17. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2011. május 26-i ülésére

Tárgy:   Javaslat a Balatonalmádi, Verseny u. 1. sz. alatti ingatlan hasznosítására
Készítette:   Zana András osztályvezető
Előterjesztő:   Keszey János polgármester
Véleményező bizottság:   Humán Bizottság, Pénzügyi és Gazdasági Bizottság

 

Tisztelt Képviselő-testület!
  
A közoktatás intézményi átszervezését követően megüresedett a Balatonalmádi, Verseny u. 1. szám alatti 2347/1 hrsz-ú 8771 m2 területű ingatlanon álló nettó 1.434 m2 alapterületű iskolaépület. A 103 millió forint bruttó értéken nyilvántartott ingatlanra a 2005. évben készített ingatlanforgalmi értékbecslés – 10.000 Ft/m2-es telekérték, valamint 110.000 Ft/m2-es építményérték figyelembe vételével - 243 millió forint forgalmi értéket állapított meg. A Képviselő-testület 2006-2010. ciklusának Gazdasági Programja célul tűzte ki az ingatlan hasznosítását. Az önkormányzat több ízben tárgyalta már az iskola hasznosításának ügyét, de még ez idáig nem sikerült megtalálni az önkormányzat érdekeit szolgáló és a gazdasági szempontoknak is megfelelő hasznosítási módot.
 
Az eddigi próbálkozások során szóba került az épület eredeti rendeltetése szerinti oktatási céltól a gazdasági célú hasznosításon keresztül az igazgatásig többféle funkció. A funkcióválasztásnak tág teret biztosít a hatályos településrendezési terv, amely az ingatlant településközponti vegyes övezetbe sorolja, ahol az esetleges lakófunkció mellett kereskedelmi, szolgáltató, vendéglátó, szálláshely szolgáltató, közösségi szórakoztató, egyházi, oktatási, egészségügyi, szociális épület, sportlétesítmény és az ipari raktározási funkción kívül egyéb gazdasági tevékenységre alkalmas létesítmény is létesíthető.
 
Ugyancsak számos lehetőség kínálkozik a hasznosítás módjára is. A jelenlegi tulajdonviszony mellett kínálkozik egy kötelezően ellátandó vagy vállalt önkormányzati feladathoz kapcsolódó intézmény működtetése. Az önkormányzat tulajdonjogának fenntartása mellett szóba kerülhet még az ingyenes használatba vagy vagyonkezelésbe adás valamint a térítés ellenébeni bérbeadás is. Az önkormányzati tulajdon megszüntetésére is mód van egyebek mellett egy gazdasági társaságba történő apportálással vagy egyszerűen elidegenítéssel.
 
A legutóbb, 2008. évben eredménytelenül zárult hosszú távú bérbeadásra vonatkozó pályázatot követően is több érdeklődés volt az ingatlan hasznosítására vonatkozóan. 2010. decemberében Barták Róbert egyéni vállalkozó jelentett be vételi szándéknyilatkozatot az ingatlan tulajdonjogának megszerzésére, idősek és ápolásra szorulók bentlakásos ellátására kívánnák megvásárolni az ingatlan tulajdonjogát. E szándéknyilatkozat alkalmat ad arra, hogy a Képviselő-testület átgondolja, megvitassa a volt iskolaépület hasznosítására vonatkozó elképzeléseit, mivel a gazdasági célú hasznosításra csak pályázat útján van lehetőség.
 
A hasznosítási cél tekintetében a településrendezési terv biztosította széles kör két módon szűkíthető. Az önkormányzati tulajdon megtartása melletti hasznosítás esetében a Képviselő-testület a tulajdonosi jogok gyakorlójaként meghatározhatja a hasznosítási funkciót, vagy több funkció esetén azok prioritását, miként arra a korábbi pályázatok esetében is már sor került. Amennyiben az önkormányzat elidegeníti az ingatlant, úgy - a vevő által vállalt beépítés kivételével - csak a településrendezési terv módosításával tudja befolyásolni az új tulajdonos által megvalósítandó fejlesztés funkcióját.
 
A hasznosítás gazdasági szempontjai között mérlegelni kell, hogy a hasznosítás intézményi formája nem hoz bevételt, az inkább kiadást generál. Az önkormányzati tulajdon fenntartása mellett a bérbeadásból származó bevétel növeli az önkormányzat működési bevételeit. Erre a közeljövőben szükség is lesz, különös figyelemmel a beinduló új épületekbe kerülő intézmények (Egészségház, Szociális Alapszolgáltató Központ) várhatóan megnövekedő működési költségeire. Az ingatlan elidegenítése esetén az ésszerűség és a Képviselő-testület gazdálkodási szabályai azt kívánják, hogy a befolyó vételár felhalmozási célú bevételként a beruházásokat, felújításokat szolgálja.
 
Közvetlen indokok nem sürgetik ugyan a hasznosítást, de célszerű átgondolni és meghatározni a hasznosítással kapcsolatos szándékokat és lehetőségeket. Némi motivációt jelenthet az átgondoláshoz, hogy a már fél évtizede kihasználatlanul álló épület fenntartása is évi 1-2 millió forintot felemészt, és hogy a használaton kívüli épület állagromlása is nagyobb.
 
A fenti tartalmú előterjesztés a Képviselő-testület decemberi 16-i ülésének napirendjén szerepelt. A Képviselő-testület a 351/2010. (XII.16.) Öh. számú határozatát módosító 103/2011. (IV.28.) Öh. számú határozatával a hasznosítással kapcsolatos döntést a 2011. májusi képviselő-testületi ülésre halasztotta.
 
Az időközben felülvizsgált gazdasági program a 2010-2014. éves ciklusra is célként határozta meg az ingatlan hasznosítását. A korábbi hasznosítási ajánlaton túl további érdeklődés mutatkozik az ingatlan megvétele iránt. E szempontokra tekintettel – a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. tv. 79. § (2) bekezdés b) pontja alapján, mivel az ingatlan intézményi funkciója megszűnt - javaslatot teszek a tárgyi ingatlan forgalomképessé nyilvánítására és az elidegenítésre történő kijelölésére.
 
Figyelemmel az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. tv. 108. § (1) bekezdésére valamint a Magyar Köztársaság 2011. évi költségvetéséről szóló 2010. évi CLXIX. tv. 72. § (1) bekezdésére, továbbá az önkormányzat vagyonáról való rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló 7/2009. (III.6.) számú rendeletének 16. § (1) bekezdésére a 25 millió forint nettó értéket meghaladó ingatlan elidegenítésére, hasznosítására – ha törvény kivételt nem tesz - csak nyilvános – indokolt esetben zártkörű - versenyeztetési eljárás útján van lehetőség. A hivatkozott önkormányzati rendelet 2. sz. mellékletét képező Versenyeztetési Szabályzat 2.3.-2.6. pontjai szerint a versenyeztetési eljárás egy vagy több fordulós nyílt pályázati eljárás, zártkörű (meghívásos) pályázati eljárás lehet.
   
Kérem, hogy amennyiben a Képviselő-testület is aktualitását látja az elidegenítésnek, az előterjesztésben leírt szempontok figyelembe vételével a határozati javaslatban foglaltak szerint döntsön.
 
Balatonalmádi, 2011. május 12.
 
 
                                               T i s z t e l e t t e l : 
 
                                                                                             
                                                                                              /: Keszey János :/
                                                                                                  polgármester
 
 

 


Döntéshozói vélemények

Humán Bizottság  

    76/2011. (V. 17.) HB határozat:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Humán Bizottsága az alábbi döntés meghozatalát javasolja a Képviselő-testületnek:
   
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Balatonalmádi, Verseny utca 1. szám alatti 2347/1 hrsz-ú volt iskolaépület ingatlan hasznosítását szükségesnek és időszerűnek látja.
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a tulajdonában álló Balatonalmádi, Verseny u. 1. szám alatti 2347/1 hrsz-ú volt iskolaépület ingatlant a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 79. § (2) bekezdés b) pontjának, továbbá az önkormányzat vagyonáról való rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló 7/2009. (III.6.) számú rendeletének 4. § (3) bekezdés c) pontjának figyelembe vételével a korlátozottan forgalomképes törzsvagyoni körből a forgalomképes vagyoni körbe sorolja, és elidegenítésre kijelöli.
 
Utasítja a Polgármestert, hogy az ingatlan elidegenítésére vonatkozó versenyeztetési eljárás lefolytatásához szükséges pályázati felhívást új ingatlanforgalmi értékbecslés beszerzését követően készítse el és azt jóváhagyásra terjessze be a Képviselő-testület soron következő ülésére.
 
A pályázati felhívás tervezetének összeállítása során az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
- Az eljárás nyílt;
- A pályázati eljárás egy fordulós;
- A pályázati eljárás tárgyának értéke: új értékbecslés szerint;
- A kiíró által elfogadható minimumár meghatározása nélkül;
Maximum 10 éves részletfizetési kedvezménnyel;
 - Legalább egy hasznosítási cél vállalása, minimum 10 éves időtartamra az alábbiak közül:
      - Balatonalmádi turizmusának bővülését eredményező tevékenység;
     - Ifjúsági-, felnőtt-képzés, oktatás, kivéve az általános iskolai oktatást;
      - Rekreációs tevékenység.    
- A hasznosítási cél megvalósítása érdekében maximum 5 éves beépítési (felújítási) kötelezettség vállalása a vevő részéről;
5  éves visszavásárlási jog a vállalt beépítési (felújítási), illetve hasznosítási cél fenntartási kötelezettség biztosítására.
 
