17. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2011. június 28-i ülésére

Tárgy:   A Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ Szakmai Programjának módosítása
Készítette:   Sajtos Ildikó
Előterjesztő:   Sajtos Ildikó
Véleményező bizottság:   Humán Bizottság

 

Tisztelt Képviselő-testület !
  
A Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ Szakmai Programjának módosítása szükségszerűvé vált.
Ennek oka, hogy
1.      Alsóörs település önkormányzatának Képviselő-testülete 68/2011 (IV. 21.) Önk. sz. határozatával a nappali szociális ellátás szolgáltatást 2011. május 15-i hatállyal megszüntette, valamint
2.      2010. november 25-én a Módszertani feladatokat ellátó ajkai Térségi Családsegítő és Gondozási Központ a családsegítés szakfeladaton végzett szakmai ellenőrzése során a szakmai programban kiegészítést javasolt, a VII. fejezet tartalma szerint.
 
Az előterjesztés megvitatását követően a határozati javaslat elfogadását indítványozom a Tisztelt Képviselő-testületnek !
 
Balatonalmádi, 2011. 06. 14.
                                                                                                             Tisztelettel:
 
 
                                                                                                                      Sajtos Ildikó
                                                                                                                      Intézményvezető
A szakmai program a szociális ellátásokról szóló többszörösen módosított 1993. évi III. tv. és a többszörösen módosított 1/2000. (I. 7) sz. Sz Cs M rendeletben, a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról” szóló 1997. évi XXXI. tv, a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV.30.) NM rendelet továbbá az egyéb ágazati jogszabályok figyelembe vételével készült. 
A Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ szakmai programja
 
    Készült: 2011. június 09.
 

Tartalom
 
 I. Általános információk
 
A Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központaz 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 101/E. § 1. pontja alapján integrált intézmény keretében biztosítja a Balatonalmádi Város, Szentkirályszabadja, Litér, Felsőörs község közigazgatási területén élő időskorúak és a lakosság részére a személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási ellátási formákat, valamint Alsóörs és Balatonfűzfő településen a családsegítést és gyermekjóléti szolgáltatást.
 
A Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ jogelődjét, aCsaládsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatot Balatonalmádi Város Képviselő Testülete 223/1998. (XII. 22.) sz. Ö. h-val 1998 decemberében a Városi Gondozási Központ jogutódjaként hozta létre.
Az 1995 óta, a Gondozási Központban működő három szociális szakfeladat mellett – úgymint:
  • étkeztetés
  • házi segítségnyújtás
  • nappali szociális ellátás (Idősek Klubja)
Három másik kapott helyet:
  • a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás
  • család-és nővédelmi egészségügyi gondozás
  • ifjúság-egészségügyi gondozás.
Intézményünkben gyermekjóléti alapellátás (gyermekjóléti szolgálat), szociális alapellátások (házi segítségnyújtás, étkeztetés, családsegítés, nappali szociális ellátás), valamint egészségügyi alapellátás (védőnői szolgálat) integráltan, a szakmai egységek autonómiáját biztosítva kapott helyet.
 
Szervezetünkben sokféle szolgáltatás érhető el, melynek integrált működtetése lehetővé teszi a rendszerszemléletű segítő programok megvalósítását, szükség szerint a szolgáltatási formák közötti átjárhatóságot, így az egyéneknek és kisközösségeknek történő lehető leghatékonyabb támogatás megajánlását. Az ellátások átjárhatóságának létrehozásával célunk az volt, hogy az ellátást igénybe vevő családok, személyek életútját szakszerűen komplexen megtervezve segíthessük, végigkísérve őket egészségi, mentális és szociális állapotuk különböző szakaszain.
 
Balatonalmádiban az 1998 decemberéig igénybe vehető szociális gondoskodás a szektoriális tervezésre épült, egy-egy speciális problématerületen belül nyújtott segítséget a támogatásért fordulóknak (segélyezés, étkeztetés, stb). A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat létrehozásával egy olyan intézmény vált elérhetővé, amely az alapellátás szintjén – elsődlegesen a kliens önkéntességére és együttműködésre alapozottan – a családi élet bármely problématerületén a szelektív jogosultság elvének mellőzésével – minden odafordulónak személy-orientált segítséget nyújt.
A szakmai szolgáltatások között megfelelően szervezett együttműködés lehetővé teszi az ésszerű munkamegosztást, a vezetés és a munkaszervezés színvonalának emelését.
Ezáltal lehetővé válik a rászorulók szociális helyzetének, korának és egészségi állapotának megfelelő ellátás biztosítása, a különböző szintű ellátási formákban, megteremtve egyúttal ezek célirányos alkalmazását és átjárhatóságuk biztosítását, valamint a szakmai munkakörökben foglalkoztatottak munkaerő átcsoportosításának lehetőségét.
  
 
 
Balatonalmádi a Kelet-balatoni kistérség legnagyobb települése. 2006. január 1-jén Balatonalmádi város állandó lakcímre bejelentett lakosok száma: 8817 fő. A településen élő 0-18 éves lakosok száma 1362 fő. Balatonalmádi területe: 49,89 km2, népsűrűsége: 173,7. A település kiterjedését szemléletesen mutatja az az adat, mely szerint úthálózata, a közel 10-szer nagyobb lélekszámú megyeszékhely úthálózatának hosszával vetekszik.
2008. január 1-jén a lakcímekre bejelentett polgárok száma 8986 fő, a 0-18 évesek száma 1413 fő. A balatonalmádi korfa legutolsó adatai szerint a településen a korcsoportok szerinti megoszlás az állandó lakosok között az alábbiak szerint alakul:
A település szerkezeti adottságai sajátosak. Az itt élők tudatában négy jól elhatárolható városrészt különíthetünk el, ezek:
  1. Budatava városrész: panelos lakótelepi és családi házas kevert övezet
  2. Vörösberény falusias jellegű városrész
  3. Balatonalmádi Központ: üdülő-jellegű terület
  4. Káptalanfüred üdülőtelep
 
Az idős lakosság gazdasági, szociális helyzete:
A városunkban élő idősek jelentős része a szomszédos településen működő balatonfűzfői Papírgyár és Nitrokémia volt dolgozójaként ment nyugdíjba. Az iparvidék volt szakmunkásai kedvezőbb nyugellátásban részesülnek, a betanított munkát végzők – többségük nő – alacsonyabb nyugdíjat kap.
A rendszerváltást követő kárpótlások révén a földek, erdők, szőlők ismét magántulajdonba kerültek, megművelésükből vagy értékesítésükből származó jövedelemre tettek szert a ma már nyugdíjas korúak csekély része.
Az időskorúak egy szűk rétege fizetővendéglátással foglakozik – a csökkenő vendégforgalom ellenére is ebből származó kevéske jövedelem a téli időszak költségeit részben fedezi számukra.
A bemutatott demográfiai adatokból megállapítható, hogy évről évre növekszik az idősebb korosztály létszáma. Balatonalmádi területi egységessége ellenére városszerkezetileg önálló településrészekre bontható. A múlt század fordulón még üzemelő - Győrt a várossal is összekötő – vasútvonal miatt itt vásároltak telkeket, nyaralókat, villákat elsősorban győri lakosok. A fővárosban élők is szívesen vásároltak üdülőtelkeket, építettek nyaralókat. A lakosságnak ez a rétege elöregedett. A gyermekeik felnőttek. Az általános nehéz lakáshelyzet megoldására gyakran vált a nyaralókból funkcióváltással lakóház, amely a mindennapi élettérré vált számukra. Ezek az ingatlanok többnyire távol fekszenek a településünk központjától, ami megnehezíti napi szükségleteik kielégítését, a szolgáltatások igénybevételét. Jellemzővé vált a távolság miatt a kapcsolatok hiánya, a párjaik elvesztése után az egyedül élők esetében az elmagányosodás, és a kapcsolódási pontjaik megszűnése. A nyaralók műszaki állapota nem minden esetben alkalmas a téli időszak átvészelésére, gyakran az egyedi fűtés költsége felemészti a nyugdíjukat. A felnőtt gyermekek távol élnek, ritkán látogatják szüleiket, akik nehéz anyagi helyzettel küzdenek. Gyakran szűkölködésük árán is ők segítik a távolélő gyermekeiket gondjaik enyhítésére. A fenti problémákkal érintett időseknek számos közösségi programot kínál településünk a város területén és a Balatonalmádi kistérségben egyaránt. Az idősek bevonása az őket érintő döntések előkészítésébe: lakossági fórumok, idősügyi szervezetek, önkormányzati képviselőkkel történő személyes, folyamatos kapcsolattartás.
Az időskorúak jelentős része már megözvegyült, és egyedül tartja fenn háztartását. Az egyedülállók számára még súlyosabb teher az egyszemélyes háztartás működtetése. A nyugdíjak nem követik a lakásfenntartási költségek növekedésének ütemét, amely rákényszeríti az időseket a fokozott takarékosságra, akár a létfenntartásuk rovására is, mely egészségi állapotuk további romlását okozza. Szükségessé teszi széleskörű hozzájutást biztosító szociális juttatások, komplex szolgáltatási rendszer működtetését és egyéb önkormányzati kedvezmények nyújtását. (pl. 50 %-os szemétszállítási díjkedvezmény)
A tapasztalatok azt mutatják, hogy az idősek nagy része súlyos egészségkárosodásoktól szenved: mozgásszervi, légzőszervi, idegrendszeri betegségeket, pszichés károsodást, valamint az egészségkárosodás egyéb fajtáit. Többen ipari baleset áldozatai lettek, rokkanttá váltak. A fenti helyzet szükségessé teszi komplex egészségügyi ellátó rendszer, házi betegápolói és gondozói szolgálat biztosítását. A közintézmények, közterületek nagy részének akadálymentesítése az idősek közlekedésének könnyítésére befejeződött.
  
0-18 éves népesség:
A gyermekkorú lakosság létszáma a 2001-es országos népszámlálás adatainak, valamint az éves KSH által közölt adatok összehasonlítása alapján 2004-ig folyamatosan fogyatkozó, majd 2005. évtől stagnáló volt. A gyermeklétszám csökkenésének oka egyrészt a fogamzásképes korban lévő nők szülési hajlandóságának csökkenésében, másrészt a folyamatos elköltözésekben ragadható meg. Az elköltözések hátterében egyrészt a nagy alapterületű családi házakban élő többgenerációs családok atomizálódása áll, akik a nagy értékű és alapterületű lakóingatlanok értékesítésével és/vagy azok több kisebbre cserélésével kívánják a többgenerációs családi közösségeket megszüntetni. Sajnos, a közüzemi hátralékok felhalmozódása, a hitelállomány megnövekedése miatt az itt élő családok egyre nagyobb hányadát érintik végrehajtási eljárások, melyek szintén elköltözéshez vezetnek.
A munkalehetőség hiányát mutatja a 2001-es népszámlálás is, melyben egyértelműen kirajzolódik, hogy az almádiban foglalkoztatottak száma töredéke a településen élő foglalkoztatottak számának.
Fenti tényezők erőteljesen hatnak a gyermekeket nevelő aktív korúak elvándorlására.
A városban tapasztalható demográfiai mutatók sajnálatos módon indokolttá tették 2004. évben a három általános iskola közül egy megszüntetését, illetve integrálását. Az iskola összevonás következtében az általános iskolás korcsoportú gyermeket nevelő családokban és az iskolákban a diák-diák, pedagógus-pedagógus, diák-pedagógus, szülő-iskola közötti konfliktusok generálódását tapasztaltuk. Így a gyermekjóléti szolgáltatások palettáján az iskolán kívüli, de iskola alapú oktatási-nevelési programjaink megerősítését kiemelten fontos programként kezeljük.
 
A városban a gyermekjóléti szolgáltatások területén prioritásként kezeljük a bűnmegelőzési és drogprevenciós programot.
Ennek háttere a város országos szerepében és életmódjában rejlik:
-         A település bevételeit döntőrészt az idegenforgalom és különböző szolgáltatások, szórakoztatások által teremti elő
-         A város másik fontos jellemzője, hogy periodikusan működik: a szezon 2-3 hónapjában bevételt produkál, a holtszezon 10 hónapjában túlél és készülődik. (telítettség – üresség)
-         A reformkori polgárosodás óta Balatonalmádiban a tehetősebb rétegek igyekeztek és tudtak tulajdont szerezni. Az itt élők és üdülők mindig a magyar átlag fölötti anyagi lehetőségekkel és igényekkel éltek. (A mindenkori kínálatnak ezért alkalmas helyszín Almádi.)
-         Tradicionális, erős, egységes települési közösség nem alakult ki az idők során, individuális egyéni – családi életmódok jellemzők a településen. (Szoros közösség nem vezeti, nem védi az egyént.)
 
A legális drogok helyi használatáról a megalakuló KEF tagjai úgy nyilatkoztak, hogy a lakósság között igen elterjedt: mind a nagyobb gyermekek, mind a fiatalok, mind a felnőttek nagy része cigarettázik és fogyaszt alkoholt.
Kritikus a jelenség a középiskolások között.
 
 
Szentkirályszabadja Balatonalmádi és Veszprém között fekvő, mindkét városból könnyen megközelíthető, 7-7 km-re fekvő település. Lakosainak száma 2166 fő, ebből a 0-17 éves korúak száma 483 fő. A településen élő gyermekek családjainak jelentős része (közel 30%-a) a népszámlálás során is a roma kissebséghez tartozónak vallotta magát. A településen munkalehetőség hiányában, valamint a közcélú munkaprogram beszűkülése miatt a foglalkoztatottsági ráta igen alacsony. Ebből következően jelentős az anyagi-egzisztenciális szempontból hátrányos helyzetű családok, gyermekek száma.
A település 2004-ig körzeti beiskolázású eltérő tantervű osztályokat működtetett az általános iskola keretén belül. Ez a 2005/2006-os tanévtől az iskola alapítványi fenntartónak történő átadásával megszűnt. A helyben élő gyermekei azonban továbbra is igénybe vehetik ezeket a szolgáltatásokat.
 
 
A települést a 71-es főút szeli át. A község üdülő-település. Lakosságszáma: 1520 fő, gyermeklétszáma 223 fős. A település önálló iskolával rendelkezik. Szociális és gyermekjóléti alapellátási kötelezettségét 2007-ig Alsóörs nem teljesítette maradéktalanul. A szolgáltatások megszervezését csupán a gyermekjóléti szolgálat megbízásos jogviszonyban történő megszervezésével látta el. Személyes gondoskodást nyújtó szociális alapellátások nem működtek a településen. Így prioritásként a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás megszervezése, lakossági elfogadtatása volt az elsődleges célunk. 2010. évtől biztosítja intézményünk a házi segítségnyújtás és nappali ellátás szolgáltatásokat is. 2011. május 15-től a település a nappali ellátás szolgáltatást megszüntette.
Veszprémtől 9 km-re, Balatonfűzfőtől 5 km-re a 72-es főút mellett fekvő eredetileg Árpádkori falu mára több, egymástól korban és stílusban eltérő település részből áll.
Közigazgatási területe 1281 ha. Lakosainak száma 2128 fő, a gyermekek száma 464 fő. Az aktív korúak 90%-át 1990-ig a Nitrokémia Ipartelepek és a Fűzfői Papírgyár foglalkoztatta. A nagyvállalatok leépítésével sokan munkanélkülivé váltak, illetve az alacsony szakképzettség miatt ingázó életmódra kényszerültek.
A községben évek óta jól működő szociális alapszolgáltatások közül a házi segítségnyújtás és nappali ellátás feladatokat - az állami finanszírozás megváltozása és a Balatonalmádi Kistérségi Többcélú Társulás megalakulásával Balatonalmádi, mint gesztor település Litér telephelyen látja el.
 
Hazánk egyik legrégibb települése Veszprémtől 10 km-re a Balatontól 3 km-re a Malomvölgy feletti sziklabércen fekszik. A település a Balatonfüred-Csopak történelmi borvidék része. A lakosságszám 1599 fő (ebből több mint 15% 60 év feletti) és főleg mezőgazdasággal, szőlő, gyümölcs és szántóföldi növények termesztésével foglalkozik. A gyermeklétszám 349 fő.
A falu lakosságának az alapellátások közül elsősorban a házi segítségnyújtás és idősek klubja szolgáltatásokat szeretnénk magas színvonalon felkínálni.
 
 
A Balaton északkeleti csücskén fekvő, Római-korig visszanyúló múlttal rendelkező város. Mai arculata a vasútépítést követően a múlt század elején kezdett kialakulni és fejlődése egybeforrt az idetelepített papír- és vegyiparral. A lakosságszám 4421 fő, gyermeklétszám
629 fő. A város általános iskolával, alapfokú művészetoktatási intézménnyel és szakközépiskola-gimnáziummal rendelkezik. Az idegenforgalom a 20-as években élénk vitorlás- és fürdőélet kialakulásával kezdődött. Jelenleg a sport, az aktív kikapcsolódás városa, program kínálata évről évre gyarapodik.
A városban elérhető szociális alapszolgáltatások közül Balatonalmádi a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás, házi segítségnyújtás és idősek nappali ellátása feladatait látja el Balatonfűzfő közigazgatási területén, a gesztor intézményben kialakított szakmai normák mellett.
 A kialakítandó szolgáltatások alapelvei:
-         a szervezeti integrációval nem sérülhet a települések rendeletalkotási autonómiája és a lakosok joga a helyben elérhető szolgáltatásokhoz,
-         a lakossági szükségletek mentén újraszervezett szolgáltatások működtetése a gesztorszervezetben elérhető háttérlehetőségek biztosítása mellett,
-         szakképzett és elhivatott munkatársak részvétele a szociális munkában.
A székhelyen és a telephelyeken a szakmai előírások alapján biztosított a szakfeladat szerinti szolgáltatások önálló szakmai egységben történő működtetése. Minden egység számára rendelkezésre áll az egyéni esetkezeléshez szükséges intimitást nyújtó tanácsadó szoba. Az intézmény a kiscsoportos közösségi programokat saját épületében, a nagyobb célcsoportot érintő rendezvényeket pedig más intézmények közösségi helyiségeinek igénybe vételével tudja lebonyolítani.
 
Szolgálatunk minden szakmai egysége rendelkezik személyi számítógéppel. Intézményünk székhelyén 5 telefonvonal és egy intézményi fax adatátviteli lehetőség, telephelyein 1-1 telefonvonal biztosított. Minden munkatársnak lehetősége van egymásközti ingyenes mobiltelefon, valamint internet hozzáférés használatára. A szakmai munkát fénymásoló, scanner, digitális fényképezőgép, színes és fekete-fehér nyomtató is segíti. A gyermekjóléti szolgáltatás kiscsoportos rendezvényeihez az intézmény székhelyén játszóudvar áll rendelkezésre. A területi gondozói munka hatékony ellátását a házi segítségnyújtás szakfeladaton 3 db robogóval, valamint 4 db kerékpárral tudjuk támogatni.
 
 
Intézményünk integráltsága számos feltételrendszer együttes teljesülésével jöhet létre.
Ezek:
1.      a rendszerszemléletű szociális munka alapfeltételét jelentő folyamatos konzultáció a szakmai csoportokban tevékenykedő kollégák között
2.      az intézmény székhelye és szolgáltatási telephelyei közötti folyamatos információáramlás
3.      megfelelő számú és szakképesítésű munkatárs jelenléte a hat szolgáltatási színhelyen
4.      a munkacsoportok átjárhatóságának biztosítása az egyes szociális akciók, rendszerszemléletű családgondozás, krízisintervenció során
5.      az intézmény gazdasági integrációja a szakfeladatok közötti pénzügyi kapacitások önálló feladatorientált átszervezésével, intézményi hatáskörben
 
A fent felsorolt feltételek közül jelenleg az 5. pontban megjelölt követelmények nem adottak jogszabályi korlátok következtében.
 
 
Intézményünk számos, hálózatként funkcionáló helyi szerveződés tagja, így aktívan részt veszünk a Szociális Kerekasztal, a városi KEF munkájában. Programjaink jelentős részét pályázati forrásokból, többnyire összefogásra alapozott programok megvalósításával gesztorszervezetként bonyolítjuk.
 
Intézményünk a személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatások megvalósításakor kapcsolatot tart a Szociális és Egészségügyi Bizottsággal, az Önkormányzat Igazgatási osztályával, a házi orvosokkal, a védőnőkkel, a Munkaügyi központtal, az Együtt Egymásért Közalapítvánnyal, az Almádiért Közalapítvánnyal és a civil szervezeteken keresztül önkéntes segítőkkel.
Aktív közreműködésük, jelzésük, valamint a nyertes pályázatok és az alapítványok által felajánlott anyagi hozzájárulások munkánk színvonalának emelését és a rászorulók többirányú megsegítését teszik lehetővé.
Megyei és országos szervezetek közül napi kapcsolatban állunk a Veszprém Megyei Csolnoki Ferenc Megyei Kórház- Rendelőintézettel, a hajléktalanokat ellátó szervezetekkel, a balatonfüredi ÁNTSZ-szel, a TB Megyei Igazgatóságával, az OEP megyei igazgatóságával, a szekszárdi Nyírő Gyula Kórházzal (pszichoterápiás alkohol rehabilitáció), a Veszprém Megyei Önkormányzat Dobai Hollós István Szocioterápiás-Psychiátriai Kórházzal (psychoterápiás alkohol rehabilitáció), a budapesti székhelyű Emberbarát Alapítvánnyal (munkaterápiás alkohol rehabilitáció) és számos bentlakásos ellátást biztosító idősek otthonával.
 
Folyamatos kapcsolatban állunk a gyermekjóléti és felnőtt-védelmi észlelő-jelző rendszer tagjaival, annak szervezőiként is, valamint támogatókkal és szponzorokkal, helyi döntés előkészítést végző szakemberekkel, a fenntartóval.. A rendszeres jelző team megbeszélések az oktatási-nevelési intézmények ifjúságvédelmi felelősei, a védőnők, a Nevelési Tanácsadó munkatársai, a Rendőrség munkatársa és az önkormányzat képviselőjének részvételével zajlanak. A jelző rendszer tagjai közül a védőnőkkel és az iskolai és óvodai ifjúságvédelmi felelősökkel, valamint a rendőrség megelőzési kiemelt főelőadójával a kialakult erősebb szakmai viszony lehetővé teszi a hatékony jó együttműködést.
 
Az intézmény megnevezése:
 
Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ
 
 
8220 Balatonalmádi, Ady Endre utca 2.
Telefonszám: 88/542-551, Fax: 88/430-274
e-mail címei:
gondozasbalmadi@chello.hu,  étkeztetés, házi segítségnyújtás, nappali                                                                       szociális ellátás
csaladsegitobalmadi@chello.hu            családsegítés,
gyermekjoletbalmadi@chello.hu           gyermekjóléti szolgálat, védőnői szolgálat
 
Balatonalmádi, Városház tér 4.
nappali ellátás
            Balatonalmádi, Baross Gábor u. 32.
                        család és nővédelmi egészségügyi gondozás I.
            Balatonalmádi, Thököly u. 1.
                        család és nővédelmi egészségügyi gondozás II.
                        ifjúság –egészségügyi gondozás
Szentkirályszabadja, Jókai út 1.
házi segítségnyújtás, nappali ellátás
Litér, Ond u. 1.
házi segítségnyújtás, nappali ellátás
Felsőörs, Szabadság tér 2.
házi segítségnyújtás, nappali ellátás
            Balatonfűzfő, Bugyogó-forrás u. 12.
házi segítségnyújtás, nappali ellátás
            Alsóörs, Endrődi Sándor u. 49.
házi segítségnyújtás
 
            Balatonalmádi, Ady E. u. 2.
            Szentkirályszabadja, Jókai u. 1.
Alsóörs, Ady Endre u. 7.
 
 
 
              Szentkirályszabadja, Jókai u. 1.
              Alsóörs, Ady E. u. 7.
              Balatonfűzfő, Nike krt. 1.             
                            
 
 
Balatonalmádi Város Önkormányzata
 
 
Az intézmény fenntartója:
 
Szociális és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás
8220 Balatonalmádi, Széchenyi sétány 1.
 
Az intézmény irányító szerve:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzata
 
Az intézmény szakmai felügyeletének gyakorlásában: a szociális ellátások és a gyermekjóléti szolgáltatás felett a Közép-dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatala, illetve a kijelölt módszertani intézmények, a védőnői szolgálat felett a Balatonfüredi Városi Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat illetékes.
 
Az intézmény tevékenysége az illetékességi /működési területén:                       
 
a)      Étkeztetés
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén
b)      Házi segítségnyújtás
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén
b.      Szentkirályszabadja közigazgatási területén
c.       Litér közigazgatási területén
d.      Felsőörs közigazgatási területén
e.       Balatonfűzfő közigazgatási területén
f.        Alsóörs közigazgatási területén
c)      Családsegítés
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén
b.      Szentkirályszabadja közigazgatási területén
c.       Alsóörs közigazgatási területén
d.      Balatonfűzfő közigazgatási területén
d)      Idősek nappali ellátása/Idősek klubja szolgáltatás/
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén 40 férőhellyel
b.      Szentkirályszabadja közigazgatási területén 30 férőhellyel
c.       Litér közigazgatási területén 30 férőhellyel
d.      Felsőörs közigazgatási területén 20 férőhellyel
e.       Balatonfűzfő közigazgatási területén 30 férőhellyel
e)      Gyermekjóléti szolgáltatás
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén
b.      Szentkirályszabadja közigazgatási területén
c.       Alsóörs közigazgatási területén
d.      Balatonfűzfő közigazgatási területén
f)        Helyettes szülői szolgáltatás
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén
g)       Család és nővédelmi egészségügyi gondozás
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén
h)        Ifjúság –egészségügyi gondozás
a.       Balatonalmádi közigazgatási területén
 
 
Önálló jogi személyként működő, külön szakmai egységet alkotó, az előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság szerint részjogkörű, részben önálló költségvetési szerv.
 
Az intézményt az alapító okiratban és az ágazati jogszabályokban meghatározott módon kinevezett intézményvezető vezeti. Az intézményvezető megbízása előtt ki kell kérni az intézményfenntartó társulásban résztvevő önkormányzatok véleményét.
 
Az intézmény közalkalmazotti jogviszonyban alkalmazott munkatársait az intézmény vezetője –, az 1/2000 (I.7) SzCsM rendeletben foglalt képesítési előírások betartásával nevezi ki és gyakorolja a munkáltatói jogokat.
 
Feladatkörök megjelölése, létszáma, helyettesítés rendje:                         
 
A létszámnormák kialakításánál figyelembe vettük:
 
a)      az 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 101/E. § (3) bekezdését, miszerint az integrált intézmény esetében az egyes munkakörökre vonatkozó szakmai létszámok átcsoportosítására akkor van lehetőség, ha ez a munkaszervezés szempontjából - tekintettel a telephelyek közötti távolságra – megvalósítható, valamint
b)      az 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 27. § (3) bekezdését, mely szerint a házi segítségnyújtás szakfeladaton az egyszemélyes szolgálat kivételével- tiszteletdíjban részesíthető társadalmi gondozók is alkalmazhatók, számuk azonban nem haladhatja meg a szakképzett gondozók számát, 
c)      a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról” szóló 1997. évi XXXI. tv, a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 15/1998. (IV.30.) NM rendeletet, mely szerint vezető családgondozót kell kijelölni abban az esetben, ha a gyermekjóléti szolgáltatás integrált intézményben kerül kialakításra,
d)      az 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 64. § (3) bekezdésének a.,b. pontjait.
 
Fentiek alapján az alapító okiratban meghatározott személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatási feladatokat az alábbi közalkalmazotti létszámmal látja el az Intézmény:
 
  • 1 fő intézményvezető (szakvizsgázott szociális munkás)
  • 1 fő intézményvezető helyettes-gondozási csoportvezető (egyéb diploma, szociális asszisztens, szociális szakvizsga)
  • 1 fő vezető gondozónő (étkeztetés és házi segítségnyújtás szakfeladaton, szociális szervező és gondozó)
  • 17,5 fő szociális gondozó (házi segítségnyújtás szakfeladaton, szociális gondozó és ápoló, általános ápoló és asszisztens)
  • 5 fő szociális gondozó (nappali szociális ellátás szakfeladaton, szociális gondozó és ápoló, szociális asszisztens, általános ápoló és asszisztens)
  • 2 fő csoportvezető-klubvezető (házi segítségnyújtás, nappali szociális ellátás szakfeladaton, szociális munkás, szociálpedagógus)
  • 1 fő csoportvezető (családsegítés és gyermekjólét szakfeladaton, szociálpedagógus))
  • 2,5 fő családgondozó (családsegítés szakfeladaton, szociális munkás, szociálpedagógus)
  • 4 fő családgondozó (gyermekjóléti szakfeladaton, szociális munkás, szociálpedagógus)
  • 1 fő gazdasági ügyintéző (közgazdasági szakközép)
  • 0,5 fő takarító
  • 1 fő koordinátor, területi védőnő
  • 1 fő területi védőnő
  • 1 fő iskolai-védőnő
 
Összesen: 40,5 fő, ebből 3 fő részfoglalkoztatású
 
Megbízásos jogviszonyban/ társadalmi gondozói megállapodással foglalkoztatottak:
 
  • Jogász: heti 1,5 órában
  • Pszichológus: heti 9 órában
  • Gyógytornász: heti 2 órában
  • 10 fő társadalmi tiszteletdíjas gondozó (házi segítségnyújtás)
  •  3 fő társadalmi tiszteletdíjas gondozó (nappali ellátás)
 
 
 
A személyes gondoskodást végző személyek létszámmutatói az SzMSz-ben meghatározott szervezeti rendnek megfelelő bontásban:
 
  1. Vezetői csoport/ tagjai:
a.       Intézményvezető
b.      Intézményvezető-helyettes, gondozási csoportvezető
c.       Klubvezető-csoportvezetők
d.      Vezető gondozónő
e.       családgondozói, gyermekjóléti csoportvezető
f.        Koordinátor védőnő
2)      Családgondozói, gyermekjóléti csoport/ tagjai:
a.       1 fő vezető családgondozó
b.      2,5 fő családgondozó /családsegítés/
c.       4 fő családgondozó /gyermekjólét/
3)      Gondozási csoport/tagjai:
a.         1 fő gondozási csoportvezető /nappali ellátás, házi segítségnyújtás//
b.        2 fő klubvezető-csoportvezető/ nappali ellátás, házi segítségnyújtás/
c.         1 fő vezető gondozó/étkeztetés, házi segítségnyújtás/
d.      17,5 fő területi szociális gondozó /házi segítségnyújtás/
e.         6 fő szociális gondozó /nappali ellátás/
f.        12 fő társadalmi gondozó /házi segítségnyújtás/
g.         4 fő társadalmi gondozó /nappali ellátás/
4)      Védőnői szolgálat
a.       1 fő körzeti-koordinátor védőnő
b.      1 fő körzeti védőnő
c.       1 fő iskola-védőnő
Lásd melléklet: részletes szervezeti ábra és munkaköri leírások!
 
 
-   Az intézményvezető és az intézményvezető-helyettes egymást kölcsönösen helyettesítik.
     A családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás szakfeladaton a csoporton belül a munkatársak egymást helyettesítik.
-   A szociális gondozók helyettesítése a házi segítségnyújtás esetében egymás között, nappali ellátásban a klubvezető által megoldott.
 
Szakképzettség szerinti megoszlás:                                    
 
Összes foglalkoztatottak száma: 40,5 fő
 
Ebből:
Szociális és gyermekjóléti szakfeladatokon dolgozó szakmai dolgozók száma:
 
Ebből:
Szakképzett:
33
 
Jelenleg beiskolázott
3
 
Szakképzettségi arányszám:
100 %
       
 
Az intézményvezető és intézményvezető-helyettes szociális szakvizsga képesítéssel rendelkezik.
 
 
§         Az intézmény, mint integrált alapszolgáltatásokat nyújtó szociális szolgáltató, az ellátási területén élő személyeknek, családoknak, közösségeknek nyújtott személyes segítő szolgáltatások összessége, amely az igénylők közösségi részvételéhez, társadalmi integrációjához járul hozzá,
 
§         Ebből következően biztosítja az esélyegyenlőséget a különféle szolgáltatásokhoz való hozzájutásban, a szociális környezethez való alkalmazkodásban, valamint hozzájárul az ellátási területén élők életfeltételeinek javításához az emberi élet minden területén.
§         Integrált jellegéből fakadóan komplex segítséget nyújt, un. „egyablakos” v. „egyszemélyi segítő igénybevételének lehetőségével.
§         Szubszidiaritás alapelve mentén helyben megszervezett támogatással segíti a rászoruló személyeket a lakókörnyezetükben/ lakóhelyükön való életvitelük fenntartásában, megszervezésében, megkímélve őket a más településeken elérhető szakellátások, bentlakásos otthonok időszakos, vagy végleges kényszerű igénybevételétől.
§         Szükséges
§         az alapszolgáltatások a társulás minden települése számára a helyben történő elérhetőségének biztosítása, valamint a speciális szolgáltatások igény szerinti „kitelepítése” a telephelyekre.
§         a folyamatos és állandó színvonalú ellátás biztosítása érdekében a helyettesítés szakszerű koordinálása
§         az egyes szolgáltatások jogszabályban meghatározott szervezeti autonómiájának biztosítása
 
 
 
A kötelező együttműködést a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás szakfeladaton kizárólag jogszabályban foglalt esetben, a hatáskörrel rendelkező szerv együttműködést előíró határozata rendelheti el.
A szolgáltatás iránti kérelem alapján az intézményvezető kezdeményezi az igénylő gondozási szükségletének vizsgálatát.
Az étkeztetés és házi segítségnyújtás kérelmezéséhez csatolni kell a kereseti és jövedelmi viszonyokra vonatkozó igazolásokat, melynek alapján az intézmény vezetője megállapítja a kérelmező jövedelmét és a személyi térítési díjat.
 
 
Kapcsolattartás módja:
 
Az ellátást igénybe vevő ügyében közvetlenül az őt ellátó szociális munkatárshoz, illetve az intézmény vezetőjéhez fordulhat. Az ellátott az ellátással kapcsolatos problémáival a lakóhelye szerinti település polgármesteri hivatalának szociális feladatokat ellátó ügyintézőjéhez közvetlenül is fordulhat, aki az igényeket továbbítja az intézmény felé.
 
A kapcsolattartás történhet az intézményben, telefonon, levélben, e-mail-ben, családlátogatások során. A családlátogatást a munkatársak lehetőség szerint előre egyeztetet időpontban végzik.
 
Az étkeztetés, a házi segítségnyújtás szakfeladaton a szolgáltatás, az, idősek nappali ellátása szakfeladatokon az étkezés igénybe vétele, és a napi tartózkodás esetén az ellátásért térítési díjat kell fizetni.
 
A térítési díj típusai:
            - Intézményi térítési díj
            - Személyi térítési díj
 
Intézményi térítési díj:
 
Az intézményi térítési díjat, mely a szolgáltatási önköltség és a normatív állami hozzájárulás különbözete, az intézményfenntartó társulásban részt vevő önkormányzatok helyi rendeletben állapítják meg. Az intézményi térítési díjat az intézményfenntartó évente kétszer állapíthatja meg.
 
Személyi térítési díj:
 
A személyi térítési díj összegét az intézmény vezetője konkrét összegben állapítja meg, és az ellátás igénybevételét megelőzően, írásban értesíti a fizetésre kötelezettet. Az ellátási szerződés alapján végzett feladat ellátásához kapcsolódóan a szolgáltatásért járó térítési díjakat, valamint a személyi térítési díj csökkentésének és elengedésének eseteit és módját a mindenkori állami normatíva és az éves infláció változásait figyelembe véve a helyi önkormányzati rendelet szabályozza, melyről az ellátott személyt a vele kötött megállapodásban és az értesítésben tájékoztatjuk.
Az igénylők a megállapított személyi térítési díj összegét tárgyhót követő 6. napjáig kötelesek nyugta ellenében befizetni. Az intézmény vezetője ellenőrzi, hogy a megállapított térítési díj befizetése havonta megtörténik-e. Ha a kötelezett a befizetést elmulasztotta, az intézményvezető 15 napos határidő megjelölésével a fizetésre kötelezett személyt írásban felhívja az elmaradt térítési díj befizetésére. Ha a határidő eredménytelenül telt el, az intézmény vezetője a kötelezett nevét, lakcímét és a fennálló díjhátralékot nyilvántartásba veszi. A nyilvántartott díjhátralékról az intézmény vezetője negyedévenként tájékoztatja a fenntartót.
Ha az ellátott, a törvényes képviselő, vagy a térítési díjat megfizető személy az összeget vitatja, vagy annak csökkentését illetve elengedését kéri, az értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat.
 
A személyi térítési díj felső határa nem haladhatja meg:
  • étkeztetés esetén: az ellátott havi rendszeres jövedelmének 30%-át,
  • házi segítségnyújtás esetén: az ellátott havi rendszeres jövedelmének 25%-át,
  • házi segítségnyújtás és étkeztetés esetén együttesen: az ellátott havi rendszeres jövedelmének 30%-át,
  • nappali ellátás igénybevételekor a jövedelem 15 %-át,
  • nappali ellátás és étkeztetés esetén együttesen: az ellátott havi rendszeres jövedelmének 30%-át.
 
A Szoc. tv. 115.§-a alapján az intézmény többi szociális alapellátási szolgáltatása, valamint a gyermekjóléti szolgáltatások térítésmentesen vehetők igénybe.
A térítési díj megállapítására, beszedésére, elszámolására, nyilvántartására mindenkor a Szociális Törvényben, valamint a térítési díjakról szóló Kormányrendeletben foglaltakat alkalmazzuk.
 
 
A szolgáltatás működéséről, igénybevételének lehetőségéről a lakosságot a helyben szokásos módon, különösen a helyi televíziók, újságok útján, szórólapokon keresztül, illetve az önkormányzatok hirdetőtábláin, tájékoztatni kell. Ezen túlmenően a civil szervezetek útján, azok rendezvényein személyes beszélgetésekkel nyújtunk információt.
 
 
-         az ellátásra jogosult kérelme alapján (együttműködésre kötelezettek kivételével) azonnali hatállyal
-         határozott idejű ellátás esetén a határidő elteltével
-         a házirend súlyos megsértése esetén
-         a jogosult halálával,
-         az intézmény jogutód nélküli megszűnésével
  
Étkeztetés
 
Az étkeztetést azoknak a szociálisan rászoruló személyeknek biztosítjuk hétköznapokon, akik azt önmaguknak, vagy eltartottjaiknak átmeneti vagy tartós jelleggel nem képesek biztosítani koruk, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, pszichiátriai-vagy szenvedélybetegségük, hajléktalanságuk miatt. Az intézmény külön eljárás nélkül, haladéktalanul köteles étkezést biztosítani annak a rászorulónak, akinek életét, testi épségét, vagy egészségi állapotát az ellátás elmaradása veszélyezteti.
Ha az étkezésben részesített személy egészségi állapota indokolja, a háziorvos javaslatára az étkeztetés keretén belül az (1/2000. 21.§ (2) bek. Alapján) diétás étkezés igénybe vételére is van lehetőség.
 
Az étkeztetési szolgáltatást ellátottaink igénybe vehetik:
 
a)      az intézményünkkel szerződést kötött étkeztetést biztosító szolgáltató kijelölt helyiségében történő helyben fogyasztással,
b)      elvitellel,
c)      lakásra szállítás igénybevételével.
Az étkeztetés keretében napi egyszeri meleg ételt biztosítunk az önkormányzat vonatkozó helyi rendeletében meghatározott térítési díj ellenében.
A nyersanyagok energia és tápanyagtartalmának tekintetében betartatjuk a 80/1999.(XIL28.) GM-EüM-FVM együttes rendeletben foglalt normákat.
 
Az étkeztetésről Intézményünk igénybevételi naplót vezet az 1/2000. (1.7.) SzCsM rendeletben meghatározott módon, amely alapját képezi a normatív állami támogatás igénybevételének.
 
 
Az étkezés biztosítása az ellátás igénybe vevő, vagy törvényes képviselője kérelmére történik.
Az ellátás igénybevételére irányuló kérelmet a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet 1. számú melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani az intézmény vezetőjének. A kérelemhez csatolni kell a kereseti és jövedelmi viszonyokra vonatkozó igazolásokat, melynek alapján az illetékes jegyző a család jövedelmi helyzetéről igazolást ad ki, valamint a háziorvos véleményét egészségi állapotára vonatkozóan, ha a kérelem a Sztv. 62. § (2) bekezdésén alapul.
Az ellátás iránti kérelem és szolgáltatás dokumentációi a jogszabályokban előírt nyomtatványok vezetése útján történik (mellékletként csatolva).
 
 
Az intézmény a napi egyszeri meleg ételt (ebédet) a lakóhely /tartózkodási hely szerinti/ szolgáltatók közreműködésével az alábbiak szerint biztosítja:
 
               Ebédkihordás:                      11.00-14.00-óráig igény szerint
               Ebédelvitel:                           11.00-14.00-óráig
               Helyben fogyasztás: 11.30-14.00-óráig
 
A lakásra szállítás az intézmény házi segítségnyújtás szakfeladaton dolgozó hivatásos és társadalmi megbízott szociális gondozóinak közreműködésével történik. A kiszállításért a helyi rendeletben megállapított mértékű térítési díjat kell fizetni.
 
Az étkeztetésben kapcsolattartásra kijelölt munkatársak:
  • Vezető gondozó (Balatonalmádi étkeztetés szakfeladat)
  • Szociális gondozó (Balatonalmádi nappali szociális ellátás szakfeladat)
  • Gazdasági ügyintéző
 
 
 A házi segítségnyújtásolyan gondozási forma, amely az ellátást igénybe vevő önálló életvitelének fenntartását - szükségleteinek megfelelően - lakásán, lakókörnyezetében biztosítja.
A területi szociális gondozó feladatainak ellátása során segítséget nyújt ahhoz, hogy kliensének fizikai, mentális és szociális szükséglete biztosított legyen.
A területi szociális gondozást a kliens saját környezetében, korának, élethelyzetének és egészségi állapotának megfelelően, a meglévő képességek fenntartásával és fejlesztésével kell biztosítani.
 
A házi segítségnyújtás minden esetben kérelemre történik. A szolgáltatást kérheti maga az ellátott, kezdeményezheti annak hozzátartozója, szomszédja, háziorvosa, kórházi kezelőorvosa, a kórház szociális munkása. Az igénybevételt megelőzően, a kérelem alapján az intézményvezető kezdeményezi a kérelmező gondozási szükségletének vizsgálatát. A vezető gondozó elvégzi az egyszerűsített előgondozást, meghatározza a gondozás szakmai tartalmát, gyakoriságát és a szakmai szabályok szerint elkészíti a gondozási tervet.
 
A házi segítségnyújtásban részesülő személyre vonatkozóan egyéni gondozási tervet kell készíteni, melyet szükség esetén ápolási tervvel kell kiegészíteni.
Az egészségi állapotra vonatkozó adatokat az igénylő háziorvosa tölti ki.  
Az alapszolgáltatásban részesülő személy esetében a gondozási terv elkészítéséről a gondozást végző személy, az abban meghatározott feladatok teljesítésének biztosításáról a szolgáltatás szakmai vezetője gondoskodik.
Az egyéni gondozási terv tartalmazza:
 
Az ellátásban részesülő személlyel közvetlenül foglalkozó szakember folyamatosan figyelemmel kíséri és elősegíti az egyéni gondozási tervben meghatározottak teljesülését. Az egyéni gondozási tervet kidolgozó illetve a gondozási tervet készítő személy szükség szerint, de legalább évente - jelentős állapotváltozás esetén annak bekövetkeztekor - átfogóan értékeli az elért eredményeket, és ennek figyelembevételével a gondozási csoportvezető felügyeletével módosítja az egyéni gondozási tervet.
 
Ha az ellátásban részesülő személy állapota miatt ápolásra is szorul, az egyéni gondozási terv részeként ápolási tervet kell készíteni.
Az ápolási feladatok szakszerű ellátását az igénylő háziorvosa folyamatosan figyelemmel kíséri.
 
A szociális gondozók munkájukról, elvégzett tevékenységükről, annak időtartamáról gondozási naplót vezetnek, ami alapját képezi egyrészt a gondozási díj kiszámításának, másrészt a normatív állami támogatás elszámolásának.
A gondozók munkája során felmerülő feladatok és tevékenységek kapcsán legalább kéthetente egyszer esetmegbeszélésektörténnek a gondozási csoportvezető részvételével, illetve rendkívüli esetben szükség szerinti gyakorisággal.
A gondozók által vezetett gondozási naplók ellenőrzése, zárása, az intézményvezető-helyettes kompetenciája és feladata.
 
Ellátásban részesítjük Balatonalmádiban, Szentkirályszabadján, Litéren, Felsőörsön, Balatonfűzfőn és Alsóörsön az életvitelszerűen ott tartózkodó mindazon igénylőt, akiknek:
 
§         előrehaladott koruk miatt ellátása nem megoldott, akik saját erőből önmagukról nem képesek gondoskodni és róluk nem gondoskodnak
§         acut, vagy chronikus betegség következtében mozgástere tartósan vagy időszakosan beszűkült
§         idős korral összefüggő egészségi állapot romlás, támogató családi háttér hiánya miatt bekövetkezett kirekesztődés
§         chronikus betegséggel, vagy balesettel összefüggő szerzett tartós vagy ideiglenes fogyatékosság
§         cselekvőképességében korlátozott személy
§         fogyatékkal élő személyek: az, aki érzékszervi – így különösen látás-, hallásszervi, mozgásszervi, értelmi képességeit jelentős mértékben vagy egyáltalán nem birtokolja, illetőleg a kommunikációjában számottevően korlátozott, és ez számára tartós hátrányt jelent a társadalmi életben való aktív részvétel során.
§         a fenti fogyatékosságban vagy betegségben szenvedő egyének számára különösen indokolt felajánlani a tervezett szolgáltatást, amennyiben egyedül él, vagy családtagjai korlátozottan képesek csak hátrányait kiegyenlíteni, valamint önmaga ellátására nem vagy csak részben képes
§         továbbá azon betegségtípusban szenvedő embertársaink is a célcsoport tagjait képezhetik, akik (viszonylag gyorsan romló) progrediáló fizikai állapotot eredményező betegségben szenved pl Sclerosis multiplex (izomsorvadás)
§         szerzett és/ vagy maradandó károsodással élő emberekre függetlenül attól, hogy fogyatékosnak lettek-e nyilvánítva általában jellemző lehet, hogy az életkor előrehaladtéval fizikai állapotuk gyengül, és kiszolgáltatottabbá vállnak
§         a rehabilitációt követően saját lakókörnyezetükben történő visszailleszkedés céljából támogatást igényelnek önálló életvitelük fenntartásához
§         azok a pszichiátriai betegek, valamint szenvedélybetegek, akik állapotukból adódóan az önálló életvitellel kapcsolatos feladataik ellátásában segítséget igényelnek, de egyébként önmaguk ellátására képesek
 
 
Személyesen aktívan részt vesz a szociális gondozásban, ennek keretében feladatai:
 
§         a kliensek meghallgatása, tájékoztatása,
§         az igénylő által kérelmezett, az engedélyezésre jogosult vezető által engedélyezett és valós szükségleteihez igazított támogatás biztosítása elsősorban a rendszerszemléletű szociális munka eszközeivel,
§         az adott gondozási körzetben szakmai felettese által kijelölt kliensek házi segítségnyújtásban részesítése: személyi higiéné biztosítása, bevásárlás, orvoshoz kísérés, gyógyszer felíratás, igénylők meleg étellel történő ellátása,
§         támogatásokhoz való hozzájutás elősegítése, ügyintézés,
§         a gondozási szerződésben meghatározott gondozási és étkezési térítési díjak beszedése,
§         lelki segítségnyújtás,
§         egészségügyi szakképesítést nem igénylő ápolási feladatok ellátása: átkötözés, vérnyomás-mérés, gyógyszer kiadagolás ellenőrzése, átmozgatás, egészségügyi séta,
§         társas kapcsolatok fenntartása, kapcsolattartás elősegítése a családdal, ennek érdekében konzulensi rendszerben történő gondozás a családsegítés szolgáltatást nyújtó munkatársakkal,
§         szükség esetén a kliens kompetens szakemberhez való irányítása (szakmai vezető tájékoztatása illetve engedélye mellett)
§         szakmai vezető kérésére hatósági döntéshozatal előkészítése (véleményezés, javaslattétel, környezettanulmány készítése),
§         krízisintervenciós beavatkozás,
§         kapcsolattartás társintézményekkel, szakmai megbeszéléseken, felnőtt-védelmi jelző team-eken való részvétel (kivételes esetben felkérésre a gyermekjóléti csoportén is),
§         szükség szerint a kliensek érdekében történő konzultáció a szakszolgáltatást végző külső szakemberekkel: (pszichológus, jogász) az esetmegoldások érdekében,
§         a szolgáltatás fejlesztését segítő szükségletfelmérésben való részvétel,
§         közösségi rendezvényszervezésben való részvétel,
§         a szakmai működést elősegítő, fejlesztő javaslatok továbbítása a felettes vezetők felé,
§         tevékenységéről félévente felettesének beszámol (határidő: tárgyév március, valamint október hónapok utolsó napja),
 
 
§         a kliensekről és gondozási tevékenységéről az 1994. évi LXIII. tv rendelkezéseit betartva az Sztv-ben, végrehajtási rendeleteiben illetve a helyi rendeletben meghatározott módon nyilvántartást vezet
§         segítő munkáját lehetőség szerint írásos szerződés alapján végzi klienseivel
§         félévente felülvizsgálatot készít gondozottjairól (a szakmai vezető által megadott szempontrendszer szerint)
§         a gondozási tevékenységét, napi munkáját forgalmi naplójában a megadott szempontrendszer szerint vezeti.
§         a gondozási időt havi rendszerességgel összesíti, ellenőrzésre a szervező gondozónak a hónap utolsó napján leadja,
§         a gondozási szerződésben meghatározott és a szervező gondozó által kiszámolt gondozási és étkezési térítési díjakat számla (gondozás), illetve nyugta (étkezés) ellenében beszedi
§         rendkívüli eseményekről feljegyzést készít
§         engedélyezett segéd-motorkerékpár használat esetén útvonal-nyilvántartást készít a havi üzemanyag elszámolás céljából
 
Részt vesz:
 
§         a heti csoportértekezleteken
§         egyéb, vezetője által meghirdetett munkahelyi szakmai megbeszéléseken
§         a havi egy alkalommal működő intézményi nagy munkaértekezleten
§         a családsegítő csoport által szervezett felnőtt-védelmi tanácskozáson,
§         szakmai regisztrációját (nyilvántartási szám) követően a kötelező (kreditpontos), valamint a belső továbbképzéseken
 
 
A házi segítségnyújtás biztosítása az ellátás igénybe vevő, vagy törvényes képviselője kérelmére történik
Az ellátás igénybevételére irányuló kérelmet a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999 (XI. 24.) SzCsM rendelet 1 számú melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani az intézmény vezetőjének. A kérelemhez csatolni kell a kerteseti és jövedelmi viszonyokra vonatkozó igazolásokat, valamint a háziorvos véleményét egészségi állapotára vonatkozóan, ha a kérelem a Sztv. 63. § (1) b) és c) pontjain alapul.
 
A fizetendő térítési díjakat a társult községek képviselő-testületeinek mindenkor hatályos „a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról” szóló rendelete szabályozza.
A házi segítségnyújtást megelőzően egyszerűsített előgondozást kell végezni, melynek során az előgondozást végző személy tájékozódik az intézményi ellátást igénybe vevő életkörülményeiről, egészségi állapotáról, szociális helyzetéről.
Az ellátás iránti kérelem és szolgáltatás dokumentációi a jogszabályokban előírt nyomtatványok vezetése útján történik (mellékletként csatolva).
 
 
A házi segítségnyújtás módját, formáját és gyakoriságát a gondozási tervben foglaltak figyelembevételével az intézmény vezetője határozza meg.
 
 
Az ellátást igénybe vevő ügyében közvetlenül az őt ellátó szociális gondozóhoz, illetve a gondozási csoport vezetőjéhez fordulhat. Az ellátott, az ellátással kapcsolatos problémáival a lakóhelye szerinti település polgármesteri hivatalának szociális feladatokat ellátó ügyintézőjéhez közvetlenül is fordulhat, aki az igényeket továbbítja az intézmény felé.
 
  • A kapcsolattartás történhet telefonon: pl. bármilyen okból a szolgáltatás igénybevételének szüneteltetése esetén. Ebben az esetben az esetleges igénybevételi változásokat az esedékességet megelőzően legalább 1 nappal kell bejelenteni, .vagy írásban: pl.: térítési díj felülvizsgálat kapcsán.
 
A gondozási szolgáltatás kapcsolattartására kijelölt munkatársak:
  • Vezető gondozónő
  • Gondozási csoportvezető
 
 
A házi segítségnyújtást igénybevevők, illetőleg a szociális gondozók személyiségi jogainak védelme a hatályos jogszabályok (így különösen a Polgári Törvénykönyv, illetőleg az adatvédelmi törvény) rendelkezései alapján történik. Az ellátottak jogainak védelme érdekében az ellátottjogi képviselő is közreműködhet. Az intézmény vezetője az ide vonatkozó adatvédelmi törvényeket köteles betartani.
 
 
A családsegítő szolgáltatás a többször módosított, „A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról” szóló 1993. évi III. tv. 64.§-ában meghatározott szociális alapellátásokat biztosít.
A fenti törvényben és alkalmazását segítő rendeletekben a jogalkotók nevesítik azon szolgáltatások körét, amelyeket a szolgáltatást igénybe vevők intézményünkben, függetlenül a szakmai team egyéni arculatú szolgáltatási kínálatától állandóan elérhetnek.
A törvények kötelezően ellátandó feladatként írják elő az életvezetési problémákkal küzdő családok, egyének szociális és mentálhigiénés ellátását, gondozását, valamint krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek segítését elsősorban a:
§         tájékoztatás,
§         mentálhigiénés és
§         családtervezési tanácsadás,
§         családgondozás,
§         ügyintézés,
§         jelzőrendszer működtetése,
§         közösségfejlesztő tevékenységek biztosítása
§         terápiás csoportok szervezése útján.
 
A törvényben meghatározott prevenciós kötelezettség megvalósításában szervezetünk elsősorban a csoportos programokra helyezi a hangsúlyt, a miatt, mert tapasztalatunk szerint a legintenzívebb segítés a csoportban elsajátítható közösségi érdekérvényesítés fejlesztésével érhető el.
A Családsegítő Szolgálat létrehozásával egy olyan intézmény vált elérhetővé Balatonalmádiban, amely az alapellátás szintjén – a kliens önkéntességére és együttműködésére alapozottan – a családi élet bármely problématerületén a szelektív jogosultság elvének mellőzésével – minden odafordulónak személy orientált segítséget nyújt.
A szolgáltatások igénybevételének lehetséges módja a klasszikus szociális munka alapelvei és a törvények útmutatása szerint elsősorban a támogatást kérő önkéntes segítségkérésével lehetséges. Az adott törvények azonban kivételes esetben bizonyos személyek számára kötelező együttműködést írnak elő a szolgálattal, de munkatársaink ez esetben is az önkéntesség elérésére, a klienssel történő kölcsönös együttműködésre törekednek. Kötelező együttműködést kizárólag jogszabályban foglalt esetben, hatáskörrel rendelkező szerv együttműködést előíró határozata rendelhet el.
 
 
Alapszolgáltatások:
 
  1. Családgondozás kiemelt célcsoportjainak:
    1. munkanélküliek,
    2. hajléktalanok
    3. idősek (ügyintézés, információval ellátás (direkt-indirekt) )
       2.  Aktív korú tartósan munkanélküli személyek segítő programja:
 
A program célja:
-         A programban résztvevők szociális rehabilitációja / habilitációja
-         a munka világába való visszasegítés
-         megváltozott munkaképességű személyek „kiszűrése”
-         mentálhigiénés támogató program
-         esetleges intézményes elhelyezés
A program főbb szakaszai:
 
1.      Bekerülés
2.      Egyéni program összeállításának szakasza (megállapodás kötés)
3.      Egyéni program / csoportfoglalkozás
4.      Lezárás
5.      Utókövetés
A program lebonyolításában résztvevő szakemberek:
-         Szociális munkás, szociálpedagógus
-         Pszichológus
-         Munkaügyi tanácsadó, humán szervező
-         Szociális asszisztens
-         Más külső szakemberek (orvos, pszichiáter)
-         Kliens
Mit nyújt a program:
-         Tanácsadások (pszichológiai, munkaügyi, jogi, segítő beszélgetés, tanfolyamokra irányítás)
-         Információszolgáltatás (egyéni igények, lehetőségek feltárása)
-         Csoportfoglalkozások (álláskeresési technikák, önismereti, kommunikációs, konfliktuskezelési technikák, önsegítő csoport (szenvedélybetegek))
-         Rendezvények (állásbörze, előadások, szabadidős családi rendezvények (társas kapcsolatok))
-         A polgármesteri hivatallal, illetve a munkaügyi központtal a kompetencia határok betartásával kapcsolattartásunk folyamatos, az információ csere az adatvédelmi törvény betartásával zökkenőmentes.
 
3.   Tanácsadások:
    1. jogi tanácsadás
    2. felnőtt és munkapszichológiai, munkalélektani tanácsadás
4.   Közösségi munka:
    1. Kiscsoportos programok (támogató csoportok)
                                                               i.      életmód klub (folyamatos működés, bővítés)
                                                               ii.      anonim alkoholisták csoportja
    1. Nagycsoportos tevékenység
                                                               i.      előadássorozat / vitakör (Információs hálózat, folyamatos kapcsolattartás újságcikkek, honlap)
 
5.   Rendezvényszervezés:
e.       szakmai napok (jelző team civil szervezetek bevonásával, lakossági fórumok)
    1. programszervezés (üdülés, táboroztatás, gyermekfelügyelet, stb.) a működési területén élő lakosság számára
 
6.   Belső szakmai műhelymunka
    1. Szakirodalom - feldolgozás, esetmegbeszélő csoport működtetése, szupervízió biztosítása
 
7.   Információszolgáltatás a lakosság felé
    1. szociális és egyéb információs adatok gyűjtése az ellátást igénybe vevők megfelelő tájékoztatása érdekében
    2. A helyi újságban (rendszeres rovatainkban)
    3. Internetes tájékoztatás a városi honlapon keresztül
    4. Egyéb szóróanyag, ismeretterjesztő kiadványok
 
8.   Forrásszerzés:
    1. Adományközvetítés
 
 
A családsegítő szolgáltatás a változó időpontokban meghirdetett hétvégi rendezvények kivételével hétköznapokon elérhető, a házirendben meghatározott nyitvatartási időben.  Nyitva tartás Balatonalmádi, Ady u. 2.:
Intézményük nyitva tartása /törzsidő: hétköznapokon, heti 40 órában
Fogadóórák:
Balatonalmádi: Hétfőn 8-17, Kedd: 8-16, Szerda: 8-16, Csütörtök: 8-18, Péntek: 8-12
Szentkirályszabadja: Hétfő- Péntek: 8-12
Alsóörs: Kedd: 8-16, Csütörtök: 8-16
Balatonfűzfő: Hétfő- Péntek: 8-16
A közösségi, és egyéb programok az előre meghirdetett időpontban kerülnek lebonyolításra.
 
 
  • 4 fő családgondozó
 
  • szervezi és koordinálja a települési szintű családvédelmi jelzőrendszer működését
  • kapcsolatot tart fenn helyi, megyei és országos szakmai szervezetekkel
  • a tárgyévet megelőző november 15-ig egyéni munkatervet készít, amelyet az intézményvezetőnek véleményezésre átnyújt
  • részt vesz csoportja egységes éves munkatervének elkészítésében
  • félévente beszámol munkájáról az intézményvezető által megadott szempontrendszer alapján
  • az intézményvezető felkérésére a szociálisan rászorult klienseknek támogató és önsegítő csoportokat szervez
  • települési szintű szociálpolitikai javaslatokat készít elő intézményi szintű megvitatásra
  • folyamatosan figyelemmel kíséri a családvédelmi, mentálhigiénés, szociális munkaerő-piaci témakörben kiírt pályázati lehetőségeket, pályázatok tenderdossziéit a pályáztató szervektől lekéri
  • pályázatok kidolgozásában és végrehajtásában vesz részt
  • meghatározott célokra adományokat gyűjt, annak elosztását koordinálja
  • programokat szervez, azok időpontjáról, tartalmáról az érintetteket tájékoztatja (helyi újság, megyei lap, képújság, helyi kábeltévé)
  • rendszeres kapcsolatot tart fenn a médiával, a szakfeladatokon dolgozó munkatársak bevonásával programok időpontjairól tájékoztatást nyújt (Napló közérdekű információs rovata, Öböl TV-képújság)
  • prevenciós klubokat működtet
  • a kliensforgalmi napló alapján az intézményvezető kérésére statisztikai adatszolgáltatási kötelezettséget lát el
 
A szolgáltatások az aktív korú tartósan munkanélküli személyek segítő programjának kivételével önkéntesen vehetők igénybe.
  • Tanácsadás, egyszeri ügyintézés
  • Családgondozás
  • Pszichológiai, jogi szolgáltatás
  • Közösségi rendezvények esetén
 
Az ellátás iránti kérelem és annak nyilvántartása a következő nyomtatványok vezetése útján történik:
  • Forgalmi napló
  • Regisztrációs adatlap I. /egyszeri ügyintézéskor/
  • Dosszié-nyilvántartó - családgondozás esetén
  • Nyilatkozat tájékoztatási kötelezettség teljesítéséről
  • Regisztrációs adatlap II – családgondozás esetén
  • Hajléktalan személyek nyilvántartási lapja
  • Kérdőív hajléktalan ellátáshoz
 
Az ellátást igénybevevők részére, akik önmaguk ellátására részben képes időskorúak, a napi életritmus biztosítására szociális, egészségi és mentális támogatást nyújtunk.
 
 
  • Balatonalmádi (40 fő)
  • Szentkirályszabadja (30 fő)
  • Litér (30 fő)
  • Felsőörs (20 fő)
  • Balatonfűzfő (30 fő)
 
Intézményünk Balatonalmádiban működő idősek klubja 2005. január 01-től Balatonalmádi városközpontjában, a Pannónia Kulturális Központban működik. A klub kizárólagos használatú többfunkciós helyiségben és a hozzá tarozó szociális és közösségi helyiségekben kapott helyet a Kulturális Központtal kötött használati szerződésben foglaltak szerint. Az étkeztetés a közétkeztetést végző, épületben működő Zóna Étteremben történik szerződés alapján. Az épületben az akadálymentes közlekedés feltételei biztosítottak (lift). Az idősek szabadidős és pihenőprogramjainak egy részét az épület könyvtárában, valamint klubszobáiban végezzük.
A szentkirályszabadjai telephelyen működő klub egy felújított közösségi épületben, a „Gizella-ház”-ban, mint szociális szolgáltató épületben működik.
Litéren a művelődési ház elkülönített helyiségeiben, Felsőörsön az önkormányzat épületében Balatonfűzfőn a művelődési ház elkülönített helyiségeiben kapott helyet, minden, az ellátottak szempontjából fontos szakmai követelménynek eleget tevő épületrészekben. Valamennyi településen biztosítottak a közösségi együttlétre, a pihenésre, a személyi tisztálkodásra szolgáló helyiségek, valamint az akadálymentes bejárás.
 
 
  • szabadidős és kulturális programok szervezése, biztosítása,
  • egészségügyi tanácsadás, mentális gondozás,
  • közösségi kapcsolatok és integráció biztosítása,
  • hivatalos ügyek intézésének segítése,
  • életvezetés segítése, életvezetésre vonatkozó tanácsadás,
  • higiénés feladatok ellátása,
  • meleg étkeztetés biztosítása,
  • önszerveződő csoportok támogatása,
  • az idősek napi életvitelét könnyítő ismereteket nyújtó képzések szervezése
(pl: számítógépes képzés, reformkonyha, mozgásfejlesztés, stb)
 
A szakmai jogszabály hangsúlyosan fogalmazza meg az idősek klubjának nyitottságát, a településeken élők részére adott információs tanácsadást, a különböző önszerveződő csoportok, az idősek egyéb szervezeteinek (nyugdíjas klubok, érdekvédelmi szervezetek) és szabadidős tevékenységének segítését. Mindez innovatív szemléletet igényel a dolgozóktól. Szakmai munkánk során a klubot nemcsak, mint mikroközösséget, hanem a településen élők közösségére ható, annak életébe bekapcsolódó, akár abból merítő szolgáltatásnak tekintjük, mely nyitott a településen élő minden idős felé. Kapcsolatot építettünk ki a kistérségi települések civil szerveződésű nyugdíjas klubjaival, közös programokat szervezünk, egymás tevékenységéről folyamatosan informálódunk.
  
A nappali ellátás célja és feladata:
 
Az időskorúak nappali ellátásának célja és feladata a részben önellátásra képes igénybevevők részére szociális, egészségi és mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatás nyújtása, többek között:
 
  • a hiányzó családi gondoskodás pótlása: mentális gondozás, ügyintézés segítése, közösségi életbe bekapcsolódás támogatása,
  • a gondozottak szociális helyzetének javítása: kedvezmények, segélyek hozzájutásának informálása, intézése,
  • egészségi, higiénés viszonyainak javítása: eü. állapot figyelemmel kisérése, gyógyszer ellenőrzés, vérnyomásmérés, gyógy pedikűr, fürdési és mosási lehetőség biztosítása,
  • tétlenséggel járó káros hatások kialakulásának megelőzése: kézműves foglakozások, ötletbörze, kiállítás szervezése,
  • az aktivitást segítő fizikai tevékenységek biztosítása: séta, sporttevékenység, gerinctorna, gyógy-masszázs,
  • a szellemi és szórakoztató tevékenységek előadások számos témakörben, olvasás, felolvasás, zenehallgatás, filmvetítések, társasjátékok, vetélkedők, stb.,
  • kulturális tevékenységek: kirándulások hazánk történelmi helyszíneire, gyógyfürdőire szomszédolás más települések klubjainak közreműködésével, rendezvények, ünnepségek, névnapok, színház-, mozi-, múzeumlátogatások, , kiállítások, stb.
 
Az igénybevétel módja:
 
A nappali ellátás igénybevétele önkéntes, az igénylő kérelmére történik. A kérelemhez csatolni kell a háziorvos véleményét az egészségi állapotára vonatkozóan, valamint a kereseti és jövedelmi viszonyokra vonatkozó igazolásokat, ha a klubtag étkeztetést is igényel. Betegség esetén az ebéd házhozszállításáról gondoskodunk. A fizetendő térítési díjakat (ott tartózkodási és étkezési) a társult községek képviselő-testületeinek mindenkor hatályos „a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról” szóló rendelete szabályozza.
A nappali ellátásra vonatkozó kérelem beadása után, melyet az intézmény vezetőjéhez kell benyújtani, a kérelmező otthonában történő egyszerűsített előgondozást követően az intézményvezető döntéséről, a gondozás kezdő időpontjáról, valamint az étkezés, illetve ott tartózkodás térítési díjáról értesítést küld.
A szolgáltatásban részesülő személyre vonatkozóan egyéni gondozási tervet kell készíteni, fel kell mérni az önellátó képességüket és mentális állapotukat. Figyelemmel kísérjük állapot változásukat és romlás estén egyéni szükségleteiknek megfelelő szolgáltatás (házi segítségnyújtás, egészségügyi- egyéb szociális intézményi elhelyezés) hozzájutásához segítségünket felajánljuk.
Az ellátás iránti kérelem és a szolgáltatás dokumentációi a jogszabályokban előírt nyomtatványok vezetése útján történik (mellékletként csatolva).
 
 
Intézményünkben nappali ellátásban a Szoc. tv. 65/F § 1. a-pontja szerinti, otthonukban élő, 18. életévüket betöltött, egészségi állapotuk, vagy idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes személyek vesznek részt.
 
 
  • szabadidős és kulturális programok szervezése,
  • szükség szerint az egészségügyi ellátás megszervezése, szakellátásokhoz való hozzájutás segítése, közvetítése
  • életvitelre vonatkozó tanácsadás, életvezetés segítése,
  • segítségnyújtás hivatalos ügyintézésben,
  • speciális önszerveződő csoportok támogatása, működésének, szervezésének segítése. igény szerint legalább napi egyszeri meleg étel biztosítása,
  • az érdekvédelem biztosítása: Az intézmény belső életét a házirend szabályozza. (mellékletben)
 
Nappali intézményeink a szakmai jogszabályban meghatározott helyiségekkel mindenütt rendelkeznek, és az akadálymentesítés tekintetében is minden elvárásnak eleget tesznek. Balatonalmádiban a klub a városközpontban a Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár épületében, Litéren, Balatonfűzfőn a Kultúrházban kapott helyet, mely lehetőséget teremt az időseknek az intézmények egyéb kulturális és könyvtári szolgáltatásainak helyben történő igénybevételére is.
Az idősek klubjaiban biztosítjuk a sajtótermékeket, kártya- és társasjátékokat, tömegkommunikációs eszközöket, számítógép (internet használat) hozzáférést. Klubtagjaink szórakoztatására, a szabadidő hasznos eltöltésére, rendezvényeket, kirándulásokat szervezünk. Számos egészségügyi-prevenciós szolgáltatás elérhető intézményünkben, melynek kínálatát tagjaink egyéni és közösségi szükségletei szerint igyekszünk megszervezni, célul tűzve ki az egészségromlás elkerülését, új betegségek kialakulásának megelőzését.
A foglalkoztatás mindig folyamatos és tervszerű, szolgáltatásainkat éves munkaterv alapján szervezzük, mely a részletes feladatokat ünnepek, jeles napok, néphagyományok köré csoportosítva tartalmazza.
 
Az ellátottak érdekeinek védelmét az Érdekképviseleti Fórum, az ellátott-jogi képviselő, és az alapellátási szakreferens látja el, akinek neve és elérhetősége a faliújságon kifüggesztésre kerül.
 
A klub nyitva tartása: Hétfőtől – Péntekig: 8-16 óráig
 
 
Gondozási csoportvezető
 
§         Az idősek klubja vezetője a nappali intézményben folyó szakmai munka felelőse, részleges munkáltatói jogkörrel rendelkezik.
§         Felelős a csoport éves munkatervének összeállításáért, melyet-tárgyévet megelőző év november 31-ig az intézményvezetőnek véleményezésre átnyújt.
§         Felelős a jogszabályokban meghatározott adminisztráció jogszerű alkalmazásáért a szakfeladaton
§         Biztosítja a gondozottak személyes adatainak jogszerű kezelését a szolgáltatásban
§         Felelős az ellátást igénylők humánus és tényszerű tájékoztatásáért, amely kiterjed: a szolgáltatás feltételeire, az ellátás tartalmára, az igénybevétel módjára, az intézményi jogviszony létesítésének, megszüntetésének feltételeire, lehetőségére, az intézmény házirendjére, a fizetendő térítési díjakra, a fizetés módjára, az intézmény által vezetett személyes nyilvántartásokra
§         Felelős a napi munkaelosztás megszervezéséért
§         A szerződéses étkeztető hellyel történő szerződés előkészítéséért
§         Felelős a személyi térítési díjak megállapításának előkészítésért, a személyi térítési díjak havi rendszerességgel történő beszedéséért. Ezen felelősség teljesítése érdekében személyes ellenőrzési jog illeti meg a gondozónők szakmai és adminisztratív munkája területén.
§         Az intézményvezető kérésére adatot szolgáltat
§         Felelős a csoport éves szakmai munkájának értékeléséért.
§         Felelős az éves szakmai és térítési díj felülvizsgálat lebonyolításáért minden év február 28.
§         Kezdeményezi a csoport folyamatos együttműködését az intézmény más szakmai egységeivel
§         Felelős a csoport szakmai munkáját támogató, az intézményvezető által elrendelt pályázati programok elkészítéséért, azok koordinálásáért.
 
Szociális gondozó:
 
§   Az idősek nappali intézményének nyitvatartási idejéhez igazodva nyújt fizikai, mentálhigiénés és életvezetési segítséget, a klubot látogató idős ember számára.
§   Részt vesz az idős ember szociális biztonságának megteremtésében, és életminőségének javításában.
 
Személyesen aktívan részt vesz a szociális gondozásban, ennek keretében feladatai:
 
§         A kliensek meghallgatása, tájékoztatása
§         Az ellátást igénybevevő szabadidős tevékenységének biztosítása, szervezése az idősek klubjában
§         Klubdélutánok szervezése kéthetente (előre kiadott programfüzet alapján)
§         Havi programfüzet elkészítése ennek kiosztása az idősek között tárgyhó megelőző hónap 25. napjáig
§         Ismeretterjesztő, kulturális előadások, vetítések szervezése
§         Kirándulások szervezése minimálisan évi négy alkalommal
§          „Idősek Akadémiájának” megszervezése
§         Sajtótermékek, kártya és társasjátékok biztosítása, vetélkedők szervezése
§         Tömegkommunikációs eszközök biztosítása
§         Jeles ünnepek megünneplése (névnapok, születésnapok, húsvét, karácsony, nőnap, társadalmi ünnepeken koszorúzások)
§         Emlékkönyv, fényképalbum vezetése
§         Támogató, önsegítő csoportok szervezése, működtetése
§         Idősek hivatalos ügyei intézésének segítése
§         Segítő beszélgetés, lelki segítségnyújtás
§         Igénylők meleg étellel történő ellátása, kitálalás, kávé, tea elkészítése, felszolgálása
§         Társas kapcsolatok fenntartása, kapcsolattartás elősegítése a családdal, ennek érdekében konzulensi rendszerben történő gondozás a családsegítés szolgáltatást nyújtó munkatársakkal
§         Szükség esetén a kliens kompetens szakemberhez való irányítása (szakmai vezető tájékoztatása illetve engedélye mellett)
§         Szükség szerint segédkezés a klubtagok testi higiénéjének biztosításában
§         Szakmai vezető kérésére hatósági döntéshozatal előkészítése (véleményezés, javaslattétel, környezettanulmány készítése)
§         Krízisintervenciós beavatkozás
§         Kapcsolattartás társintézményekkel, szakmai megbeszéléseken, felnőtt-védelmi jelző team-eken való részvétel (kivételes esetben felkérésre a gyermekjóléti csoportén is)
§         Szükség szerint a kliensek érdekében történő konzultáció a szakszolgáltatást végző külső szakemberekkel: (pszichológus, jogász) az esetmegoldások érdekében
§         A szolgáltatás fejlesztését segítő szükségletfelmérésben való részvétel
§         A szakmai működést elősegítő, fejlesztő javaslatok továbbítása a felettes vezetők felé
§         Tevékenységéről félévente felettesének beszámol (határidő: tárgyév március, valamint október hónapok utolsó napja)
 
 
Adminisztratív feladatai:
 
§         A kliensekről és gondozási tevékenységéről az 1994. évi LXIII. tv rendelkezéseit betartva az Sztv-ben, végrehajtási rendeleteiben illetve a helyi rendeletben meghatározott módon nyilvántartást vezet
§         Félévente felülvizsgálatot készít gondozottjairól (a szakmai vezető által megadott szempontrendszer szerint)
§         Előadóívek folyamatos frissítése, vezetése (tartalma: nyilvántartás a klubtag személyes adatairól, kérelem a szolgáltatás igénylésére, jövedelem és egészségi állapot igazolása, egyszerűsített előgondozás, megállapodás/szerződés a szolgáltatásra, értesítés döntésről, térítési díjról, gondozási terv, önellátó képesség és mentális állapot felmérés, egyéb a szolgáltatással és a gondozottal kapcsolatos dokumentáció)
§         Programok folyamatos rögzítése munkanaplóban, ennek leigazoltatása a szakmai vezetővel
§         Telefonos ügyintézés rögzítése telefonos füzetében
§         Kirándulások önrészének bevételezése, kirándulással kapcsolatos elszámolások elkészítése, szakmai teljesítés igazoltatása az intézményvezető-helyettessel
§         Rendkívüli eseményekről feljegyzést készít
 
 
Az időseket rendszeresen tájékoztatjuk az őket érintő jogszabályokról, segítjük azok értelmezését. Önkormányzati, nyugdíjbiztosítási ügyintézésben segítséget nyújtunk. Jogi és bírósági ügyekben, fellebbezések, beadványok, kérelmek megírásában a szükséges mértékű segítséget nyújtunk, intézményünk jogi tanácsadója kétheti rendszerességgel rendelkezésükre áll. Az intézmény belső életének rendjét, a gondozottak jogait és kötelezettségeit a házirend tartalmazza, melyet a klubtagok az intézményi felvétel előtt megismernek.
A gondozottak panasszal fordulhatnak az intézmény vezetőjéhez, Balatonalmádi Város valamint Szentkirályszabadja Község jegyzőjéhez, az ellátott-jogi képviselőhöz, akinek neve, elérhetősége a faliújságon kifüggesztésre került.
 
Az ellátottak érdekeinek védelmét az Érdekképviseleti Fórum, az ellátott-jogi képviselő, és az alapellátási szakreferens látja el, akinek neve és elérhetősége a faliújságon kifüggesztésre kerül.
 
 
A törvényekben meghatározott prevenciós kötelezettség megvalósításában szervezetünk elsősorban a gyermekekkel történő közös programokra helyezi a hangsúlyt. Hisszük, hogy a fiatal, most felnövő generáció problémamegoldó készségeinek színesítésével, egyéni és közösségi érdekérvényesítésének fejlesztésével járható be a leginkább eredményes út.
 
A gyermekjóléti szolgálat feladatai:
 
  • Szervezési,
  • Gondozási és
  • Szolgáltatási feladatokat végez
    • a gyermek testi és lelki egészségének,
    • családban történő nevelkedésének elősegítése,
    • a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése, megszüntetése,
    • a családból kiemelt gyermek visszahelyezése érdekében.
 
Ennek érdekében:
 
  • Tájékoztatást nyújt a gyermeki jogokról és kötelezettségekről
  • Támogatásokhoz való hozzájutás feltételeiről
  • Családtervezési, pszichológiai, mentálhigiénés tanácsadást biztosít
  • Támogatást nyújt a szociális válsághelyzetben lévő várandós anyának
  • A gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében észlelő jelző rendszert működtet a jogszabályban meghatározott társadalmi szervezetek bevonásával
  • A veszélyeztetettség megszűntetése érdekében hatósági beavatkozást kezdeményez
  • A családból kiemelt gyermek visszahelyezése érdekében a gyermekvédelmi szakszolgáltatóval együttműködve családgondozást végez.
 
A gyermek mindenek felett álló érdekének elve
 
            A család egységének elve:
A szolgálatnak munkája során a lehető legszélesebb körű védelmet és segítséget kell nyújtani a családnak, amely a társadalom természetes és alapvető egysége, különösen a családalapítás tekintetében és addig, amíg a család felelős az eltartott gyermekek gondozásáért és neveléséért
 
Nyitottság elve:
Intézményünk mindenki számára nyitott, szolgáltatásaink igénybevételét kizárólag a házirendben meghatározottak betartásához kötjük.
A szolgálat –a kötelező együttműködés kivételével- kizárólag a megajánlott szolgáltatások közül a kliens által igényelteket biztosítja.
 
            Önkéntesség elve:
Szolgálatunk működése nem hatósági jellegű, így önkéntesség alapján alakít ki igénylőivel együttműködést. (Ez alól a védelembe vételi eljárás kivételt jelent). Az együttműködés alapja a klienssel közösen megfogalmazott célok megvalósítása.
A gyermek súlyos veszélyeztetettsége esetén a szolgálat munkatársai hatósági beavatkozást kezdeményezhetnek.
 
A személyiségi jogok védelmének elve:
A szolgálat munkatársai tevékenységük során a tudomásukra jutott, a kliensek személyiségi jogait érintő adatok és tények nyilvántartására és kezelésére vonatkozóan kötelesek betartani az adatok védelméről szóló törvényben, valamint a Szociális Munka Etikai Kódexében foglalt előírásokat.
Az egyenlőség elve:
A szolgálat minden kliens ügyével nemre, fajra, felekezetre, családi állapotra, korra tekintet nélkül köteles érdemben foglalkozni, illetve hatáskörébe nem tartozó ügyekben a szükséges tájékoztatást megadni.
 
 
 
  • Tanácsadás /gyermekpszichológiai/
  • Családgondozás
  • Hatóság által elrendelt együttműködési kötelezettségen alapuló családgondozás
  • Mediációs és kapcsolatügyleti szolgáltatás
  • Iskolai fejlesztő-kompenzáló program
  • Helyettes szülői szolgáltatás közvetítése, helyettes szülői tanácsadás
  • Szabadidős programok szervezése /filmklub, vadvirág-túraklub, játszóház/
  • Gyermektáboroztatás
  • Támogató csoportok szervezése /drámapedagógiai csoport/
  • Rendezvényszervezés /előadások/
 
 
  • Tanácsadás /a pszichológiai és fejlesztőpedagógiai tanácsadás előzetes egyeztetés esetén!/
  • Családgondozás
  • Információs szolgáltatás
  • Ügyintézés
  • Egyes szabadidős programok
 
Az egyéb, a szakmai programban feltüntetett szolgáltatások az intézmény székhelyén vehetők igénybe.
Helyettes szülői szolgáltatásunk kizárólag az almádi illetőségű családok számára elérhető.
 
Fejlesztő-kompenzáló program                                 
 
A program célja: A nehezen tanuló, iskolai teljesítmény vagy magatartás zavart mutató gyermekek szükség szerint többoldalú segítése a tanulásban, a tanulmányi előmenetelt nehezítő tényezők kiküszöbölésével, vagy hatásuk csökkentésével.
Célcsoport: iskolai kudarccal küzdő ép értelmű, tanköteles tanulók, akik erőfeszítéseik ellenére képességeikhez mérten alulteljesítenek.
 
A problémakörök elkülönítése:
-    átlagos képességű, de az átlagosnál jóval gyengébben teljesít
-    a tantervi minimumot egy vagy több tárgyból nem tudja teljesíteni
-     tehetséges tanuló, aki valamely területen átlagot meghaladó teljesítményre képes, de tehetsége kibontásához nem biztosítottak számára a szükséges körülmények
 
 
Fázisok:
1.) A gyermek adottságainak megismerése
- a tanuló képességeiről megszerezhető információk összegyűjtése
- a tanuló megfigyelése, pedagógiai jellemzése
nevelési tanácsadó, TKVSZB vizsgálati eredményei, sajátos nevelési igény
személyes találkozás, közös beszélgetés a gyermekkel, szülővel, pedagógussal
eddigi iskolai karrier
Amelyik tanulónál tanulási zavar tételezhető fel a gyenge iskolai teljesítmény hátterében, ott az addigi információk birtokában pedagógiai szakvizsgálat előzi meg a tanulási programba való bekapcsolódást
 
A felzárkóztató – hiánypótló program a gyermek heti órarendjéhez egyénileg igazodó, a másnapi felkészülést is segítő program, első sorban a tanulási nehézséget jelentő tárgyakra, tantárgyakra vonatkozóan. Vagyis a tananyaghoz szorosan kapcsolódó program, mely az ismeretelsajátítás során kialakult hiányok speciális formában történő pótlására törekszik. Specializáltsága abból fakad, hogy a tanuló készségbeli, adottságbeli eltéréseit figyelembe veszi a foglalkozás szervezeti kereteinek tervezésénél és az egyéni tanulási terv elkészítésénél. A terv bármely tananyagrészhez elkészíthető a gyermek fejlődésének függvényében, de feltétlenül figyelembe veszi az oktató pedagógus didaktikai, módszertani tanácsait is.
 
Az értékpreferáló, megerősítő programmal együtt alkalmazva az a) programot, a tanuló erős képességeire alapoz a tanulás személynek megfelelő módszerének kiválasztásában és megerősítésében (gyakorlásában). Ebből a szempontból tehát kiegészítő funkcióval rendelkezik Kiemelkedő egyéni adottságokra, képességekre épül, vagy olyan lehetőségekre, ahol a gyermek az önmagához mért legnagyobb teljesítményt nyújtja. A preferáló – megerősítő programnak elsősorban különös jelentősége lehet a fejlesztés kezdeti fázisában vagy a hosszú távú fejlesztési lehetőségek számbavétele esetén. Jellemzően azonban 5. évfolyamtól nő meg a jelentősége a túlkorossá vált tanulók esetében, amikor a korrekciós fejlesztés szempontjából szenzibilis időszak nagyobb részben már elveszett, illetve a nem adekvát, de már rögzült tanulási szokások nem hozzák meg a várt eredményt, a motivációs bázis pedig megszűnt.
A fejlesztő felzárkóztató program a személyiségfejlesztő tényezők, a nevelés szemszögéből értékes megfontolások és a módszertan között igyekszik egységet teremteni és megvalósítani a településen adott lehetőségek figyelembe vétele mellett. A program megvalósításában a tárgyi tudás átadásához szükséges közvetlen személyes pedagógiai közreműködés, illetve a tanulás megszervezéséhez szükséges közvetett, koordinatív közreműködés elemei a sajátos szükséglethez igazodóan valósulnak meg
 
§        a tanulási motiváció erősödése
§        tárgyi tudás erősödése
§        az iskola szempontjából fontos teljesítmény, értékelhetőség javulása
§        az iskolában közvetlenül nem értékelhető jártasságok a tanuló státuszának erősödését segítik elő
§        a személyiség, szociális hatóképesség kedvező alakulása
§        önértékelés, a továbbtanuláshoz szükséges pszichés tulajdonságok javulása
§        a tanuló és az oktatási intézmény közötti viszony rendeződése
A felzárkóztató – fejlesztő program nem váltja ki az intenzív logopédiai foglalkozást igénylő részképesség zavar(ok) kezelését.
 
Kompenzáló program
Általános elvek
 
§         A főtünetet speciális eljárásokkal, jellemzően játékos és terápiás jellegű foglalkozásokkal igyekszik enyhíteni.
§         A segítséget speciális keretek között nyújtja
§         Fokozott segítő – megértő – elfogadó attitűddel működik
§         A segítségnyújtás egyéni vagy kiscsoportos formában történik
§         A fokozatosság elvével apróbb lépésekben jut el az iskolai „figyelem –feladat” helyzetekig
 
Az érintő területek befolyásolása és bevonása a segítő folyamatba
§         a család, iskola, kortárscsoportok hatásainak feltárása
§         hibás körök (rögzült sémák, sztereotípiák) megtörésére való törekvés
§         kapcsolatok, érintkezési formák újrarendezése
§         eddigi megítélésmódok elemzése, újraértékelése
§         kommunikációs technikák ajánlása, megtanítás
 
A pedagógus – gyermek munkakapcsolatának szükség szerinti rendezése
 
§         A gyermek nehézségeivel, tüneteivel kapcsolatos ok – okozati összefüggések feltárása, megbeszélése
§         Az elsődleges tünet meghatározása, a másodlagos tünetek összefoglalása, értelmezése
§         A gyermek feltételezett sajátos
§         Az eddigi segítő módszerek adekváció szerinti elemzése
§         A tanítási órákon alkalmazható, sajátos szükséglet - adekvát módszerek megbeszélése, kidolgozása
§         (zavaró ingerek kiküszöbölése, csökkentése, főinger kiemelése, az információk, instruáló mondatok több csatornán keresztül történő ismétlése, szemléltető eszközök, feladatvégzés elején és közben egyéni és szükségszerinti segítségnyújtás lehetőségének végig gondolása, speciális házi feladat, feladat adás során megjelenő elhárító, negáló akciókon való átsegítés módjai, dicsérés, a siker hangsúlyozása, a megjelenő öntevékenység elismerése és erősítése, stb.)
 
Ellátás igénybevételének módja:
A kapcsolatfelvétel történhet
  • A gyermek, szülő, hozzátartozó önkéntes megkeresésével
  • Oktatást, nevelést végző intézmény, az észlelő-jelző rendszer tagja általi jelzés útján
  • Lakossági jelzés útján, a családgondozó megkeresésére
  • Hatóság által elrendelten
 
A táboroztatás kivételével minden ellátás térítésmentesen vehető igénybe. Táboroztatás esetén a résztvevő gyermekek jelképes részvételi díjat fizetnek.
Nyitva tartás:
 
A Gyermekjóléti szolgáltatás a változó időpontokban meghirdetett hétvégi rendezvények kivételével hétköznapokon elérhető, a házirendben meghatározott nyitvatartási időben.
Intézményük nyitva tartása /törzsidő: hétköznapokon, heti 40 órában
 
Fogadóórák:
Balatonalmádi: Hétfőn 8-17, Kedd: 8-16, Szerda: 8-16, Csütörtök: 8-16, Péntek: 8-12
Szentkirályszabadja: Hétfő- Péntek: 8-12
Alsóörs: Kedd: 8-16, Csütörtök: 8-16
Balatonfűzfő: Hétfő- Péntek: 8-16
A közösségi, és egyéb programok az előre meghirdetett időpontban kerülnek lebonyolításra
 
A gyermekjóléti szolgáltatásban dolgozó szakemberek:
 
  • 1 fő vezető családgondozó
  • 3 fő családgondozó
A szakfeladaton használatos dokumentáció a jogszabályokban előírt nyomtatványok vezetése útján történik (mellékletként csatolva).
 
 
 
A Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ az általa biztosított szolgáltatást oly módon végzi, hogy figyelemmel van az ellátást igénybe vevőket megillető alkotmányos jogok maradéktalan és teljes körű tiszteletben tartására, különös figyelemmel
  • az élethez, emberi méltósághoz,
  • a testi épséghez,
  • a testi-lelki egészséghez való jogra.
Az ellátást igénybe vevőt megilleti személyes adatainak védelme, valamint a magánéletével kapcsolatos titokvédelem. Az igénybevételi eljárás során különös figyelmet kell fordítani arra, hogy az ellátást igénylő adataihoz csak az arra jogosult személyek férjenek hozzá. Az intézményvezető köteles biztosítani továbbá, hogy az intézményi szolgáltatások igénybevétele során az ellátott egészségi állapotával, személyes körülményeivel, jövedelmi viszonyaival kapcsolatos információkról más ellátást igénybe vevő, valamint arra illetéktelen személy ne szerezhessen tudomást, különös figyelemmel az ellátást igénybe vevő szociális rászorultságának tényére.
A személyes gondoskodást nyújtó szociális intézményi ellátást igénybe vevő ellátottnak joga van szociális helyzetére, egészségi és mentális állapotára tekintettel a szociális intézmény által biztosított teljes körű ellátásra, valamint egyéni szükségletei, speciális helyzete vagy állapota alapján az egyéni ellátás, szolgáltatás igénybevételére.
 
A szociális szolgáltatások biztosítása során az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani.
Az ellátást igénybe vevő jövedelmi helyzetét csak a törvényben, illetve törvény felhatalmazása alapján készült kormányrendeletben meghatározott esetekben és feltételek mellett lehet vizsgálni.
A tájékoztató tartalmazza:
§         az intézmény működési költségének összesítését,
§         az intézményi térítési díj havi összegét,
§         az egy ellátottra jutó havi önköltség összegét.
 
 
Intézményünk valamennyi munkatársának egymáshoz, valamint a kliensekhez való viszonya a személyiség tiszteletére épül.
Kötelező a Szociális Munkások Etikai Kódexe előírásainak, valamint az Adatvédelmi törvény személyes és minősített adatok kezelésére vonatkozó rendelkezéseinek betartása.
 
 
Panasz esetén az igénybevevő az intézményvezetőhöz, intézményvezető-helyetteshez, illetve Balatonalmádi Város jegyzőjéhez fordulhat szóban és írásban. A panaszt az intézményvezető 15 napon belül köteles kivizsgálni, és a vizsgálat eredményéről a panaszost írásban tájékoztatni, valamint a panaszra okot adó körülményt megszüntetni. Ha a panasztevő az intézkedéssel nem ért egyet vagy a panasz kivizsgálására jogosult nem intézkedik, a panaszos panaszával Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testületéhez, átruházott hatáskörben a polgármesterhez fordulhat jogorvoslatért.
 
Panaszt tenni bármely sérelmesnek ítélt körülmény miatt lehet, így különösen:
§         Az intézményi jogviszony megsértése, különösen személyiségi jogainak, kapcsolattartásának sérelme, továbbá az intézmény dolgozóinak szakmai titoktartásai és vagyonvédelmi kötelezettségei megszegése esetén, vagy
§         Az ellátás körülményeit érintő kifogások orvoslása érdekében.
 
 
Az ellátott-jogi képviselő/ gyermekjogi képviselő:
 
Az ellátott-jogi képviselő a személyes gondoskodást nyújtó alap- és szakosított ellátást biztosító intézményi elhelyezést igénybe vevő, illetve a szolgáltatásban részesülő részére nyújt segítséget jogai gyakorlásában.
A gyermekjogi képviselő ellátja a gyermekvédelmi gondoskodásban részesülő gyermek Gyvt-ben meghatározott jogainak védelmét, segíti a gyermeket jogai megismerésében és érvényesítésében. Az ellátott-jogi /gyermekjogi képviselők működésük során tekintettel vannak a személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény rendelkezéseire.
 
Az ellátott-jogi képviselő feladatai:
 
 
Az ellátott-jogi képviselő jogosult:
a)      a szociális szolgáltató vagy intézmény működési területére belépni,
Az ellátott-jogi képviselő köteles az ellátást igénybe vevőre vonatkozó és tudomására jutott orvosi titkot megtartani.
 
A szociális ágazatban foglalkoztatottak, vagy közalkalmazotti jogviszonyban álló személyek esetében biztosítani kell, hogy a munkavégzéshez kapcsolódó megbecsülést megkapják, tiszteletben tartsák emberi méltóságukat és személyiségi jogaikat, munkájukat elismerjék, valamint a munkáltató megfelelő munkavégzési körülményeket biztosítson számukra.
 
c)      az idősek nappali ellátását végző szociális gondozó,
d)      az előgondozással megbízott személy
e)      az intézményvezető és helyettese
 
Az intézményben az ellátást biztosító foglalkoztatottaknak joguk van arra, hogy a munkavégzésükhöz kapcsolódó megbecsülést megkapják, tiszteletben tartsák emberi méltóságukat és személyiségi jogaikat, munkájukat elismerjék.
Az intézmény alkalmazottai részére a munkáltató megfelelő munkavégzési körülményeket biztosít. Az intézmény rendelkezik kockázatkezelési, munkavédelmi-és tűzvédelmi, gépjármű-használati szabályzattal, melyet a dolgozók munkavégzése során érvényre juttat.
Az intézmény alkalmazottja az előgondozási feladatok végzése során közfeladatot ellátó személynek minősül.
 
 
 
·   Az alapszolgáltatások működtetése, a lokális ellátórendszer fenntartása elősegíti a drágább szolgáltatást nyújtó szakellátások (egészségügyi és szociális szakosított intézmények) tehermentesítését.
·   Számos esetben olyan ellátottak gondozását valósítjuk meg az alapellátás során, akiknek a saját lakókörnyezetében tartásával a szociális gondoskodásban a terhek egy része a család és az intézmény között megosztható.
·   A szakosított ellátásból (egészségügyi és rehabilitációs ellátásokból) kilépők esetében az utógondozás és nyomon-követés lehetősége biztosított.
A szakmai program célkitűzéseit a szociális gondoskodásban részt vállaló szervezetek bevonásával évente a jelzőrendszeri megbeszélésen áttekintjük, a szükséges módosításokat megtesszük.
   
Balatonalmádi, 2011. június 09.
 
Sajtos Ildikó
intézményvezető

 

 


Döntéshozói vélemények

Humán Bizottság  

 

98/2011. (VI. 21.) HB határozat:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Humán Bizottsága az alábbi döntés meghozatalát javasolja a Képviselő-testületnek:
 
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ Szakmai Programjának módosítását2011. július 1-i hatállyal – az előterjesztés mellékletét képező tartalommal – jóváhagyja.
 
Felelős: Sajtos Ildikó intézményvezető
Hivatali felelős: Göndöcsné Sashegyi Csilla osztályvezető
Határidő: 2011. július 1.

 

 
Döntési javaslat

"A BSZAK szakmai programjának módosítása"

Tervezett döntéstípus: határozat
Tervezett ágazati besorolás: napirendi kérdések
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület a javaslatról egyszerű többséggel, nyílt szavazással dönt.

 

Határozati javaslat 
………./2011.(VI.28.)Öh
  
Balatonalmádi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Balatonalmádi Szociális Alapszolgáltatási Központ Szakmai Programjának módosítását 2011. július 1-i hatállyal – az előterjesztés mellékletét képező tartalommal – jóváhagyja.
  
Felelős:              Sajtos Ildikó intézményvezető
Hivatali felelős: Göndöcsné Sashegyi Csilla osztályvezető
Határidő:           2011. július 1.
 
 

 


Határidők, felelősök:

Határidő: azonnal

« Vissza
Vissza a főmenübe