8. napirendi pont
TÁJÉKOZTATÓ
A Balatonalmádi Város Önkormányzat Képviselő-testület
2011. november 24-i ülésére

Tárgy:   Tájékoztató a 2011. évi turisztikai szezonról
Készítette:   Viktor Zsuzsanna köztisztviselő
Előterjesztő:   Keszey János polgármester

 

Tisztelt Képviselő-testület!
 
A Pénzügyi és Gazdasági Bizottság a Képviselő-testület programjával összhangban napirendre tűzte a 2011. évi turisztikai szezon értékelését, s azt az érintett intézmények vezetőitől, illetve a polgármesteri hivatal munkatársaitól kapott információk alapján a Tisztelt Képviselő-testület elé terjeszti. A tájékoztatóhoz felhasznált részanyagok az aktában megtalálhatók.
 
1. Kereslet
 
1.1. Vendégek és vendégéjszakák száma
 
1.1.1. Magyarország 2011. január-augusztus
 
A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma alig nőtt, míg a vendégéjszakák száma 2%-kal mérséklődött az előző évi azonos időszakhoz képest. A szálláshelyek árbevétele folyó áron 2%-kal emelkedett. A forgalom háromnegyedét képviselő szállodák vendégforgalma minden hónapban élénkült, melyben a négycsillagos, illetve a wellness-szállodák szerepe volt meghatározó. A belföldi vendégek száma 3%-kal csökkent, míg a külföldi vendégeké 4%-kal emelkedett. Az év első nyolc hónapján belül áprilisban volt a legdinamikusabb növekedés, de a legnagyobb vendégforgalmat és bevételt augusztusban regisztrálták a szálláshelyek. Január-augusztusban 2 millió 462 ezer külföldi vendég 6 millió 821 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken; a vendégek száma 4, az éjszakáké pedig csak némileg, 1%-kal nőtt 2010 azonos időszakához viszonyítva. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a négycsillagos kategóriában számottevő volt a növekedés, a vendégek számában 12, a vendégéjszakák számában 10%-os. A többi kategóriában[2] eltérően alakult a vendégforgalom, a három-, a két-, valamint az egycsillagos egységekben kevesebb, az ötcsillagos szállodákban több éjszakát töltöttek el a külföldiek, mint az előző év azonos időszakában. A külföldi vendégek száma – a Balaton, Közép- és Dél-Dunántúl kivételével – mindegyik turisztikai régióban emelkedett.
 
Az időszak folyamán, a kereskedelmi szálláshelyeken 2 millió 772 ezer belföldi vendég 6 millió 967 ezer vendégéjszakáttöltött el, a vendégek és az éjszakák száma egyaránt visszaesett, 3, illetve 5%-kal 2010. január–augusztushoz képest. A belföldivendég-forgalom 64%-át fogadó szállodákban a vendégek számában 4,5, az éjszakák számában 3%-os bővülés volt. A vendégek körében szintén közkedvelt panzióknál az alacsony vendégforgalom következtében a vendégéjszakák száma 26%-kal csökkent.
Az adatok értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a 239/2009 (X.20.) rendelet következményeként egyes panziók minősítése egyéb szálláshellyé változott, ami befolyásolta a kapacitás és a vendégforgalom alakulását. A belföldi vendégek számának visszaesése – kilenc turisztikai régióból – ötöt érintett.
 
1.1.2. Balaton 2011. január-augusztus
 
A Balatononeltöltött éjszakák száma mind a külföldi, mind a belföldi vendégeknél egyaránt 9%-kal csökkent. A népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága is kedvezőtlenül alakult. Január–augusztusban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma 18%-kal, a wellness-szállodáké – a kapacitásnövekedés ellenére – 6%-kal mérséklődött az előző év azonos időszakához viszonyítva. A Balatonon kívül a dél-dunántúli, az észak-alföldi, továbbá a Tisza-tavi turisztikai régióban csökkent a vendégforgalom.[3] 2011. augusztus végéig a balatoni szálláshelyek összesen 893 ezer vendéget fogadtak, 7,7%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A vendégkör közel háromnegyedét kitevő hazai vendégek száma 7,5%-kal, a külföldieké 8,3%-kal esett vissza. Az üdülőkörzet szálláshelyein 3105 ezer vendégéjszakát regisztráltak, 9,2%-kal kevesebbet a tavalyinál. Ehhez hasonló mértékben csökkent a belföldi és a külföldi vendégéjszakák száma is. Az üdülőkörzet vendégéjszakáinak közel kétharmada a szállodákban – elsősorban a három-, és négycsillagos kategóriájú szálláshelyeken – jelentkezett, és számuk 4,7%-kal csökkent 2010 azonos időszakához képest. A szállodai vendégéjszakák száma Somogy megyében a negyedével, Veszprémben 3,1%-kal esett vissza, Zala megyében viszont 4,7%-kal meghaladta az előző évit. Kedvezőtlenül alakult a térségben népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága az év első nyolc hónapjában, az előbbieknél 18%-kal, az utóbbiaknál 6,3%-kal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak az előző év azonos időszakához képest. A többi szállástípusnál is visszaestek a foglalások: az üdülőházakban 10, a közösségi szállásokon 13, a kempingekben 15, míg a panziókban 38%-kal kevesebb éjszakát vettek igénybe a vendégek. Kiemelkedő forgalmat bonyolítottak ugyanakkor a garniszállók: vendégéjszakáik száma a tó zalai partszakaszán 11%-kal nőtt, a somogyi partszakaszon pedig a tavalyi közel nyolcszorosára emelkedett.[4]
 
1.1.3. Balatonalmádi
 
1.1.3.1. Az adóügyi osztály elemzése 2011. január-október
 
A helyi adókat szabályozó 1990. évi C. törvény értelmében 2011. évben a beszedett idegenforgalmi adó mértékét vendégéjszakánként maximum 431,1 Ft-ban határozhatták meg az önkormányzatok. Balatonalmádiban az idegenforgalmi adó mértéke 2011. évben 420 Ft volt (tavaly 400 Ft – a szerk.). 2010. évben a befizetett idegenforgalmi adó 48,6 millió Ft, az adóköteles vendégéjszakák száma 121.732 volt, mely alapján az idei évi költségvetésbe 50,4millió Ft idegenforgalmi adóbevétel került tervezésre. (A központi költségvetésbe az állami támogatás megigényléséhez bejelentett, októberben módosított összeg 44 mFt.) 2011. október 31-ig – e tájékoztató írásakor – 39,6 millió Ft idegenforgalmi adó folyt be, ami 94.357 vendégéjszakát jelent. Ez 5,6millió forinttal és több, mint 18.000vendégéjszakával kevesebb, mint a tavalyi év hasonló időszakában.
 
Az idegenforgalmi adóbevétel nagysága jelen esetben nem tükrözi a 2011. évi tényleges idegenforgalom nagyságát. Ennek oka, hogy a város vendégforgalmában, így az idegenforgalmi adóbevétel alakításában is évek óta meghatározó szerepet betöltő Ramada szálloda, illetve az azt üzemeltető vállalkozás ez év júliusában felszámolás alá került (a tavalyi évben a városban eltöltött vendégéjszakák 31%-át a szálloda adta).
A szállodában eltöltött vendégéjszakák ugyan a vállalkozás részéről bevallásra kerültek, de az idegenforgalmi adó befizetése a felszámolás kezdetéig csak részben történt meg. Bár a várost megillető „beszedett”, de be nem fizetett adó összegére a hitelezői igényt benyújtottuk, a tartozás kifizetésére a felszámolási eljárás befejezésekor kerülhet csak sor, amennyiben a vállalkozás vagyona a vele szemben fennálló követelésekre fedezetet nyújt. Ez nemcsak az idei évi idegenforgalmi adóbevételben jelent kiesést, hanem a hozzá kapcsolódó állami támogatásban is, melyek együttes összege közel 15 millió Ft. A szálloda a felszámolás megindulása után is folyamatosan üzemelt, illetve üzemel, azaz vendégeket fogad, így a vendégéjszakák után járó idegenforgalmi adó bevallási és befizetési kötelezettség továbbra is terheli az üzemeltetőt.
 
A jelenlegi állapot szerint az idegenforgalmi adóban ‒ a benyújtott hitelezői igényen kívül ‒ 2,7 millió forint bevallott, de eddig be nem fizetett tartozást tartunk nyilván. A szeptemberi bevallások beérkeztek, feldolgozásra kerültek. Az október-november hónapokra az ősszel, télen nyitva tartó szálláshelyekről óvatos becsléssel még 7.000 körüli vendégéjszaka, azaz 3 millió Ft körüli idegenforgalmi bevétel várható a tavalyi év adatai alapján, amit nyilván befolyásol a szálláshelyek sikeres értékesítése, illetve az adott évi bevétel mindig függvénye az adózók fizetési készségének és a behajtási munka eredményességének. A fenti adatok birtokában elmondható, hogy a 2011. évre 44-45 millió Ft idegenforgalmi adóbevétel várható.
 
Az adóköteles vendégéjszakák száma Balatonalmádiban a bevallások alapjána tavalyi év hasonló időszakához hasonlítva szinte megegyezik azzal (2010. október végén 113.077, 2011. október végén 114.113), sőt, nem sokkal ugyan, de 1%-os növekedést mutat. A tavalyi évben a városban eltöltött adóköteles vendégéjszakák 84%-át a nem magánszemély által működtetett szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák adták, s idén is hasonlóan alakul ez az arány. A nem magánszállásként üzemelő szálláshelyek nagyságrendje évek óta nem változik. 2011. évben 78 ilyen szálláshely – vállalati üdülő, panzió, tábor, szálloda – működött, fogadott vendégeket, s fizetett idegenforgalmi adót. A város idegenforgalmának legmeghatározóbb szálláshelye, a Ramada szálloda január- szeptemberi vendégforgalmát összehasonlítva a tavalyi évivel, az adóköteles vendégéjszakák száma 13 %-kal, mintegy 4.000 vendégéjszakával nőtt, mely növekedés leginkább az év első felére tehető. A szálloda vendégforgalma a nem magánszálláshelyek vendégforgalmának 35%-át, a városi szintű összes vendégforgalomnak pedig közel 31%-át teszi ki (október végén). A város több kisebb szállodájáról, panziójáról a bevallásuk alapján elmondható, hogy vendégforgalmuk június-július hónapban az előző évhez képest 11-16%-kal nőtt.
 
A vendégéjszakák számának megoszlása a magán-, illetve a közületi szálláshelyek közöttaz előző évekhez hasonlóan alakul: a vendégéjszakák mintegy egyhatodát töltötték csak el magánszálláshelyeken. Az alábbi grafikon az idegenforgalmi adót fizető magánszemélyek számának alakulását mutatja.
 
 

 

 
A grafikonból kiolvasható, hogy 2003. év óta folyamatosan csökken a magánszállásadók száma.Az elmúlt 9 évben közel egyharmadára esett vissza a „nyaraltatással” foglalkozók száma: egyre kevésbé keresik az ilyen típusú szálláshelyeket.A 273fő magánszemély befizető október végéig* 6,4 millió Ft beszedett idegenforgalmi adót vallott be, mely 15.363 vendégéjszakát jelent. A magánszálláshelyeken kevésbé jellemző a szállóvendég az őszi-téli időszakban, de az esetlegesen késve beadott bevallások kismértékben módosíthatják ezt az adatot. Az előző évhez képest nagyobb mértékben, tovább csökkent a magánszálláshelyeken a vendégéjszakák száma.Míg 2010. évben az előző évhez képest 12%-os volt a vendégéjszaka csökkenés, idén ez a csökkenés (tavaly ilyenkor 17.919 vendégéjszaka) 14%-os.
 
 Az egy magánszállásadóra jutó befizetett kurtaxa és vendégéjszaka alakulását mutatják az alábbi grafikonok:
 

 

A grafikonokból látható, hogy 2006. évtől nőtt az egy szállásadónál eltöltött vendégéjszakák száma, mely növekedés 2010. évben visszaesett, s idén tovább csökkent. 2011. évben egy magánszállásadónál átlagosan 56 adóköteles vendégéjszakát töltöttek el, 10 nappal kevesebbet, mint tavaly. A két és fél, három hónapos nyári szezont tekintve ez egy magánszállásadónál nagyon kevés, átlagban két-három hetes, nyaraltatással eltöltött időt jelent. Egy átlagos magánszállásadó 2011. évben 23.636 Ft idegenforgalmi adót fizetett be.
 
A magánszálláshelyek ellenőrzését idén a tavalyi évhez hasonlóan – 3 körzetben, 3 fő – kurtaxa ellenőr végezte. Egy kis fix összegű bérezés mellett jutalékos rendszerben dolgoztak.
A körzetükben lévő utcákról, azon belül a szálláshelyekről egyedi nyilvántartást vezettek, s csak azokról a szálláshelyekről befolyt adó után kaptak jutalékot, ahol az ingatlanban megszálló vendégek számáról, az eltöltött vendégéjszakákról felvezetett nyilvántartást a szállásadó is aláírta, s az adót be is fizette. Összesen 6,3 millió Ft kurtaxát szedtek be 15.042 vendégéjszakára vonatkozóan, 1400 vendégéjszakával kevesebbet, mint az elmúlt évben. Mindhárom körzetben kevesebb volt a vendég, mint a tavalyi évben.
 
Az elmúlt 9 év idegenforgalmi adóbevételeit, illetve az eltöltött vendégéjszakák számát mutatja az alábbi táblázat. (2005. év félévétől nyitott ki a Ramada szálloda, aminek hatása a bevételekben megmutatkozik.)
 
 
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011. okt.
Adómérték
240
300
300
300
330
350
380
400
420
Befizetett adó (mFt)
34,3
31,8
34,7
40,2
48,6
51
49,4
48,6
39,6
Vendégéjszakák
143026
106278
115923
134197
147352
145998
130255
121732
94357

 

E táblázat és diagram is jól mutatja, hogy az elmúlt 9 évben 2003-ban, majd a 2007-2008. években volt a legnagyobb a vendégéjszakák száma Balatonalmádiban. 147.352 éjszaka volt a legmagasabb 2007. évben. Az elmúlt 4 évben a vendégéjszakák száma folyamatosan csökkent: 2009. évben 10%-os, 2010. évben az előző évhez képest 7%-os csökkenés tapasztalható a vendégforgalomban. 2011. évben, ha nem a ténylegesen befizetett adó alapján, hanem a bevallott adatok alapján elemezzük a vendégéjszakák alakulását (az említett okok miatt), figyelembe véve az év végéig még várható bevallásokat, a vendégéjszakák száma a városban az előző évihez hasonlóan alakul (121 ezer), azaz az előző évhez képest nem csökkent.
 
2009. január elsején lépett hatályba a 35/2008. (XII.31.) számú PM rendelet, amely tartalmazta az önkormányzati adóhatóságoknak kötelezően használandó bevallási formanyomtatványokat, köztük az idegenforgalmi adóra vonatkozót is. A rendelet egyértelműen szabályozza, hogy a bevallások tartalmában a kötelezőtől eltérni nem lehet. E rendelet alapján az idegenforgalmi adó vonatkozásában – mivel azt jogszabály nem írja elő – idén sem kérhette be az adóügyi osztály a szállásadóktól a vendégek összetételére – belföldi, külföldi – vonatkozó adatokat, így erről információval nem rendelkezünk. Az idegenforgalmi adóra vonatkozó bevallások csak az adóköteles és adómentes vendégéjszakákra vonatkozóan tartalmaznak adatokat. (2008. október végéig 75-25 % volt a belföldi-külföldi vendégek aránya – a szerk.)
 
A 2011. október végi állapot szerint a Balatonalmádiban eltöltött 114 ezer vendégéjszaka mellett több mint 62 ezer volt az adómentes vendégéjszakák száma, azaz az összes vendégéjszakának(178.143) 35%-a mentes volt.(Az előző évben ez az arány 33 % volt.) A mentes éjszakák 95%-át a 18 éven aluliak mentessége adja; nagyságrendje azt mutatja, hogy sok a családdal, gyerekekkel  idelátogató vendég, illetve különösen a káptalanfüredi táborokban nagyrészt 18 éven aluli diákok nyaralnak. 2010. év hasonló időszakához hasonlítva az adóköteles vendégéjszakák száma a tavalyi évhez hasonló, alig 1%-kal nőtt, ugyanakkor a mentes vendégéjszakák száma 13%-al nőtt. (A tavalyi évben a mentes vendégéjszakák száma közel 55 ezer volt.)
 
Évek óta készül összehasonlítás a beszedett idegenforgalmi adó alapján a környező települések, illetve egy déli parti település idegenforgalmáról. A településeket egymással nem lehet összehasonlítani, hiszen nagyságuk (állandó lakosok száma), az ingatlanszámuk, területi elhelyezkedésük stb. nem egyforma, azonban a vendégéjszakák számának alakulása egyes településeken képet adhat arról, hogy szűkebb környezetünkben az elmúlt 9 évben hogyan alakult a vendégforgalom. A 2011. évi adatok mindenütt az októberi állapotot tükrözik.
 
 
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011*
Balatonkenese
160000
132727
115636
118251
117985
113250
96295
104436
82941
Balatonfüzfő
4677
4750
3841
4734
4360
3562
8083
7200
7700
Balatonalmádi
143026
106278
115923
134196
147352
145998
130255
121732
114113
Alsóörs
91600
84000
81481
82821
79354
74263
92000
89000
90000
Csopak
66000
51000
51000
48831
56676
63495
58678
49009
56551
Tihany
196000
160000
172000
124096
126513
121111
118417
119567
106255
Balatonföldvár
138000
114465
128381
121000
144262
124590
119745
99491
99290

 

A táblázatból, illetve az abból készült grafikonból kiolvasható, hogy 2011. évben a vizsgált 7 településből háromban, Balatonfűzfőn, Csopakon és Alsóörsön már az októberi adatok alapján a vendégéjszakák száma meghaladja az előző évit. A három közül is Csopak emelkedik ki, ahol a vendégéjszakák száma 15%-kal emelkedett, Balatonfűzfőn az emelkedés közel 7%-os, Alsóörsön 1%-os. A legnagyobb elmaradás az előző évtől Balatonkenesén látható, ahol 31%-os az elmaradás. Ennek oka talán nem is a vendégforgalom csökkenésében keresendő, hanem a város helyi adókat szabályozó rendeletének megváltoztatásában.
 
Összegezve: 2011. évben a bevallott, adóköteles vendégéjszakák száma Balatonalmádiban a tavalyi évihez hasonlóan alakul: várhatóan az év végéig 121.000 ezer fölé emelkedik (tavaly 121.732 volt). Ugyanakkor az ehhez kapcsoló idegenforgalmi adóbevétel nem fog realizálódni az idegenforgalmi adóbevételek alakításában jelentős szerepet játszó Ramada szálloda, illetve az azt üzemeltető vállalkozás felszámolása miatt. A tavalyi évhez képest a magánszálláshelyeknél 14%-os csökkenés, a közületi szálláshelyeken viszont 3%-os vendégforgalom növekedés tapasztalható a tavalyi évhez képest. Az októberi adatok alapján a 114 ezer adóköteles vendégéjszaka mellett 62 ezer volt az adómentes vendégéjszakák száma, azaz a városban összesen 178 ezer volt az eltöltött vendégéjszakák száma. 2011. október végéig 39,6 millió Ft idegenforgalmi adó folyt be; év végére 44-45 millió Ft körüli bevétel várható; amely közel 7 millió forinttal elmarad a költségvetésbe betervezett idegenforgalmi adóbevételtől.
 
1.1.3.2. Összehasonlítás balatoni településekkel
 
A 2008. évi beszámolóban leírt módszerrel kiválasztott, 27, jelentősebb idegenforgalmú balatoni település KSH-adatait megvizsgálva (2011. január-augusztus) Balatonalmádi – (településméret alapján 5., lakónépesség száma alapján 4.) – a vendégszám alapján: a tavalyi 10. helyről a 7. helyre, vendégéjszaka-szám alapján a 13. helyről a 11.-re került. A vendég/településméret számot tekintve a 14. helyről feljött a 9. helyre, vendégéjszaka/településméret: 17. helyről a 14.-re, vendég/lakosságszám: 19.-ről a 18. helyre, vendégéjszaka/lakosságszám: 21.-ről a 19. helyre jött előre. Mivel Balatonalmádi a vendégéjszaka számot tekintve idén sem fér bele az első 10-be, ezért az elemzés második részében az első 11 településsel kell összehasonlítani.
 
A 27 települést a vendégek, (illetve vendégéjszakák) száma szerint sorrendbe állítva az első 11: Siófok, Hévíz, Balatonfüred, Zánka, Keszthely, Fonyód, Balatonalmádi, Balatonkenese, Zamárdi, Tihany, Balatonföldvár. A vendégszám alapján Balatonalmádi a 7. (tavaly 10.), vendégéjszaka szám alapján 11. (tavaly 13.). A fenti 11 település kereskedelmi vendégéjszaka-szám alakulásának trendjét az utóbbi hét évben (2004-2010 évente) az alábbi grafikon mutatja.
  
A 2008. és 2009. évi adatok több település esetében hiányosak* (Tihany, Fonyód, Balatonkenese, Zamárdi), valamint Zamárdinál a 2010. évi adat. Az ábrán a települések sorrendjét a 2010. évi adat határozza meg.
Az ábrán jól látható, hogy Hévíz, Siófok és Balatonfüred minden évben jóval magasabb vendégéjszaka számmal rendelkezik a többi településnél. 2009-ről 2010-re a nem hiányos adatú települések közül Hévíz és Keszthely ért el növekedést, a többi településen – így Balatonalmádiban is – csökkenés volt tapasztalható.
 
1.2. Vendégforgalom küldő országonként
 
1.2.1. Magyarország 2011. január-augusztus[5]
 
A külföldivendég-forgalom szerkezete továbbra is átalakulóban van. A legjelentősebb küldő országok közül kizárólag az olasz, a német és a francia vendégek által eltöltött éjszakák száma csökkent, miközben az Ausztriából, az Egyesült Királyságból, továbbá a Lengyelországból, az Oroszországból, a Romániából, a Csehországból és az Egyesült Államokból érkezőké nőtt.
 
1.2.2. Balaton 2011. január-augusztus
 
A Balaton térségét felkereső 235 ezer külföldi vendég közül legtöbben Németországból és Ausztriából érkeztek. Mind a német, mind pedig az osztrák vendégek száma csökkent egy év alatt (19, illetve 16%-kal). A főbb küldő államok közül Szlovákiából 26, Ukrajnából 19%-kal többen látogatták meg a térséget, és emelkedett az orosz, valamint a lengyel vendéglétszám is. Összességében Európa országaiból 9%-kal kevesebb vendég foglalt szállást az üdülőkörzetben, mint egy éve. Észak-Amerikából 21, Ázsiából 15%-kal többen szálltak meg a Balatonnál 2010 első nyolc hónapjához képest. A vendégek az egy évvel korábbival közel azonos időt töltöttek el a balatoni szálláshelyeken: a külföldiek átlagosan 5, a belföldiek 2,9 éjszakát. A legtovább – legalább egy hétig – a dán, a görög, a német, az orosz és az izraeli vendégek maradtak. A tartózkodási idő a gyógyvízéről híres zalai partszakaszon volt a leghosszabb, ahol a külföldiek átlagosan 5,8, a belföldiek 3,3 éjszakát regisztráltak.[6]
 
A vendégéjszakák küldő országonkénti megoszlása szerint az első 10: Németország (42%), Ausztria (11%), Oroszország (9%), Hollandia (5%), Csehország (5%), Dánia (5%), Lengyelország (4%), Szlovákia (3%), Belgium, Franciaország (2-2%). Németország aránya 4, Ausztriáé 1 %-kal csökkent, Oroszországé 3 %-kal nőtt, és megelőzte Hollandiát, amelynek aránya 2 %-kal csökkent, Csehország pedig megelőzte Dániát tavalyhoz képest. Lengyelország és Szlovákia aránya 1-1 %-kal nőtt és Szlovákia megelőzte Belgiumot. Svájc helyett a 10. Franciaország lett.
 
 
1.2.3. Balatonalmádi 2011. január-augusztus
 
A KSH-tól kapott adatok alapján Balatonalmádiba 19.160 belföldi és 4.001 külföldi vendég érkezett január-augusztusban és 44.169, illetve 14.018 vendégéjszakát töltöttek el. A belföldi vendégeknél 10%, a külföldieknél 48%-os, összességében 15%-os a növekedés, a vendégéjszakáknál 12, illetve 22, összességében 15%-os a növekedés. A külföldi vendégek országonkénti megoszlását tekintve az első 10:. Németország (26%), Szlovákia (12), Lengyelország (10), Dánia (6), Hollandia (6), Olaszország (5), Csehország (5), Ausztria (4), Románia (4), Franciaország (3). A külföldi vendégéjszakák országonként:. Németország (33%), Hollandia (12), Dánia, Szlovákia (11-11), Lengyelország (6), Csehország, Ausztria (4-4), Olaszország (3), Románia, Norvégia (2-2).
 
 
A vendégszám-arányok tekintetében Lengyelország feljött a harmadik helyre, Ausztria több hellyel visszaesett, Olaszország viszont több helyet javított. Románia bekerült az első 10-be, Belgium pedig kikerült belőle. Tavalyhoz képest a vendégéjszakák tekintetében az első négy helyen ugyanazok az országok találhatók, de Hollandia helyet cserélt Dániával. A továbbra is első helyen álló Németország aránya 5 %-kal csökkent,ugyanakkor több német vendég több éjszakát töltött el Balatonalmádiban. Idén a Balatonnál és Balatonalmádiban is csökkent a német vendégéjszakák aránya.
 
1.3. Kapacitás és kapacitás-kihasználtság
 
1.3.1. Magyarország 2011. január-augusztus[7]
 
A megfigyelt időszakban a szállodák szobakihasználtságaátlagosan 46,8%-os volt (tavaly 45% - a szerk.) ezen belül az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb, 63%-os szobakihasználtsági aránnyal; a négycsillagos házak 53,5%-os foglaltságot értek el. A szállodai kihasználtság összességében 2 százalékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli volt: 55%. A magasabb igényeket kielégítő, saját magukat kastélyszállodaként azonosító házak az átlagosnál alacsonyabb, 33%-os kihasználtsággal működtek. 2011. augusztus 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2824 volt, ezen belül 907 szálloda 54 ezer szobával, 984 panzió 11 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 932 volt. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken augusztusban közvetlenül 31 ezer főt foglalkoztattak, ami kissé elmarad az előző év azonos időszakitól.
A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, 4–10% között mozog, és kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve ötcsillagos egységekben foglalkoztattak, minimális arányban.
 
1.3.2. Balaton 2011. január-augusztus
 
A Balaton üdülőkörzetben augusztus végén 148 szálloda (ezen belül 17 gyógy- és 25 wellness-szálloda), 190 panzió és üdülőház, 41 kemping, valamint 33 turista- és ifjúsági szálló összesen 68 ezer férőhellyel állt a vendégek rendelkezésére (csaknem minden kategória csökkent - a szerk.), ami Magyarország kereskedelmi szálláshelyi férőhely-kapacitásának közel negyede volt. Augusztusban a szálláshelyeken és a hozzájuk tartozó vendéglátóegységekben az üzemeltetők közvetlenül 6200 főt foglalkoztattak, 9,3%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban. 2011 első nyolc hónapjában a balatoni szállodák átlagosan 48%-os szobakihasználtsággal működtek, ami 1,2 százalékponttal volt több, mint az előző év azonos időszakában. Jóval kedvezőbb a gyógyszállók kihasználtsága, ahol a foglalások (az országost meghaladó) 64%-os szintet értek el. A szállodai átlagnál valamivel kisebb, 44%-os telítettséggel üzemeltek a belföldi vendégek körében népszerű wellness-szállodák.[8] A balatoni működő kereskedelmi szálláshelyek száma július 31-én 461 volt, 27.023 kiadható szobával, 73.033 férőhellyel (tavaly 477, 28.126, 73.512). A férőhelyek 39,7 %-a (tavaly 38,3 %) található a szállodákban.[9]
 
1.3.3. Balatonalmádi 2011. január-augusztus
 
A KSH adatai szerint 2011. július 31-én 17 működő kereskedelmi szálláshely egység (tavaly 20), 533 kiadható szoba, 2080 kiadható férőhely volt a városban (tavaly 557 és 1957). A férőhelyek 39,1 %-a (tavaly 42,7) szállodákban, 14,8%-a (18,2) panziókban, 21,9 (2,7) üdülőházakban, 2,5%-a közösségi szállókban (tavalyi ifjúsági szállók és turistaszállók: 6,1 és 2%), 21,6%-a (28,1) kempingekben található. Az összes férőhely 6,3%-kal nőtt. Kategóriánkénti férőhelykapacitás-változás tavalyhoz képest: szállodák -2,7%, panziók -13,7%, üdülőházak +758%, közösségi szállók -67%, kempingek -18,2%, de a KSH tájékoztatása szerint volt olyan egység, ami tavaly más besorolás alá került, idén viszont az üdülőházakhoz sorolták, ezért ugrott meg a kategória kapacitása. Az alábbi ábra mutatja a férőhelyek megoszlását a szálláshely típusok között.
 
 
2011. január-augusztusban a kereskedelmi szálláshelyek szobakapacitás-kihasználtsága 37,5 %-os volt (tavaly 30,2), ezen belül a szállodáké 38,4%-os (tavaly 32,7). A szállodákra vonatkozó adat kategóriánkénti bontásban nem áll rendelkezésre. A kereskedelmi szálláshelyek szoba- és férőhelykapacitás-kihasználtságát az előző év azonos időszakához hasonlítva az alábbi grafikon mutatja:
 
 
A szoba-, illetve férőhely-kihasználtság a szállodáknál, panzióknál és kempingeknél nőtt, de ebben a kapacitás-csökkenés is közrejátszhatott, az üdülőházaknál és közösségi szállásoknál csökkent. Az üdülőházak férőhely-kapacitásának drasztikus „emelkedése” is okozhatta a kapacitás-kihasználtság csökkenését a kategóriában. A magánszálláshelyek kapacitás adatai: 2010-ben 2386 szoba, 5216 férőhely volt Balatonalmádiban a KSH adatai szerint (2009-ben 2367-5156).
 
1.4. Kereskedelmi szálláshelyek bevételei
 
1.4.1. Magyarország 2011. január-augusztus[10]
 
A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 2%-kal emelkedett 2010 azonos időszakához képest. A kereskedelmi szálláshelyek 2011. január–augusztusban összesen 161 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíj-bevétel 90 milliárd forint volt. A vizsgált időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára13 929 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 6512 forint volt. Budapesten a vendégforgalom döntő részét fogadó három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára január–augusztusban 9100 és 30 500, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 3900 és 21 000 forint között alakult.
 
1.4.2. Balaton 2011. január-augusztus
 
2011. augusztus végéig a balatoni szálláshelyek összesen 14,6 milliárd forint (az országos 16%-át kitevő) bruttó szállásdíj-bevételt értek el, ami folyó áron 5,3%-kal marad el az előző év azonos időszakától. (tavaly 12%-os volt a csökkenés – a szerk.). A bevételek négyötödét a szállodák realizálták, legnagyobb mértékben a gyógy-(20%-kal), valamint a wellness-szállodák (25%-kal) részesedtek (tavaly 35-35% - a szerk.). A kereskedelmi szálláshelyeken elfogadott üdülési csekkek összértéke (2,8 milliárd forint) harmadával maradt el az egy évvel korábbitól.
 
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára a január-augusztusi időszakban 11 777 forintot tett ki, ami 0,4%-kal haladta meg az előző év hasonló időszakit. Az üdülőkörzetben meghatározó szerepet játszó wellness-szállodákban (14 696 forint) 2,9, a gyógyszállókban (átlagosan 10 565 forint) pedig 9,6%-kal csökkent az egy kiadott szobára jutó fajlagos szállásdíj-bevétel.[11] A szállodai REVPAR január-augusztusban 5596 forint volt (1,7%-os növekedés).[12]
 
1.4.3. Balatonalmádi 2011. január-augusztus[13]
 
A KSH adatai alapján a város kereskedelmi szálláshelyeinek bruttó szállásdíj-bevételei 236.871 ezer forintot tettek ki 2011 első nyolc hónapjában, ami 5,6 %-os csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest (250.875 ezer). Ezen belül a külföldi vendégektől származó szállásdíj-bevétel 49.727 ezer forint volt (az összes szállásdíj-bevétel 21 %-a), tavalyhoz képest (39.197) 26,9%-kal nőtt. A belföldiektől származó szállásdíj-bevétel 187.144 ezer forint volt (tavaly 211.678), 11,6 %-os csökkenést mutat. A külföldi-belföldi bevételek aránya a tavalyi 15,6-84,4-ról 21-79%-ra változott, azaz csökkent a belföldiektől származó bevételek aránya. Az összes szállásdíj-bevétel 83 %-a keletkezett a szálloda típusú egységekben (szálloda + panzió). A szállodai REVPAR január-augusztusban 4370 forint (tavaly 4172), ami 4,7 %-os növekedést jelent.
 
1.5. Strandvendégek - Balatonalmádi
 
A Pénzügyi Osztály tájékoztatása szerint az önkormányzati strandokon idén 243.977 napi belépőjegyet, 2.141 heti belépőjegyet és 1.992 idénybérletet váltottak. Az eladott belépőjegyek részletes adatai a 2. sz. mellékletben találhatók. A napi jegyek adata a különböző kedvezményes, illetve „visszatérős” jegyeket is tartalmazza.  Napi jegyből a tavalyihoz képest 0,6%-kal többet vettek. A heti jegyeknél 33,2%-os a csökkenés. A helyi lakosok által váltott idénybérleteknél 1,1%-os növekedés volt tapasztalható. A nem helyi, illetve nem helyi, de tartózkodási engedéllyel rendelkező lakosok idénybérleténél 36,3%-os növekedés volt. A strandok összes jegyértékesítését tekintve 0,2%-os a növekedés (tavaly 13,4%-os csökkenés volt), ezen belül a Wesselényin 5,9% növekedés, a káptalanfüredi kis strandon 12,7%, a káptalanfüredi nagy strandon 4,8%, a Budatava strandon 8,4% csökkenés volt. Az utóbbi hét év változását az alábbi grafikon mutatja (a káptalanfüredi kis strandon 2006-ból nem állnak rendelkezésre tételes adatok).
  
A pénzügyi osztály tájékoztatását a fürdő- és strandszolgáltatás szakfeladaton jelentkező bevételekről és kiadásokról az 1. sz. melléklet tartalmazza.
 
A strandbelépések számát idén is nagymértékben befolyásolta az időjárás. 2010 júniusa átlag körüli hőmérsékletű, a szokásosnál csapadékosabb volt, 2011 júniusa melegebb és valamivel szárazabb volt a szokásosnál. 2010 júliusa országosan az átlagosnál melegebb, csapadékosabb volt, ugyanakkor a hónap végére az átlag alá esett a hőmérséklet, a csapadék pedig a Balaton környékén átlag alatti volt, 2011 július első fele a szokásosnál melegebb, második fele a szokásosnál hűvösebb volt, összességében átlagkörüli havi középhőmérsékletet eredményezve. Csapadékában ez a hónap átlag fölöttinek számított. 2010 augusztusa az átlagosnál melegebb és csapadékosabb volt[14], 2011 augusztusa viszonylag száraz és átlagon felül meleg volt. 2010 szeptembere a szokásosnál valamivel hűvösebb és sokkal csapadékosabb, 2011 szeptembere száraz és átlagon felüli hőmérsékletű volt. Összességében elmondható, hogy a július második felének hűvös, csapadékos időjárását ellensúlyozta a meleg, száraz augusztus és szeptember.
 
2. Kínálat
 
2.1. Városkép és infrastruktúra
 
A településfejlesztési- és üzemeltetési osztály tájékoztatása szerint a 2011. évi költségvetés számos új beruházásnak adott lehetőséget. A jelenleg futó uniós pályázattal nagymértékben tudunk előrelépni a településkép javításában, a település fejlesztésében, ezzel egy időben a turizmust szolgáló fejlesztések megvalósításában. Az önkormányzat pályázat alapján valósította meg a Balatonalmádi Egészségügyi Központot, mint kistérségi járóbeteg szakellátó központot, amely nemcsak a Kelet-Balatoni Kistérség állandó lakosait, de az e területen tartózkodó vendégeket is színvonalas egészségügyi ellátásban részesíti. Az épület településképi szempontból is jelentős beruházás. A kivitelezés befejezése májusban történt, míg az épület ünnepélyes átadása és megnyitása 2011. november elején. Nagy várakozással tekintünk a Leader pályázat alapján megvalósítható Öregparkon belüli Szoborpark megvalósítása elé. A pályázat közbeszerzési kiírása megtörtént, ez év végéig a kivitelezést is megkezdjük.
 
Az idei év az útfelújításokban, útépítésekben is bővelkedett. Tavasszal az osztály elindította, s egészen késő őszig folytatja önerős és nem önerős beruházásban az Újhegy, Toldi, Gárdonyi, Béke, Barátság, valamint Berzsenyi utcák továbbá Kisfaludy köz egyes szakaszai évek , sőt évtized óta halogatott felújítását. Télig szeretnék elvégezni a Paál László utca és Felsőörsi út csatlakozásának helyreállítását, csapadékvíz elvezetés problémáinak megoldását. Az útépítések és útfelújítások a fenti területek (kilátó) megközelítését segítik, a településképet javítják, a környezeti ártalmakat csökkentik és nem utolsó sorban a lakó-és üdülőnépesség komfortérzetét növelik. Járdákat és közterületeket építenek, illetve újítanak fel. Az Öregparkban a Wesselényi strand főbejárat előtti terület, valamint az aluljárónál lévő terület felújítása, parkosítása a szezon kezdetére készült el. A Balatonfűzfői út mellett élők ingatlanainak biztonságos megközelítését célozta az új járda kiépítése a Thököly utca-Kürt utca közötti területen.
 
Az idei évben Vörösberényben több millió forintot tudtak fordítani közterületek felújításánakfolytatására. Ilyenek az Ady tér, Ady Endre utca, a Mandulás környezetének felújítása, rendezése, játszótéri felújítása. Ezeken a területeken évtizedes lemaradásokat kellett bepótolni.
Az idei évben több tízmilliós nagyságrendben tudnak forrást biztosítani a közvilágítás korszerűsítésére. Többek között megújult az Ady tér, Városháza tér, Szent Erzsébet liget közvilágítása, új közvilágítást kapott a Wesselényi strand előtti terület parkolója, a parkoló és a focipálya közötti terület, valamint ez év végéig a Szent István park területe.
 
Az útépítésekkel, útfelújításokkal egyidejűleg meg kellett oldani a térség vízrendezési problémáit, melyek egy-egy zápor esetén nem csak kellemetlenséget okoznak, de az utak állagát is jelentősen rontják. Ezekre a feladatokra az útépítésekkel egy időben kerítettek sort, elsősorban vízelvezető árkok és csatornarendszerek kiépítésével, illetve felújításával. A közvetlen intézkedéseken túl a helyi szabályzatok felülvizsgálatával, aktualizálásával is törekszik az osztály a környezeti állapot javítására.
 
 
Az építési osztály tájékoztatása szerint a veszprém-szentkirályszabadjai repülőtér zaja az elmúlt szezonban sem zavarta a lakó- és üdülőnépesség nyugalmát. A hatósági engedélyek hiánya, valamint a befektető és az érintett önkormányzatok közötti jogvita eredményeként úgy tűnik, ellehetetlenül a repülőtér tervezett fejlesztése. A hatósági engedélyek hiányában nem kis szerepe volt önkormányzatunknak és a civil kezdeményezést összefogó légtérvédő egyesületnek. Az elmúlt szezonhoz hasonlóan, bár kisebb mértékben, továbbra is érkeztek panaszok a városi nagyrendezvények – Hungarikum Fesztivál, Borfesztivál, Pálinka Napok – zajhatásával kapcsolatban. A rendezvények szervezőivel lefolytatott egyeztetések és a technikai beavatkozások csak mérsékelni tudták a rendezvényekből eredő zaj mértékét. A szabálytalanság miatt szabálysértési eljárás lefolytatására került sor. A káptalanfüredi táborok területén már hagyományosnak tekinthető gólyatáborok kisebb mértékű zavarást okoztak. Itt néhány nap leforgása alatt valóban jelentős, a környezet számára zavaró zajhatással szembesültünk. A tábor üzemeltetőivel lefolytatott egyeztetések eredményeként az elmúlt évinél kisebb volt a zajhatás, de most is sor került szabálysértési eljárásra.
 
A hulladékgazdálkodás rendszerének tervezett és várt átalakulása a Királyszentistváni Regionális Hulladéklerakó tűzesete miatt nem történt meg. Regionális lerakó hiányában továbbra is a polgárdi szeméttelepre szállítja a közszolgáltató a települési szilárd hulladékot.  A tűzeset miatt nem működik a szelektív hulladékgyűjtés regionális rendszere. A települési közszolgáltató a korábbi évek gyakorlatának megfelelően üzemeltette a hulladékszigeteket. Sajnálatos, hogy a hulladékszigetek fegyelmezetlen használatából adódó illegális hulladéklerakások megszűntetését esetenként – a Hattyú ABC-nél – a hulladékgyűjtő szigetek üzemeltetésének átmeneti felfüggesztésével lehetett csak elérni. Továbbra is kedvező a tapasztalat a szelektív hulladékok háztól történő elszállításában. E tapasztalatok alapján várhatóan kiterjesztésre kerül a házhoz menő szelektív gyűjtés a település teljes belterületére papír- és műanyag hulladékra is. Az év tavaszán a Képviselő-testület áttekintette a zöldhulladék kezelés helyzetét. Kísérleti jelleggel évi kétszeri zöldhulladék gyűjtésről és ugyancsak kísérleti jelleggel a település egy részén a zöldhulladék háztól történő elszállításáról döntött. A döntések pénzügyi fedezetét a Környezetvédelmi Alap terhére biztosította a Képviselő-testület.
E döntésekkel egyidejűleg a Képviselő-testület módosította Környezetvédelmi rendeletét. 2011. április 1-i hatállyal az év egészére kiterjesztette a kerti hulladék és avar égetési tilalmát. A zöldhulladékokkal kapcsolatos intézkedések eredményének értékelésére és további javaslatok kidolgozására egy munkacsoportot hozott létre az önkormányzat. A munkacsoportban képviselt szakmai- és társadalmi szervezetek javaslatai alapján várhatóan még ez évben további intézkedésekről dönt a Képviselő-testület.
 
Környezetvédelmi és városképi szempontból egyaránt kedvezőtlenek a gondozatlan-gazos ingatlanok, melyek tulajdonosai részére több mint 300 felszólítást küldött a Polgármesteri Hivatal. A rendszeres nyári szúnyogirtást ez évben is megszervezte a Balatoni Szövetség. A szervezés hatékonyságának növekedése és a kedvező időjárási viszonyok miatt az elmúlt évinél sikeresebb volt a szúnyogok gyérítése. A turisztikai szezon minősítése szempontjából kiemelkedő jelentősége van a Balaton vízminőségének. A Balaton jó vízminőségét támasztják alá a strandoknál végzett rendszeres vízmintavételek eredményei. Turisztikai szempontból sem közömbös a településkép állapota. A Képviselő-testület településkép javító intézkedéseket kezdeményezett néhány városképi szempontból meghatározó épületnél. Az önkormányzati kezdeményezésre indult építésügyi hatósági eljárások eredménye várhatóan a jövő évi szezonban fog mutatkozni.
 
A Balatonalmádi Városgondnokság tájékoztatása alapján idén is nagy hangsúlyt helyeztek a közterületek, parkok ápolt és rendezett fenntartására, kiemelten kezelték a városközpontot és a rendezvényterületeket és környéküket.
 
 
Közterületek, parkok fenntartása
Az Önkormányzat közel 360.000 m2, művelt zöldterülete városrészenkénti bontásban öt kertészeti körzetet ölel fel. A kiemelt városközponti, valamint a helyi védelemben részesülő Szent Erzsébet park első osztályú zöldterületek ápoltságát folyamatos fenntartási munkavégzéssel, havi három alkalommal történő kaszálással biztosították. A Szent István-parkot és a móló melletti zöldterületet a csapadékban szegény nyár miatt napi rendszerességgel locsolták. A budatavai, vörösberényi, káptalanfüredi kertészeti körzeteket, valamint a városi kerékpárutak zöldsávjait rendszeres hulladékgyűjtéssel összekötve 9 alkalommal, míg az extenzív zöldterületeken a kaszálási munkákat három alkalommal végezték el. Az idegenforgalom szempontjából kiemelt Pannónia KKK parkoló körzete 8 paddal és 6 új közterületi lócával gyarapodott. E padokból lett kialakítva a hangulatos olvasóliget a hűs platánok árnyékában, ahol lehetőség van a könyvtári könyvek, folyóiratok szabadtéri olvasására, vezeték nélküli internetezésre. A Tourinform iroda bejáratához és a Szent István-parkba egy helyi lakos felajánlásából két nagyméretű, dekoratív pálmát helyeztek ki.
 
A Városháza épület előtti zöld sáv teljesen megújult. A korábbi elvadult cserjéket felszámolták, helyette 40 folyóméteren új, dekoratív cserjesort telepítettek. Itt épült meg almádi vörös homokkőből a virágos címerpajzs, üde színfoltként. A vörösberényi Ady tér, Ady Endre utca, átépítését követően új utcabútorzatot kapott (padok, dézsák). Az építést követő parkosítási munkákat a Városgondnokság dolgozói végezték. A virágos városkép kialakítása céljából tovább növelték a kézimunka igényes virágágyak területét, ezáltal azok összes területe 575 m2 melyben 18.500 egynyári, 8.000 kétnyári palántát ültettek be. A korlátokra kihelyezett balkonládákban közel 100 fm futómuskátlit ültettek. Ez utóbbi saját teleltetésű növény. A felújított és parkosított piactér sokat emel az utcakép színvonalán. A közterületre kihelyezett dézsa edények száma 28-ra emelkedett. A Szent Margit kápolna előtti térkövezett zöldsáv, és a kápolna mögötti zöldterület méltó helyszínül szolgál a Szent István király intelmeit tartalmazó táblaképeknek. A városképet kedvezően alakítja a városközpont gyalogos aluljáró korlátján, a Babits M. u. (postaparkoló) szelektív szigetén, és a vörösberényi Séd-híd korlátján az Intézmény által kialakított korlátrendszer, a futómuskátlival beültetett virágos ládák látványa.
A városon áthaladó országos közutak mentén, illetve a város frekventált gyűjtő utjain, közterein idén is 75 közvilágítási oszlopot virágosítottak a már jól bevált futómuskátlival. A Városháza téri nagyparkoló területét 6 db virágtorony díszítette. A tavasztól őszig terjedő időszakban idén is állandó felelős locsoló-ápoló személyzet gondoskodott a városközpont, illetve a móló környéki zöldterületek intenzív ápolásáról. A Szent Erzsébet liget életképtelen facsemetéit tavasszal pótolták, amelyet ősszel ismét korrigálni szükséges. A forró nyári időszakban a virágágyások és a kandeláberes futómuskátlik locsolását délutános műszakban oldották meg. A szezonális fenntartási munkák maradéktalan elvégzését az Intézmény csak jelentős túl-, illetve hétvégi munkák elrendelésével tudta biztosítani.
 
Az éves ismétlődő zöldfelületi munkákon felül a Szent Erzsébet-liget rekonstrukciójához kapcsolódóan saját rezsis tevékenység keretében június hónapban elvégezték az aluljáró park felőli oldalának füvesítését, virágosítását, illetve a Borfesztivál faházak mögötti zöldterület terepfeltöltését, füvesítését. Tovább szegélyezték a virágágyakat, köztéri szobrok környezetét, igazodva a helyi építészeti szabályzatban megfogalmazott irányelvekhez, elvárásokhoz. Folytatták a közterületi padok felújítását, ezúttal a Széchenyi parkban. Hatékony munkaszervezéssel, szakképzett állandó dolgozókkal és közmunkások bevonásával oldották meg a város idegenforgalmi szempontból elsődleges takarítási, kaszálási, növényápolási munkáit.
 
Közfoglalkoztatás, közmunka program, közérdekű munkavégzés
A parkfenntartási tevékenységnél a kora tavasztól, az őszi időszakig, továbbá munkacsúcsok idején jelentkező létszámigényt a közfoglalkoztatásba és a közmunka programba időszakosan bevont munkavállalókkal elégítik ki. Létszámuk 15-20 fő között ingadozik.
Ezen támogatott foglalkoztatási forma nélkül a kültéri nyári időszakos munkák megfelelő színvonalú ellátása nem lenne lehetséges. Az Intézménynél idén a balatonfüredi Probió gesztorságával 8 fő közhasznú munkavállaló májustól november végéig történő foglalkozatására nyílt lehetőség. A közfoglalkoztatás idén tavasszal kormányzati intézkedések sorozatának hatására jelentősen átalakult.Az időszakosan dolgozó munkavállalók zömmel aktuális segédmunkát végeztek. Az Intézmény állandó dolgozói a fenti munkavállalókkal kiegészülve közösen végezték a város zöld- és parkterületein, a városi rendezvényhelyszíneken, valamint a közterületeken a turisztikai szezonban megnövekedett takarítási, és egyéb (pl. palántázás, szegélyezés, öntözés, hulladékgyűjtés) munkákat.
 
Településtisztasági, köztisztasági feladatok
A település köztisztasági tevékenységi körében, mint kötelező közfeladat jelenik meg a közutak, járdák, gyalogsétányok, parkolók és egyéb, a pihenés céljait szolgáló közterületek takarítási munkái. Az ágazatban dolgozó munkavállalók frekventált közterületek (városközpont) rendszeres napi takarítását, a szelektív edények környezetének tisztántartását, és a szigeteken képződött hulladék elszállítását a kézi hulladékgyűjtő edényeinek hétvégi ürítését a városközpontban, a közterületeken véletlen elhagyott illegális hulladék begyűjtését személyekre, járatnapra szabott ütemterv alapján végzik. Az Intézmény saját rezsis tevékenységként látja el a városközpont járdáinak, az aluljáró, a központi buszpályaudvar épületének és várószigeteinek, a közintézmények környezetének, a városi tömegközlekedési megállóhelyek (46) és a városi közterületek, közutak, gyalogjárdák, kerékpárutak takarítási feladatait. A városközpontban 3 fő kézi takarító dolgozik folyamatos munkarendben. Közterületen kialakított 9 szelektív gyűjtősziget és közvetlen környezetében hagyott települési hulladékok begyűjtését heti 3 alkalommal végezték rendszeresen. A nyári időszakban gyűjtési naponként átlagban 6-8 m3 illegális települési hulladék képződött a szigeteken, e hulladék napi szállítási feladataira szervezték az Intézmény kisteherautóját és 1 fő kézi rakodót. Terhelésük csökkent a Hattyú ABC-nél lévő szelektív sziget szezonban történő áthelyezésével.
 
Balatonalmádi közterületeire kihelyezett 183 utcai hulladékgyűjtő edényzet rendszeres nyári ürítését, szerződés alapján a Balatonalmádi Kommunális és Szolgáltató Kft. végzi. Szezonon kívül az ürítések száma heti 1, elő- és utószezonban heti 3, főszezon két hónapjában heti 4 alkalom. Július és augusztus hónapban, a képződött napi hulladék mennyiségére tekintettel, valamint a rendezvényterületeken és környezetükben képződő nagymennyiségű hulladékra (60-80 zsák) szükséges volt elrendelni saját rezsis tevékenységben a napi, illetve a napi két ürítési gyakoriságot. A munkákat kora reggel és késő este a szakfeladaton foglalkoztatott, védőoltással ellátott 3 fő kézi takarító végezte. Az illegális hulladék gyűjtését a tavalyi évhez hasonlóan az Intézmény saját dolgozói végezték, ami költségmegtakarítást nem eredményezett, de a feladatellátás hatékonysága, színvonala érezhetően javult. A legnagyobb városi nyári rendezvénysorozat (Hungarikum Fesztivál, Borfesztivál, Pálinka Napok) rendezvénynapjain délelőtt 4 órában, napi 6 fő kézi takarító,1 fő délutános munkarendben dolgozott. A városban időszakosan keletkező, illegális depóhelyekre kihelyezésre kerülőzöldhulladék begyűjtését heti rendszerességgel saját dolgozókkal végzik el. A megyehegyi felhagyott hulladékdepóhoz vezető úton elhagyott hulladék gyűjtését, illetve az országos közutak vízelvezető árkaiban hagyott kommunális darabos hulladékot igény szerint a nyár folyamán több alkalommal összegyűjtötték. Az Intézmény munkáját jelentősen segítette az önkéntesek által vállalt tavaszi és őszi hulladékgyűjtési akció. A turisztikai szezon előtt, alatt és az utószezonban a köztisztasági feladaton 3 fő köztisztasági segédmunkást, 1 fő közcélú gépkocsivezetőt, 1 fő közcélú rakodót foglalkoztatnak, akik a közterületeken rendszeresen, ütemezetten, járatvonalra szervezetten végzik a közterületek kézi seprési és takarítási munkáit, gyűjtik a közterületi illegális hulladékot, gyűjtik az elhagyott lim-lomot,és a kihelyezett zöld hulladékot. A turisztikai szezon előtt és alatt, a megnövekedett takarítási feladatok elvégzését – különösen rendezvények előtt és után – a közcélú-, és egyéb közmunkaprogramban résztvevő munkavállalók is segítették.
 Város- és községgazdálkodási feladatok
E feladatkörben megoldották a közterületi eszközök, közterületi padok állagmegóvó átfestését, paddeszkák cseréjét, a közterületi virágtartó edényzetek felújító csiszolását. A Széchenyi park padjait felújították, a csobogó környékének padjait karfával szerelték fel a fekvő testtartást megakadályozandó. A rendezvénysátorba új padozatot építettek ki a kulturáltabb használhatóság, illetve a parki gyep kímélése érdekében. A rendezvények kiszolgálásában folyamatosan segédkeztek: szállítási feladatok, színpad-, kézműves- és öltöző sátrak állítása-bontása, padok-asztalok karbantartása, takarítási feladatok. A város három tanúsítvánnyal rendelkező játszóterének felülvizsgálatát elvégeztették, a szükséges karbantartási és javítási munkákat nyár elején elvégezték. Az előző évben felújított, tanúsított, illetve újonnan kialakított játszóterek eszközeinek folyamatos karbantartását szintén elvégezték. Örömteli tény, hogy visszaszorulóban van a játszótéri vandalizmus. A központi autóbusz állomás nyilvános illemhelyét folyamatosan, az Öregparkban található nyilvános WC-t szezonálisan, alvállalkozóval üzemeltetik, takaríttatják. Az illemhelyek tavaszi egészségügyi festését elvégezték, karbantartásuk folyamatosan megoldott. A nyári szezonban előállt, azonnali intézkedést igénylő munkákat (kárelhárítás, alkalmi szállítások, kisebb köztéri elemek lopásból, rongálódásból eredő eszközpótlása,) és számtalan máshova nem sorolható munkákat pl. rendezvények térelemeinek pótlását, szállítását a regisztrált bejelentéstől számított 48 órán belül megoldották.
 
Helyi közutak fenntartása
A város tulajdonában lévő közutak hossza 151 km. A kiépített közúthálózat szilárd burkolatainak állapota folyamatos karbantartást igényel, elsősorban a közművezetékek nyomvonalán történő megsüllyedések miatt. Továbbá gondot jelent az utak teherbírásának alulméretezése, illetve az utakon szabályozatlan túlsúlyos gépjármű forgalom. A szilárd aszfaltburkolattal ellátott belterületi utak és járdák tervszerű kátyúzását az állapotfelmérést követően április-május hónapban elvégezték. Ezt követően év közben a folyamatosan jelentkező lakossági igényeknek helyt adva végeztek kisebb-nagyobb aszfaltkátyúzást. Késő tavasszal történt meg az útburkolati jelek felfestése. A helyi murvázott utak a város teljes úthálózatának 40%-át adják, és folyamatos karbantartást igényelnek, mivel domborzati viszonyaik miatt lejtősek, és nagyobb esőzések miatt kimosódnak. Az idegenforgalmi szezon előtt elvégezték az utak tervszerű murvázásos javítását, kátyúzását. Ezt követően elsősorban az intenzív esőzéseket követően volt szükség 3-4 alkalommal a murvázott úthálózat kampányszerű teljes, illetve részleges kátyúzásos javítására, gréderezésére, murvázására. A közúti jelzőtáblák karbantartására idén nagyobb figyelmet és több pénzt fordított az Intézmény. 80 – elsősorban veszélyt jelző - tábla cseréjét végezték el. A forgalomkorlátozó oszlopok, átereszek fedrácsai, lánc- ill. csőkorlátok karbantartása, szándékos és véletlen rongálásból eredő helyreállítási munkák folyamatos, egész évi feladatot jelentenek.
 
Vízkárelhárítás, Belvíz védelem
A Balatonba torkolló országos élő vízfolyások (Remete patak, Vörösberényi Séd) patakmedrének, kiépített műtárgyainak, és a tóhoz torkolló delta éves iszapolási, takarítási munkáit érdekeltségi hozzájárulás ellenében és önkormányzati finanszírozásból szerződés alapján szakvállalkozó végzi el. Az önkormányzat kezelésében lévő csapadék elvezetésére szolgáló felszíni burkolt, és burkolatlan, valamint a felszín alatti burkolt vízelvezető árokrendszerek éves karbantartása önkormányzati feladat. A nyílt árokrendszerek tisztítását, a lerakódott iszap és hordalék eltávolítását, és a zárt rendszerek felszíni csatornaszemeinek tisztítását az Intézmény saját rezsis tevékenységként közcélú munkavállalókkal az idei évben három alkalommal végezte el. A nyílt vízelvezető árkok elvégzett iszapolási munkái 28.425 m2 hálózatot ölelnek fel. A kitermelt iszap mennyisége idén cca. 300 m3volt. A felszín alatti zárt csapadékelvezető rendszer hossza 28.000 m. A rendszeresen tisztított szakaszok iszapolását szakvállalkozóval kötött szerződés alapján az alábbi utcákban végezték el: Veszprémi, József A., Baross G., Bartók B., Bajcsy-Zs., Noszlopy G. u, Óvári F. és Dózsa Gy. utca.
2.2. Közbiztonság
 
A Balatonalmádi Rendőrkapitányság tájékoztatása szerint a nyárra történő felkészülés szerves részét képezte hazánk soros EU elnöksége keretében, a Ramada Hotelben megtartott CEPOL - Európai Rendészeti Akadémia – kongresszusának rendőri biztosítása, különösen, hogy a Magyar Köztársaság Rendőrségének 2011. évi legfontosabb feladataként került megjelölésre az uniós programok szakszerű rendőri biztosítása. A bűn- és baleset megelőzésre egész nyáron komoly figyelmet fordítottak, erre a rendészeti területen is hangsúlyt helyeztek, különösen a baleset-megelőzési és a felvilágosító tevékenység körében. A feladatokat a Hivatal állományába tartozó megelőzési előadó koordinálta, amit a körzeti megbízottakkal közösen hajtottak végre.
 
Bűn- és baleset megelőzés:
  • Minden strandon a strandi lopások megelőzésére készített plakátok mellett, amelyekre három önkormányzat adta össze a pénzt (Balatonalmádi, Balatonfűzfő, Alsóörs) elhelyezték a háromnyelvű tájékoztatót a rendőrség elérhetőségéről.
  • Minden strand megkapta az audio CD-t, amelyen három nyelven nemcsak a strandi lopásokkal, hanem az ittas vezetéssel, a besurranással, viharveszéllyel kapcsolatos felhívások is elhangzanak.
  • A megyei Bűnmegelőzési Osztálytól az előző években kapott háromnyelvű, színes szóróanyagokból is került minden Balaton parti településre.
  • Kisméretű szórólapokat készítettek három nyelven (magyar, német, angol), amelyet a strandok pénztárainál adtak a jegy mellé. Ezen felhívták a figyelmet a csomagok őrizetlenül hagyásának veszélyére, az értékmegőrzők használatának fontosságára.
  • A gépkocsi lopások számának megnövekedése miatt külön, háromnyelvű szórólapot készítettek, hogy a gépkocsi kulcsot ne hagyják őrizetlenül a strandokon.
  • Az MRFK Közlekedési Osztály által koordinált BringaPont akcióban részt vettek, a MOL által felállított ellenőrző ponton Balatonvilágoson végeztek megelőzési tevékenységet. 
 
A megelőzés terén a nyári szezon idején is támaszkodtak a kapitányság minden településén működő polgárőr csoportok, a Balatonalmádi Polgárőr Egyesület munkájára is, ezáltal is biztosítva, hogy a lakosság mind szélesebb köréhez – pl. azokhoz az idősekhez, vagy egyéb rétegekhez, akik internet hozzáféréssel nem rendelkeznek – eljussanak azok a hasznos tanácsok és ismeretek, amelyek segíthetnek az áldozattá válás elkerülésében. Azokon a balatoni strandokon, ahol a strandok üzemeltetői a szezonban kamerát üzemeltettek, jelentősen csökkent a strandi lopások száma és a visszanézhető felvételek a felderítő munkát is megkönnyítették. Megfontolandó a kamerák előnye azért is, mert a nyáron a gépkocsi lopások minden esetben strandi lopással párosultak.
 
A Közlekedésrendészeti Alosztály létszámhiánnyal küzd, különösen a baleseti helyszínelők vonatkozásában, ezért a nyarat a Balatonfüredi Rk. baleseti helyszínelőivel közösen oldották meg, valamint a Veszprémi Rk. Közlekedésrendészeti Osztályának segítségével. Júniusban a közlekedési balesetek vonatkozásában emelkedés következett be, hiszen 2010. júniusában 1 súlyos, 5 könnyű, illetve 15 sérülés nélküli balesetet helyszíneltek, 2011. júniusában viszont 7 súlyos, 8 könnyű, illetve 20 sérülés nélküli közlekedési baleset történt. A júniusban tapasztalt nagymértékű emelkedés júliusban csökkent, összesen 31 közúti baleset történt, melyből 21 csak anyagi káros volt, halálos baleset nem történt, emellett 5 súlyos sérüléssel és 5 könnyű sérüléssel végződő balesetet helyszíneltek. Augusztusban a júliusi csökkenő tendencia megfordult, hiszen az előző havi 31 balesettel szemben augusztusban már 40 közúti baleset történt, melyek közül 27 „csak” anyagi káros volt. Halálos baleset továbbra sem történt a vizsgált időszakban, azonban 7 súlyos sérüléssel és 6 könnyű sérüléssel végződő balesetet helyszíneltek, éppen annyit, mint tavaly augusztusban, és a balesetek összetétele és a kimenetelük is szinte teljesen megegyezik a 2010. azonos időszakában bekövetkezett balesetekével.
A kánikulával együtt megnőtt turistaforgalom érződött a területünkön áthaladó 71-es és 710-es főutakon is. A Veszprém MRFK által fenntartott 71. főút parancsnoki szolgálata, amit a pénteki és vasárnapi torlódások elkerülésére, kezelésére vezettek be, valamint az MRFK Forgalomellenőrző Alosztály motorosai nagy segítséget jelentettek az érintett főutak forgalmának ellenőrzésében, illetve emellett folyamatos volt a kapcsolat a balatonaligai M7 csomópontnál működő autópálya alosztállyal is, a forgalomtorlódásokról kölcsönösen tájékoztatták egymást.
 
A médiában közölt balatoni vendégszám csökkenést a Rendőrség kevésbé érzékelte, számukra jelentős erőket lekötő folyamatos feladatot jelentettek egész nyáron a kapitányság területén, különösen a parti településekre, főként Almádira jellemző szezonális rendezvények rendőri biztosításai. A biztosítási feladatokat szükség szerint visszatérő ellenőrzés keretében, vagy állandó rendőri jelenléttel hajtották végre, amit a rendelkezésre álló rendőri erők mellett – a Készenléti Rendőrség, az MRFK, a Várpalotai, Ajkai és Pápai Rendőrkapitányság megerősítő erői, az RTF szakmai gyakorlatra érkezett hallgatói, a rendészeti szakközépiskolások és a próbaidős őrmesterek közreműködésével – valamint a társhatóságoktól érkezett szakemberekkel és a helyi polgárőrök bevonásával oldottak meg.  Az idei nyár kiemelkedő eseményei közé tarozott a fentebb már említett CEPOL Kongresszus, a városunkat is érintő alsóörsi motoros felvonulás, de kiemelendő a Hungarikum Fesztivál, a Borfesztivál és a Pálinka Napok, valamint az augusztus 20-i ünnepi rendezvények, melyeket eseménymentesen biztosítottak. Az éves, illetve szezonális működésű szórakozóhelyek ellenőrzésére szervezett fokozott akciókban demonstratív, nagyobb létszámú erőket vontak össze. A szórakozóhelyek folyamatos ellenőrzése során Balatonalmádiban kirívó jogsértést nem tapasztaltak, a felfedett hiányosságokról jelzéssel éltek az illetékes szervek felé.
 
A közbiztonságot, közrendet folyamatos rendőri jelenléttel igyekeztek fenntartani, a hétvégi időszakban fokozott ellenőrzésekkel elsősorban a strandok és parkolóik környezetében. A kapitányságon a nyári időszakra jellemző gyalogos járőrszolgálat mellett kerékpáros járőrszolgálatot vezettek be, hogy a strandokon és környékükön hatékonyabban tudják a közterületi jelenlétet biztosítani, az állampolgárok szubjektív biztonságérzetét szavatolni, emellett a Bűnügyi Osztály munkatársaival közös bűnügyi „portyaszolgálatokat” is szerveztek. Sikerült elérni, hogy minden fontos bűncselekmény tekintetében csökkent a bűnelkövetések száma, javuló tendenciát lehet tapasztalni. Kapitánysági szinten csökkent a vagyon elleni bűncselekmények száma is és ezen belül a lopások és betörések száma:
 
 
2010. VI-VIII. hó
2011. VI-VIII. hó
Vagyon elleni bűncselekmények
175
149
Lopás
103
94
Betöréses lopás
44
38
 
A jármű lopások tekintetében romlott a statisztika, a strandokról eltulajdonított indítókulcsokkal több gépkocsit is eltulajdonítottak. Két gépkocsit a kibocsátott körözés alapján, Budapesten megtaláltak: a gépkocsi lopások esetére bevezetett protokoll jól vizsgázott, mind a közrendvédelmi területen, mind pedig a bűnügyi szolgálatnál. Idén a gépkocsi feltörések száma csökkent, a megfelelően kommunikált, nyílt, nagy erőkkel történő demonstratív akciók kedvező eredményeket hoztak.
 
A Balatonalmádi Polgárőr Egyesület tájékoztatása szerint ebben az évben is több alkalommal tartottak közös járőr szolgálatot a rendőrséggel a balatonalmádi régió területén a közbiztonság és a közlekedés-biztonság javításának érdekében. Balatonalmádi területén rendszeres bejárásokat végeztek, melyeken 2-3 gépkocsi, 6-8 fő vett részt, különös figyelmet fordítva a külterületekre és a strandokra. Szinte naponta járták lovas polgárőrök Malomvölgy, Vörösberény, Vöröshegy és Vödörvölgy területét.
 
Az alsóörsi motoros találkozó felvonulási útvonalát biztosították Balatonalmádi közigazgatási területén. A rendőrséggel Balatonalmádi területén végrehajtott közös akcióikon a Matrix-Police rendszámfelismerő gépkocsi minden esetben segítette munkájukat. Augusztusban a Hungarikum, a Borfesztivál és a Pálinka Napok ideje alatt naponta 19 és 24 óra között jelen voltak a rendezvény területén és járőr szolgálatot teljesítettek Balatonalmádiban. Együttműködési szerződésükben foglaltak szerint a Prevent Bűnmegelőzési Kft. tagjaival 2 alkalommal közös járőrszolgálatot teljesítettek Balatonalmádiban és segítettek a Borfesztiválon a neves művészek fellépésének biztonságos lebonyolításában. A nyári szezon utolsó két hétvégéjén péntektől vasárnapig 9 órától 18 óráig állandó Balaton-parti szolgálatot adtak a strandok és parkolók területén a rendőrséggel és a Szombathelyi készenléti rendőrség tagjaival közösen. Az Európai Unió Rendőr Akadémiának Ramada Hotelban tartott konferenciájának helyszínét biztosították. Szeptemberben a turisztikai szezon befejezéseként tartott hagyományos szüreti felvonulás útvonalát biztosították a rendőrséggel közösen. A nyári idegenforgalmi szezon közbiztonságát a Polgárőr Egyesület jónak ítéli meg, feltűnő rendellenességet nem tapasztaltak.
 
2.3. Strandok
 
Az intézményi szakfeladat ellátása visszakerült Balatonalmádi Város Önkormányzat Polgármesteri Hivatalába, a Városgondnokság szakmai felügyeletet lát el. A településfejlesztési- és üzemeltetési osztály tájékoztatása szerint a strandokon megvalósult feladatok a következők:
 
A Wesselényi strandon az automata öntözőberendezés tavasszal elkészült, és a teljes strandterület őszi újrafüvesítésével, illetve feltöltéssel nagymértékben javul a strand kényelme. Új járdaszakaszokat építettek, novemberben elindítják a strand nyugati területén található színvonaltalan és rossz állapotú büféépületek bontását. A bontást az önkormányzati tulajdonú épületekkel tudják kezdeni, helyükre 2012 tavaszán új, színvonalas kiszolgálást biztosító épületegyüttes elhelyezése a cél. A strandkönyvtár tapasztalatairól ld. a 2.6. pontot. Idén sem került kiírásra animációs pályázat, ugyanakkor mind a három strandon megvalósult az ingyenes strandi animáció, a Wesselényi strandon vízi aerobic-kal kiegészülve (– a szerk.)
 
A Budatava strandon a szezon kezdetére több látványos felújítást tudott az osztály elvégezni. A partvédmű jégkár okozta helyreállítása után elkészítették 500 m2 járdafelület újraburkolását, a kismedencét gyermekek fürdésére alkalmas és minden előírásnak megfelelő medencévé tették, baba-mama szoba készült, mely a kisgyermekes családok részére nyújt kényelmes és intim környezetet. A mederben homokozást végeztek, ezáltal a strandterületen a mély iszap okozta kellemetlenségekkel későbbiekben már nem, vagy csak kisebb mértékben kell számolniuk a fürdőzőknek.
 
A káptalanfüredi strandon járdafelújítás és burkolás történt 250 m2 felületen, illetve egy régóta tönkrement nyitott-fedett árnyékoló tetőszerkezetét tudták megújítani.
 
2.4. Aktív turisztikai kínálat
 
Továbbra is megoldandó feladat a kerékpárút-hálózattal kapcsolatban a helyenként (Szabolcs utca, Káptalanfüredi kis strand) hiányzó „akadálymentesítés” (a járdaszegély átalakítása), valamint tájékoztató táblák kihelyezése az elérhető kiegészítő szolgáltatásokról, továbbá a szomszédos települések távolságáról. A Vörös Homokkő Tanösvény fontos állomását képező „Óvári messzelátó” környezete rendezésre, átalakításra szorul, a jövőben ezt is a kiemelt turisztikai területek között kell kezelni. A Balatonalmádi Városgondnokság tájékoztatása szerint a Sportpálya üzemeltetése során a bajnoki fordulókon kívül az alábbi versenyeknek adtak otthont: országos strand kézilabda bajnokság két fordulóban, országos egyetemista strand kézilabda bajnokság és válogató úttörő olimpia versenyei.
 
2.5. Templomok, tematikus utak
 
Fontos lenne, hogy a városunk címerében is szereplő vörösberényi református erődített templom bekerüljön a város turisztikai vérkeringésébe, a turisták által látogathatóvá váljon. Az építési osztály tájékoztatása szerint a közelmúltban lefolytatott statikai vizsgálatok azt állapították meg, hogy a korábban önkormányzati közreműködéssel megvalósított alap-megerősítések ellenére az épület süllyed. A műemléki hatóság további szerkezet megerősítéseket tervez, az ezekhez szükséges építési engedélyezési eljárást már lefolytatta. Az épület műszaki állapota közvetlen élet- és balesetveszélyt nem eredményez, de hosszabb távon az épület állékonyságát veszélyezteti. A templom látogatottságát vélhetően a turisztikai szervezetek és a Vörösberényi Református Egyház jobb együttműködésével bővíteni lehetne.
 
2.6. Kulturális kínálat
 
A Pannónia Kulturális Központ és Könyvtár tájékoztatása szerint idén nyáron is havonta új kiállítással (pl. Oláh Katalin és Boda Balázs: Pannon és nomád mesék, Zongor Gábor: Idő-utazás, Györgyi Dénes emlékkiállítás) várták a látogatókat, és a Padlásgaléria is több tárlatnak adott otthont (pl. Országos Síkplasztika kiállítás). A Balaton Tárlat A(r)tváltozás címmel húsz éves jubileumát ünnepelte. Új, nagy sikerű rendezvény volt a Múzeumok Éjszakája keszegsütéssel, hagyományosan megrendezésre került a Lovaskavalkád (a Vörösberényi Lovas Egyesület szervezésében), a Szent Iván éji mulatság, a Péter-Pál napi vigadalom és a Zenés Százszínű Tánctalálkozó. Ez utóbbi 4 hétvégén több ezres közönséget vonzott és az árus helypénz révén jelentős bevételt hozott az intézmény számára. Az idén 20 éves Régizenei Hangversenysorozat koncertjein 15 százalékkal nőtt a közönség létszáma a tavalyihoz képest. Idén is nagy sikerrel zajlott immár a Balatonalmádi Turisztikai Egyesület szervezésében az Almádi Borfesztivál, valamint az Egyesület saját rendezvényei, a Hungarikum Fesztivál és a Pálinka Napok. A Borfesztivál színpadi programjait továbbra is a PKKK szervezte. Nyáron két megemlékezés volt a városban: a trianoni békeszerződés megkötésének évfordulója (a Konzervatív Kör szervezésében), valamint az augusztus 20-i városi ünnepség. A közel 30 helyi művészeti csoport a helyi és szomszédos fesztiválokon szerepelt, a Bohém Bárka énekegyüttes, új csoportként a Tánctalálkozón mutatkozott be nagy sikerrel. A Pannóniában működő kiscsoportok a korábbi évekhez hasonlóan idén is az intézményben tartották nyári táboraikat, valamint a bodajki Hang-Szín-Tér Művészeti Iskola is.
 
A rendezvények helyszínét tekintve a Tánctalálkozó jövőre valószínűleg átkerül a Szent István-parkból az egykori Tulipán-szálló előtti térre. A Borfesztivál fény- és hangtechnikáját idén egy új társaság biztosította a fellépők nagy megelégedésére. Fontos és elkerülhetetlen feladat az állandó rendezvényhelyszíneken állandó áramforrás kiépítése. Már készül a Baross Gábor utcai Hősi emlékműnél, hasonló kell a szökőkút melletti területre is, az esti programok megvalósításához. A Borfesztivál helyszínén pedig javítani kell az áramvételezés lehetőségét, hogy az idei esztendőben jelentkezett problémák többé ne veszélyeztethessék a rendezvényt. Az idei esztendőben is gondot jelentett a rendezvények hangereje. Almádi adottsága különleges: a rendezvénytér végén alig hallható a zene, de az Öreghegyen van, akit zavar. A megoldásra több lehetőség is kínálkozik, de – a szakemberek szerint – csak sok millió Forintba kerülő hangterelőkkel lehetne jelentős eredményt elérni. Közös erővel kell mielőbb elfogadható megoldást találni.
 
A Pannónia könyvtára 2011-ben folytatta a korábbi években megkezdett, turisztikai szezonhoz kötődő munkáit. A Kelet-Balatoni Kistérség öt településén tovább bővítették szolgáltatásaikat: az OPACban teljes mértékben kereshetők a dokumentumok, és az alsóörsi könyvtár kivételével a kölcsönzések is nyomon követhetők. Az alsóörsi könyvtár olvasói igényeit felújítási munkák miatt október közepéig a PKKK könyvtára látta el. Továbbra is gondot jelent a könyvek települések közti mozgatása.
 
 
A vezeték nélküli internet szolgáltatást továbbra is biztosítani tudták, de a használat olyan nagymértékű a nyári hónapokban, hogy a jelenleginél több számítógépre, illetve egyes gépek cseréjére lenne szükség. Az ingyenes wifi rendszerű internethasználat pedig napjainkban megszokottá vált és 24 órán át igénybe vehető. A könyvtár közhasznú tájékoztatást végző funkciója a turisztikai szezonban a napi 10 órás nyitva tartása miatt jelentős. A használói visszajelzések azt igazolják, hogy továbbra is szükség van a folyamatos nyári nyitva tartásra, valamint a naponkénti hosszított nyitva tartási időre. A használati statisztika azt mutatja, hogy a nyári napok háromszoros forgalmat mutatnak az év más időszakához képest. Nagy segítség lenne a használóknak és a dolgozóknak egyaránt, ha megoldódna a könyvtár szellőzése.
 
A Strandkönyvtárat immár negyedszer nyitották meg és működtették a Wesselényi (07.01-08.27.) és a TÁMOP pályázaton elnyert támogatás segítségével a Budatava strandon (07.13-08.27.). A statisztikát rontotta a nyár számos esős napja. Idén is tartottak strandkönyvtári rendezvényeket: mindkét helyszínen minden nap meseórát a gyerekeknek, valamint augusztus 17-én Gyárfás Endre interaktív író-olvasó találkozóját. A budatavai kitelepülésnek pozitív visszhangja volt, jövőre azonban a személyi feltételeket biztosítani kell, mert ekkor már nem áll rendelkezésre pályázati támogatás.
 
3. Eladásösztönzés, marketing
 
3.1. Balatonalmádi Turisztikai Egyesület
 
Az Egyesületnek, tájékoztatásuk szerint jelenleg (2011. szeptember) 50 rendes és 2 pártoló tagja van, a tavalyi évhez képest nem változott.Az Egyesület 2011. évi tevékenységét havi bontásban az alábbi táblázat tartalmazza:
 
 
 
 
január
Almádi exkluzív kiadvány szerkesztése, kiadása három nyelven
Utazás kiállítások előkészítése
Egyesület honlapjának folyamatos szerkesztése (www.balaton-almadi.hu)
Pozsonyi és bécsi utazás kiállításokon részvétel
 
 
február
Budapest utazás kiállításon való részvétel, megállapodás
NCA (Nemzeti Civil Alapprogram) pályázat beadása
Megújult Tourinform iroda átadása
 
 
 
március
MT Zrt. (Magyar Turizmus Zrt.) felé éves marketingterv elkészítése
Információs füzet-hirdetők megkeresése
Berlini utazás kiállításon való részvétel
Szegedi, miskolci és debreceni utazás kiállításokon való részvétel
 
 
 
április
Tavaszi Zsongás rendezvény előkészítése
BTE Tagok megkeresése Információs füzet hirdetés
Borfesztivál megbeszélés
TDM pályázat támogatási szerződés aláírása
Veszprémi, szolnoki és győri utazás kiállításon való részvétel
 
 
 
május
Tavaszi Zsongás rendezvény teljes lebonyolítása
Információs füzet megjelentetése, nyomdai előkészületek
Veszprém megyei rendezvénynaptárban történő megjelenés
Funzine magazin megjelenés
Fesztiválok meghívóinak postázása
 
 
 
 
 
június-július
Old Timer Balaton Classic rendezvény lebonyolításában való részvétel
TDM sajtótájékoztató
Borfesztivál megbeszélés
Fesztiválok szervezése, hatósági engedélyek beszerzése
PR-cikk és megjelenés a Mood Üzletasszony magazinban, az Itthon Otthon Van Magazinban és banner-megjelenés az internetes portálon, hirdetés Balaton Tipp újságban, Via Pannonia magazinban
Hungarikum Fesztivál teljes lebonyolítás
 
augusztus
Hungarikum, Borfesztivál, Pálinka Napok lebonyolítása
Nyárzáró cikk megjelenése a Mood Üzletasszony magazinban
 
 
 
szeptember
 
Pálinka Napok hirdetése a Budapest Zeitungban fesztiválon
Fesztiválok költségelszámolása
A fesztiválokon összegyűjtött kérdőívek kiértékelése
október-december
Kiadványszerkesztés, beszámolók megírása, kiállításokra való felkészülés
Adventi vásár előkészítése, lebonyolítása
3. sz. táblázat
Balatonalmádi Turisztikai Egyesület 2011. évi tevékenysége
 
Összefoglalva: az Egyesület belföldi (Budapest – Utazás 2011, Szeged, Debrecen, Szolnok, Miskolc, Győr, Veszprém) és külföldi (Pozsony, Bécs, Berlin) turisztikai vásárokon vett részt, megjelentette az információs füzetet, több kiadványban és helyszínen propagálta Balatonalmádit és a rendezvényeket, intenzív kapcsolatot ápolt a médiával. Idén is megrendezte a Tavaszi Zsongás szezonhosszabbító eseményt.Az Egyesület rendezte meg idén is mind a három, jelentős érdeklődésre számot tartó nyári rendezvényt: a Hungarikum Fesztivált, az Almádi Borfesztivált és a Pálinka Napokat. A TDM pályázat keretébenaz Egyesület  2011-ben is kiadta a Balatonalmádiról szóló három nyelvű (magyar, német, szlovák) kiadványt, amelyet az utazási kiállításokra vittek, illetve a Tourinform iroda vendégeinek adták. Tavasszal nyelvtanfolyamot indítottak az egyesületi tagok számára angol kezdő és haladó, illetve német kezdő és haladó szinten. A tanfolyamok októberben folytatódnak. Elkészültek a következő tanulmányok: TDM Szervezet hálózatfejlesztési és partnerségi cselekvési program, TDM Szervezet szolgáltatás-fejlesztési cselekvési terv, turisztikai kutatás-felmérés folytatása, illetve pozicionálási és versenyképességi stratégia. Elkészült az Egyesület új arculata, a hozzá tartozó PR filmmel együtt. Ezen kívül folytatódnak a pályázatban meghatározott eszközbeszerzések (pad, árnyékoló ponyvasor, hangtechnikai eszközök) is. Novemberben kerül sor a TDM tanulmányút lebonyolítására (Dél Tirol-Brixen), a helyi jól működő TDM Szervezet tanulmányozására. Az ősz folyamán pedig vevőorientációs szakmai tréninget, valamint workshopokat tartanak.
 
2011-ben is adtak be NCA pályázatot, amelyen 600.000 forintot nyertek, aminek az elszámolása jelenleg is tart. Idén vásárolták meg a tavaly nyertes Leader pályázatban szereplő hangtechnikai eszközöket. Az idei Leader pályázatok beadása folyamatban van, ezt a pályázatot rendezvénytámogatáshoz (Adventi vásár, Tavaszi Zsongás) adták be. Az Agrár Marketing Centrum által kiírt, a 2011-ben Magyarországon megvalósuló, a magyar borkultúrát, borászatokat, borokat népszerűsítő ún. „helyi kisprojektek” elnevezésű pályázaton a VIII. Almádi Borfesztivál 3 millió Forint támogatást nyert. A támogatás döntő részét marketingkommunikációra, reklámra (TV, rádió, internet, magazinok) lehetett felhasználni, illetve elkészítette az Egyesület a borászokat bemutató füzetet is.
 
Az Egyesület felmérést végzett a Borfesztivál vendégei körében A válaszadó 101 vendég kb. 30-30%-a a környező településekről érkezett, illetve helyi lakos, a külföldiek aránya 4%. A megkérdezettek többsége 26-55 év közötti. 37% kifejezetten a fesztivál kedvéért érkezett városunkba, 32% pedig részben emiatt. A többség 10 éjszakánál kevesebbet töltött el a városban. Kb. 40% nem fizetett a szállásért, 12-12-12% szállt meg magánszálláson, panzióban, illetve kempingben, 9% 1-3 csillagos szállodában, 4% 4-5 csillagos szállodában. A többség elégedett a rendezvény szervezésével és 97% jövőre is eljön. A válaszadók 38%-a éjfélig engedné a hangosítást, 14% éjjel 1-ig, 30% éjjel 2-ig, 14% a jelenlegi 23 óráig, 4% csak 22 óráig.
 
3.2. Tourinform iroda
 
Az iroda, amelyet 2009. május óta a Balatonalmádi Turisztikai Egyesület működtet, a város központjában, jól frekventált helyen található, és a 2011-es évtől teljesen felújított és korszerűsített környezetben várja vendégeit. Rendkívül gazdag információs anyaggal rendelkeznek régiós és országos szinten a magyar nyelven kívül 8 idegen nyelven. A komfortosan kialakított helyiségben a betérő vendégeknek lehetőségük van asztaloknál helyet foglalva hosszasabban is tájékozódni. Az irodában lehetőség van Balaton-kártya, koncert- és előadás jegyek, térképek, könyvek, képeslapok, naptárak, kedvezményes Ramada wellness belépők- és bérletek megvásárlására, valamint autó- és kerékpárkölcsönzésre. Az iroda gyűjtőterületéhez (Balatonalmádi, Balatonfűzfő, Szentkirályszabadja) tartozó településekkel, valamint turisztikai egyesületekkel (Balatonfűzfő-Litér Turisztikai Egyesület, Balaton Riviéra, Kelet Balatoni Kistérség Többcélú Társulása) szoros kapcsolatot tartanak fenn annak érdekében, hogy a kistérségünkben zajló programokról, eseményekről, szolgáltatásokról, naprakész információkat nyújthassanak az érdeklődők számára.
 
Az iroda nyitva tartását – ahogy az alábbi táblázat mutatja – igyekeztek a vendégek igényeihez és a városban zajló rendezvényekhez igazítani, a nagyobb rendezvényeken kitelepülve 17-24 óráig álltak a vendégek rendelkezésére. Az irodát júniusban 1024 fő, júliusban 2392 fő, augusztusban 1901 fő kereste fel.
 
 
Jan.
Febr.
Márc.
Ápr.
Május
Jún.
Júl.
Aug.
Szept.
Okt.
H-P
10-16
10-16
10-16
10-16
10-16
9-17
9-17
9-17
9-17
10-16
Szo
-
-
-
-
-
10-14
10-14
10-14
10-14
-
4. sz. táblázat
A balatonalmádi Tourinform-iroda nyitva tartása 2011. január-október
 
A 3.1. pontban említett TDM-pályázatot 2009. június 15-én nyújtotta be az Egyesület a Regionális Operatív Program Balatoni Turisztikai Desztináció Menedzsment Szervezetek (továbbiakban TDMSZ) támogatására kiírt KDOP/2008/2.2.1 D. kódszámú pályázati felhívásra. A benyújtott projekt összköltsége 52.630.400 forint, melyből 7.895.000 forint önkormányzati önerő. Az elnyert összeg 44.735.840 forint, melyből az alábbi fejlesztések valósultak meg: A Tourinform iroda új bejáratot kapott a Városház tér felől, lehetővé téve ezzel, hogy a nyitva tartási idő teljes mértékben igazodhasson a vendégforgalomhoz.
 
Az ajtó mozgásérzékelős, akadálymentesített, így az iroda mindenki számára könnyen megközelíthető. Az iroda előtti tér díszkő burkolatot kapott, padok és árnyékolók növelik a vendégek komfortérzetét, a bejárat mellett pedig kültéri érintőképernyős információs terminál segíti a tájékozódást nyitva tartási időn kívül is. Az iroda belső átalakítása keretében a régi bútorok és pultok lecserélésre kerültek, praktikusabb, esztétikusabb és vendégbarátabb környezet került kialakításra. Az új irodában elkülönül egymástól a „back office” és a „front office” terület, a munka- és az akadálymentes vendégforgalmi terület. Az utóbbin nagyképernyős monitoron a desztináció[15] bemutatására készített PR-filmet mutatják be a vendégeknek, a település és környékének turisztikai lehetőségeit kínálva. A háttérterületeken raktárak és tároló polcok, a vendégtérben kirakati polcok, pultok biztosítják a tároló felületeket. Az iroda technikai védelméről térfigyelő kamerák segítségével gondoskodnak. Az átépített iroda megkönnyíti a TDMSZ munkatársak napi munkavégzését, komfortosabb feltételeket biztosítva a főszezon ideje alatti hosszabbított nyitva tartáshoz is.
 
Az iroda kitelepüléseit és média-tevékenységét a 3.1. pont tartalmazza. Az iroda munkatársainak tapasztalatai szerint a szezon elején jellemzően városunk lakói tértek be az irodába, a június közepén megjelenő balatonalmádi Információs Füzetet keresve, amiben a közérdekű információk mellett megtalálhatták Balatonalmádi egész éves programkínálatát, illetve a város térképét is. Idegen ajkú vendégek csak elvétve tévedtek be, ők a város és a környék látnivalóiról, a túraútvonalakról és az aktív kikapcsolódási lehetőségről kértek információt. A főszezonnal együtt megérkeztek a külföldi turisták is, akiknek körülbelül a fele még soha nem járt a Balatonnál, így ők is nagy hasznát vették az irodában található információs anyagoknak, térképeknek. Sokan érdeklődtek a kerékpárkölcsönzésről, a hajómenetrendről, és a Balaton kínálta sportolási lehetőségekről. Nagy számban érkeztek ugyanakkor azok a vendégek is, akik a fesztiválszezon beköszöntével a kulturális és zenei rendezvényekről érdeklődtek, illetve a megszokottnál többen szerettek volna Budapestre utazni ebben az időszakban. Július második felében a hűvös, esős időjárás miatt gyakran keresték fel a nyaralók az irodát, segítséget kérve a strandolás helyetti program megtalálásában.
 
Sokan csak a megérkezésük után kezdtek el szállást keresni. A vendégek többsége kempinget, illetve magánszálláshelyet keresett, de kedveltek voltak a hotelek is. Beszélt nyelvük alapján csoportosítva a vendégeket, körülbelül 70%-ban magyar, 30%-ban angol, német, francia, olasz és szlovák nyelvű turisták keresték fel az irodát. Panaszkodásra – az időjáráson kívül – továbbra is a rossz közlekedési viszonyok adtak okot a vendégeknek. Többen is jelezték, hogy bizonyos part menti városokba (pl. Tihanyba) igen körülményes az eljutás, illetve az autóval érkezőknek az utak rossz minősége is megnehezítette a közlekedést.
 
3.3. Városmarketing
 
A várospropaganda keretén belül került, illetve kerül sor idén is a város honlapjának fenntartására, az Új Almádi Újság támogatására, a várost reklámozó emléktárgyak beszerzésére. A 2012. évi almádi naptár novemberben kerül a boltokba.
 
A városi honlap[16] látogatottsági statisztikáját (egyedi látogatók és látogatások száma), valamint a letöltéseket (találatok és adatmennyiség) az előző év azonos időszakához viszonyítva az alábbi grafikonok mutatják:
 
A látogatottság júniusban és augusztustól októberig meghaladta az előző évit, az időszak többi részében alulmúlta azt. A találatok száma az egész időszakban jóval meghaladta az előző évit, a letöltött adatmennyiség áprilistól augusztusig volt magasabb volt az előző évinél. A turisztikai szezonban idén is magasabb volt a látogatások és az adatletöltések száma, mint az év többi részében.
 
A látogatók ország szerinti találatait tekintve 2010-ben Magyarország aránya 86% volt, 2011-ben 89%. A további sorrend: Németország, Szlovákia és USA (2-2%), Ausztria, Lengyelország, Nagy-Britannia, Románia, Csehország, Hollandia (0,5% alatt) és egyéb országok. Tavalyhoz képest Szlovákia a harmadik helyről a másodikra került, Ausztria feljött a 4. helyre, Lengyelország és Csehország bekerült az első 10-be, Románia és Hollandia helyet cserélt, Oroszország és Kína kikerült az első 10-ből.
 
Az internetes érdeklődések, és az eltöltött vendégéjszakák országonkénti aránya mutat átfedést (Németország, Hollandia, Szlovákia, Lengyelország, Csehország, Ausztria, Románia), de az USA idén is jóval előkelőbb helyen szerepel az internetes, mint a vendégéjszakák szerinti sorrendben. A városi honlapon tájékozódó turisták megtalálják a szálláshelyek közvetlen elérhetőségét, így közvetítők közbeiktatása nélkül tudnak szállást foglalni.
 
A honlaphoz való csatlakozások „származási helye” szerint: direkt elérés/könyvjelző: 2010: 50,8%, 2011: 58,1%, internet keresőkből: 2010: 29,2%, 2011: 22,3%, linkek külső oldalakról: 2010: 19,7%, 2011: 19,2%, a többi ismeretlen eredetű (0,1 %). Az adatok azt mutatják, hogy idén a közvetlen elérések aránya nőtt. Évről évre nő azon látogatók aránya, akik hozzáadták „kedvenceikhez” az almádi honlapot.
  
3.4. Nemzetközi kapcsolatok
 
Februárban a Balatonalmádi-Eggenfelden Baráti Társaság éves közgyűlésén vett részt küldöttségünk. A szezonnyitó horgászversenyt idén gyerekek részére hirdették meg, ezért nem hívtuk meg testvértelepüléseinket. Képviselőink egy csoportja idén is részt vett a nyitragerencséri Orbán-napi ünnepségen. A korábban olasz testvérvárosunk, San Michéle al Tagliamento-ban, majd Horvátországban megtartott Zöld Zászlós Iskolák Nemzeti és Nemzetközi Találkozója idén nem került megrendezésre. Az Almádi Borfesztiválon a nyitragerencséri hagyományőrző csoport ismét nagy sikerű produkciót adott, Eggenfelden ezúttal kisebb delegációval vett részt a fesztiválon. Tíz évvel ezelőtt írtuk alá a testvérvárosi szerződést Eggenfeldennel, a jubileumot tavaly augusztusban Balatonalmádiban, idén szeptemberben pedig Eggenfeldenben ünnepeltük meg a szerződés ünnepélyes megerősítésével. A háromnapos eseményre meghívták a Ringató Balaton és a Botorka néptáncegyüttest is, akik többszöri, nagy sikerű fellépéssel járultak hozzá az ünnepség fényének emeléséhez.
 
Nyitragerencsér idén ünnepli önállósulásának 20. évfordulóját, a Rozmaring folklórcsoport pedig megalakulásának 35. évfordulóját. Az októberi Rózsaünnepen együtt ünnepeltük a kettős jubileumot, amelynek alkalmából városunk delegációját elkísérte a Ringató Balaton néptánc-csoport is. Az eggenfeldeni karácsonyi vásáron idén is részt vesz a Baráti Társaság. Ismét pályázatot nyújtottunk be egy nemzetközi, testvérvárosi találkozó finanszírozására az Európai Unióhoz, amely ezúttal nyert: 2012. május 9-12. között e pályázat terhére rendezzük meg az „Európa Napok”-at, amelyre valamennyi partnertelepülésünket meghívtuk. Új testvérvárosi kapcsolatunk formálódik az erdélyi Tusnádfürdővel. A júliusban 22. alkalommal megrendezett Bálványosi Nyári Szabadegyetemen városunk is képviseltette magát és Tusnádfürdőt is meghívtuk a jövő májusi rendezvényre. A finnországi Kalajoki és a balatonalmádiAngol-magyarTannyelvű Gimnázium kezdeményezi, hogy – a csak városok által benyújtható – Comenius régió együttműködések európai uniós pályázatot városunk – az önrészt biztosítva – nyújtsa be.
 
Összefoglalás
 
A szezonra való felkészülésnél a gazdasági világválság hatásának további csökkenése volt prognosztizálható a turizmusban, a tavalyi balatoni vendégforgalom csökkenés miatt azonban legfeljebb kisebb mértékű csökkenésre, illetve stagnálásra, az országos, illetve a balatoni vendégforgalomhoz igazodó szezonra számíthattunk. A magyarországi vendégéjszaka szám a kereskedelmi szálláshelyeken az év első nyolc hónapjában az előző évhez viszonyítva kismértékben csökkent, a Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma 9%-kal esett vissza. A Balatonalmádiban eltöltött vendégéjszakák száma a KSH adatai alapján az első nyolc hónapban 15%-kal nőtt, az adóügyi osztály adatai alapján (a bevallott éjszakákat figyelembe véve) az első tíz hónapban 1 %-kal nőtt[17]. A városkép az uniós pályázatoknak köszönhetően tovább javult, de továbbra is szükség van új attrakciók létrehozására és a strandok fejlesztésére.
 
 
Balatonalmádi, 2011. november 5.
 
                                                                                                         Keszey János
                                                                                                        Polgármester
 
 

 


« Vissza
Vissza a főmenübe