Felelős: Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Zana András építési osztályvezető
Határidő: 2011. júniusi KT ülés
 
 

 
Pénzügyi és Gazdasági Bizottság  

146/2011. (V.17.) PGB határozat
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Pénzügyi és Gazdasági Bizottsága az alábbi döntés meghozatalát javasolja a Képviselő-testületnek:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Balatonalmádi, Verseny utca 1. szám alatti 2347/1 hrsz-ú volt iskolaépület ingatlan hasznosítását szükségesnek és időszerűnek látja.
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a tulajdonában álló Balatonalmádi, Verseny u. 1. szám alatti 2347/1 hrsz-ú volt iskolaépület ingatlant a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 79. § (2) bekezdés b) pontjának, továbbá az önkormányzat vagyonáról való rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló 7/2009. (III.6.) számú rendeletének 4. § (3) bekezdés c) pontjának figyelembe vételével a korlátozottan forgalomképes törzsvagyoni körből a forgalomképes vagyoni körbe sorolja, és elidegenítésre kijelöli.
Utasítja a Polgármestert, hogy az ingatlan elidegenítésére vonatkozó versenyeztetési eljárás lefolytatásához szükséges pályázati felhívást új ingatlanforgalmi értékbecslés beszerzését követően készítse el és azt jóváhagyásra terjessze be a Képviselő-testület soron következő ülésére.
 
A pályázati felhívás tervezetének összeállítása során az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
- Az eljárás nyílt;
- A pályázati eljárás egy fordulós;
- A pályázati eljárás tárgyának értéke: új értékbecslés szerint;
- A kiíró által elfogadható minimumár meghatározása nélkül;
Maximum 10 éves részletfizetési kedvezménnyel;
 - Legalább egy hasznosítási cél vállalása, minimum 10 éves időtartamra az alábbiak közül:
       - Balatonalmádi turizmusának bővülését eredményező tevékenység;
      - Ifjúsági-, felnőtt-képzés, oktatás, kivéve az általános iskolai oktatást;
      - Rekreációs tevékenység.    
- A hasznosítási cél megvalósítása érdekében maximum 5 éves beépítési (felújítási) kötelezettség vállalása a vevő részéről;
5  éves visszavásárlási jog a vállalt beépítési (felújítási), illetve hasznosítási cél fenntartási kötelezettség biztosítására.
 
Felelős:               Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Zana András építési osztályvezető
Határidő:           2011. júniusi KT ülés
 

 
Döntési javaslat

"A Verseny utca 1. számú ingatlan hasznosítása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról minősített többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Határozati javaslat
___/2011. (V.26.) Öh.
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Balatonalmádi, Verseny utca 1. szám alatti 2347/1 hrsz-ú volt iskolaépület ingatlan hasznosítását szükségesnek és időszerűnek látja.
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a tulajdonában álló Balatonalmádi, Verseny u. 1. szám alatti 2347/1 hrsz-ú volt iskolaépület ingatlant a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 79. § (2) bekezdés b) pontjának, továbbá az önkormányzat vagyonáról való rendelkezési jog gyakorlásának szabályairól szóló 7/2009. (III.6.) számú rendeletének 4. § (3) bekezdés c) pontjának figyelembe vételével a korlátozottan forgalomképes törzsvagyoni körből a forgalomképes vagyoni körbe sorolja, és elidegenítésre kijelöli.
 
Utasítja a Polgármestert, hogy az ingatlan elidegenítésére vonatkozó versenyeztetési eljárás lefolytatásához szükséges pályázati felhívást új ingatlanforgalmi értékbecslés beszerzését követően készítse el és azt jóváhagyásra terjessze be a Képviselő-testület soron következő ülésére.
 
A pályázati felhívás tervezetének összeállítása során az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
- Az eljárás nyílt (…………………………. indokokra tekintettel zárt);
- A pályázati eljárás egy (…...) fordulós;
- A pályázati eljárás tárgyának értéke: új értékbecslés szerint
- A kiíró által elfogadható minimumár meghatározásával (meghatározása nélkül)
- … éves részletfizetési kedvezmény
- Azonos pénzügyi feltételek mellett előnyben részesül az oktatási, egészségügyi, szociális, egyházi (……………) rendeltetésű hasznosítási cél
- A hasznosítási cél megvalósítása érdekében …… éves beépítési (felújítási) kötelezettség vállalása a vevő részéről
- ……….. éves visszavásárlási jog a vállalt beépítési (felújítási) kötelezettség biztosítására
  
 
Felelős:              Keszey János polgármester
Hivatali felelős: Zana András építési osztályvezető
Határidő:           2011. júniusi KT ülés

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe