szervezett konferencia és tapasztalatcsere a siklósi kistérségben)
4. Konferenciákon való részvétel (3 alkalom)
A Kelet- Balatoni Kistérségi KEF szakmai beszámolója részletesebben a koncepcióba került beépítésre.
                          
A koncepció éves felülvizsgálatának előkészítése során megkerestem a Balatonalmádi Rendőrkapitányságot, a Kelet-Balatoni Kistérség irodáját, Polgárőrséget, Balatonfűzfő Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságát, az önkormányzati intézményeinket. A Balatonalmádi Rendőrkapitányság, a Balatonalmádi Polgárőr Egyesület, a Kelet-Balatoni Kistérségi Iroda és a Tűzoltóság beérkezett javaslatai, adatai beépítésre kerültek az előterjesztésbe. A módosításokat, kiegészítéseket dőlt betűvel jeleztük.
 
A fentieken túlmenően, a koncepció két évenkénti felülvizsgálatát javaslom a Tisztelt Képviselő-testületnek.
 
Az előterjesztés megvitatását követően a határozati javaslatban foglaltak elfogadását indítványozom a Tisztelt Képviselő-testületnek.
 
 
Balatonalmádi, 2011. március 16.
 
                                                                                 Tisztelettel:
                                                                                                                                                                                                                                            
                                                                                                     Bálint Sándor
                                                                                                   bizottsági elnök
 
 
Balatonalmádi Város Önkormányzat
közbiztonsági és bűnmegelőzési koncepció
    
 2011- 2012
    
 
Balatonalmádi város Önkormányzat
Közbiztonsági és  Bűnmegelőzési Koncepció
 
Tartalom
 
Bevezető
1.        Alapelvek
1.1.A közbiztonság fogalma, tartalma
1.2.A bűnmegelőzés fogalom- és eszközrendszere
 
2.        Helyzetértékelés
2.1.Földrajzi, gazdasági és társadalmi elemek
2.2.A bűnügyi helyzet értékelése
2.3.A közbiztonsági tevékenység
2.4.Közlekedésrendészeti tevékenység
2.5.Bűnmegelőző tevékenység
2.6.Tűzvédelm
 
3.        Célok, prioritások
3.1.Meghonosítjuk  a közösségi biztonságkezelést
3.1.1.      Szemléletváltást kell elérni a közbiztonsággal kapcsolatban
3.1.2.      Be kell vezetni a közösségi biztonságkezelés módszertanát
3.2.Csökkenjen a városi bűnözés
3.3.Legyen rend a közterületeken és a közutakon
3.4.Feleljünk meg a lakosság elvárásainak
3.5.Legyen magas színvonalú a tűz-, és katasztrófavédelem
 
4.        A célmegvalósítás általános feladatai
4.1.            A közösségi biztonságkezelés meghonosításának feladatai
4.1.1.      Az BKA tevékenységének fejlesztése
4.1.2.      Közbiztonsági, bűnmegelőzési célkeret
4.1.3.      Közvéleménykutatás és lakossági tájékoztatás
 4.2           A bűnözés csökkentésének feladatai
4.2.1   Feladatok a bűnokok és bűnalkalmak korlátozása érdekében
4.2.2 A Feladatok a sértetté válás kockázatának csökkentésére
4.3.      A közrend fenntartásával kapcsolatos feladatok
 
5.        A célmegvalósítás különös feladatai
5.1 . A gyermek- és fiatalkori bűnözés megelőzése, csökkentése
5.2. A családon belüli erőszak megelőzése
      5.4 Egyéb feladatok
 
6. A Rendőrséggel való együttműködés
 
7. Intézkedési terv 2011-2012.
 
8. Záró rendelkezés
 BEVEZETŐ
 
A modernkori bűnözés elleni küzdelem néhány évtizede használt új kifejezése a bűnmegelőzés. Az ehhez kapcsolódó elméletek és gyakorlatok, ép úgy a XX. Század termékei mint az Internet vagy éppen a globalizáció. Napjainkra az emberek biztonságérzetének javítása úgy a helyi, mint az országos politika számára kiemelt kérdéssé vált. A terrorizmus és a bűnözés nemzetközi terjedésével, az egyre gyakrabban előforduló katasztrófák következményeinek leküzdésével, a köz- és környezetbiztonságot érintő események számának folyamatos növekedésével minden országnak és minden településnek szembe kell nézni. Ezen kihívások kezelése egyre bonyolultabbá válik és folyamatosan növekszik a ráfordítások mértéke is.
A rendszerváltoztatás előtt a biztonság szavatolása az állam monopóliuma volt. Ezt követően kizárólag a közbiztonság garantálása maradt az állami intézmények kompetenciájában, míg a magánbiztonság megteremtése a polgárok érdeke és felelőssége lett. Ebből következik, hogy a biztonság árúvá a biztonságvédelem szolgáltatássá vált.
 
A közbiztonság közügy, ami az életminőségének elsődleges összetevője. Ez éppúgy jelentős hatással van az egyes állampolgár közérzetére, mint az összlakosság hangulatára. Ahol kellő mértékű a közbiztonság, ott az életkörülmények is jobbak és nagyobb a tőkebefektetési kedv. A rossz közbiztonság taszítja a befektetőket, taszítja az idegenforgalmat, ezért a közbiztonsággal, mint gazdasági tényezővel kell számolnunk. A probléma össztársadalmi, így a megoldásnak is össztársadalminak kell lennie. Valamennyiünk jól felfogott érdeke, hogy városunkban jobb legyen a közbiztonság, és hogy tegyünk is annak érdekében.
 
A koncepciókészítés jogi alapja az önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény, amelynek 8. § (1) bekezdése a települési önkormányzatok feladatai közé sorolja a közbiztonság helyi feladatairól való gondoskodást. A jogalkotó a mai napig nem határozta meg az általános megfogalmazás részletszabályait.
A rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény III. fejezete a települési önkormányzat és a rendőrség kapcsolatát határozza meg, többek között felhívja a rendőri és az önkormányzati vezetőket a közbiztonsággal kapcsolatos feladatok közös ellátására, a település bűnmegelőzési és közbiztonsági koncepció kimunkálására.
A Helyi Önkormányzatok Európai Chartája rögzíti, hogy a biztonságos és emberhez méltó élethez való jog, csakúgy mint a törvényes úton szerzett javakkal való rendelkezés alapvető alkotmányos jog. A Charta szerint „A helyi közrend és közbiztonság védelme elsősorban a helyi önkormányzatok feladata, az állam pedig garanciát vállal a közbiztonság helyi szintű finanszírozására.” Az Európa Tanács a városi bűnözés csökkentését kötelező feladatként fogalmazta meg, ezért 2002.-ben kiadott egy „Városi bűnmegelőzés – útmutató a helyi hatóságok számára” című ajánlást.
A társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiájáról szóló 115/2003. (X.28.) OGY határozat, az Európa Tanács ajánlásainak megfelelően kimondja, hogy az önkormányzatok joga, egyben kötelessége a helyi közösségek életminőségének javítása érdekében a helyi bűnmegelőzési stratégia kialakítása és realizálása.
Egy olyan széles körű programot javaslunk elfogadni, amely a közbiztonság javítása, a bűnözés elleni összefogás érdekében elemzi és prognosztizálja a folyamatokat, valamint ajánlásokat tesz a közös tennivalókra.
 
A koncepció célja: Balatonalmádi Város Önkormányzat közbiztonsági és bűnmegelőzési filozófiájának megfogalmazása, a stratégiai célok és prioritások - konkrét helyzetelemzés alapján történő – kijelölése. Törekszünk arra, hogy a koncepció megfelelő keretet nyújtson a széleskörű összefogásra, a közös feladatok eredményes ellátására.
 
1. Alapelvek
1.1. A közbiztonság fogalma, tartalma
 
A stratégiakészítés elvi alapja az, hogy mit tekintünk közbiztonságnak, honnan vezetjük le tennivalóinkat. A legáltalánosabb kategória a biztonság, ami nem más, mint háborítatlan, mindenféle bántódástól mentes állapot. A közbiztonság a biztonságnak az egyik szelete, csakúgy mint a jogbiztonság, a létbiztonság, a katonai biztonság. Az egyértelmű definiálás segít abban, hogy elhatároljuk a közbiztonságot a biztonság többi szegmensétől, és kijelöljük a bűnmegelőzés helyét a közbiztonságon belül.
 
Közbiztonság alatt fogalmilag a belső rendet, a közrend, valamint az élet- és vagyonbiztonság megvalósulását értjük. A fogalom tágabb értelmezésben belső stabilitást jelent, melyhez sorolják – fentieken kívül – az állam működésének sértetlenségét, a szociálpolitikai és közegészségügyi biztonságot, a szolgáltatásokkal való ellátás biztonságát, a társadalom erkölcsi normáihoz és elvárásaihoz való alkalmazkodást, valamint a haza védelmét. Utóbbi azonban a biztonság olyan szegmense, amelyekre a jelen koncepció nem kíván kitérni, ezért a továbbiakban az első, szűkebb fogalmat alkalmazzuk.
 
A közbiztonság egy állapot, amelyben az embereknek nem kell bántódásra, veszélyekre számítaniuk, ha pedig ilyenek bekövetkeznek, segítségre lelnek az állam erre hivatott szerveinél. Ez egy ideális állapot, ami össztársadalmi méretekben nem kivitelezhető. Tökéletes biztonság nincs, legfeljebb az optimális biztonsági szint érhető el. A közbiztonságról – hasonlóan mint az egészségről – általában akkor beszélünk, amikor annak hiányát érzékeljük. A közbiztonság állapotát mint adott helyre és időpontra érvényes helyzetet szokás meghatározni.
 
A közbiztonság összetevői jellemzik az adott térség helyzetét, illetve azt, hogy milyen hiányok mutatkoznak a közbiztonság ideális állapotán. Eszerint a közbiztonság alkotóelemei – egyben követelményei – az alábbiak:
  • az emberek békés, jogsérelemtől, háborítástól mentes léte, az élet, a testi épség, a becsület, a szabadság, a vagyon bántódásmentessége, valamint az állampolgári jogok és kötelezettségek érvényesítésének biztonsága, mint igény;
  • a bűnözés, a terrorizmus, az illegális migráció, az egyéb devianciák, a tűz és a katasztrófák elleni védekezés, valamint a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni harc állami, társadalmi eszközrendszere;
  • a közterületek és a közlekedés biztonsága, zavarmentessége, mint igény, illetve a közállapotok rendjének jogi, rendészeti és intézményi eszközökkel való biztosítása,
 
A közbiztonság ugyanakkor rendszer, amely alatt mindazoknak a jogszabályoknak, állami és társadalmi szervezeteknek, vállalkozásoknak, továbbá feladatoknak és funkcióknak az összességét értjük, amelyek rendeltetése a társadalom egészének, a közösségeknek és az egyeseknek a védelme a jogellenes emberi magatartásokkal szemben. A közbiztonság helyzetét számtalan – jogi, intézményi, szervezési, magatartási – tényező alakítja, amelyek egymásra épülnek, egymástól függnek, tehát rendszert alkotnak. Az összetevők egyikének vagy másikának elhanyagolása megbontja az egyensúlyt, és biztonsági hiány lép fel. A sok elemből álló biztonságteremtés része kell legyen az ország, a település, a szervezet, az egyén életének, tevékenységének. A közbiztonság ezért csak a társadalmi és környezeti folyamatokba ágyazottan, rendszerszemlélettel kezelhető.
 
A háborítatlan, sérelmektől mentes lét nem jellemző állapota a társadalomnak, az magától nem jön létre. A közbiztonságot elő kell állítani, aminek közgazdasági jellemzői is vannak. A közbiztonság ebből a nézőpontból piaci kategória, mert van értéke, ára és piaca.  
A jó közbiztonság nem valósítható meg kizárólag a bűnüldözés és igazságszolgáltatás hagyományos rendszerében. A biztonságteremtés folyamata egy sokszereplős láncolat, amelynek elemei (az előállítók) szükségképpen egymásba kapcsolódnak.  
 
Ténykérdés, hogy az állampolgárok, szervezetek az államtól, a rendőrségtől várják a közbiztonság garantálását, ugyanakkor az állam nem képes biztosítani a teljes körű háborítatlanságot. Az előállítók között a rendőrség a legnagyobb termelő, de nem az egyetlen. A rendőrség kitüntető szerepet visz annak függvényében, hogy az állam mit vár el tőle, és mihez biztosít feltételrendszert. 
 
A közbiztonság tehát olyan kollektív társadalmi termék, amely az egyének és közösségek tevékenységéből, az állami szervek intézkedéseiből, a polgárok önvédelmi képességeinek és a vállalkozói piac nyújtotta szolgáltatásoknak az együtteséből alakul ki. Sajátos szerepet játszik a sajtó és a média.
A vázolt fogalom-meghatározás a közbiztonság objektív oldalát, tárgyi tartalmáttakarja. A közbiztonság a jogsértő magatartások (bűncselekmények, szabálysértések) számával és súlyosságával, a bűnügyi fertőzöttség fokával, a közrendi állapotok (veszélyeztetett területek, helyek és személyek) milyenségével, valamint a közbiztonság megvalósítására irányuló intézkedések, tevékenységekhatásával (rendvédelmi szervek munkája, önkormányzatok, egyéb szervezetek és a lakosság védekező mechanizmusa) objektíve jellemezhető.
 
A közbiztonság szubjektív oldalról nem egyéb, mint az emberek biztonságérzete, az a tudati visszatükröződés, ahogy az egyén a makro- és mikrokörnyezet közbiztonsági helyzetét, a hétköznapokat megéli, értékeli. A lényeg az, hogy az emberek miként érzik: a társadalmi, közéleti viszonyok rendezettek-e, életük, testi épségük,  vagyonuk, szabadságuk biztonságban van-e, vagy azokat sértik, esetleg veszélyeztetik. A közbiztonság az emberek tudati szűrőjén keresztül csapódik le, a szubjektív biztonság mérésének ezért nincsenek egzakt mutatói. Jól ismert tény ugyanis, hogy a biztonságérzet alakulását – a bűnözés számszaki mutatói mellett – olyan tényezők is befolyásolják, mint a romló életkörülmények, a növekvő munkanélküliség, vagy a jövőkép hiánya.
 
1.2. A bűnmegelőzés fogalom- és eszközerendszere
 
A bűnmegelőzés (kriminálprevenció) fogalmilag a jövőben elkövetendő bűn­cse­lek­mé­nyek elleni fellépést, azaz olyan hatások kifejtését jelenti, ame­lyek korlátozzák a bűnelkövetési okokat és gátolják a bű­nö­zés feltételeit. A 115/2003. számú országgyűlési határozat szerint „bűnmegelőzés minden olyan intézkedés és beavatkozás, amelynek célja vagy eredménye a bűnözés mennyiségi csökkentése, az állampolgárok biztonságérzetének minőségi javítása, történjék az a bűnalkalmak csökkentésével, a bűnözést előidéző okok hatásának mérséklésével, vagy a sértetté válás megelőzésével.” A bűnmegelőzés a közbiztonság alakításának – a rész és egész viszonyát mutató – szerves része.
 
A bűnmegelőzésnek három fő iránya, dimenziója, van:
  • a bűnokok csökkentését célzó (általános),
  • az egyes bűncselekmények és devianciák lehetőségét korlátozó (különös), valamint
  • az egyén védettségét, a sértetté válás elkerülését befolyásoló (speciális) preventív tevékenység.
 
Ezeket az Európa Tanács dokumentumai a bűnmegelőzés pilléreinek is nevezi,     hangsúlyozva, hogy a háromféle cselekvési módot minden közösségben egyidejűleg kell alkalmazni, tartós eredmény csak a komplex alkalmazástól várható.
 
  • A bűnokok csökkentésére irányuló általános prevencióaz elsődleges. A társadalompolitika integrált része, ami akkor valósul meg, ha a társadalom a­lakítását célzó állami, önkormányzati döntésekben érvényesülnek a megelőzési szem­pontok, és ha a társadalmi viszonyok a kriminogén hatásokat nem gerjesztik. A bűnözést kiváltó, azt elősegítő okokat csökkenti, ha a jogi szabályozás mentes az ellentmondásoktól, nem táptalaja a kijátszásnak, a joghézagok adta visszaéléseknek, hatékony ellenőrzési rendszert épít ki, és nem szenved a büntető fe­le­lős­ség­re­vonás hatástalanságában, valamint ha a gazdaságban a tisztességes munka, a megfelelő va­gyonkezelési és pénzügyi fegyelem az uralkodó, továbbá ha a szociális intézkedések a túlzott társadalmi polarizáció és a munkanélküliség okozta feszültségek enyhítését, a hátrányos hely­zetek mérséklését, és az emberek morális állapotának fejlesztését célozzák.
 
·        A bűnelkövetési lehetőségek szűkítésére vonatkozó különös megelőzés feladata a bűnalkalmak számának redukálása, az egyes bűncselekmények valószínűségének minimalizálása, valamint a veszélyforrásokkal és biztonsági kockázatokkal való törődés. A bűnmegelőzésnek ez a szintje a társadalmat ösztönző, mozgósító olyan programok és technikák intézményesítésére törekszik, amelyek a nagy és kisközösségek, az intézmények, a gazdasági szereplők és az állampolgárok önvédelmi képességét, bűnözéssel szembeni védettségét fokozzák. A bűnözés mennyiségi és minőségi visszaszorítása érdekében foglalkozik a veszélyeztetett területek és ob­jek­tu­mok biztonságával, a kör­nyezeti és természeti értékek védelmével, a tipikus és megelőzhető bűncselekmény-fajtákkal, továbbá az egyéb deviancia-jelenségekkel (pl.alkoholizmus, kábítószer-fogyasztás, pros­titúció stb.).
 
  • A speciális prevenció az egyénről szól. A bűnmegelőzésnek ez a szintje a veszélyeztetett személyekkel, célcsoportokkal foglalkozik, azok védelmével, akik objektív helyzetük, személyes tulajdonságaik révén fokozottan ki vannak téve az áldozattá, sér­tetté válás veszélyének (pl.gyermek- és fiatalkorúak, idősek, hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetűek). A megelőzés e dimenziójának feladata az egyén biztonságra nevelése, az, hogy a potenciális sértettek mindent meg tudjanak tenni áldozattá válásuk elkerülése érdekében. A konkrét védekezés el­mu­lasz­tását állami intézkedés nem pótolhatja.
 
  • A speciális prevenció más oldalról azok visszatartására, reszocializációjára koncentrál, akik adottságaik vagy környezetük ha­tá­sá­ra könnyen bűnelkövetővé válhatnak (pl. börtönből szabadultak, kábítószer-élvezők, alkoholisták, deviáns személyek, mentális problémákkal küszködők, veszélyeztetett környezetben élő kiskorúak). A bűnelkövetéstől való visszatartás egyik útja a törvények tiszteletére ne­ve­lés. E célt szolgálják a büntetőjogi és szabálysértési büntetések, melyektől az állam azt várja, hogy az elkövető tartózkodjék hasonló cselekmények jövőbeni elkövetésétől. A bűnismétlés megelőzése ellenőrzési intézkedéseket, ugyanakkor a visszaeső elkövetők társadalmi beilleszkedésének megkülönböztetett tá­mo­ga­tá­sá­t igényli.
 
A bűnmegelőzés a társadalom közügye. Differenciált rendszer, ami azt jelenti, hogy a társadalmi, közösségi jellegű megelőzést a lakosság biztonságérzetét közvetlenül befolyásoló hagyományos bűnözéssel szemben kell alkalmazni, míg a bűnözés magasabb megjelenési formáival (nemzetközi és szervezett bűnözés, terrorizmus, illegális migráció) szemben a bűnüldöző szervek szakmai fejlesztése, nemzetközi kooperációja biztosíthat hatékony védelmet.
A bűnmegelőzés módszerei sokrétűek, átszövik a megelőzés mindhárom dimenzióját. Elsősorban a bűnalkalmak korlátozása, a megfelelő védekezés alkalmazása, a tájékoztatás és propaganda, valamint a ha­té­kony büntetőpolitika emelendő ki.
 
1.) A bűnalkalmak korlátozása alatt átfogó módszertant értünk. Elemei:
  • a preventív jelenlét. Kiemelt jelentőséggel bír a közterületek, nyilvános he­lyek és bűnügyileg veszélyeztetett objektumok gyakori ellenőrzése. A rend­őr, a biztonsági őr vagy polgárőr a jelenlétével is visszatarthat le­het­sé­ges tetteseket a jogsértő magatartástól.
  • a rendszeres ellenőrzés, illetve a felügyeleti tevékenység, A szakszerű és kö­vet­kezetes ellenőrzés képes felfedni a szabálytalanságokat, s ezzel elejét venni, hogy a kisebb jogszerűtlenségek bűncselekménybe torkolljanak. Az ellen­őr­zött­ség tudata szükségképpen az előírások betartására késztet.
  • további bűn­cse­lek­mények, illetve a bűnismétlés megakadályozása a bűncselekmény okainak, elősegítő körülményei­nek a felderítése és megszüntetése (közömbösítése) útján.
 
2.) Megfelelő védekezés alkalmazása. A legelterjedtebb négy módszer:  
  • a helyes magatartási szabályok, más szóval taktikai szabályok be­tar­tá­sa. Itt az elővigyázatosságról, a kellő körültekintés tanúsításáról van szó, ami még pénzbe sem kerül. A lényeg, hogy az emberek figyelmetlenségükkel ne adjanak esélyt a bűnözőknek.
  • a fizikai védekezés, a mechanikai védelem. adta lehetőségek felhasználása
  • a jelző- és riasztóberendezéseket ötvöző elektronikai védelem igénybevétele,
  • a személyi biztonság megteremtése érdekében, az élő erős őrzés alkalmazása.
 
3.) Bűnmegelőzési tájékoztató tevékenység.  Erősíteni kell a társadalom tagjainak önvédelmi reflexeit. Ismertetni szükséges a védekezés ha­té­kony, de jogszerű módjait és technikáit, valamint az ezt szolgáló lehetőségeket és esz­kö­zö­ket. Meg kell győzni a lakosságot, hogy a bűnmegelőzés össztársadalmi érdek, amiben mindenkinek megvan a maga feladata és felelőssége.
 
4.) Hatékony bűnüldözési és igazságszolgáltatási munka. A bűncselekmények és elkövetőik minél teljesebb körű felderítése, majd azok következetes elítélése. Beccaria szavaival “a megelőzés legjobb módszere a büntetések el­ma­radhatatlansága”. A bűnelkövetők többsége felméri azt, hogy van-e koc­ká­za­ta cselekményének. Ha a tettes számára érzékelhetően nagy a lelepleződés és fe­le­lősségre vonás lehetősége, az visszatartó erejű, míg az alacsony fel­de­rítési mutatók szinte azt sugallják, hogy bátran lehet bű­nöz­ni. A megelőzést igazán az szolgálja, ha röviddel az elkövetést követően megfelelő büntetés kerül alkalmazásra.
 
Az Európa Tanács határozatot fogadott el az Európai Bűnmegelőzési Hálózat felállításáról, majd meghatározta az EU célkitűzéseit, valamint a prevenciós politika prioritásait. Ebben célkitűzésként fogalmazódik meg, hogy
·        növelni kell az emberek biztonságérzetét, és csökkenteni az áldozattá válás kockázatát;
·        elő kell mozdítani a „jó kormányzást”, különös tekintettel a korrupció megelőzésére;
·        csökkenteni kell a bűnalkalmakat, és növelni annak valószínűségét, hogy a bűnelkövetőt megbüntetik;
·        csökkenteni kell azoknak a környezeti tényezőknek a hatását, amelyek következtében valaki a bűnözés vagy bűnismétlés világába kerülhet;
·        elő kell mozdítani és terjeszteni a jogkövető magatartás kultúráját és a konfliktusok erőszakmentes elhárításának módszereit.
 
 
2. Helyzetértékelés
 
2.1. Földrajzi, gazdasági és társadalmi elemek
 
Balatonalmádi a Balaton északi partjának, a keleti medencének egyik festői szépségű részén fekvő város, mely három irányból közelíthető meg szárazföldi utakon, illetve a Balatonnal határos. A fő megközelítési irányok Budapest felől a 71. sz. főúton, Szentkirályszabadja, illetve Felsőörs felől, a harmadik irány Balatonfüred felől szintén a 71. sz. főútvonalon. Ebből következik, hogy a város meglehetősen nagy átmenő forgalommal bír, mely kiegészül a Budapest-Tapolca vasútvonallal is.
 
Káptalanfüred településrész mai is nagyrészt üdülőterület, szabályos, rendezett utcahálózattal, viszonylag nagy telkekkel, a káptalani erdő még megmaradt fáinak köszönhetően főként erdő jellegű kerthasználattal.
 
Vörösberény településrész jellemzően falusias beépítésű lakóterület, az Ősközség településrészen nőtt utcahálózattal és ennek megfelelően viszonylag szabálytalan telekstruktúrával, az újabb kialakítású területeken főként lakó, üdülő vegyes használattal, változó nagyságú telekmérettel.
 
Budatava településrész újabb beépítési terület, egy rész szabályos, rendezett utcahálózatú, lakó-üdülő vegyes használatú kertes terület, északi részsén a település egészének struktúrájától jelentősen eltérő tömbtelkes, kisvárosias lakóterület, valamint sorházas beépítésű területek is megtalálhatóak.
 
Almádi településrész a vegyes használatú, beépítésű, telekméretű és jellegű központi településrész, felvállalva az igazgatási, oktatási, egészségügyi, ellátási központ szerepét is.
 
Balatonalmádi város műszaki nyilvántartási adatai szerint 2002. évben 3744 db a lakások száma, amelyet a 3200 db nyaraló jellegű ingatlan bővít tovább. 2009. január 1. napja szerint a lakások száma: 4167 db. 2010. évben a lakások száma: 4174 db, a nyaraló jellegű ingatlanok száma: 3241 db.
A 90-es évek közepétől jelentősen fejlődött a település infrastrukturális ellátottsága, de további feladatként adódik a szennyvíz-csatornázottság teljessé tétele, a közutak állapotának javítása és ezzel együtt a csapadékvíz elvezetés megoldása. A település közvilágítási lefedettsége belterületen 90-95%-os.
 
    Az 1990-es évek gazdasági átalakulása még hangsúlyosabbá tette az idegenforgalom szerepét a város életében, ma már helyben jelentős ipar, mezőgazdaság nincs. Így a vendégforgalomhoz kapcsolódó szolgáltatás fejlődése vált jellemzővé.
Magánszállások száma a kiadott engedélyek alapján : 2007. évben 1095 db, 2008. évben 985db, 2009. évben 975 db. 2010. évben 980 db.  A közületi szolgáltatók száma – vállalati üdülők, táborok, – száma az elmúlt években jelentősen nem változott, számuk 2009. évben 45 db. A 2006. harmadik negyedéves zárás alapján, településünkön a kereskedelmi egységek száma: 228 db, a vendéglátó egységek száma: 178 db, 2007. évi adatok szerint: a kereskedelmi egységek száma: 155 db, a vendéglátó egységek száma: 80db, a 2008. évi adatok szerint: kereskedelmi egységek száma: 201 db, a vendéglátó egységek száma: 155  db, kereskedelmi szálláshely: 35 db. 2009. évi adatok szerint: kereskedelmi egységek száma: 283 db, vendéglátó egységek száma: 106 db, kereskedelmi szálláshely: 41 db. 2010. évi adatok alapján, kereskedelmi szálláshely: 30 db, nem üzleti célú szálláshely: 26 db, kereskedelmi üzletek száma: 249 db, vendéglátó üzletek száma: 115 db.
 
Az aktív korú lakónépesség egy része szezonális munkából él, mivel a településen a szolgáltató ágazaton kívül kevés a munkaalkalom.
Aktív korú regisztrált munkanélküliek száma 2004. január hónapban: 228 fő, ez a létszám május hónapra: 186 főre csökkent, 2005. januári zárónapon 274 fő, 2006. decemberi zárónapon 274 fő, 2007. áprilisi zárónapon 283 fő, 2007. szeptemberi zárónapon: 219 fő. 2009. évi novemberi zárónapon álláskeresési ellátásban részesültek száma: 222 fő, nem ellátott, tartósan nyilvántartott álláskeresők havi átlagos létszáma: 31 fő, álláskeresési ellátásukat kimerítők száma: 283 fő. 2010. évi decemberi zárónapon álláskeresési ellátásban részesült nyilvántartott álláskeresők létszáma: 161 fő, álláskeresési ellátásba belépők száma: 434 fő, ellátásukat kimerítők kilépők száma: 273 fő,álláskeresési ellátásukat szüneteltetők létszáma: 28 fő.
 
A bekövetkezett társadalmi, gazdasági változások hatására városunkban is felértékelődött a szociális háló jelentősége, amely a rászorultak védelmét és a létbiztonságát szolgálja. Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló többször módosított 1993. évi III. törvény alapján megalkotta – a helyi igényekhez és jogszabályi változásokhoz igazodó – pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról szóló 8/2009.(IV.10.) Ör. számú rendeletét. Az említett jogi normák a szociális biztonság megteremtése érdekében meghatározza a szociális ellátások formáit, a működés szervezeti kereteit, a különféle ellátásokhoz való jogosultság feltételeit, illetve azokat a módszereket, amelyek a rászorulók szükségleteinek kielégítésére hivatottak.
 
A városban integrált óvoda, kettő általános iskola, egy zeneiskola és egy országos beiskolázási hatáskörű középiskola működik. A 2006/2007. tanév létszámadatai: 471 fő általános iskolás (ebből 196 fő alsó tagozatos ), 106 fő zeneiskolás diák, 200 fő óvodás, 337 fő középiskolai diák. A 2007/2008. tanév létszámadatai: 468 fő általános iskolás, 191 fő óvodás, 103 fő zeneiskolás diák. A 2008/2009. tanév létszám adatai: 465 fő általános iskolás, 188 fő óvodás, 90 fő zeneiskolás. A 2009/2010. tanév létszám adatai: 461 fő általános iskolás, 200 fő óvodás, 90 fő zeneiskolás. A 2010/2011. tanév létszám adatai: 458 fő általános iskolás, 176 fő óvodás, 98 fő zeneiskolás. A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár a város közösségi művelődésének és nyilvános könyvtári ellátásának a meghatározó intézménye. A civil szervezetek tevékenysége is szorosan kapcsolódik az intézmény tevékenységéhez, partneri együttműködésben valósulnak meg programok, helyi események. A közösségi feladatok megoldásában kiegészítik egymást.
 
Az egészség az egyén életminőségének és önmegvalósításának alapvető feltétele, amely döntő hatással van a családra, a munkára. Az egészség fejlesztését, megőrzését és helyreállítását az egészségügy eszközrendszere csak a szociális ellátórendszerrel, valamint a természeti és épített környezet védelmével együtt képes szolgálni. Az egészségügyi ellátórendszer biztosítja a beteg járóbetegként, valamint az otthonában történő ellátását.
     Az egészségügyi ellátórendszer városunkban két részből épül fel: alapellátás és járóbeteg-szakellátás. Az alapellátás: a beteg lakóhelyén biztosítja, hogy a választás alapján igénybe vehető, hosszú távú, személyes kapcsolaton alapuló, nemétől, korától és betegsége természetétől függetlenül folyamatos egészségügyi ellátásban részesüljön.
Járóbeteg-szakellátás: a beteg folyamatos ellátását, gondozását végző orvos beutalása vagy a beteg jelentkezése alapján, szakorvos által végzett egyszeri, illetve alkalomszerű egészségügyi ellátás, fekvőbeteg-ellátást nem igénylő krónikus betegség esetén a folyamatos szakorvosi gondozás.
A településen az alapellátás feladatait 4 felnőtt háziorvosi praxis, 2 házi gyermekorvosi praxis, 3 védőnő, 2 fogorvosi praxis látja el, valamint folyamatos ügyeleti szolgáltatás működik. A városban három gyógyszertár látja el a lakosságot. Egyes betegségek felismerését és gyógykezelését, utógondozását járóbeteg-szakrendelés keretében vállalkozó szakorvosok látják el.
  
 Balatonalmádi város állandó lakónépessége 2003. évi 8509 főről 2004. január hó 1. napjára 8.666 főre, 2006. január hó 1. napjára 8817 főre, 2007. január 1. napjára 8884 főre, 2008. január 1. napjára: 8986 főre, 2009. január 1. napjára 9124 főre, 2010. január 1. napjára 9188 főre, 2011. március hóra (nem hivatalos) 9293 főre növekedett. A város demográfiai helyzete (népesség száma, a korcsoportok, az aktív korúak jelenlegi aránya) évről évre változik. Belterületi önkormányzati lakótelkek nincsenek, a belterületbe vonás lehetőségei korlátozottak.
    Balatonalmádi lakónépességének korcsoportonkénti megoszlását a következő táblázat szemlélteti: 
 
Életkor szerint
2003. január 1.
2004.
január 1.
2005.
január 1.
2006.
január 1.
2007. január 1.
2008. január 1.
2009. január 1.
0 – 17 éves
1387
1393
1382
1362
1446
1413
1402
18 – 59 éves
5183
5251
5276
5290
5333
5388
5454
60 – X éves
1939
2022
2113
2165
2105
2185
2268
Összesen
8509
8666
8771
8817
8884
8986
9124
Ebből 20 – 30 éves
1451
1474
1464
1416
 
 
 
Inaktív (0 –17 és 60 – X)
3326
3415
3495
3527
3551
3598
3670
 
Életkor szerint
2010. március
0 – 18 éves
1417
19 – 60 éves
5460
61 – X éves
2416
Összesen
9293
Inaktív (0 –18 és 61 – X)
3833
 
 
 
A demográfiai adatokból megállapítható, hogy évről évre növekszik az idősebb korosztály létszáma.
 
Városunkban 1995-ben alakult meg a Balatonalmádi Polgárőr Egyesület. Jelenlegi létszáma 40 fő. Az egyesület a Megyei Polgárőrségek Szövetségének tagja. Együttműködési megállapodás, és  a polgárőrségről szóló 2006. évi LII. törvény keretei közt  végzi a közös feladatát a helyi Rendőrkapitánysággal és az Önkormányzattal együtt. Évente 50-60 alakalommal adnak közös szolgálatot a rendőrök-polgárőrök. Az egyesület fő feladata a bűnmegelőzés, különös tekintettel az üresen álló ingatlanok, az idősek, a gyerekek védelmére, és a közterületen való jelenlétre. Munkájukat egy Lada Niva gépjármű is segíti, és feladatukat – lehetőség szerint – polgárőr egyenruhában látják el.
 
Településünkön három önkormányzati strand áll a fürdőzők rendelkezésére.
 
 2.2. A bűnügyi helyzet értékelése
 
Egy település közbiztonságát alapvetően a lakosság anyagi helyzete, műveltségi szintje és morális állapota határozza meg.
 
A település bűnügyi fertőzöttségének adatai - az elmúlt öt esztendő rendőrségi statisztikája - tükrében láthatók. Az adatok a Balatonalmádi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának éves beszámolóiból kerültek felhasználásra.   
 
Balatonalmádi bűnügyi fertőzöttségének adatai a 2002-2010-ig terjedő időszak
rendőrségi statisztikáinak tükrében:
 
A táblázat a bűncselekmények főcsoportonkénti megoszlását az ismertté vált bűncselekmények vonatkozásában mutatja:
 
Bűncselekmények típusai
2002.
2003.
2004.
2005.
2006.
2007.
2008.
2009.
2010.
Személy elleni bűncselekmények
14
20
7
10
17
21
26
17
 
22
Közlekedési bűncselekmények
23
31
42
50
32
50
30
30
24
Gazdasági bűncselekmények
3
9
11
11
9
4
3
8
7
Vagyon elleni bűncselekmények
266
271
276
191
247
225
268
166
174
Közrend elleni bűncselekmények
40
46
59
48
38
36
40
43
44
Házasság, család, ifjúság és nemi erkölcs elleni bűncselekmények
3
7
5
2
7
7
7
6
4
Államigazgatás, igazgatásszolgáltatás, közélet tisztasága elle.bcs.
 
 
 
 
 
 
6
0
1
 
Bűncselekmény megnevezése
2002.
2003.
2004.
2005.
2006.
2007
2008.
2009.
2010.
Lopás
168
155
152
106
146
123
129
74
86
            Személyek javait károsító
110
105
78
69
91
90
98
57
53
            Besurranásos lopás
11
11
17
14
21
11
14
8
9
            Gépkocsiból lopás
26
21
36
11
19
17
3
5
17
Betöréses lopás
55
49
73
42
44
65
66
47
34
             Lakás
14
15
23
14
11
 
 
 
 
             Nyaraló
22
19
30
17
15
 
 
 
 
Rongálás
31
34
29
19
25
18
0
8
16
Garázdaság
10
10
19
14
10
9
0
11
8
Csalás
5
14
11
13
14
9
13
10
15
Sikkasztás
4
12
4
2
4
3
3
5
8
Házasság, család, ifjúság és nemi erkölcs elleni bcs.
-
1
2
-
-
7
7
3
 
             Kiskorú veszélyeztetése
1
3
-
1
2
-
1
2
0
             Tartás elmulasztás
2
3
3
1
5
-
4
1
5
Emberölés
 
 
 
 
 
 
0
1
1
Testi sértés
11
15
4
7
11
10
6
9
10
Rablás
2
-
1
-
-
2
0
1
2
Jármű vezetés ittas vagy bódult állapotban
15
22
29
33
21
32
17
24
16
Visszaélés kábítószerrel
5
8
10
2
-
-
1
7
 
 
Balatonalmádi városában az életet és testi épséget veszélyeztető szándékos bűncselekmények száma továbbra sem kiemelkedő. Kis mértékben nőtt a testi sértések száma. A mindennapi életünkben egyre inkább teret nyerő agresszivitás a személyek ellen elkövetett bűncselekmények számában nem tükröződik.
Az egy emberölés bűncselekménye, amely kiemelt esemény volt a Kapitányság életében és a lakosság közbiztonságérzetét erősen felzaklatta az alsóörsi emberölés. A helyszíne ugyan nem Balatonalmádi, a közhangulatra azonban az egész Kapitányság területén hatással volt.
Két rablás történt, az egyikben az elkövető megtalálása érdekében a főkapitányság nyomravezetői díjat tűzött ki.
 
A családon belüli erőszak csoportjába tartozó bűncselekmények körében a testi sértés miatt indult bűntető eljárás 4 esetben fordult elő, a gyermekek egészséges nevelését veszélyeztető további magatartások közül a kiskorú veszélyeztetése nem volt, a tartás elmulasztása 5 volt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a családi veszekedések során több tettlegességre vagy egyéb bántalmazásra nem került sor, de a helyszínre érkező rendőr járőr bűncselekmény gyanúját nem tudta megállapítani, ill. magánindítványos bűncselekmények esetén a sértett fél nem élt jogaival. Ez jelentheti azt, hogy nem jellemző a törvényi feltételeknek megfelelően a rendőri jelentés alapján indítható súlyos esetek előfordulása. Bár a látencia családon belül elkövetett bűncselekmények esetében köztudottan nagy.
 
Az elkövetett bűncselekmények nagy részét a vagyon ellenes bűncselekmények teszik ki, amelyek száma kis mértékben nőtt az előző évhez képest. Több felderített bűncselekmény sorozatot is takarnak a számok. Ez annak tükrében is jó eredmény, hogy tudomásunk szerint az idegenforgalom nem csökkent, kifejezetten jó idő volt a nyári szezon idején.
A Balatonhoz kötődő, az idegenforgalomból adódó ciklikus élet a bűncselekmények egy éven belüli eloszlásában nem változott. A vagyon ellenes bűncselekmények közül a nyári időszakban továbbra is a besurranásos lopás, a strandi lopás és a gépkocsiból lopás jellemzőek, míg a betöréses lopások a nyaralókat és a külterületi házakat szezonon kívül nagyobb számban, de nyáron is érintik, a közlekedés biztonságát veszélyeztető bűncselekmények, pedig egész évben előfordulnak.
 
A kábítószerrel visszaéléssel kapcsolatban eredményes tevékenységet végzett a Rendőrkapitányság. A 15 indított eljárásból 4 történt Balatonalmádi városában, az elkövetők azonban nem helyi lakosok voltak. A nagy látencia azonban ebben az esetben is feltételezhető, elsősorban a fogyasztással összefüggésben.
 
Balatonalmádi lakos ellen 2010. évben 253 szabálysértési feljelentés érkezett az Igazgatásrendészeti Osztályra. (2009-ben 284) A 253 szabálysértési feljelentés alapján 205 személlyel szemben szabtunk ki pénzbírságot, 30 főt figyelmeztettünk, 16 személlyel szemben az eljárást megszűntettük. Egyet áthelyeztünk, egy folyamatban van.
Közlekedésrendészeti szabálysértés 249 esetben, közrend elleni szabálysértés 4 esetben fordult elő.
Kiugró adat a 693 közigazgatási eljáráson belül a biztonsági öv használatára vonatkozó rendelkezéseket megszegők ellen indított 131 eljárás.
 
Bűnelkövető kiskorú személyek, akikről jelzés ment a gyermekvédelmi szolgálat felé:
gyermekkorú nem volt
fiatalkorúak: két 14 éves fiú rendszeresen bántalmazta osztálytársát.
A bűnelkövetés oka a szülői felügyelet hiánya (elkövetők), helytelen nevelés eredménye (elkövetők és sértett).
 
Szabálysértéssel kapcsolatos adatok kiskorúakról:
 
Balatonalmádi területén 5 esetben követtek el kiskorúak szabálysértést. Mind az 5 személy fiatalkorú volt. A szabálysértéseket gyalog, segédmotorral ill. személygépkocsival történő közlekedési szabályok kisebb fokú megsértésével követték el. Egy balatonalmádi lakosú elkövető kapott büntetést: engedély nélküli vezetés miatt eltiltották a gépjárművezetéstől. A többiek figyelmeztetést kaptak.
 
Eltűnt kiskorú személyek:
 
Egy fiatalkorú lány egyszer és egy fiatalkorú fiú tűnt el kétszer. A lány a barátnőjéhez ment engedély nélkül, a fiú a családi háttér elöl menekült. Azóta rokonnál történt meg az elhelyezése. Részben önként jelentkeztek, részben a rendőri igazoltatáskor kerültek elő.
 
Családon belül történt erőszakkal elkövetett bűncselekmény miatt 11 esetben indult eljárás Balatonalmádiban:
testi sértés                              4 eset
zaklatás                                  1 eset
magánlaksértés                      1 eset
tartás elmulasztása                5 eset
A verbális bántalmazás mellett a testi sértések száma a bűncselekmény csoportban a fizikai erőszakkal jelenlétét igazolja.
 
Gyermekjóléti szolgálat felé bűncselekményben betöltött áldozati helyzete miatt 6 kiskorú személyről adtunk jelzést: 1 fiatalkorú és 5 gyermekkorú személyről (köztük 3 testvérről), valamint 3 esetben fiatalkorú személy eltűnése miatt.
 
Balatonalmádi Rendőrkapitányságon 2 távoltartással kapcsolatos ügyirat keletkezett. Az egyikben az édesanya helyett a fia indítványozott távoltarást a testvére ellen. Az édesanya nem kérte. A másik esetben a Gyámhatóság által indítványozott távoltartásról kaptunk értesítést. Saját elrendelésünk nem volt.
 
Javaslatok:
 
A bűncselekmények, főleg a vagyon elleni jogsértések pl. besurranásos vagy betöréses lopás számának növekedése ellen az állandó és szezonálisan itt tartózkodó lakosság figyelmének felhívása, kiadványok, tájékozatók terjesztése mindenütt, ahol megfordulnak, szolgálhat eszközként.
 
A KEF működésének újra indulásával, ill. a kistérségre történő kiterjesztésével, a Fórumon történt egyeztetések megvalósításával nemcsak a kábítószer, hanem más függőséget okozó anyagok, hatások terjedése ellen is hatékonyabban léphetünk fel. A Szociális Alapszolgáltató által a hátrányos helyzetű gyermekek integrációját elősegítő pályázatra történt jelentkezés. A pályázatot befogadták, elbírálás alatt van.
 
A családon belüli erőszakkal kapcsolatban 2011. évben is több, a lakosság minden célcsoportjának, minden fórum lehetőségének felhasználásával történő tájékoztatását tartjuk kiemelten fontosnak, hogy változzon a társadalmi megítélés, hiszen a gyermekek viselkedése az otthoni példákat tükrözi az iskolában és az élet egyéb területén is. Ehhez a témakörhöz pedig szorosan kapcsolódik a gyermekek védelme, a gyermekek jogainak ismerete minden korosztályban.
 
2.3. Közbiztonsági tevékenység
 
Balatonalmádi város közbiztonságának, a közterületek és nyilvános helyek rendjének fenntartása, valamint a lakosság szubjektív biztonságérzetének javítása érdekében a város teljes területét 24 órás, folyamatos gépkocsizó járőr szolgálattal ellenőrzés alá kell vonni. Emellett a helyi körzeti megbízotti csoport állományának kiemelt feladata, hogy erősítse a lakosságnak a rendőrségbe vetett bizalmát. Ennek érdekében szolgálati feladatainak ellátása mellett a kialakult kapcsolatot még szorosabbá kell tenni a helyi társadalmi szervezetekkel, illetve társadalmi segítőkkel, a Polgármesteri Hivatallal, a Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ, az oktatási intézmények, valamint a Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár munkatársaival, a nyugdíjas klubokkal, továbbá a helyi lakossággal. A közbiztonság fenntartása és javítása érdekében ki kell használni a helyi polgárőr egyesülettel közösen teljesített szolgálatokban rejlő lehetőségeket, szoros kapcsolatot kell tartani az egyesület vezetőivel és tagjaival.
 
A bizalom megléte és fenntartása esetén az említettek szervezetek és a rendőrség közötti kétirányú információáramlással kölcsönösen tudjuk segíteni egymás munkáját. A kapcsolatokat is felhasználva fel kell hívni a lakosság figyelmét az áldozattá válásra, illetve a lakótársak, szomszédok egymásra történő kölcsönös odafigyelésére, mivel a város területén megjelentek az úgynevezett megélhetési, és az utazó bűnözők, akik házalással, kukázással, lomtalanítással, termékértékesítéssel próbálnak főként az idősebb emberek bizalmába férkőzni.
 
Az idegenforgalmi idényben a fentieken kívül a szezonra jellemző szolgálat ellátási formák bevezetésével, így különösen gyalogos, kerékpáros, valamint segédmotor-kerékpáros járőrszolgálat szervezésével kell biztosítani a közbiztonság megfelelő szintjét. A strandokon elkövetett alkalmi lopások megelőzése, illetőleg megakadályozása érdekében további lakossági kapcsolatokat kell kiépíteni és folyamatosan fenntartani a büféket, elárusító- és vendéglátóhelyeket üzemeltetők körében. A korábban kialakult gyakorlatnak megfelelően továbbra is működtetni kell a strandpolgárőri szolgálatokat. 
 
Az őszi-téli időszakban fokozott figyelmet kell fordítani a város ritkán lakott nyaralóövezetében található épületek sérelmére elkövetett betöréses lopások és rongálások megakadályozására, az ilyen cselekmények gócosodása esetén a szükséges intézkedések haladéktalan megtételére, a cselekmények megszakítására, illetőleg az elkövetők elfogására. A feladatok teljesítése érdekében közös szolgálatokat kell ellátni más szolgálati ágak beosztottaival, valamint a polgárőr szervezet tagjaival.
 
2.4   Közlekedésrendészeti tevékenység
 
A Balatonalmádi Város területén lévő közutak forgalmi rendjét a szükséges esetekben – a baleseti statisztikák tükrében -, illetve ahogy a lakosság részéről igény merül fel, felül kell vizsgálni, mely eljárásban a Balatonalmádi Rendőrkapitányság részt vesz. A felülvizsgálat során a hatályos jogszabályok alapján kell eljárni, figyelembe véve a lakossági igényeket. A Rendőrkapitányság az általa észlelt forgalomtechnikai hiányosságokat azonnal jelzi a közút kezelője felé, és javaslatot tesz a hiányosság megszüntetésére. Szükség esetén a forgalomszervezési javaslattal fordul a Balatonalmádi Rendőrkapitányság a közút kezelője felé.
A Rendőrkapitányság javaslatai között szerepel az aluljáró (71. sz. főút alatti gyalogosforgalmának jelzőtáblákkal való feltűntetése) és az akadálymentes lejáró kialakítása. 
   
 
2.5  Bűnmegelőző tevékenység
 
A Rendőrkapitányság célkitűzései:
 
Az idegenforgalmi szezonon kívül is kiemelt célkitűzések:
 
·         A gyermek- és fiatalkorú személyek bűnelkövetővé és áldozattá válásának megelőzése, esetszám mérséklése.
·         Elősegíteni, hogy a családon belüli erőszak megítélése iránti társadalmi érzékenység fokozódjon, a probléma komplex és hatékony kezelésének gyakorlata váljon általánossá, javuljon a kompetens szakmai intézmények partneri együttműködése.
·         Az áldozatvédelmi területen szélesedjen a kiemelt kockázati csoportba tartozók (pl. gyermekek, idősek, romák, stb.) önvédelmi repertoárja, a lakosság aktív védekezése. Az állami kárenyhítésre jogosultak részesüljenek kompenzációban.
·         Az időskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzése érdekében széleskörű kommunikáció (előadások, felhívások, szórólapok) az érintett társadalmi réteggel. Az idősekkel kapcsolatba kerülő személyek megelőzési tevékenységbe történő bevonása.
·         Erősödjön az intézmények, a gazdálkodók (vállalkozók) és a lakosság vagyonbiztonság érdekében kifejtett öntevékenysége.
·         Fokozott érzékenység kell a természetkárosítással és környezetszennyezéssel kapcsolatos bűncselekmények felderítésében.
·         A közterület rendjének fenntartása, a garázdaságok, rongálások és rablások csökkenő tendenciájának megőrzése.
·         A kapitányság útjain történt személyi sérüléses balesetek számának reális szintű csökkentése.
·         A közlekedés biztonságának javítása érdekében, a rendőri intézkedések hatékonysága fokozása céljából a közlekedésrendészeti szolgálat által elért társadalmi támogatottság megtartása.
·         Az ellenőrzések helyének célszerű meghatározásával, a rendőri jelenlét visszatartó hatásának kiváltásával csökkenteni a közlekedési balesetek számát, fokozni a közlekedésben résztvevők fegyelmezettségét
 
Az idegenforgalmi szezonban megnövekedett személy és gépkocsi forgalmat szem előtt tartva:
 
·         A gépkocsi lopások, gépkocsi feltörések, betöréses és besurranásos lopások és hasonló jellegű bűncselekmények helyszínen történő tettenérések számának növelése érdekében a kerékpáros, motorkerékpáros járőr tevékenység mobilizálása és erősítése a nyári szezonban.
·         A nyári idegenforgalmi idényben a helyi lakosok, magyar, illetve külföldi turisták biztonságérzetének javítása. Fokozott figyelemfelhívás a veszélyhelyzetekre szórólapokkal.
·         Az áldozatvédelmi területen szélesedjen a kiemelt kockázati csoportba tartozó turisták segítése, különösen a nyelvi nehézségek és hiányos helyismeretük miatti kiszolgáltatottságukra való tekintettel.
 
2.6. Tűzvédelem
 
 A tűzvédelem fogalma magába foglalja: a tűzesetek megelőzését, a tűzoltási feladatok ellátását, a tűzvizsgálatot, valamint ezek feltételeinek biztosítását.
Nagyon sokan a tűz ellni védekezés feladatainak ellátását kizárólagosan a tűzoltóságtól várják, pedig a felelőségi köre ennél sokkal szélesebb.
Magyarországon a tűzvédelmet alapvetően szabályozó jogszabály a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény.
A jogszabály hatálya alapján a tűzvédelem kiterjed többek között a magánszemélyekre, jogi személyekre, magán- és jogi személyek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteire (gyakorlatilag mindenkire), a tűzvédelemre kiható valamennyi tevékenységre és a tűzoltóság által végzett műszaki mentésre is.
Az említett „tűzvédelmi feladatok” ellátásának felelősége eléggé összetett és egy-egy tevékenységi kör ugyanúgy vonatkozik a magánszemélyre is, mint a tűzoltóságra, természetesen eltérő mértékben.
Mindenképp kiemelendő, hogy a magánszemélyek elsősorban, saját otthonukban tudják ellátni a tűzvédelmi kötelezettségeiket, családtagjaik testi épségének valamint anyagi javaik megóvásáért. Ez természetesen kihat a velük szomszédságban állandó lakosként élőkre és a nyaralókra is, hiszen egy lakásban - ez értendő a családi házra ugyanúgy, mint a társasházakra - keletkezett tűz jelentős veszélyt jelent a szomszédokra.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a tűzesetek többsége valamilyen villamos berendezés vagy a villamos hálózat meghibásodása következtében alakult ki. Hatékonyan lehet fellépni a tüzek kialakulása ellen ezért, ha otthonaikban, vállalkozásainkban, rendszeresen felülvizsgáltatják a villamos berendezések, és a hálózat állapotát, valamint ezen túlmenően érdemes kellő figyelmet fordítani az épületek villámvédelmére is.
 
A villamos berendezések és hálózat működésében rejlő veszélyek mellet jelentős odafigyelést igényelnek, - elsősorban a fűtési időszakban - a fűtőberendezéseink füstelvezetései. Sorolhatnánk az okokat, hogy miért nem működnek megfelelően a kémények, azonban az biztos, a rosszul funkcionáló kémények lehetnek tűzveszély forrásai is, de sokszor tragédiát is okozhatnak. Csak gondoljunk a híradásokra, amikor arról számolnak be, hogy a visszaáramló égéstermék (szén-monoxid) emberi életet követelt.
A kötelező kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló 27/1996. (X. 30.) BM rendelet alapján, abban az esetben, ha a helyi kéményseprői szolgáltatást végző társaság nem tudja elvégezni egy adott helyen működő kémény vizsgálatát/tisztítását, értesíti a helyileg illetékes tűzvédelmi hatóságot. A tűzvédelmi hatóság a hatályos tűzvédelmi jogszabályok alapján - amely előírja, hogy olyan kéményt nem szabad használni, amelynél a jogszabály szerinti vizsgálatot és tisztítást nem végezték el - kötelezi a kémény működtetőjét a tisztítás elvégzésére/elvégeztetésére.
Lényeges kihangsúlyozni, hogy ennek nem a szankcionálás az elsődleges célja, hanem a legértékesebb, az emberi élet megóvása/védelme.
 
3. Célok, prioritások
 
A stratégiai célkitűzés, hogy Balatonalmádi biztonságos város legyen, feleljen meg az objektív biztonság követelményeinek és a lakosság elvárásainak. Az Európai Unió Tanácsának 2001. május 28.-i határozata a kriminalitás hagyományos területein belül három prioritást állít fel: a városi bűnözés, a gyermek- és fiatalkori bűnözés, valamint a kábítószerrel kapcsolatos bűnözés csökkentését.
Balatonalmádiban ez a vagyon elleni – kiemelten az időskorúak és kiskorúak ellen elkövetett bűncselekményeket kell a figyelem központjába helyezni.
Az Európai Városi Charta szerint az európai állampolgároknak „joguk van biztonságos és lehetőség szerint bűnözéstől, erőszakos cselekményektől és agressziótól mentes településeken élni.” A biztonságos lakóhelyhez való jog megvalósítása, az életminőséget javító közbiztonság megteremtése tehát a fő prioritás, ami akkor érhető el, ha a bűnmegelőzés a társadalompolitika integrált részéve válik, és további célul tűzzük ki, hogy:
·        meghonosítjuk a közösségi biztonságkezelés szemléletét és módszertanát;
·        csökkentjük a bűnözést úgy mennyiségi, mint minőségi téren;
·        rendet teremtünk a közterületeken és a közutakon;
·        megfelelünk a lakosság biztonsági elvárásainak;
·        gondoskodunk a tűzvédelemről.
 
3.1 Meghonosítjuk a közösségi biztonságkezelést
 
3.1.1. Szemléletváltást kell elérni a közbiztonsággal kapcsolatban
 
Mindenkiben tudatosítani kell, hogy a közbiztonság nem rendőrségi, de még csak nem is állami monopólium. Ez a közbiztonsági piac szereplőitől minőségileg más felfogást, – a jelenlegihez képest – együttműködő tudati viszonyt igényel. A stratégiai célhoz egy paradigmaváltó nézet, az integrált, más szóval közösségi biztonságkezelés elmélete és gyakorlata vezet.
 
A közösségi biztonságkezelés elveire, tartalmára nincs egységes receptura vagy jogszabály. Ezen új gondolkodás- és szemléletmód meghonosításához azt kell elérni, hogy a közbiztonság megteremtésében érintett minden „előállító”
·        ismerje saját feladatait és lehetőségeit, felismerje felelősségét és a többi előállítóval való egymásrautaltságát, ugyanakkor fontosnak is tartsa ezeket;
·        folytasson biztonságközpontú működést, illetve életvitelt, a napi döntések és cselekvések során a biztonság követelményeire történő odafigyelés váljon tudatossá, sőt ösztönössé, a biztonsággal való törődés épüljön be a motivációs rendszerébe;
·        abból induljon ki, hogy a köz biztonságának érdeke megelőzi az egyén érdekeit, következésképpen cselekedeteinél, intézkedéseinél azt az elvet érvényesíti, hogy a közbiztonságnak prioritása van az egyéni igényekkel és jogokkal szemben.
 
 Az önkormányzatnak fel kell ismernie a saját magában, illetve szervezetében rejlő lehetőségeket, és azt a felelősséget, hogy a közbiztonság megteremtésében kulcsszerepe van. Nemcsak azért, mert közvetlenül érzékeli az állampolgárok napi gondjait, félelmeit, az őket ért sérelmeket, hanem amiatt is, mert joga és kötelessége a helyi adottságoknak legmegfelelőbb stratégia, együttműködési és cselekvési program kialakítása, a közbiztonsági láncolat szereplőinek bevonása. A bűnözés megelőzésében való érdemi szerepvállalás mind erkölcsi, mind anyagi szempontból megtérülő befektetés.  Az a cél, hogy a vázolt gondolkodásmód a biztonsági láncolat egyéb szereplőit is jellemezze. A város biztonságosabbá tétele összetett folyamat, melyhez nélkülözhetetlen a különböző területen működő szervezetek közös szándéka és együttes fellépése. Amennyiben az állami és gazdálkodó szervezetek, civil szerveződések tudatosan és integráltan (együttes erővel, összefogottan) jelennek meg a biztonsági piacon, úgy eredményesen vehetnek részt a közbiztonságnak, mint terméknek a megteremtésében. Tudatosság és elkötelezettség nélkül nincs hatékony összefogás.
 
 3.1.2. Be kell vezetni a közösségi biztonságkezelés módszertanát
 
Az integrált biztonság nemcsak pozitív gondolkodásmódot, hanem sajátos módszert is jelent, a biztonság közösségi gondozását. A módszer az összefogás, az együttműködés elvére épül. Közösségi biztonságkezelés hatékonyan csak akkor végezhető, ha a biztonsági láncolat valamennyi szereplőjénél kialakul és gyakorlattá válik a problémaorientált megközelítés, a kezdeményezésen alapuló kreatív megoldáskeresés, a partnerekkel való párbeszéd és önkéntes együttműködési készség, valamint az ügy érdekében való feladatvállalás, az effektív cselekvési hajlandóság.
A módszer lényege, hogy a közbiztonságot „előállítók”
  • végezzenek folyamatos bűnelemzést és helyzetértékelést, melynek alapján állapítsák meg a közbiztonsági helyzetet befolyásoló valós tényezőket, deviáns magatartásokat. Vonjanak következtetést az objektív adatokból, tárják fel és nevezzék nevén a lakosság biztonságérzetét zavaró konkrét problémákat, negatív jelenségeket. A problémaorientált megközelítés szükséglete azt takarja, hogy a közbiztonságról ne általánosságban, hosszabb időszakokat áttekintve beszéljenek, hanem időszerűen azokból a problémákból induljanak ki, amelyek aktuálisan egy-egy területen feszülnek. A biztonsági analízist tehát rendszeres időközönként el kell végezni, hogy a problémákra lehetőleg nyomban lehessen reagálni;
  • a problémafeltárással, a gondok konstatálásával ne elégedjenek meg, hanem keressék és mutassák ki a nevesített problémák, jelenségcsoportok kiváltó okait, a bekövetkezést vagy elkövetést lehetővé tevő, illetve azt segítő körülményeket. Az okkutatás eredményeként határozzák meg, hogy az adott problémát milyen tényezők és körülmények felszámolásával lehet megszűntetni vagy minimalizálni;
  • a helyzetelemzés és okkutatás nyomán tartsanak megbeszélést az érintett szervek, intézmények képviselőivel. Ezeken keressék és találják meg a probléma, illetve az okok, elősegítő körülmények felszámolásának lehetséges és célravezető megoldásait, a megoldáshoz elvezető feladatokat;
  • konstruktív módon tisztázzák – a hatáskörök, lehetőségek és rendelkezésre álló eszközök figyelembe vételével – azt, hogy kik, mivel, hogyan járulhatnak hozzá a probléma kezeléséhez. A cselekvési hajlandóságok alapján egyezzenek meg a reálisan teljesíthető feladati optimumban. A feladatokban való megállapodás azt a célt szolgálja, hogy az adott problémá/k/ra röviddel a felmerülést követően közös erővel reagáljanak;
  • meghatározott idő eltelte után a projekt értékelése céljából újra üljenek össze és a folyamatos helyzetelemzésből származó információk alapján állapítsák meg, hogy a megtett intézkedések hatékonyak, célravezetők-e. Ha a cselekvési programban meghatározott intézkedések nem vezettek a kívánt eredményre, akkor a tapasztalatok értékelését és összegzését követően új projekt kidolgozása történjék meg, a fenti módon. A biztonságkezelési folyamat sikerességének szükséges, de nem elégséges feltétele a folyamat hatékony gondozása, melyre helyzeténél fogva az Önkormányzat a legevidensebb szereplő.  
 3.2. Csökkenjen a városi bűnözés
 
Kiemelt cél, hogy Balatonalmádi lakossága egyetlen rétegének se legyen meghatározó élménye a bűnözéstől való félelem. Ennek oldása közös felelősség  A bűnözés mennyiségi és minőségi oldalának önkormányzati eszközökkel való korlátozása, illetve visszaszorítása reális cél, ami azáltal valósítandó meg, hogy az önkormányzat mindent megtesz a bűnmegelőzési szempontok érvényre juttatása, a bűnalkalmak korlátozása és a lakosság együttműködést célzó tájékoztatása érdekében.
 
·        Általános – országosan is megfogalmazott – cél, hogy a bűnmegelőzés állami monopóliumát minden területen váltsa fel a társadalmi bűnmegelőzés, illetve valamennyi szereplőnél kapjon hangsúlyt a bűnmegelőzés eszmerendszere és gyakorlata. Ez egy összetett, hosszantartó folyamat, amit az általunk megcélzott szemléletváltás elősegíthet. Le kell bontani a közfelfogást – és a nyomában lévő közömbösséget –, amely szerint a bűnmegelőzés leginkább csak a rendőrség feladata.
 
·        Átfogó törekvés, hogy az önkormányzat felelős döntéseivel kiszámítható és biztonságos környezetet teremtsen az itt élők, az ide látogatók számára, és csökkentse a bűnalkalmakat. Ez magában foglalja azt a követelményt, hogy kerülje – úgy a normaalkotás, mint a hatósági jogalkalmazás során – a biztonsági kockázatot eredményező, továbbá a visszaélésre, kijátszásra okot vagy alkalmat adó döntéseket.
 
·        A bűnalkalmak korlátozása céljából az önkormányzat szervezzen, illetve szorgalmazzon általa koordinált, hatékony és rendszeres hatósági ellenőrzéseket, elemezze azok tapasztalatait, és kövessen el mindent az okok megszüntetése érdekében. Működjön szorosan együtt a bűnüldöző szervekkel az ok-okozati összefüggések vizsgálatában, és támogassa azok bűnfelderítési munkáját. Ugyanakkor jó példávaljárjon elől azzal, hogy szervezési és egyéb intézkedésekkel a gondos gazda módjára védi, óvja saját és intézményei vagyonát, lehetőségéhez mérten felszámolja az érdekkörén belüli kriminogén tényezőket.
 
·        A sértetté válás kockázatának csökkentése érdekében az önkormányzatnak támogatnia kell a lakóközösségek önvédekezési képességének fejlesztését, illetve részben fel kell vállalnia az abban való részvételt. A közbiztonsággal kapcsolatos ismereteket, hiedelmeket a helyükre kell tenni, és ki kell alakítani az emberekben az egészséges önvédelmi reflexeket. Az egyénben – mint cselekvő helyzetben lévő vagy éppen passzivitást, közönyt mutató tényezőben – ki kell alakítani a biztonságközpontú gondolkodásmódot.
 
·        A bűnözés utánpótlási bázisának akadályozásában rejlő önkormányzati lehetőségeket fel kell tárni és kihasználni. A jogkövető magatartás propagálásán túl kutatni kell a helyi megoldásokat a kriminalitás által érintett gyermekek, kallódó fiatalok, továbbá a hajléktalanok és hátrányos helyzetű rétegek bűnözéstől való visszatartására, csakúgy mint a potenciális visszaesők rehabilitációjára.
 
3.3. Legyen rend a közterületeken és a közutakon
 
Elemi szükséglet, hogy közterületeink a rendezettség és nyugalom állapotát mutassák. A közterületek rendjének fenntartása, a város biztonságossá tétele elképzelhetetlen preventív, határozott rendőri jelenlét és ezzel szorosan együttműködő aktív közterület-felügyeleti munka, a jogellenes, zavaró eseményekre való gyors és hatékony reagálás nélkül. Az önkormányzat abban érdekelt, hogy minél magasabb legyen a rendőri lefedettség, ezért igényli és támogatja a rendszeres, illetve az aktuális eseményeknek megfelelő rendőri szolgálatot. Emellett határozott törekvése, hogy a Városi Közterület-felügyelet legyen nyitott a sajátos céljai mellett a városi közterületi igények kiszolgálására is.   
 
Az önkormányzatnak célja, hogy kiszűrje és meggátolja a közterületen előforduló jogellenes cselekmények kialakulási feltételeit. A nem kívánt jelenségek, jogsértő magatartások kialakulásában szerepe van a célszerűtlen, bűnelkövetésnek teret engedő közterület- kialakításnak, illetve fenntartásnak. Erre tekintettel indokolt, hogy az önkormányzat szervei tegyenek meg minden építészeti, városrendezési és közterület-felügyeleti intézkedést a negatív hatású, kriminogén körülmények csökkentése érdekében.
 
3.4. Feleljünk meg a lakosság elvárásainak
 
Az önkormányzatiság lényegéhez tartozik a városunkban élő polgáraink szolgáltatásokkal, ezen belül közbiztonsági szolgáltatásokkal való ellátása. Az emberek azt várják, hogy nyugodtan és békésen lehessen élni. Az önkormányzatnak ezért meg kell ragadni minden lehetőséget, hogy döntéseivel, koordinatív szerepével pozitív módon alakítsa a közbiztonság helyzetét.
 
Feladatának kell tekintse olyan programok, projektek elindítását és menedzselését, amelyek a polgárok szubjektív biztonságérzetét pozitív irányban befolyásolják.
 
A lakosságnak érzékelnie kell a mindennapok során, hogy az önkormányzat elkötelezett a közbiztonság ügye mellett. Láttatni szükséges az önkormányzati példamutatást és szerepvállalást, azt a hatást, amit az önkormányzat az integrált biztonságkezelés koordinátoraként elér. Az aktivitás és a propaganda kifejtésével arról kell az embereket meggyőzni, hogy a közbiztonság közösségi gondozása, a bűnmegelőzési szempontok érvényesítése mindannyiunk érdeke és közös feladata.
 
3.5 Legyen magas színvonalú a tűzvédelem
 
 
 
A tűzmegelőzés a tüzek keletkezésének megelőzésére, továbbterjedésének megakadályozására, illetőleg a tűzoltás alapvető feltételeinek biztosítására vonatkozó, az építés, a használat során megtartandó tűzvédelmi jogszabályok, szabványok, hatósági előírások rendszere és azok érvényesítésére irányuló tevékenység.
 
 
 
 A tűzvizsgálat gyakorlatilag olyan tűzvédelmi feladat, amelynek végzése, új tűzmegelőzési, tűzoltási beavatkozási tapasztalatok megszerzése irányul. Ezekből - elsősorban a tűzoltóságok - tapasztalatokat gyűjtenek, következtetéseket vonnak le, amelyek alkalmasak a tűzmegelőzési ismeretek bővítésére, a tűzoltási feltételek javítására, és természetesen hozzájárulnak a jogkövető magatartáshoz.
 
 
 
 A tűzoltás és a műszaki mentés elsősorban a tűzoltóságok feladatai de az állampolgárok is természetesen életkoruk, egészségi, fizikai állapotuk alapján személyes részvétellel, adatok közlésével kötelesek közreműködni.
 
 
 
Lényeges, hogy a településeken, illetőleg a létesítményben azok a változások, amelyek a tűzoltást befolyásolhatják (út, közművezetékek elzárása, forgalom elterelése tűzcsapok állapota stb.), legyenek haladéktalanul a hivatásos önkormányzati tűzoltóságnak szóban azonnal és írásban is bejelentve.
 
Az állampolgároknak meg kell tartatniuk a tulajdonukban, használatukban levő épületek, lakások, járművek, gépek, berendezések, eszközök és anyagok használatára és működtetésére vonatkozó tűzmegelőzési szabályokat.
 
Fontos, hogy ismerje mindenki a tűzesetek és a műszaki mentést igénylő balesetek, káresetek jelzésével, a tűz oltásával és a műszaki mentéssel kapcsolatos kötelezettségeiket.
 
Kötelesek vagyunk gondoskodni arról, hogy a nevelésük, felügyeletük alatt álló személyek a tűzvédelmi ismereteket megszerezzék, és ne okozzanak tüzet vagy közvetlen tűzveszélyt.
Lényeges, hogy mindenki tisztába legyen azzal az állampolgári kötelezettségével, hogy ha tüzet vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelezni a tűzoltóságnak, vagy ha erre nincs lehetősége, a rendőrségnek, a mentőszolgálatnak, vagy a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának.
Az 1996. évi XXXI. törvény szerint, a tűzoltásban, műszaki mentésben - ellenszolgáltatás nélkül - életkoruk, egészségi, fizikai állapotuk alapján elvárható az állampolgárok személyes részvétellel, valamint adataik közlésével kötelesek közreműködni.
 
 
 
             
4. A CÉLMEGVALÓSÍTÁS ÁLTALÁNOS FELADATAI
 
 
4.1. A közösségi biztonságkezelés meghonosításának feladatai
 
4.1.1. A Balatonalmádi közbiztonsági közalapítvány tevékenysége
 
 Az alapítvány tevékenysége egyrészt a Balatonalmádi Rendőrkapitányság működési és technikai felszerelésének beszerzését, másrészt a Balatonalmádi Város Önkormányzat, és a Rendőrkapitányság területén lévő önkormányzatok támogatásával a kihelyezett rendőri egységek (Pl. Rendőrörs Balatonkenese, KMB csoportok) működési feltételeinek támogatása.
Az alapítvány célja: az önkormányzatok, cégek, egyéb vállalkozások, magánszemélyek által befizetett támogatások jogszerű felhasználása. Az Alapítvány tevékenységét a Kuratórium végzi, illetve tevékenységét a Felügyelő Bizottság felügyeli.
Az Alapítvány nyitott, ahhoz bárki, aki az alapító okiratban és a Szervezeti és Működési Szabályzatban foglaltakat elfogadja, csatlakozhat.
Az alapítvány a fentiekben részletezett tevékenységén túl, a pályázatok figyelését és a pályázati lehetőségek kihasználására önrészt biztosít.   
 
 
4.1.2. Közbiztonsági, bűnmegelőzési célkeret
 
Az éves költségvetés tervezésénél évente kell döntést hozni arról, hogy a stratégiában lefektetett célok, törekvések megvalósításához milyen mértékű finanszírozással kíván a Képviselőtestület hozzájárulni.
 
Ezt az összeget közbiztonsági és bűnmegelőzési célkeretnek lehetne hívni, amely felhasználására a Balatonalmádi Közbiztonságért Közalapítvány Kuratóriuma tehetne javaslatot a Képviselőtestületnek.
 
 
4.1.3. Lakosság bevonása és tájékoztatása
 
A hatékony biztonságkezelés az ismeretalapú tervezésre, nevezetesen a bűnözéssel és az áldozattá válással kapcsolatos hiteles információkra, valamint a közbiztonsággal kapcsolatos lakossági attitűd ismeretére épül. Az önkormányzatnak ezért folyamatosan „képbe kell kerülnie” az aktuális helyzettel kapcsolatban. Ezt a célt is szolgálja a egyfelől a Rendőrkapitányság éves beszámolója, másfelől a Rendőrkapitány Képviselő-testületi üléseken adott tájékoztatója.
 
4.2. A bűnözés csökkentésének feladatai
 
4.2.1. Feladatok a bűn okok és bűnalkalmak korlátozása érdekében
 
Tovább kell folytatni a térfigyelő kamerarendszer fejlesztését. A közbiztonság preventív és bizonyítékszerző szempontjából egyik leghatékonyabb eszköze a térfigyelő kamera-rendszer. Városunkban 2002 óta működnek ilyen kamerák, melyek mára mind technikailag, mind elhelyezési, mind számuk tekintetében megújításra szorulnak. A fejlesztés szempontjainál a személybiztonság, a vagyonbiztonság és a modulos fejlesztés lehetőségének biztosítását kell figyelembe venni. A fejlesztéssel kapcsolatos Önkormányzati igényeket és elvárásokat, illetve a rendelkezésre bocsátandó forrásokat külön testületi határozatban szükséges megjelölni.
 
A városi rendőrkapitányság és az önkormányzat között szakmai együttműködésben tovább kell növelni a közterületi- szolgálatellátás hatékonyságát. Ennek részeként a közbiztonság fejlesztésére fordítható Önkormányzati forrásokat olyan eszköz fejlesztésére kell fordítani, amely segíti az egyenruhás állomány közterületi szolgálatellátását, rövidíti az adminisztrációra fordítandó időt, javítja fellépésük hatékonyságát, emeli intézkedési aktivitásukat.
Az együttműködésnek ki kell terjedni a bűncselekmények és szabálysértések mindazon formáira, amelyek vonatkozásában a két szerv valamilyen szinten felelős, de legalább érintett.
A bűnmegelőzés szempontjából megkülönböztetett szerepet játszanak a körzeti megbízottak. Ebben a szolgálati formában mára városunkban megfelelő rendőri tapasztalattal és területi kapcsolatrendszerrel rendelkezők teljesítenek szolgálatot. Az Önkormányzat tisztségviselőinek és a hivatal szervezeti egységeinek számítani kell ezeknek a szakembereknek az együttműködésére és egyben támogatni kell kapcsolatépítő tevékenységüket. Tovább kell fejleszteni a Műszaki Osztály és a Városgondnokság, Mezőgazdasági és más szakhatóságok együttműködését egymással, és a városi kapitánysággal és más szakhatóságokkal.
 
Egyeztetve az ellenőrzési terveket kezdeményezzük az összehangolt preventív hatósági ellenőrzéseket a tűzoltóság, a fogyasztóvédelem, az ÁNTSZ és az állami adóhatóság részvételével a kereskedelmi, vendéglátó-ipari és szolgáltató egységeknél, valamint az időszakos és telephelyhez nem kötött árusoknál, továbbá a telephely engedéllyel rendelkezőknél. Határozottan és hatékonyan kell fellépni (szankcionálással, nyitva tartás korlátozásával vagy bezárással) azon szórakozóhelyekkel szemben, amelyek a lakók nyugalmát zavarják.
 
Támogatni kell a lakossági önszerveződések létrehozását és működését, amelyek tevékenysége bűnmegelőzésre irányul, és közvetve erősíti a helyi közbiztonságot.
 A Balatonalmádi Közbiztonsági Közalapítvány útján ki kell alakítani az érdekeltségüket az önkormányzati célok elérésében.
 
 A bűnalkalmat rejtő önkormányzati ingatlanok és közterületek felmérésére, valamint a velük kapcsolatos feladatok meghatározására mielőbb kerüljön sor. Intézkedni kell az önkormányzat tulajdonában lévő elhagyatott, és gondozatlan közterületek biztonsági kockázatainak felszámolására.  
 
A városrendezés és építésügy terén érvényesíteni kell a megelőzési szempontokat. A lakóparkok, közterületek, köztéri létesítmények kialakítása, a közvilágítás, valamint a lakóépületek építési engedélyezése során érvényesíteni szükséges a köz- és vagyonbiztonsági követelményeket. 
 
4.2.2. Feladatok a sértetté válás kockázatának csökkentésére
 
A lakosság biztonságra nevelése érdekében fel kell használni minden lehetséges fórumot és eszközt.
 
Az iskoláinkban tanuló gyerekek számára a közbiztonsági és közlekedési ismeretek életkornak megfelelő oktatásának fenntartása. Ebben a pedagógusok szerepe pótolhatatlan. Elsősorban az iskolák oktatási programjában szereplő elképzelések végrehajtásához szükséges elméleti ismeretek és gyakorlati tapasztalatok biztosítását kell megszervezni.  
 
Az időskorúak esetében főként azokra a szituációkra kell bűnmegelőzési programokat indítani, amelyekben nagy valószínűséggel megállapítható a sértetté válás. Az időskorú, és különösen az egyedül élő polgárok „megszólítása”, a körükben végzett felvilágosító, meggyőző munka különösen fontos feladat. Ebbe a munkába be kell vonni a szociális munkásokat, a rendőrséget, az egyházakat. Az ügyfélfogadást ellátó épületekben és közintézményekben figyelemfelhívó és tájékoztató jellegű szóróanyagokat kell elhelyezni. Ezek elkészítésébe és terjesztésébe be kellene vonni a biztonságtechnikával és vagyonvédelemmel foglalkozó cégeket is.
 
A térségi médiát ösztönözni kell arra, hogy a bűncselekményekről szóló híradásokban az eseményeket tényszerűen, tanulságokat magában hordozó módon tálalják. A közbiztonság érdekében tett önkormányzati és rendőrségi intézkedésekről történjék híradás csak úgy, mint a szervezett bűnmegelőzési és közbiztonsági programokról. 
 
4.4. A közrend fenntartásával kapcsolatos feladatok
 
Szükség van a Közterület-felügyelet jelenlegit meghaladó, nagyobb mérvű preventív jelenlétére és beavatkozására. Javasoljuk, hogy a szolgálatszervezés a mindenkori aktuális közbiztonsági helyzetnek megfelelően történjék. A közterület-felügyeletnek, az önkormányzat szervezeteinek és a rendőrségnek a közterületi preventív jelenlét eszközével együttesen, szigorúan fel kell lépni a közterületeken, valamint a szórakozóhelyek környékén tapasztalható jogsértések (környezetszennyezés, engedély nélküli közterület-foglalás, szabálytalan parkolás, felszámolása érdekében.
 
A közterület-szennyezés akadályozása céljából a médiákon keresztül hangsúlyozottan jelenjen meg,  hogy az önkormányzat   törődik a közterületek tisztaságával, rendezettségével.
 
            5. a célmegvalósítás Különös feladatai
 
 
5.1. A gyermek és fiatalkori bűnözés megelőzése, csökkentése
 
A működő gyermekvédelmi jelzőrendszert tovább kell működtetni, és kapcsolatrendszerét erősíteni. A bűnmegelőzés alapvető feladata a kriminogén tényezők kiszűrése és felszámolása, ami kizárólag a jóléti, szociális és jogalkalmazó szervek harmonikus, koordinált együttműködésével érhető el. Hangsúlyt kell fektetni ezért a gyámhatóság, a pártfogói szolgálat, a rendőrség, az ügyészség és a családsegítő szolgálatok közötti jelzőrendszer és napi kapcsolat fenntartására. Meg kell szervezni a devianciák kockázati tényezőinek jelzését és a korai pszichoszociális beavatkozásokat.  
 
 A Kábítószerügyi Egyeztető Fórum működtetése és továbbfejlesztése kiemelt feladat, különös tekintettel a fiatalok alkohol- és kábítószer fogyasztása jellemzőinek feltárására, valamint a helyi megelőzést szolgáló cselekvési programok koordinálására. A KEF elfogadott 2008. évi munkaterve alapján, SZMI- Nemzeti Drogmegelőzési Intézet szakemberével együttműködve - a két általános iskola 7 – 8. osztályos tanulói és Magyar-Angol Kéttannyelvű Gimnázium tanulói közreműködésével – felmérést készített, mely kiterjedt a szenvedélybetegségekre is. A felmérés eredményét a szakember segítségével kiértékelték. Megegyeztek, hogy a tanév során minden évfolyamon szükséges a képesség és készségfejlesztés (önértékelés, konfiktuskezelés). Az életvezetési gondok, problémák feloldására, feldolgozásására interaktív módszereket fognak alkalmazni.
 
A 2009. május 18-án megalakult a Kelet-Balatoni Kistérségi KEF, amelyet Balatonalmádi várossal együtt a már meglévő városi KEF folytatásaként a társulás működteti, ezzel is segítve a működési célú pályázati forrásokhoz való hozzájutást, melyre lehetősége csupán a kistérségnek adotott meg a várossal szemben az előírt lélekszám vonatkozásában. A pályázattal elnyert támogatás 800.000,-Ft, melyhez a Társulás 90.000,-Ft önrészt biztosított.
 
A pályázati programban vállalt feladatok, melyet 2010. augusztus 31-ig kellett megvalósítani:
·        KEF ülések szervezése a megvalósítás ideje alatt 4 alkalommal
·        Helyzetfelmérés elkészítése
·        SzMSz elkészítése
·        Továbbképzés a KEF tagok számára 3 alkalommal
·        Szakmai konferenciákon való részvétel
·        Szakmai tanulmányút KEF tagok számára a dél-baranyai kistérségi KEF-nél
·        Kapcsolat felvételi lehetőség a balatonfüredi, veszprémi, ajkai és a várpalotai kistérségi KEF-fel
·        Szakmai kiadványok készítése és terjesztése:
 
Elkészült kiadványok: Talán Együtt, Talán Idejében, Tisztázó, GHB, melyeket a kistérség általános és középiskolái számára, családsegítő központokba és a rendőrkapitányság számára is eljuttatunk.
 
A)    Megvalósított tevékenységek - a koordinációs tevékenységek megnevezése
1.      KEF ülések
2.      KEF képzések
3.      Tanulmányút
4.      Konferenciákon való részvétel
1.      KEF ülések:
I.                KEF ülés
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2009. november 2., 15 óra
Résztvevők: KEF tagok, NDI
Az ülésen tájékoztatás történt az országos KEF Konferencián elhangzottakról, az elmúlt 10 év tapasztalatairól.
Ismertetésre került 4 prevenciós kiadvány, melyeket a pályázati támogatásból szereztünk be és a kistérség oktatási intézményei számára rendelkezésre bocsátottunk felvilágosító, megelőzési céllal.
 
II.             KEF ülés
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2010. február 16., 15 óra
Résztvevők: KEF tagok, NDI
Elfogadásra került a kistérségi KEF Szervezeti és Működési Szabályzata és az éves munkaterve is. Tájékoztató hangzott el az elkészült prevenciós kiadványokról, azok intézményenkénti felosztásáról, valamint a 2010. évi képzésekről, azok lehetséges témáiról, és a későbbiek folyamán kialakításra kerülő droghelyzetképről, stratégiáról.
 
III.          KEF ülés
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2010. április 22.,
Résztvevők: KEF tagok
 
Az ülés keretében egyeztetésre került, hogy a stratégiát megalapozó droghelyzetkép kialakításához szükséges fókuszcsoportos interjúk az alábbiak bontásban kerüljenek kialakításra:
1.      Fókuszcsoport: Önkormányzati képviselők, média (Társadalmasítás)
2.      Fókuszcsoport: Védőnők, Általános és középiskolák igazgatói, iskolai drogügyi koordinátorok, ifjúságvédelmi felelősök, Rendőrség, pártfogói szervezetek (Keresletcsökkentés, Kínálatcsökkentés)
3.      Fókuszcsoport: Drogambulancia, addiktológus, pszichológus (iskolai, Nevelési Tanácsadó) (Kezelő- ellátó rendszer) => Veszprémi Drogambulancia és a Horgony Egyesület bevonása
 
A megbeszélés tárgyát képezte továbbá a május 14-i siklósi tanulmányút megszervezése, intézmények számára megjelent pályázati lehetőségek is.
 
IV.             KEF ülés
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2010. június 2.,
Résztvevők: KEF tagok, NDI
Tájékoztató hangzott el a májusban beadott pályázat tartalmi elemeiről és annak költségvetéséről. Egyeztettek a tagok az intézményektől beérkezett adatok alapján előzetes elkészített anyagról, mely a helyzetelemzés alapjául szolgál. Elkészült a kistérségi általános iskolák és középiskolák körében végzett felmérés eredményeként egy összesítő táblázat arra vonatkozóan, hogy milyen gyakorisággal szerveznek prevenciós programokat, illetve ezek által mennyi diákot tudnak megszólítani.
 
V.                KEF ülés:
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2010. szeptember 30.
Résztvevők: KEF tagok
Tájékoztató hangzott el a nyertes pályázatról, abban vállalt feladatok teljesítéséről, üteméről.
A stratégia elkészítésének menete, valamint a fókuszcsoportos ülések időpontjai is egyeztetésre kerültek.
 
2.      KEF képzések:
 
I.       KEF képzés
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2010. március 24.,
Előadó: Molnár Dániel
Tanácsadók: Fábián Róbert – NDI főmunkatárs, Posta János – NDI tanácsadó
Téma: KEF feladata a helyi drogpolitika kialakításában
            Helyzetfelméréshez szükséges információk értékelése, értelmezése
 
II.    KEF képzés
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2010. április 22
Előadó: Tóth József, elnök – Dél-baranyai Kábítószerügyi Egyeztető Fórum
Téma: Iskolai prevenció
            KOPÉ – Kortárs Oktató Pécs Program bemutatása
 
III. KEF képzés
Helyszín: Balatonalmádi, Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár
Időpont: 2010. június 2.
Előadó: Kun Gábor – Csepeli Alternatíva Program vezetője, Alacsony küszöbű szolgáltatások protokollját kidolgozó munkacsoport tagja
Téma: Alacsony küszöbű szolgáltatások
 
3.  Siklósi tanulmányút
2010. május 14-én részt vettünk a Dél-baranyai KEF által szervezett konferencián és tapasztalatcserén a siklósi kistérségben.
Előadások:
Topolánszky Ákos – Új Nemzeti Stratégia
Dr. Gerevich József – Traumatikus élmények kreatív feldolgozása a művészetben
Betekintés a zeneterápiába – Fazekas Zsuzsa, Boda Gyöngyi
Résztvevők: KEF tagok, KEF koordinátor
 
4.      Konferenciákon, KEF üléseken való részvétel:
-         2009. december 8., Budapest: „Metszés-pontok” c. konferencia
-         2010. március 16-17., Budapest: XVII. Országos KEF Konferencia
-         2010. június 14., Veszprém: Veszprém Megyei Bűnmegelőzési és Közbiztonsági Bizottság Család-, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Munkacsoportja által szervezett tematikus, kibővített ülése
Résztvevők: KEF tagok, KEF koordinátor
 
5.      Fókuszcsoportos ülések:
1.      interjú:
Helyszín: Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár, 8. sz. terem
Időpont: 2010. december 9. 9 - 12 óra:
Interjú célja: Kistérségi helyzetkép és Drogstratégia kialakítása
Interjút készítő, közreműködő szakemberek:
Posta János, tanácsadó – Nemzeti Drogmegelőzési Intézet
Fábián Róbert, főmunkatárs – Nemzeti Drogmegelőzési Intézet
Résztvevők: média, védőnők, iskolaorvosok, 3 iskola (általános és középiskolák) igazgatói, iskolai drogügyi koordinátorok, ifjúságvédelmi felelősök (iskolai státus), a kistérségi Önkormányzat vezetője/vezetői – oktatási munkabizottság vezető /tagok
 
2.interjú:
Helyszín: Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár, 8. sz. terem
Időpont: 2010. december 9. 13 - 16 óra:
Interjú célja: Kistérségi helyzetkép és Drogstratégia kialakítása
Interjút készítő, közreműködő szakemberek:
Posta János, tanácsadó – Nemzeti Drogmegelőzési Intézet Nemzeti Drogmegelőzési Intézet
Fábián Róbert, főmunkatárs – Nemzeti Drogmegelőzési Intézet
Résztvevők: KEF tagok, Veszprémi Drogambulancia, Nevelési Tanácsadó, Pártfogók, Rendőrség, Horgony Egyesület, Családsegítők,
 
A tevékenységek megvalósítása kapcsán megvalósult együttműködések, a tevékenységek hatásai:
 
A KEF működésének pozitív hozadéka, hogy lefedi a térséget ellátó intézményrendszert (közoktatási, szociális, gyermekjóléti) és szakmai szervezeteket, így ezen intézményekben dolgozó pedagógusok, szakemberek között szorosabb együttműködés alakult ki. A közös munka során felszínre kerültek olyan helyi sajátosságok, esetek, megoldásra váró problémák, melyek feltérképezése, a megoldási lehetőségek kidolgozása a KEF tagszervezetek együttműködésében valósult meg.
Fontos a helyi szintű, illetve a kistérségi szerepvállalás erősödése a drog prevencióban, illetve egyéb függőségek kezelése (dohányzás, alkoholfogyasztás, játékfüggőség) területén is. Céljaink között szerepel a KEF tagságba újabb tagok bevonása, a helyi televízió, valamint az egyházak megszólítása, továbbá a helyi igényekhez igazodó drogstratégia kialakítása, mellyel a későbbiek folyamán hatékonyan tudjuk programjainkat megvalósítani.
 
B)    Megfogalmazott szükségletek a drogügy területén (ld. táblázat)
-         a táblázatban szereplő adatok alapján szükségesnek ítéljük, hogy az iskolák mindegyikében dolgozzon drogügyi koordinátor, illetve kijelölésre kerüljön olyan pedagógus, aki ezeket a feladatokat ellátja.
-         fontos lenne az egyes iskolákban, a kutatás eredményei alapján az egyes osztályokra szabott folyamatos prevenciós programok kialakítása
C)    A koordináció legfontosabb eredményei:
A program megvalósítása során a KEF működése folyamatossá vált, szakmai kapcsolatok erősödése tapasztalható. A képzések, szakmai konferenciák a tagok szakmai fejlődését nagyban segítették.
Munkánk során biztosított volt a szakmai háttér az NDI munkatársai, tanácsadója által, mely megmutatkozott az ülések alkalmával, valamint a képzések téma választásában, előadók felkérésében is. Fontosnak tartjuk a további együttműködést, különös tekintettel a következő pályázati program keretében elkészítésre kerülő stratégia kialakítása során.
 


KEF által, a kistérség általános- és középiskolái körében végzett felmérés eredménye
 
 
Általános Iskolák
Van-e képzett
drogkoordinátor az intézményben?
Iskolai egészségfejlesztő és drogprevenciós programok gyakorisága
Programokkal érintett
diákok aránya
Programokban érintett
korosztályok és tanulócsoportok
nagysága (összlétszám)
Bejáró gyermekek
aránya az iskolai
létszámhoz képest
Pilinszky János Általános Iskola és
Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
nincs
DADA program:
évente 1 alkalom
(felső tagozat) 60%

108 fő
15%
Endrődi Sándor ÁMK
nincs
Egészségfejlesztő program: 5 alkalom
drogprevenciós pr. nincs
100%
1-8. évfolyam
30%
Vörösberényi Általános Iskola
van
egészségfejlesztő és
drogprev. pr.
minden tanévben
(felső tagozat) 60%
130-140 fő
15%
Árpád Fejedelem Általános Iskola
nincs
DADA program:
évente 2 alkalom
100%
167 fő
23%
Irinyi János Általános Iskola és AMI
van
Egészségnap drogprev.
előadásokkal együtt:
évente 3-4 alkalom +
tantárgyi keretek között is tantervi szinten
(1-8 évfolyam) 100%

280 fő
30%
Györgyi Dénes Általános Iskola
nincs,
 de van iskolai védőnő
évente 1 alkalom
(felső tagozat) 50%
5-8. osztály 25 fős
átlag tanulói csop.
létszám
kb. 100 fő
4%
Csajági Református Általános Iskola - Csajág
nincs
tanévenként 3-4alkalom
egészségfejlesztő pr.
drogprevenciós pr.
+ osztályfőnöki órák
(7-8. oszt.) 23%
100%
31 fő
136 fő
51%
Csajági Református Általános Iskola -Balatonfőkajár
nincs
egészségnap:
évente 1 alkalom
100%
125 fő
16%
Gábor Áron Ált. Iskola
Szent István Király
Tagiskola
nincs
évente 2 alkalom
prevenciós pr. +
"erdei iskola" program
egészségnevelési nap

(felső tagozat)
100%
99 fő
12%
Mészöly Géza Általános Iskola
nincs
tantárgyi keretek között
(egészségtan, oszt.főnöki óra, körny.ismeret)
(1-8. éfvolyam)
100%
88 fő
63%
Középiskolák
 
 
 
 
 
Öveges József Szakképző Iskola,
Gimnázium és Kollégium
nincs
osztályfőnöki órák
keretében drogprevenciós
előadások
100%
640 fő
64%
Angol - Magyar Tannyelvű Gimnázium
és Kollégium
van
osztályfőnöki órák
keretében prevenciós
előadások + egészségnap
100%
 
 
 
Az általános iskolák világos irányelvekkel és célkitűzésekkel rendelkezzenek az ifjúságot veszélyeztető tényezők kezelésére. Ide értendők a kábítószer fogyasztás, az erőszak és bántalmazás elleni stratégiák. Az önkormányzatnak és a biztonságkezelésben érintett más szerveknek az oktatási intézmények segítségére kell lenniük a pedagógusok részére történő továbbképzések szervezésében, közösségi programok rendezésében és a stratégiák, irányelvek kidolgozásában, a tantervi előírások lehetőségeinek szem előtt tartása mellett.
  
5.2. A családon belüli erőszak megelőzése
 
A családra –az „intézményt” ért különféle hatások, a funkcióit érő folyamatos kihívások ellenére úgy tekintünk mint társadalmunk kiválthatatlan építőkövére. A család mint érzelmi, gazdasági és problémamegoldó kisközösség kiemelkedő szerepet játszik tagjai szocializációjában, a társadalmi normák befogadásában és követési hajlandóságának alakulásában.
 
Vannak hátrányos helyzetű családok. Ez nem gazdasági szempontú megosztás. A családon belüli erőszak esetenként érthető, de soha nem mentegethető olyan magatartási megnyilvánulás, mellyel szemben a társadalomnak, illetve az általa működtetett szervezeteknek fel kell lépni.
 
Az a javaslatunk, hogy –összhangban a már elfogadott szociálpolitikai koncepciónkkal- Önkormányzatunk által működtetett jelzőrendszer jelzőfunkcióit továbbra is érvényesítsük a családon belüli erőszak esetében is.
 
Törekedni kell a családon belüli erőszak korai felismerésére és felszámolására. Olyan rendszert kell kialakítani, amely képes a problémák észlelésére, azonosítására, értékelésére, és a megfelelő, lehetőleg korai beavatkozásra, valamint az utógondozásra. Ebben a folyamatban az érintetteken túl az iskolai és óvodapedagógusok, valamint a védőnők, szociális munkások és a családorvosok lehetnek a kulcsszereplők, akik részére szervezett kereteken belül felvilágosító és továbbképző programokat, konferenciákat kell szervezni.
  
5.3. Egyéb feladatok
  
A közbiztonsági koncepciót a feladatoknak, és az aktualitásoknak megfelelően legalább évente egy alkalommal felül kell vizsgálni a Balatonalmádi Rendőrkapitányság képviselőjének közreműködésével.
 
Együttműködést kell kezdeményezni a helyi civil szervezetekkel a közrend, közbiztonság, valamint a bűnmegelőzés lehetőségeiről. Kell ezt tenni azért, mert az egységes társadalmi fellépés nélkül e feladatok megoldásának hatékonysága nem növelhető.
 
A SZEM ( Szomszédok Egymás Mellett ) mozgalom kialakítása is segítheti a koncepcióban megfogalmazott feladatok megvalósítását.
    
6. RENDŐRSÉGGEL VALÓ EGYÜTTMŰKÖDÉS
  
Balatonalmádi Város Önkormányzatának a Balatonalmádi Rendőrkapitánysággal való kapcsolatának keretét a rendőrségről szóló többször módosított 1994. évi XXXIV. törvény (továbbiakban: Rtv.) III. fejezete határozza meg.
 
1. Véleményezés-tájékoztatás
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testületét az Rtv-ben meghatározott esetekben véleményezési jogosultság illeti meg. A Balatonalmádi Rendőrkapitányság vezetője évente beszámol az illetékességi területén működő települési önkormányzat képviselő-testületének, így a Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testületének is, a város közbiztonsági helyzetéről, a közbiztonság érdekében tett intézkedésekről és az azzal kapcsolatos feladatokról.
 
2. Együttműködés
 
Balatonalmádi Polgármesteri Hivatal és a Balatonalmádi Város Önkormányzata által alapított intézmények munkatársai ügyrendi feladataik teljesítése során rugalmasan működjenek együtt a Balatonalmádi Rendőrkapitánysággal. Ez jelenthet adatszolgáltatást, az eljárások segítését, megnyilvánul a közművek és biztonsági berendezések meghibásodásának elhárításában, a közösen végrehajtott hatósági tevékenységek lebonyolításában, a szabálysértésekkel kapcsolatos adategyeztetésben, elkövetési trendek egyeztetésében.
 
 
7. INTÉZKEDÉSI TERV
a bűnmegelőzési és közbiztonsági koncepció végrehajtására
 
7.1. Humán Bizottság feladatai:
 
a) Folyamatosan figyelemmel kíséri a közbiztonsági koncepció végrehajtását és javaslatot tesz a feladatok ellátására.
Felelős: HB elnöke
Határidő: folyamatos
 
b) Együttműködik a rendőrséggel, tűzoltósággal, polgárőrséggel.
Felelős: HB elnöke
Határidő: folyamatos
 
c) A koncepció felülvizsgálatának előkészítése
felelős: HB elnök
Határidő: 2012. március
 
7.2. Lakosság bevonása és tájékoztatása
 
a) Biztosítani kell, hogy a lakosság a HB részére bejelentést, figyelemfelhívást, illetve javaslatokat tehessen.
Felelős: HB elnöke
Határidő: folyamatos
 
b) A bűnmegelőzési és közbiztonsági koncepció felülvizsgálatát a város honlapján közzé kell tenni.
Felelős: HB elnöke
Határidő: 2011. április 15.
 
7.3. A bűnmegelőzés össztársadalmi üggyé tétele
 
a) Az önkormányzat minden szerve – de különösen a HB – népszerűsítse a bűnmegelőzést és teremtsen lehetőséget a lakosságnak, valamint az érintett szervezeteknek a bűnmegelőzésben való aktív részvételre.
Felelős: polgármester, bizottsági elnökök
Határidő: folyamatos
 
b) Lehetőség szerint a helyi önkormányzati rendeletekben érvényesíteni kell a bűnmegelőzési és közbiztonsági szempontokat. 
Felelős: Polgármester, HB elnöke
Határidő: folyamatos
 
c) A HB segítse a Polgárőrséget a Szomszédok Egymásért Mozgalom szervezésében.
Felelős: HB elnöke
Határidő: folyamatos
  
7.4. Feladatok a bűn okok és bűnalkalmak korlátozása érdekében
 
a) A már meglévő térfigyelő rendszert tovább kell működtetni, továbbfejlesztésének lehetőségét folyamatosan vizsgálni kell.
Felelős: HB elnöke, polgármester
Határidő: folyamatos
 
b)  Összehangolt ellenőrzéseket kell tartani a kereskedelmi, vendéglátóipari egységeknél, valamint az időszakos és telephelyhez nem kötött árusoknál, továbbá a telephely engedéllyel rendelkezőknél.
Felelős: jegyző
Határidő: folyamatos
 
d) A közterület-felügyelők a rendőrséggel, a polgárőrséggel – a lehetőségekhez mérten – minél nagyobb számban hajtson végre közös járőrözéseket, területbejárást.
Felelős: jegyző
Határidő: folyamatos
 
 e.) Gondoskodni kell a közvilágítás folyamatos ellenőrzéséről, és hiba esetén azonnali intézkedés megtételéről.
Felelős: polgármester
Határidő: folyamatos
 
7.5 Feladatok a sértetté válás kockázatának csökkentésére
 
a) Az önkormányzat információs csatornái felhasználásával népszerűsíti és ösztönzi a bűnmegelőzést.
Felelős: HB elnöke
Határidő: folyamatos
 
b) Kelet-Balatoni Kistérség Társulásában közreműködés a Társulás közbiztonsági koncepciójának végrehajtásában.
Felelős: polgármester
Határidő: folyamatos
 
7.6. Gyermek és fiatalkorú bűnözés megelőzése és csökkentése
 
a) A HB kísérje figyelemmel a Kábítószer Egyeztető Fórum működését, segítse annak tevékenységét, s tapasztalatait hasznosítsa a bűnmegelőzési tevékenysége során. Közreműködés a Kelet-Balatoni Kistérség Társulása által létrehozott KEF tevékenységében..
Felelős: HB elnöke
Határidő: folyamatos  
8. ZÁRÓ RENDELKEZÉS
 
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Közbiztonsági koncepcióját a 231/2002.(XII.19.)Öh. számú határozatával fogadta el. A koncepció felülvizsgálata a Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testületének jóváhagyásával, annak napján lépett hatályba.
 
Balatonalmádi Város Önkormányzat közbiztonsági és bűnmegelőzési koncepciójának felülvizsgálatát a Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület …/2011.(III.31.)Öh határozatával hagyta jóvá.
  
Balatonalmádi, 2011. március 31.
  
 
                                                                                  Keszey János                                              
                                                                                  polgármester                                               
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 


Döntéshozói vélemények

Humán Bizottság  

30/2011. (III. 22.) HB határozat:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Humán Bizottsága az alábbi döntés meghozatalát javasolja a Képviselő-testületnek:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Balatonalmádi Város Önkormányzat közbiztonsági és bűnmegelőzési koncepciójának felülvizsgálatát elfogadja.

 
Döntési javaslat

"A közbiztonsági és bűnmegelőzési koncepció felülvizsgálata"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Határozati javaslat
……../2011.(III.31.) Öh.
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Balatonalmádi Város Önkormányzat közbiztonsági és bűnmegelőzési koncepciójának felülvizsgálatát elfogadja.
  
Felelős:               Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Göndöcsné Sashegyi Csilla osztályvezető
Határidő:            2011. április 15.

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe